Doğum İznine Ne zaman Çıkılır ?

Doğum iznine ne zaman çıkılır sorusu sigortalı çalışanlar ve emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarının en çok sordukları soruların başında gelmektedir. İster sigortalı çalışan olsun ister bağkurlu ya da ister memur olsun tüm kadınların hamilelik ve doğumdan dolayı Kanuni birçok hakkı bulunmaktadır. Bu yazımızda doğum öncesi ve sonrası izin hakları, doğum izni başlangıç tarihi ve doğum sonrasında süt izni ve yarı zamanlı çalışma ile ilgili tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Doğum izni hesaplama programı

Doğum izni hesaplaması için geliştirilen ve sağlıklı çalışan bir program bulunmamaktadır. Bu yüzden Kanunen doğum öncesi ve sonrası izin haklarınız konusunda bilgi sahibi olmanız daha sağlıklı olacaktır.

 • Sigortalı, bağkurlu ya da memur farketmeksizin tüm kadınların hamileliğin 32. haftasında doğum öncesi izne ayrılma hakkı bulunmaktadır.
 • Kadın dilerse doktor raporu ile 37. haftaya kadar çalışabilir ancak 32. haftada doktoruna başvurarak ya da doğum öncesi izin alması ya da doğum öncesi 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alması zorunludur.
 • 32. haftada izne ayrılanlar için doğum öncesi rapor düzenlenir. Doğumun erken olması durumunda kullanılmayan izin süresi doğum sonrasına aktarılır. Tekil doğumlarda her durumda doğum izin süresi 112 gündür, çoğul doğumlarda ise 126 gündür.
 • 32. haftada doktora başvurarak doğum öncesi çalışabilir raporu alanlar 37. haftaya kadar doktor raporu ile çalışabilir. 37. haftada yine doktora başvurarak doğum öncesi izne ayrılır. Bu durumda doğum öncesi kullanılmayan süre doğum sonrasına aktarılır.
 • Doğum sonrası analık izni bittikten sonra sigortalı annenin çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkı bulunmaktadır. Memur annenin ise analık izni bittikten sonra ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay ise günde 1,5 saat süt izin hakkı bulunmaktadır.

Doğumdan kaynaklı olarak anne ve ya babaya ödenen tüm doğum yardımı, emzirme parası ve analık ödemesi gibi yasal haklarınızı öğrenmek ve güncel tutarlara ulaşmak için hemen doğum parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum iznine kaçıncı haftada çıkılır ?

Peki doğum iznine ne zaman çıkılıyor ? Doğum iznine hamileliğin 32. haftasında çıkabilirsiniz. Bu tarihten öncesinde doğum öncesi raporu verilmez. Eğer bu tarihten önce hamilelik çalışmanıza engel teşkil ediyorsa bu arayı hastalık raporu ile kapatabilirsiniz.

Doğum izni 32. hafta bitince mi başlar ?

Yukarıdaki doğum izni başlangıcı hesaplamasına göre doğum izni 32. hafta bitince değil 32. haftaya girince başlar.

32 hafta çalışamaz raporu nedir, ne zaman alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hamileliğin 32. haftasında doktora başvuru zorunludur. Eğer 32. haftada doğum öncesi izne ayrılmak istiyorsanız bunu doktorunuza iletirsiniz ve doktorunuz doğum öncesi raporunuzu düzenler. 32. haftadan 37. haftaya kadar çalışabilir raporu da alabilirsiniz. Bunun için de yine 32. haftada doktorunuza başvuru yapmanız ve doğum öncesi çalışabilir raporu almanız gerekmekte.

32 hafta çalışabilir raporu nedir, ne zaman alınır ?

Eğer hamileliğiniz iyi geçiyorsa 32. haftada doktorunuza başvurarak doğum öncesi 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alabilirsiniz. Doktordan rapor almadan çalışmaya devam edemezsiniz. Kesinlikle 32. haftada başvurarak çalışabilir raporu almalısınız. Çalışabilir raporu alanların doğum öncesi çalıştığı bu süreler doğum sonrası izin hakkına eklenir.

Öğretmen doğum izni hesaplaması nasıl yapılır ?

Öğretmenler 657 Sayılı Kanun kapsamında izin haklarından yararlanmakta olup doğumdan kaynaklı izin hakları yukarıdaki gibi olmaktadır. Yani öğretmen dilerse 32. haftada doğum öncesi izne ayrılabilir ya da doktor raporu ile 37. haftaya kadar çalışabilir. Çalışması halinde doğum öncesinde kullanmadığı izinler doğum sonrasına aktarılır. Doğum öncesi ve sonrası toplam izin hakkı öğretmenler için tekil doğumlarda 112 gün, çoğul doğumlarda ise 126 gündür.  Öğretmenler için yaz tatiline ya da resmi tatile denk gelen izin günleri izin hakkına eklenmemektedir.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Doğum İznine Ne zaman Çıkılır ?” üzerine 2 yorum

 1. Yorumunuz onay bekliyor.

  Merhabalar
  27.01.2020 de dogum yaptim. Doğum yaptigim hastane analik raporumu onaylamamis. Is yerim bana bunu 06.01.2021 tarihinde bildirdi. Bildirdikten sonra hastaneden hemen onaylattim fakat gec bildirim dolayisiyla idari para cezasi gelecegi soylendi. Dogum yaptigim hastane ben talepte bulunmasam dahi bildirmek zorunda mi analigimi sgk ya fiilen calistiginizi bilemem dediler. Yada is yerimin bunu takip etme zorunluluğu var mi 45 a kadrosundayim. Yardimci olursaniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhaba. İşverenin sorumluluğu hastanenin raporu bildirim tarihinden itibaren başlar. Öncesinde idari para cezası yönünden eğer tebliğ olmadıysa işverene bir ceza uygulanmaz.

   Cevapla

Yorum yapın

1