2022 Doğum Borçlanması Ne Kadar Oldu ?

Doğum borçlanması kadınlara verilmiş en mühim haklardan birisidir. Kadınlar ilk SGK tescil tarihinden son doğan çocukları için çocuk borçlanması yaparak daha erken emeklilik hakkı elde edebilmekte. Borçlanma tutarları ise talep tarihinde geçerli brüt asgari ücret esas alınarak hesap edilmekte.

Bu yazımızda doğum borçlanması nasıl hesaplanır, çocuk borçlanması güncel en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları, borçlanma başvurusu detayları ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Doğum borçlanması nedir ?

5510 Sayılı SGK kanunu ile kadınlara ilk SGK tescil tarihinden sonra doğan çocukları için 720 güne kadar ve toplamda da 2160 güne kadar hizmet borçlanması imkanı sağlayan SGK borçlanma türlerinden birisidir.

2022 doğum borçlanması şartları nelerdir ?

Doğum borçlanması yapabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Doğumdan önce kadının adına prim ödenmiş olması. Herhangi bir kapsamda kısa ya da uzun vade sigorta kollarından birisinde prim ödenmiş olması yeterli. Staj/çıraklık sigorta başlangıcı da yeterli.
  • Çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık zaman diliminde anne adına prim ödenmemiş olması. Eğer 24 ayın tamamında prim ödemesi varsa borçlanma yapılamaz. 24 ay içerisinde kısmi süreli bildirimler varsa bu süreler 24 aydan düşülerek kalan kısım borçlandılırır.
  • Anne sigorta/bağkurdan v.s. sonra doğan 3 çocuğa kadar ve çocuk başına 720 gün olmak üzere en fazla 2160 güne kadar borçlanma yapabilir.

Doğum borçlanması kaç gün ödeniyor ?

Sgk doğum borçlanması kaç gün yapılabilir sorusu bu konuda en çok sorulan sorulardan birisidir. Çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık süre zarfında anne adına prim ödenmemiş olması koşulu ile her çocuk için 720 ve toplamda da 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Borçlanma sigorta başlangıcını geri çekmez ve dolayısıyla emeklilik yaş şartına etki etmez. İlk giriş tarihine göre emekli olacağınız tarihi hesaplamak için emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta öncesi doğum borçlanması 2022

Kadınların sigorta tescilinden önce doğan çocuklar için borçlanma hakları bulunmamakta. Sgk öncesi doğum borçlanması hakkının verilebilmesi için torba yasa ile düzenleme çıkarılması gerekmekte. 2022 için şu an bir düzenleme görünmemekte. Ancak 2022’de yine torba yasalarda ilk gündem maddesi olacak gibi görünmekte. Ssk öncesi doğum borçlanması hakkında güncel gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

2022 çocuk borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer son çalışmanız sigorta ya da bağkur ise son çalışmanıza ilişkin prim ödemenizin olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na, memur iseniz Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/SGK/Ankara adresine başvuru yapmalısınız. Başvuru iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi borçlanma başvuru formu ile diğeri ise e-devletten yapılmaktadır. Ayrıca belge eklemenize gerek yok.Başvurunuza istinaden ödeyeceğiniz borçlanma tutarı hesap edilir ve size tebliğ çıkartılır. Tebliği aldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde peşin olarak ödemeniz gerekir.

Doğum borçlanması başvuru formu

Borçlanma başvuru formunu eksiksiz doldurarak ve sadece kimlik fotokopinizi yaparak başvurunuzu bağlı olduğunuz ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta/kargo yolu ile yapabilirsiniz. Borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ doğum borçlanması başvuru formu indir. 5.  BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ kısmında Doğumdan Sonra Geçen Süre bölümünde ilgili alanları eksiksiz doldurmanız gerekiyor.

E-devletten doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusunu e-devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz. E-devletten doğum borçlanması başvurusunu;

Doğum borçlanması için kredi veren bankalar 2022

Doğum borçlanması kredisi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun özellikle anlaşmalı olduğu bir banka bulunmamakta. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan elinize yazı geldikten sonra borçlanma yazısı ile birlikte hesabınızın olduğu banka ya da başka bir bankaya kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması hesaplama 2022

Analık borçlanması hesaplaması talep tarihinde geçerli borçlanma tutarları üzerinden yapılır. Bu kapsamda günlük en düşük annelik sigorta borçlanması tutarı brüt asgari ücretin günlük kısmının %32’si, azami ise bunun 7,5 katıdır. Yüksek emekli maaşı almak isterseniz ve borçlanmanın emekliliğe olumlu etkisi olsun isterseniz ve tabi ki ödeme durumunuz varsa taban tutarın 7,5 katına kadar borçlanma tutarını yükseltme hakkınız var. Gelelim doğum borçlanması kaç para sorusunun cevabına.

Çocuk borçlanması ne kadar 2022

Eğer talebinizi 31 Aralık 2022 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na verirseniz günlük en düşük 53,38 TL ( 2021 yılı için 38,16 TL ) en yüksek ise 400,32 TL üzerinden borçlanma yapabilirsiniz.

2 çocuk doğum borçlanması ne kadar 2022

2 çocuk için maksimum 1440 güne kadar borçlanma yapılabilir. Asgariden ödenmesi durumunda ödenecek en düşük tutar 2022’de 76.867,00 TL olacaktır.

Doğum borçlanması ödemesi nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme tutarı ve ödeme bilgilerinin yer aldığı yazıyı eğer imkan varsa elden yoksa posta yolu ile tebliğ eder. Tebligat alındıktan sonra ödemenin en geç 1 ay içerisinde ödenmesi gerekir. Ödemeler T.C. numarası üzerinden yapılmaktadır. Ödemeler tüm banka, PTT şubeleri ile mobil ya da internet bankacılık kanalları üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Ödemeyi SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmak için sgk online tahsilat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması taksitlendirme nasıl yapılır ?

Doğum borçlanmasını taksitle ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu yazısından sonra ödemenin 1 ay içerisinde peşin ve tek seferde yapılması gerekir. Ancak şunu yapabilirsiniz. Parça parça borçlanma talebinde bulunarak müsait oldukça parça parça da ödeme yapabilirsiniz. Ancak her bir hesaplamanın başvuru tarihindeki borçlanma güncel tutarları üzerinden yeniden yapılacağını unutmamanızı öneririm.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

4