Diş Hekimi Maaşı Ne Kadar 2022

Diş hekimi maaşı bölümü tercih edecek, bölümde okuyan ya da bu bölümden mezun olacakların araştırdıkları konuların başında gelmekte. Ülkemizde tıp fakültesinden sonra popülaritesi en yüksek olan bölümlerden birisi olan diş hekimliği konusunda araştırma konularının başında doğal olarak dişçi maaşları gelmektedir.

Bu yazımızda devlette diş hekimleri ne kadar maaş alır, devlette diş doktoru kaç para alır gibi dişçi maaşı hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

2022 diş hekimi maaşları ne kadar oldu ?

Diş doktoru maaşları birçok kritere göre farklılık gösterir. Burada özellikle özel sektörde en önemli kriter tecrübedir. Özelde yeni mezun diş hekimi maaşı ile tecrübeli ve potansiyeli yüksek diş hekimleri maaşı aynı olmayacaktır. Ancak devlette diş hekimi maaşları özel sektördeki gibi çok farklı değildir ve sabit tutarlar üzerinden ödenir. Devlette çalışan diş hekimliği maaşları döner sermaye ile birlikte de farklılık gösterebilmektedir. Şimdi bu kriterleri esas alarak diş hekimi ne kadar maaş alır sorusunu ayrı başlıklar halinde verelim.

Özelde diş doktoru maaşı ne kadar ?

Özel sektörde diş doktor maaşları için en önemli kriter tecrübedir. Ayrıca doktorun hasta kitlesi diğer bir ifade ile popülaritesinin yüksek olması hastaneler tarafından tercih sebebi olmasını ve yüksek maaş ödenmesini sağlamaktadır. Ayrıca hastanenin durumu, maaş politikası da diş hekim maaşı üzerinde etkilidir. Bu yüzden özel sektör için net olarak dişçilik maaşları şu kadardır demek zordur.

Özel sektörde ortalama diş doktorları maaşını belirtmek gerekirse 2022 yılı için yeni mezun diş doktorluğu maaşları 6000-7000 TL arasında olurken tecrübeli doktor özelde diş hekimi maaşları ise ortalama 10.000 TL’den başlamakta ve daha yukarılara çıkabilmektedir.

Devlette diş hekimliği maaşı ne kadar ?

Diş hekimi devlet maaşı kademe ve derece ile tabi olunan kanun gereği hesaplanır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere devlette özel sektörde olduğu gibi diş hekimlerinin maaşı arasında uçurumlar yoktur. Son zamlarla birlikte güncel olarak devlet diş hekimi maaşı 2022 yılında bekar ve çocuksuz bir hekim için net olarak 9400,00 TL’dir. Tabi sağlık bakanlığı diş hekimi maaşları net maaşa ilave olarak döner sermaye ile birlikte ödenmektedir. Bu durumda devlette 2022yılında ortalama diş hekimleri maaşları 10.000 TL civarındadır.

Özel polikliniği olan diş hekimliği maaşları ne kadar ?

Özel polikliniği olan ya da özel poliklinikte çalışanlar için sabit bir maaş bulunmamaktadır. Kendi muayenehanesini açan bir doktorun aylık geliri değişken olacaktır. Ancak bu işi özel olarak yapan ve müşteri potansiyeli yüksek olan hekimler çok ciddi gelirler elde etmektedirler. Şu kadar aylık kazanıyorlar demek mantıksızdır ancak 2022 yılı şartlarında ortalama aylık gelirin net olarak 15.000-20.000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Uzman diş hekimi maaşı 2022

Uzman doktorların maaşları uzman olmayanlara göre daha fazla olmaktadır. Kamuda net diş hekimi maaşı 2022 yılı için 10.000 TL iken uzman diş hekimi aylık maaşı 15.000 TL üzerine çıkabilmektedir. Özellikle pandemi süreci ile birlikte döner sermaye ve ek ödeme tutarları da arttığından net bir maaş belirtebilmek zor olmaktadır.

Diş hekimi asistanlığı maaşı ne kadar ?

Gelelim bir diğer konu olan diş hekimi asistanı maaşlarına. Diş hekimliği asistanlığı maaşları özel sektörde 2022 yılı için ortalama 4500-5000 TL arasında değişmektedir. Kamuda ise en düşük net maaşlar 6200 TL civarındadır. Özel sektörde özellikle yeni başlayan diş hekimi maaşı düşük olabilmektedir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1