E Bildirge Şifre Formu ve Sözleşmesi

E bildirge şifre formuna ihtiyaç her ne kadar azalmış olmasına rağmen hala e bildirge kullanıcısının değişmesi, alt taşeron/aracı e-bildirge şifre başvurusu için ihtiyaç duyulan formlardandır. Bildiğiniz üzere artık işverenler SGK işyeri tescil başvurusu aşamasında e-bildirge şifre kullanıcısı da sisteme girmektedir. Bu şekilde işyeri tescil onayının ardından e-bildirge kullanıcısı adına şifre oluşması için yönetici onayına sunulmaktadır.

 • İlk tescillerde eğer taşeron yani aracı değilseniz E-SGK işyeri tescil uygulamasında kullanıcıyı tanımlamanız yeterli olacaktır. Bunun için ayrıca şifre formu ve sözleşmesini işyeri tescil evraklarına eklemeniz gerekmiyor. Adım adım e-bildirge başvuru,  işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır ve şifre kullanıcısı nasıl tanımlanır bilgi edinmek için  sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Tescil başvurusunu işyeri tescil uygulaması üzerinden tamamladıktan sonra SGK işyeri tescil için gerekli evraklar ile en geç 7 gün içerisinde işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Evrakları posta ya da kargo ve ya elden verebilirsiniz. Tescil için gerekli güncel evraklara SGK işyeri tescil evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Evrakları da verdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tescil işlemi onaylanıp tamamlanır. Şifre kullanıcısı olarak tanımlanan kişiye SGK bildirge şifresi oluşabilmesi için son olarak e-devletten yönetici ya da yöneticilerin şifresi ile girerek şifre onaylama yapmanız gerekmektedir. Şifre onayı ve görüntüleme için sgk şifre onaylama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer ilk tescil değilse, şifre kullanıcısı değişecekse ya da alt taşeron aracı şifre başvurusu yapacaksanız bu durumda aşağıda boş formatı verilen şifre başvuru formu ve sözleşmeleri ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmalısınız.

Yazımızın devamında sgk e bildirge şifre formu excel ya da PDF olarak indirebilirsiniz. Ayrıca e sgk şifre formu excel olarak nasıl doldurulur ve sgk e bildirge formu ile birlikte verilmesi gereken evrakların neler olduğu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

E bildirge başvuru formu

E bildirge formu ve sözleşmesini buradan tek sayfa halinde indirebilirsiniz:

Sgk e bildirge şifre formunun bir örneği aşağıdaki gibidir. Sgk e bildirge başvuru formunda;

 • İşyeri sicil numarası kısmına 26 haneli sicil numaranızı yazmanız gerekmekte.
 • Diğer ilgili alanları eksiksiz olarak doldurun. Başvuru formu, teslim belgesi ve sözleşmenin iki nüshasını da imzalamayı unutmayın.
E Bildirge Şifre Formu Ve Sözleşmesi 1Pin
E Bildirge Basvuru Formu

E-Bildirge şifre formu nasıl doldurulur ?

Sgk şifre formunu doldururken aşağıdakilere dikkat ediniz;

 • Öncelikle e-bildirge şifre başvuru formu excel olarak bilgisayarınıza indirin.
 • Sgk e şifre formunu PDF olarak indirirseniz bilgisayarda düzenleyemezsiniz.
 • e bildirge şifre formu excel olarak indirdikten sonra bilgisayarda kolayca düzenlemeye başlayabilirsiniz.
 • Sgk işyeri şifre formunda yer alan işyeri sicil no kısmında 26 haneli SGK işyeri sicil numaranızı eksiksiz olarak yazın. Eğer alt taşeron yani aracı için e sgk şifre formu dolduruyorsanız sondaki 000 kısmına 001, 002 gibi taşeron numarasını yazın.
 • Sonraki aşamada sgk şifre başvuru formu adres ve iletişim bilgisi kısımlarını eksiksiz olarak tamamlayın.
 • sgk internet şifre formundaki İşveren kısmında işverene ait bilgileri yazın. Eğer tüzel kişilikse ve birden fazla yönetici varsa bu durumda yetkili olan kişilerden sadece birisini yazmanız yeterli olacaktır.
 • Şifre formu Sgk evrağında İşverence Yetki Verilecek Kullanıcı kısmında işverenin kendisi de yazılabilir ya da şifre vermek istediği kişinin bilgileri de
 • e bildirge başvuru formu excel formatını eksiksiz doldurduktan sonra imzalayarak gerekli belgeleri de ekleyip SGK’ya verebilirsiniz.

SGK şifre başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

E-bildirge şifre başvuru formu ve sözleşmelerine ilave olarak;

 • E-bildirge kullanıcısına ait kimlik fotokopisi,
 • Vekaleten yapılacaksa SGK şifresi alma konusunda yetki verilmiş vekaletname örneği,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Şirketler için ticaret sicil gazetesi ve imza sürküleri.
 • Kamu Kurumları için ayrıca üst yazı.

Tüm bu işlemlerden sonra kullanıcı olarak tanımlanan kişinin e-devlet şifresi ile giriş yaparak şifreyi görüntüleyebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“E Bildirge Şifre Formu ve Sözleşmesi” üzerine 4 yorum

 1. Çok teşekkür ederim Mehmet Başaran bey, şimdi cevap ikna edici oldu. Şimdiden iyi bayramlar dilerim.

  Cevapla
 2. Merhabalar;
  Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Bildirgeleri (Nisan ayı) verdim ancak verdikten sonra birşey takıldı kafama. Alo170 i aradım ancak cevaptan çok ikna olamadım. Soru şu; şirketimize KÇÖ çıktı ve şu an işçilerimiz çalışmıyor. Bildirgeyi verirken ilk 7 günlük primi gösterdim kalan 23 günü de eksik gün olarak 18 kodu ile bildirdim. Ancak en sondaki İ.S.Ç.(İstirahat süresinde çalışmamıştır) kısmı “Hayır” olarak kaldı. O butonu ” Evet” mi yapmalıydım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Ayşegül HANIM.
   İstirahatli çalışan yoksa bu kısmı işaretlemeniz ya da işaretlememeniz önem arz etmiyor. Diyelim ki var bu durumda da sıkıntı değil. Çalışmazlık bildirimi yaparsınız ayrıca. Geri kalan kısımlar doğru içiniz rahat olsun.

   Cevapla

Yorum yapın

2