2022 Doğum Parası Ne Kadar Oldu ?

Doğum parası ne kadar, doğum yapan annelere ve ya evlat sahibi olan babalara doğumdan kaynaklı tüm yardımları sizin için tek başlık altında topladık. Hamilelik ve ya doğumdan kaynaklı olarak birçok Kurum tarafından hem anneye hem de babaya yardımlar yapılmaktadır. Sigortalı ya da sigortasız farketmeksizin herkes bu yardımdan yararlanabilmekte.

Bu yazımızda hamilelik ve doğumdan kaynaklı yapılan tüm doğum yardımı ve doğum parası tutarlarını ve konu ile ilgili sık sorulan bağkurlu anne doğum parası alabilir mi , bağkur doğum parası sorgulaması nasıl yapılır, ssk doğum parası sorgulaması nasıl yapılır sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Doğum parası 2022

Doğumdan dolayı yapılan en önemli yardımlardan birisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan doğum yardımıdır. Bu yardımdan yararlanmak için annenin Türk vatandaşı olması haricinde bir şart aranmıyor. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları da bu yardımdan yararlanabilmekte.

2022 doğum parası başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru işlemi oldukça kolay. Size en yakın Sosyal Hizmetler Merkezi’ne giderek başvuru yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu ile karıştırmayın. Sosyal Hizmet Merkezleri ayrıdır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da konsolosluklar aracılığı ile başvuru yapabilmekte.

Başvuru için öncelikle doğum parası şartlarından birisi olan çocuğun nüfus kaydının tamamlanmış olması gerekiyor. Nüfus kaydını tamamladıktan sonra doğum yardımı başvuru formu ve çocuğun kimliği ya da geçici kimlik belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formu ilgili merkez tarafından size başvuru esnasında verilecektir.

2022 doğum parası ne kadar ?

Çocuğun doğum sıralamasına göre yardım tutarı belirleniyor. Buna göre;

  • Birinci çocukta yapılan ödeme: 300,00 lira.
  • İkinci çocukta yapılan ödeme: 400,00 lira.
  • Üçüncü çocukta yapılan ödeme ise 600 liradır.

2.çocuğa doğum parası ne kadar 2022

İkinci çocuk için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yardım tutarı 400 liradır. Eğer şartları sağlıyorsanız yazımızın devamında belirtilen SGK rapor parası ve emzirme ödeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Çalışan anneye doğum parası 2022

Sigortalı çalışan ya da tarım/çiftçi bağkuru ve ya esnaf bağkuru kapsamında prim ödeyenlere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından doğum öncesi ve sonrası istirahatli olduğu süreler için toplamda 16 haftalık yani 112 günlük ödeme yapılmakta. Çoğul doğum varsa toplamda 18 haftalık ödeme sağlanmakta. Ödeme yapılabilmesi için annenin doğumdan önce en az 90 gün sigorta ya da bağkur gününün olması şartı aranmakta. Doğum rapor parası başvurusu yapmak zorunlu değildir. İşveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi gerçekleştirir.

Bağkurlu doğum parası ne kadar 2022

Yukarıda da belirttiğimiz üzere SGK doğum rapor parası bağkurlu anneye de ödenmekte. Bağkur doğum parası toplamda 112 günlük ödeme sağlanmakta. Şirket ortağı ve ya isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyen anneler bu haktan yararlanamamakta. Yardımdan yararlanabilmek için doğumdan önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün bağkur olması ve bağkur kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcu olmaması gerekiyor. Bağkurlu doğum parası hesaplaması aşağıdaki hesaplama ile aynı olacaktır.

Doğum parası hesaplama 2022

Sigortalı çalışan ya da bağkurlu olan anneye ödenen doğum rapor parası doğumdan önceki son 12 aylık brüt kazanç ve gün sayısı esas alınarak hesap ediliyor. Doğum öncesi son 12 ayın toplam brütü son 12 ayın gün sayısına bölünür ve çıkan sonucun 2/3’ü bir günlük doğum rapor parası olarak ödenir.

Asgari ücret doğum parası hesaplama 2022

2022’de asgari ücret üzerinden bildirimi yapılan bir annenin toplamda SGK’dan alacağı doğum parası 12.454,40 lira olacaktır. Eğer brüt maaşınız asgari ücret üzerinde ise yorum kısmından son 12 ayın brüt kazancını bize yazın ne kadar ödeme yapılacağını hesap edelim.

Emzirme yardımı 2022

Çalışan ya da bağkurlu anne ve ya babaya doğumdan kaynaklı olarak doğum yardımına ilave olarak ödenen yardımlardan birisi de emzirme parası diğer adı ile SGK doğum yardımıdır. Bu yardımdan yararlanabilmek için doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde anne ya da babanın en az 120 gün sigorta ya da bağkur prim gün sayısının olması yeterlidir. Bağkurlularda prim borcunun da olmaması şartı aranıyor.

Yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa SGK tarafından bir defaya mahsus emzirme parası ödenir. Ödemeyi alabilmek için doğumun olduğu hastane tarafından emzirme raporu girilmesi ve çocuğun nüfus kaydının yapılması yeterlidir. Emzirme raporu girilirse ve nüfus kaydı girilirse SGK zaten ödeme yapar. Başvuru şartı da aranmıyor. Emzirme parası 2022 içerisinde doğan çocuklar için ise 300 TL olacaktır. Ayrıntılı bilgi için süt parası ne kadar başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum parası sorgulama nasıl yapılır 2022

PTT doğum parası sorgulama işlemlerinin hepsini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan doğum yardımı sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.
  • SGK doğum rapor parası sorgulamasını sgk doğum parası sorgulama bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.
  • SGK emzirme parası sorgulamasını emzirme parası sorgulama bağlantısını kullanarak yapabilirsiniz.

Doğum parası ne zaman alınır 2022 ?

Ortalama ödeme süreleri şu şekildedir;

  • Bağkur/ssk doğum parası doğum öncesi rapor bittikten sonra ayrı, doğum sonrası rapor bittikten sonra ayrı ayrı ödenir. Doğum öncesi rapor bitiminde ve sonrası rapor bitiminde çalışmazlık bildiriminden itibaren ödeme en geç 15 gün içerisinde PTT ya da tanımlı banka hesabına gönderilir.
  • Emzirme yardımında çocuğun nüfus kaydı ve hastane tarafından emzirme kaydı tamamlanır tamamlanmaz ödeme yapılır ve yine ortalama 15 gün içerisinde ödeme PTT ya da tanımlı banka hesabına gönderilir.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı ise başvurudan sonra ortalama 2-3 ay içerisinde anne adına PTT’ye gönderilmektedir.

Çalışmayan anneye doğum parası 2022

Çalışmayan ve Türk Vatandaşı olan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ödenen ve yukarıda tutarları belirtilen ödemeler yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışmayan ve ya herhangi bir kapsamda bağkur primi ödemeyen annelere yardım yapılmamaktadır. Eğer eş sigortalı ise bu durumda bir defaya mahsus emzirme yardımı ödenecektir.

Memur anneye doğum parası 2022

Eski ismi ile emekli sandığı, yeni ismi ile 4c kapsamında sigortalı olan memur annelere ssk ve ya bağkur kapsamındakilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan analık diğer adı ile SGK doğum rapor ödemesi yapılmamaktadır. Memur anne sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olmak üzere yapılan doğum yardımı ödemesinden yararlanabilmekteler.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3