Diyetisyen Maaşları Ne Kadar Oldu 2022

Diyetisyen maaşları ne kadar oldu ? Günümüzde hayat koşulları, hareketsizliğin artması ve düzensiz beslenme ile birlikte obezite oranı yükselmiş ve dolayısıyla diyetisyenlere başvuru oranı da artmaya başlamış ve her geçen gün de artmaya devam etmektedir. Bu durum da diyetisyenlik mesleğine olan rağbeti arttırmıştır.

Diyetisyen olmak isteyenler, bu bölümün öğrencileri  ile mevcut durumda bu mesleği icra edenlerin en çok sordukları soruların başında ise ne kadar maaş alabilecekleri ve güncel zam oranları gelmektedir. Bu yazımızda güncel maaş tutarları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Nasıl diyetisyen olunur ?

Diyetisyen olabilmek için 4 yıllık lisans bölümünü tamamlamış olmak gerekmektedir. Mezuniyetten sonra devlette çalışmak isteyenler için işe alımlar sınava göre yapılmakta. Özel sektörde çalışmak isteyenler ise özel hastanelerde ya da diğer özel sağlık hizmet sunucularında çalışma hakkına sahip olabilmekteler.

Mezun sayısının artması ve mesleğe olan rağbetin de artması ile birlikte işe girme süreci eskisi kadar kolay değil. Özellikle devlette işe girmek eskiye nazaran zorlaşmış durumda. Özel hastanelerde de süreç zor ve ikinci negatif durum ise verilen maaşlar tatmin edici olmamakta. Özel hastaneler yeni mezunlara çok yüksek maaş imkanları sunmamakta.

Eğer kendinize ve işinize güvenen biriyseniz kendi özel işinizi açarak bu işi kendiniz yapabilirsiniz. Zira bu şekilde çalışanlar daha yüksek kazançlar elde edebilmekte. Kendine ait beslenme merkezini açanlar devletten de özelden de daha yüksek beslenme ve diyetisyenlik maaşları alma imkanına sahip olabilmekteler.

Uzman diyetisyen nasıl olunur ?

Uzman diyetisyen olabilmek için üniversitelerin;

 • Beslenme ve Diyetetik ,
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik,
 • Sağlık Bilimleri YO Beslenme ve Diyetetik,
 • lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir.

Tabi yukarıdaki bölümlerden lisans seviyesinde mezun olmak tek başına yeterli olmayacaktır. Buradan mezun olduktan sonra;

 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı,
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri,
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplu Beslenme Sistemleri,
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplum Beslenmesi,
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Diyetisyenliği,
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik,
 • Bölümlerinden birisinde yüksek lisans ya da doktora yapmanız gerekmektedir.

Diyetisyenin görevleri nelerdir ?

Bizde beslenme ve diyetetik uzmanlarına sadece zayıflatan gözü ile bakılır. Halbuki işleri bundan ibaret değildir. Tabi bir sıralama yapılırsa birinci öncelikli iş insanları zayıflatarak sağlıklarına kavuşmasını sağlamak olarak tanımlanabilir ancak iş bundan ibaret değil.

Bazı insanların fazla kilo ile problemleri varken bazıları da tam tersi zayıflıktan şikayet eder ve kilo alabilmek için diyetisyene başvurur. Genel olarak bir görev tanımlamak gerekirse kişinin vücut sağlığı, kilosu ve diğer hususları göz önünde bulundurularak en doğru beslenme tavsiyesi sunulması olarak tanımlanabilir. Yani temel amaç zayıflatmaktan ziyade en doğru beslenme şeklini önermek ve bunun uygulanmasını sağlamak olarak belirtilebilir.

Diyetisyenlerin emeklilik şartları nelerdir ?

Kamuda memur kadrosunda görev alanların emeklilik şartları emekli sandığı, sözleşmeli pozisyonlarda görev alanlar ile özel hastanelerde çalışanlar ise ssklı olarak sigortalı olurlar. İlk defa 01 Ocak 2022 tarihinden sonra  ssk kapsamında göreve başlayacak kadınlar 7200 gün 58 yaşı, erkekler de 7200 gün 60 yaşı tamamladıklarında emekli olabileceklerdir.

Emekli sandığı kapsamında göreve başlayanlardan kadınlar 9000 gün 58 yaşla, erkekler ise 9000 gün 60 yaşla emekli olabileceklerdir. Eğer giriş tarihiniz daha eski ise emeklilik yaşınızı hesaplamak için hemen emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Beslenme ve diyetetik maaşları 2022

Gelelim asıl konumuz olan beslenme ve diyetetik maaşının ne kadar olduğu hususuna. Özel hastanelerde diyetisyenlik maaş tutarları bazı istisnai durumlar haricinde çok yüksek olmamakta. Devlet ve özel hastaneler için diyetisyenlerin maaşları aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

Devlette diyetisyen maaşları ne kadar ?

Devlette göreve başlayan beslenme ve diyetetik uzmanlarının güncel maaşları son zamlarla birlikte 8867,00 TL civarında olmaktadır. Tabi ödenecek ilave ücretler ile birlikte devlet hastanesi diyetisyen maaşları tutarları yükselebilmekte. Devlette ilk defa göreve başlayanlar 8/1 kademeden göreve başlamakta dolayısıyla maaş da taban sınır üzerinden ödenmekte.

Özel hastane diyetisyenlik maaşı ne kadar ?

Özelde diyetisyen maaşları başlangıçta çok yüksek olmamakta. Ancak bu işin ehli, isim yapmış olan kişiler oldukça yüksek beslenme ve diyetetik uzmanı maaşları alabilmekte. Yani alınacak özel hastanelerde diyetisyen maaşları tutarı tecrübe ve tercih edilebilirlik ile ilgili diyebiliriz. Değişkenlik gösterse de 2022 yılında özel hastanede göreve ilk defa başlayacaklara ödenecek özel hastane diyetisyen maaşları ortalama 5000-5500 TL civarında olacaktır.

Uzman diyetisyen maaşı ne kadar 2022

Uzmanlık sınavını kazanmış ve bu statüde görev alanların ortalama uzman diyetisyen maaşları devlette 10 bin lira civarında olmaktadır. Özelde ise tecrübe ve tercih sebebine göre 6 bin liradan başlayan maaşlar 20-30 bin gibi rakamlara hatta daha yüksek rakamlara bile ulaşabilmektedir.

Beslenme ve diyetetik iş imkanları ve maaşları

Bildiğiniz gibi ülkemizde sağlık bölümleri baya bir revaçta. Ebeveynler de çocuklarının geleceğini düşünerek sağlık alanındaki bölümlere yönlendirirler. Aslında ülkemizde birçok sağlık hizmet sunucusu bulunmakta ve buralarda beslenme ve diyetetik görevlilerine ihtiyaç da artmakta.

Ancak mezun sayısının her geçen gün artması iş imkanını da zorlaştırmakta. Yakın gelecekte ülkemiz açısından çok da cazip meslek grubu olmayacağını düşünüyoruz. Ama biz bu işin uzmanı değiliz ve söylediklerimiz sadece tavsiye ve öngörüden ibarettir. İyice araştırma yaparak tercih yapmanızı öneririz. Yukarıda özel hastanede diyetisyen maaşları ve devlet diyetisyen maaşlarını verdik. Paylaşılan diyetisyen özel hastane maaşları ve devlette diyetisyen maaşı tutarlarını da göz önünde bulundurarak tercih yapmanızı öneririz.  Yazımızın altında diyetisyen maaşları yorumlarını bulabilir siz de konu hakkında görüş ve sorularınızı yöneltebilirsiniz.

4.5/5 - (2 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2