E-Arşiv Fatura Görüntülemesi Nasıl Yapılır ?

E-arşiv fatura görüntüleme işlemini online olarak yapabilirsiniz. Elektronik arşiv  diğer adı ile e arşiv interaktif sistemine geçildikten sonra artık firmaların çoğu faturaları elektronik ortamda ve e-arşiv portalı üzerinden kesmekte. Eğer e fatura interaktif sistemine kayıtlı mail adresiniz varsa kesilen bu fatura firma tarafından size elektronik ortamda gönderilmekte.

E-faturanız gönderilmiş olmasına rağmen kaybettiyseniz ya da kesilmiş olmasına rağmen hiç gönderilmedi ise e arşiv faturaları görüntülemesini interaktif vergi dairesi üzerinden yapabilir, dilerseniz Gib e arşiv fatura görüntülemesi yaptıktan sonra faturayı yazdırabilirsiniz. Bu yazımızda e arşiv fatura görüntüleme nasıl yapılır konusunda ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz.

E-arşiv fatura nedir ?

Satıcı tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan E-arşiv portal sistemi üzerinden elektronik ortamda düzenlenen faturalara e-arşiv fatura denir. Artık belirli limitler için faturaların elektronik ortamda düzenlenmesi zorunludur. Bu nedenle hem düzenleme hem de e-arşiv fatura görüntüleme GİB işlemi hakkında bilgi sahibi olmak yararınıza olacaktır.

İnteraktif vergi dairesine giriş nasıl yapılır ?

Yeni internet vergi dairesine girişi dilerseniz Vergi dairesi tarafından verilen kullanıcı adı ya da şifre ile ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesine giriş için;

  • Öncelikle buradan sisteme giriş yapın ⇒ yeni internet vergi dairesi girişi.
  • Sisteme kolayca E-devlet ile giriş seçeneğini tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Bu kısmı tıkladığınızda sistem sizi T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizi girmeniz için yönlendirir. Şifre bilgilerinizi yazarak devam ettikten sonra sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

E arşiv fatura çıktısı alma ?

Adınıza oluşturulan tüm e faturaları interaktif vergi dairesi üzerinden görüntüleyebilir ve yazdırabilirsiniz. E-arşiv portal sisteminde adınıza yani T.C. numaranızla düzenlenen tüm e-arşiv faturalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Görüntülemek için;

  • GİB e-arşiv fatura görüntülemesi yapmak için Öncelikle bir üst başlıkta belirtildiği gibi internet vergi dairesine giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra sırasıyla BİLGİLERİM-E ARŞİV FATURALARIM menülerini takip edin.
  • Adıma düzenlenen e arşiv fatura görüntülemesi ya da sorgulamasını yapmak istediğiniz e-arşiv faturalara ilişkin tarih aralığı seçiniz.
  • Seçim en fazla 1 haftalık aralıklarla yapılabilir.
  • Adınıza fatura düzenlenen tarihi kapsayacak şekilde tarih yazın ve ardından Sorgulama yapın.
  • Daha sonra Excele Aktar diyerek faturayı yazdırabilirsiniz.

E-devletten e arşiv fatura görüntülemesi yapılabilir mi ?

E arşiv fatura görüntüleme Gib interaktif vergi dairesi sistemi üzerinden yukarıda anlatılan yol izlenerek yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ile e arşiv görüntülemesi yapılması şu an mümkün bulunmamaktadır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1