Sgk Şifre Onaylama Nereden, Nasıl Yapılır ?

Sgk şifre onaylama ve E bildirge başvuru yetkili onay terimlerini SGK işveren işlemleri ile uğraşan herkes son zamanlarda sık sık duymuştur. SGK şifresi başvuru ve şifreyi alma şekli değişti.   E SGK şifresi için artık işyeri tescil evrakları ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na e bildirge sözleşmesi, başvuru formu ya da teslim tutanaklarını göndermenize gerek yok.

E SGK tescil uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu işyeri tescil başvuru son aşamasında E Bildirge Kullanıcı Bilgileri kısmında bildirge kullanıcısı olarak tanımlamak istediğiniz kişiyi eklemeniz ve işyeri tescil başvurunuz SGK tarafından onaylandıktan sonra da e devlet sisteminde e sigorta sözleşme onayı vermeniz gerekiyor. Yazımızın devamında sgk şifre onaylama yani e sigorta sözleşmesi onayı nasıl verilir konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşyeri tescil onayı nasıl yapılır ?

İşyeri tescil uygulaması üzerinden SGK işyeri tescil başvurusunu tamamladıktan sonra onay işlemi için işyeri tescilde gerekli evraklar ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. İşyeri tescil işleminin onayının ardından E SGK şifresi için de aşağıdaki aşamaları takip etmeniz gerekmektedir. SGK işyeri tescil başvurusu için hemen  SGK işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge başvurusu nasıl yapılır ?

İşyeri tescil aşamasında e-sgk şifre kullanıcısı için de başvuru yapılmaktadır. Tescil aşamasında e sgk şifre kullanıcısı tanımlandığı için e bildirge şifresi için de ayrıca başvuru formu ve sözleşmeleri doldurmanıza gerek kalmıyor. E bildirge şifresini nasıl alabileceğinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E bildirge başvuru yetkili onay nedir ?

E-SGK tescil uygulamasında e-bildirge şifre kullanıcına şifre oluşabilmesi için işyeri yetkilisi ya da yetkilileri tarafından e-devlet üzerinden yapılması gereken onaydır. E devlet sgk şifre onay işleminin nasıl yapıldığına ilişkin detaylar yazımızın devamında verilmiştir.

Sgk şifre onayı nasıl yapılır ?

İşyeri tescil başvurusunu online tamamlayıp e bildirge kullanıcısını da tanımladıktan sonra sgk işyeri tescil evraklarını en geç 7 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmeniz gerekiyor. SGK tarafından tescil başvurunuz onaylandıktan ve işyeri sicil numaranız oluştuktan sonra sıra SGK şifresini e devlet üzerinden görüntüleyeme geliyor. Tescilden sonra gerekli olan sgk işyeri tescil evrakları için ise  sgk işyeri tescil evrakları sayfamızı ziyarette bulunabilirsiniz.

  • SGK şifresinin oluşabilmesi için işyerinde e sgk tescil uygulamasında yetkili olarak tanımlamış olduğunuz tüm kişi ya da kişilerin e devlet şifreleri ile ayrı ayrı olmak üzere e-bildirge başvuru yetkili onay menüsünden giriş sağlayarak sgk şifre onayı diğer adı ile e-sigorta sözleşme onayı vermeniz gerekiyor.
  • E bildirge kullanıcı olarak tanımlamış olduğunuz kişiye e sgk şifresinin oluşabilmesi için işyeri tescil aşamasında girmiş olduğunuz tüm işveren yetkililerinin e devlet şifresi ile ayrı ayrı giriş sağlayarak e sgk şifre onaylaması yapmanız gerekiyor.
  • Tüm yetkililer tarafından e bildirge onayı verilmezse şifre oluşmayacaktır.

E-devletten E bildirge yetkili onayı nasıl yapılır ?

E bildirge sözleşme onayını;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden giriş sağlayarak SGK-E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay menüsünden yapabilirsiniz.
  • E sigorta sözleşmesi ve sgk yetkili onayı e devlet uygulamasına buradan giriş sağlayabilirsiniz ⇒ e bildirge şifre onaylama.

E devlet ile sgk şifre alma  nasıl yapılır ?

Tüm işyeri yetkilileri tarafından sgk sözleşme onayı verildikten sonra artık e bildirge kullanıcı şifresi oluşmuş olacaktır. E-bildirge şifre onayından sonra e devlet sisteminde bildirge kullanıcısı olarak tanımladığınız kişinin e devlet şifresi ile giriş sağlayarak SGK-e-SGK Şifre menüsünden görüntüleme yapabilirsiniz.

E bildirge onayladım ama görünmüyor

Yukarıda da belirttiğim üzere işyeri tescil uygulamasında sgk şifre başvurusu yaptığınız e bildirge kullanıcısına şifre oluşması için tüm yetkililer tarafından sgk yetki onayının verilmesi gerekiyor. Aksi halde şifre oluşmayacaktır.

Tanımlanan tüm yetkililerin e devlet şifresi ile sgk e şifre onaylama yaptığınıza eminseniz ve buna rağmen hala şifre oluşmuyorsa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçin. En son çözüm olarak sgk şifre formu ve gerekli evraklar ile elden başvuru yaparak da şifrenizi alabilirsiniz. Eğer şifreyi alamadıysanız çözümü için  e sgk şifresi nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1