Dys Evrak Takip 2020

0 3.257

Dys evrak takip sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmış olduğunuz tüm başvurularınızın takibini yapabilirsiniz. Bu sistem Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kullanmış olduğu evrak sistemidir ve bu sistemden başvurularınızın son hareketini, evrağınızın ne durumda olduğunuz e-devlet üzerinden online olarak sorgulayabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan online olarak dys evrak takibini nasıl yapabileceğiniz ve dys evrak sisteminde çıkan sgk dys gelen evrak beklemede ne demek gibi sonuçların ne anlama geldiği konularına geçelim.

Sgk dys nedir ?

DYS-Döküman Yönetim Sistemi olarak adlandırılır. Sgk evrak takip dys uygulaması Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm gelen ve giden evraklar için kayıt işlemlerinde kullandığı, kendi arasındaki birimler arası online yazışma imkanı sağlayan ve aynı zamanda farklı Kurumlar arasında da elektronik imza sayesinde online yazışmaya olanak sağlayan bir uygulamadır.

Varide ne demek ?

Varide sayı anlamına gelir, varide no ne demek ? . Her resmi evrakta zorunlu olarak tarih ve sayı bulunması gerekir. Kamu Kurumlarının arşivleme için kullandıkları ve zorunlu olan bu sayı varide numarası olarak tanımlanmaktadır. Varide tarihi ise evrağın işleme yani kayda alındığı tarihi ifade eder. Böylece özellikle emeklilik başvurusu yaparak sorgulama yapanların sormuş olduğu emeklilikte varide tarihi ne demek sorusunun cevabını da burada vermiş oluyoruz.

Sgk evrak takip 2020

dys evrak

sgk evrak sorgulama 2020 işlemi için artık https//uyg.sgk.gov.tr/dys bağlantısı çalışmıyor ve sorgulama e-devlet üzerinden yapılıyor.   Sgk dys evrak takibi için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresiz sgk dys evrak takip işlemini gerçekleştiremezsiniz. E-devlette dys evrak sorgulaması için e-devlet bilgileriniz ile buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ sgk evrak takip sistemi giriş. Sgk dys sisteminden yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda alınan sonuçlar ve anlamları aşağıdaki gibidir.

Gelen evrak beklemede ne demek ?

sgk dys takip sisteminden yapılan sorgulama sonucu evrak beklemede diyorsa evrağınızın işlem yapılmak üzere kayda alındığı ve henüz herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşılır. Bu süreçten sonraki evrak süreci işe aşağıdaki başlıklarda belirtildiği gibi olacaktır.

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek

Sgk dys evrak takip 2020 sisteminde yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda ” gelen evrak dosyasına kaldırılmış” sonucunu görebilirsiniz. Peki nedir  sgk gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek ? Buradan anlaşılması gereken birkaç sonuç çıkar. Dosyaya kaldırılmış olması demek aslında evrakla ilgili tüm işlemlerin ilgili memur tarafından tamamlanarak evrağın arşivlendiği anlamına gelir. Ancak bu uyarıyı görmüş olmanız maalesef her zaman işleminizin tam anlamı ile sonuçlanmış olduğu anlamına gelmemekte.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı

Sgk evrak takibi 2020 sorgulamasını yaptığınızda eğer evrak zimmetten çıkarıldı yazıyorsa bu evrağın ilgili memur tarafından işleminin sonuçlandırılarak başka bir memura, servise gönderilmek üzere çıkarıldığı ya da size posta yolu ile cevap verilmek üzere çıkarıldığı anlamına gelir.

Sgk evrak kayda alınmamıştır ne demek

Evrak kayda alınmamıştır ne demek konu hakkında son zamanların trend olarak sorulan sorusu. sosyal güvenlik kurumu dys evrak takip sistemi üzerinden yaptığınız sorgulamada bu uyarı çıkıyorsa adınıza daha doğru bir ifade ile T.C. numaranıza kayıtlı bir evrak olmadığından bu uyarıyı verir. Bu durumda evrağınız SGK’ya hiç ulaşmamış anlamına gelecektir.

Giden evrak kayıtlı ne demek

dys evrak takip sgk sistemindeki sorgulamada eğer bu sonuç çıkıyorsa evrağın ilgili memur/servis tarafınca işleminin tamamlanarak başka bir memura/servise gönderilmek üzere kayda alındığı ya da size gönderilmek üzere kayda alındığı anlaşılır.

Sgk gelen evrak iade edilmiş ne demek ?

Sgk dys evrak sorgulama uygulamasında yapılan sorgulama sonucunda gelen evrak iade edilmiş sonucu alıyorsanız bu evrağın ilgili birim tarafından evrağı gönderen birime iade edildiği anlamına gelir. Bu genelde evrağın yanlış servise ya da birime gönderilmesi durumunda bir üst birime iadesi halinde kullanılır.

Varide no ile evrak sorgulama

varide no ile evrak sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda başvuru ve takip işlemleri sadece dys takip sistemi üzerinden yapılabilmekte. Eğer elinizde sadece evrağın varidesi yani sayısı varsa bu durumda varide no ile sorgulama yapamazsınız. Dys evrak takibi 2020 sisteminde sadece numara ile sorgulama seçeneği olmadığından en yakın Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne uğrayarak ya da Alo-170 hattını arayarak elinizdeki sayı ile dys sgk evrak takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sgk varide numarası ile bakma işlemi SGK’da gerçekleştirilir ve size evrağınızın son durumu ile yapılan işlemler hakkında ayrıntılı bilgi verilir.

Sgk emeklilik evrak takip 2020

SGK gelir aylık ödenek talep belgesi ile emeklilik başvurunuzu eksiksiz olarak yaptıysanız ve emeklilik şartlarını da sağlıyorsanız son aşama artık emekli maaşının bağlanması. Bu aşamada emekli maaşının bağlanma süresi birazcık uzun sürmekte ve bağlanması ortalama en az 1,5-2 ayı bulmakta. Emekli başvurunuzun son durumunu ve yapılan işlemleri kısacası emeklilik evrak takibi 2020 işlemini dys emeklilik evrak takibi sisteminden yapabilirsiniz. Aynı zamanda emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını da e-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Emekli sandığı evrak takibi nasıl yapılır ?

Emekli sandığı kapsamında yapmış olduğunuz gelir, aylık, ödenek, emekli maaşı, ikramiye gibi tüm başvurularınızın durumunu da evrak takip sgk 2020 sistemi ile yapabilirsiniz. Sadece 4C emekli sandığı emeklilik evrak takibini e-devletten yapabilirsiniz. Sorgulamayı https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi sayfasından e-devlet ile girerek yapabilirsiniz.

E devlet sgk dys evrak takip uygulaması hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.  

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.