Dul ve Yetim Aylığı Ayın Kaçında Alınır ( 2021 Güncel )

0

Dul ve yetim aylığı ayın kaçında alınır ? Yürürlükteki mevzuata göre iki türlü dul maaşı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi eşinden ayrılan ya da eşi vefat edenlere Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından bağlanan ve iki ayda bir ödenen dulluk maaşı diğeri ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vefat eden sigortalı ya da emekli eş için bağladığı dul maaşıdır. Yetim aylığı ise vefat eden anne ya da babadan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan aylıktır.

Kaymakamlık dul maaşı ile SGK dul ve yetim maaşlarının ödenme tarihleri farklıdır. Bu yazımızda Kaymakamlık dul maaşları ne zaman yatıyor , SGK dul maaşı hangi gün yatar ve yetim maaşı ayın kaçında yatar gibi dul yetim aylığı ayın kaçında yatıyor konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Dul maaşı ayın kaçında yatıyor 2021

Dul maaşı ne zaman yatacak sorusunun cevabı dul maaşının alındığı Kuruma göre değişir. SGK ölüm aylığı ayın kaçında yatar sorusunun cevabı aylık alınan kapsama ve emekli tahsis numarasının son rakamına göre değişirken Kaymakamlık dul maaşları ne zaman yatacak sorusunun cevabı için standart tarihler verilmiştir. Şimdi ayrı başlıklar halinde Kaymakamlık dul maaşı ayın kaçında yatar ve SGK dulluk maaşı ne zaman yatıyor sorularının cevabına geçelim.

Sosyal Yardımlaşma dul maaşları ayın kaçında yatıyor ?

Öncelikle Kaymakamlık dul aylığı ne zaman yatar sorusunun cevabı ile başlayalım. Kaymakamlık dulluk maaşları iki ayda bir ödenir ve çift ayların son haftasında ödenir. Yani Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarının sonunda yatar.

SGK dul maaşı ne zaman yatar ?

SGK emekli dul maaşı ne zaman yatar sorusunun cevabı maaş alınan kapsama ve tahsis numarasının son rakamına göre değişir. Aşağıda alt başlıklar halinde ssk, emekli sandığı ve bağkur emekli maaşı ayın kaçında yatıyor konusunda bilgi verilmiştir. Tahsis numaranızın son rakamına göre emekli maaşınızın ödeneceği tarihi öğrenebilirsiniz.

Dul ve yetim aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK için sorgulama işlemini T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle yapabilirsiniz. Aşağıda verilen bağlantılardan ilgili olana T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar yani Kaymakamlık tarafından ödenen dulluk maaşı sorgulamasını da E-devlette Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden T.C.  numaranız ve e-devlet şifrenizle yapabilirsiniz.

T.c kimlik no ile dul ve yetim aylığı sorgulaması nasıl yapılır ?

T.C. numarası ile SGK dul ve yetim maaşı ile Kaymakamlık dul maaşı sorgulaması yapamazsınız. Eğer e-devlet şifreniz yoksa Kurumdan ne kadar ve ne zaman maaş alabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK yetim aylığı ayın kaçında yatar ?

Peki yetim aylığı ne zaman yatar ? yetim aylığı ne zaman yatar sorusunun cevabı maaş alınan kapsam ve tahsis numarası son rakamına göre belirlenir. Aşağıda emekli maaşları ayın kaçında yatar alt başlığında Sosyal Güvenlik Kurumu ssk, bağkur ve emekli sandığı tahsis numarası son rakamına göre yetim maaşı ne zaman yatar sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Yetim aylığı ne kadar 2021

SGK yetim aylıklarında maaş hissesi eğer tek başına maaş alıyorsa %50’dir. Eğer maaş alan başka hissedar varsa maaş hisse oranı %25’tir. 2021 yılı için tek başına maaş alan yetim çocuğuna ödenecek en düşük SSK ve Bağkur maaşı 750 TL iken, kendinden başka maaş alan varsa ödenecek en düşük maaş ise 375,00 TL’dir.

Emekli maaşları ayın kaçında yatıyor 2021

Tahsis numarası yani emekli sicil numarası son rakamına göre aylık ödenen tarihler aşağıda verilmiştir. Tahsis numaranızı bilmiyorsanız emekli tahsis no öğrenme sayfamızdan nasıl sorgulama yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bağkur maaşları ayın kaçında yatıyor ?

Bağkur sicil diğer adı ile bağkur emekli tahsis numarasının sonu;

 • 5,7 ve ya 9 olanlar her ayın 25’inde,
 • 1 ya da 3 olanlar her ayın 26’sında,
 • 4,8 ya da 6 olanlar her ayın 27’sinde,
 • 0 olanlar ise her ayın 28’inde maaşlarını alırlar.

SSK emekli maaşları ayın kaçında yatıyor ?

SSK yani 4a emekli aylıkları da tahsis numarası son rakamına göre ödenir. Emekli tahsis numarası sonu;

 • 9 olanlar 17’sinde,
 • 7 olanlar 18’inde,
 • 5 olanlar19’unda,
 • 3 olanlar 20’sinde,
 • 1 olanlar 21’inde,
 • 8 olanlar 22’sinde,
 • 6 olanlar23’ünde,
 • 4 olanlar24’ünde,
 • 2 olanlar 25’inde,
 • 0 olanlarn 26’sında emekli maaşınızı alabilirsiniz.

Memur emekli maaşları ayın kaçında yatıyor ?

Emekli sandığı kapsamında emekli maaşı alanların maaşları her ayın 1’i itibariyle ödenmektedir. Ödeme tarihleri herkes için aynıdır. Tahsis numarası sonuna göre değişmez.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.