E Bildirge v2 Nedir, Giriş Nasıl Yapılır ?

E bildirge v2 uygulaması 2018 yılında mevcut e bildirge sistemine ek olarak kullanıma açılmıştı. Mevcut ebildirge sistemine göre daha gelişmiş olarak nitelendirilebilecek sgk v2 uygulaması ile aylık prim ve hizmet belgesi girişi, geçmiş bildirgeleri görüntüleme, xml dosyası ile toplu aphb gönderme v.s. gibi birçok işlemi yapabileceksiniz. Özellikle muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçişle birlikte muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermesi gerekmeyen işverenler için uygulamanın kullanımı büyük önem arz etmektedir.

Yazımızda e-bildirge v2 nedir, sgk e bildirge v2 sistemine nasıl giriş yapılır, ebildirge v2 sistemi ile aylık prim ve hizmet belgesi girişi nasıl yapılır v.s. gibi v2 e bildirge sistemi konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK V2 uygulaması nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere v2 sgk sistemi geçmiş aylık prim ve hizmet belgelerini görüntüleyebileceğiniz ve süresi geçmiş prim belgelerini sistemden giriş sağlayabileceğiniz bir uygulama. V2 bildirge uygulaması ile yapılabilecek işlemleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Bildirge v2 sistemi ile kanuni verilme süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini geriye dönük düzeltme talebini online olarak girebilirsiniz.
 • Sgk e bildirge ekranı üzerinden göndermiş olduğunuz bildirgeleri işveren v2 sisteminden görüntüleyebilirsiniz.
 • XML formatındaki aylık prim ve hizmet belgelerini e bildirgev2 sisteminden toplu olarak girebilirsiniz.
 • E sgk v2 sisteminden girmiş olduğunuz aylık prim ve hizmet belgelerinin onaylanıp onaylanmadığı v.s. konusunda son durumu görüntüleyebilirsiniz.
 • Geçmiş dönemde vermiş olduğunuz aylık prim ve hizmet belgesindeki teşvik kanun numarasının başka bir teşvikli değiştirilmesi ile ilgili aphb girişi yapabilirsiniz.

E-bildirge v2 girişi nasıl yapılır  ?

Sgk versiyon 2 sistemine e sgk şifreniz ile ebildirgev2 uygulaması üzerinden giriş sağlayabilirsiniz.

 • E bildirge geçmiş dönem ve diğer işlemleri yapmak adına e bildirge v 2 uygulamasına buradan giriş sağlayabilirsiniz: sgk v2 giriş.
 • E bildirge versiyon 2 sistemine giriş için sgk e bildirge şifrenizi hatırlamıyorsanız ya da değiştirmek istiyorsanız  sgk e şifre nasıl alınır yazımızı ziyaret ederek nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E bildirge v2 kullanıcı adı nedir ?

Kullanıcı adı E-bildirge kullanıcısının T.C. numarasıdır. Sistem şifresi ve işyeri şifresi ise E-bildirge için verilen diğer şifrelerdir. Yukarıda bağlantısı verilen sayfamızdan görüntülemeyi nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E-Bildirge V2 kullanıcı adı Nedir ?

Kullanıcı adı e bildirge şifresi verilen kişinin T.C. kimlik numarasıdır. Eğer e SGK şifrenizi ve işyeri şifrenizi hatırlamıyor ya da  bilmiyorsanız e devletten görüntüleme sağlayabilirsiniz. Nasıl görüntüleme yapabilceğinizi öğrenmek için yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk e bildirge v2 xml dosyası

Eğer sgk işveren v2 üzerinden toplu olarak aylık prim ve hizmet belgesi girişi yapacaksanız xml dosyasını kullanarak gönderebilirsiniz. Uygulama için xml formatı normal e bildirgeye göre farklı. Sgk v 2 sistemi için kullanmanız gereken xml dosya formatını buradan indirebilirsiniz: sgk bildirge v2 xml dosyası indir.

E-bildirge v2 xml yüklemesi nedir nasıl yapılır ?

Yukarıda yeni versiyon için xml dosyası paylaşılmıştır. Tek tek her ay uğraşmak yerine xml dosyanızı hazırlayarak sistemden tek seferde yükleyebilirsiniz. Sonraki ay çalışanların sigorta, prim gün sayısında v.s. değişiklik olursa sadece bu değişiklikleri xml dosyasına yükleyerek çok zaman harcamadan kolayca yükleme yapabilirsiniz.

V2 bildirge aylık prim ve hizmet belgesi girişi nasıl yapılır ?

V2 ekranından aylık prim ve hizmet belgesi girişini nasıl yapacağınız konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ebildirge2 sistemi için hazırlanan sgk uygulama v2 kullanım klavuzunu takip ederek bilgi edinebilir ve sgk v2 ekranı aracılığı ile kolayca bildirge girişi yapabilirsiniz.

Uygulama üzerinden bildirge girişi için kullanılan menüler ve kullanım amacı aşağıdaki gibidir. Asıl, iptal ve ek bildirge girişini nasıl yapacağınızı adım adım ve resimli olarak sgk iptal ek bildirge girişi sayfamızda anlattık. Hemen ilgili sayfamızı ziyaret ederek belge giriş işlemlerini kolayca nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • Geriye dönük teşvik başvurusu yapacaksanız Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi-Kanun Belge No Değişikliği kısmından,
 • Süresi geçmeyen cari dönem bildirgesini Aylık Prim ve Hizmet Belgesi- Kanuni Süresinde Verilen Bildirge Girişi kısımından,
 • Süresi geçen beyannameyi de Aylık prim ve hizmet belgesi girişi- Kanuni süresi dışında verilen bildirge girişi menülerinden vermeniz gerekmekte.

E-Bildirge v.2 ek iptal nasıl yapılır ?

Adım adım ek ve iptal bildirge girişinin nasıl yapılacağını ve dikkat etmeniz gerekenleri adım adım sgk ek bildirge nasıl verilir sayfamızda anlattık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek bildirgenin nasıl verildiği konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Bildirge V2 kullanım Kılavuzu

Uygulamadan bildirge girişi eski e-bildirge sistemi ile birebir aynıdır. Aşağıda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanmış kullanım klavuzu ile kolayca bildirge girişi yapabilirsiniz.Kullanım klavuzuna buradan ulaşabilirsiniz: ebildirge 2 kullanım klavuzu indir. 

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“E Bildirge v2 Nedir, Giriş Nasıl Yapılır ?” üzerine 32 yorum

 1. Merhabalar yeni mutemetliğe başladım. APHB bildirge hakkında bir kaç soru olacak 4/B Sözleşmeli personelin mayıs maaşını yaptık. 5 mayısta yaptık. Bunun bildirgesini 23 mayısta verdim. 25 mayısta 3 personel askerlik için ayrıldı. Ben bunların ayrılış bildirgesini verdim. Kişi borcu açıp maaş iadesi yaptım. Şimdi bu askerlik için ayrılan personelin 23 mayısta verdiğim bildirgesini iptal mi edeceğim ek mi yapacağım nasıl bir yol izleyeceğim. Yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
 2. Merhaba,
  Aylık Hizmet Belgesi Girişi yaparken sistem bana 49-Tamamlayıcı Bakmakla Yükümlü / 22 Meslek Lisesi Zorunlu Staj gibi seçenekleri açmıyor. Acaba hata nerede olabilir. Çok teşerkkür ederim.

  Cevapla
 3. Merhaba süresi içinde verilmiş ve süresi henüz geçmemiş ve tahakkuku ödenmiş olan bildirge sistem üzerinden nasıl düzeltilir Tahakkuk ödendiği için sistem iptale izin vermiyor dolayı ile ek te yapılmıyor nasıl bir uygulama yapmalıyım

  Cevapla
 4. Merhaba
  Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklı geriye dönük prim ödemelerini v2 de nasıl yapmamız gerekiyor. ek hizmet listesi yüklemek istiyorum fakat geçmiş ay dolduğu için izin vermiyor.

  Cevapla
  • Merhaba. Öncelikle dilekçe ve toplu iş sözleşmesi ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız ve ilgili dönemler için bildirge tanımlaması yapılması sağlamalısınız. Bu işlemden sonra giriş yapabilirsiniz.

   Cevapla
 5. Apartmanımızda çalışan kapıcının ocak ayı bildirgesini sgk V2 uygulaması aracılığı ile vermek istiyorum. Ay yıl olarak 2020/01, belge mahiyeti asıl, belge türü tüm sigorta kolları, tahakkuk nedeni A yasal süresi içerisinde verilmiş APHB seçiyorum. Bu durumda “Belge süresi dışında verilmiş, B yasal süresi dışında verilmiş APHB menüsünü kullanınız” şeklinde hata mesajı alıyorum. Daha önceki sgk sisteminde sorunsuz bir şekilde bildirgemizi veriyorduk. Ne yapmamız lazım acaba?

  Cevapla
  • Merhaba. Doğrusu o şekilde. Yani yasal süresi içerisinde verilmiş olarak yapmanız gerek. Bazen sistem hatası olabilmekte. Bir de işyerinizin mahiyetinin Konut Kapıcılığı olduğundan emin olunuz. Eğer öyle değilse veremezsiniz ve bir an önce SGK’ya dilekçe ile başvuru yaparak düzelttirmeniz gerekir.

   Cevapla
 6. Merhaba,
  TC ile sorgula dediğimizde kişilerin sgk numaraları gözüküyor böylece sistemlerimizi güncelleyerek bu numaralarla dosyamızı hazırlıyoruz. sormak istediğim, belge türlerini ayrı ayrı xml transferi ediyoruz değil mi
  selamlar,

  Cevapla
 7. Merhabalar ,
  Sgk V2 ekranında xml dosyasını yüklediğimde personellerin güncellemesi yapılamamaktadır uyarısı geliyor ve ekran kırmızı olarak görünüyor. konu hakkında bilginiz var mıdır.

  Cevapla
  • Merhaba. Sanırım şu an herkes aynı dertten muzdarıp. Çözümü konusunda bilgi sahibi değilim. Sistemseldir umarım.

   Cevapla
 8. EBildirgeV2 uygulamasında, ASIL BELGE GİRİŞİ YAPARKEN. SİCİL NUMARA ORTALARINA İKİ SIFIR EKLİYOR.. ONAYLAMAK İSTEDİĞİMİZDE, SİCİL BULUNAMADI UYARISI VERİYOR.

  Cevapla
  • Merhaba. Sigortalının T.C numarasını yazdıktan sonra T.C. ile sorgula yapın. Düzeleceğini düşünüyorum.

   Cevapla
 9. E BİLDİRGE V2 DE 07-42-49-50 KODUNDA ÖĞRENCİLERİN TOPLU DOSYA TRANSFERİNİ YAPTIĞIMDA HATA VERİYOR YENİ VERSİYONDA YAPTIĞIM HALDE

  Cevapla
 10. Merhaba,
  XML formatındaki aylık prim ve hizmet belgelerini e bildirgev2 sisteminden toplu olarak girdiğimde
  ücret dışını ücrete dahil ediyor ve aynı zamanda ücret dışı olarak ta aktarıyor, yani mükerrer ücret dışı prim yüklemiş oluyor e bildirge v2 den girişte, nasıl yüklemeliyiz

  Cevapla
  • Merhaba. Maalesef çözümü hakkında net bilgi sahibi değilim. SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

   Cevapla
 11. İYİ ÇALIŞMALAR
  12 AYI 2020 OCAK AYINA KİŞELERİ NASIL AKATARMAM GEREK OCAK 2020 DE GÜNCELLEME YAPMAK İÇİN KİŞİLERDE ŞU AN AKTARMA İŞLEMİ YAPAMIYORUM

  Cevapla
 12. Merhabalar. Beyannameyi doldururken tc no yazıp sorgula dediğimde kişinin adı soyadı doğru geliyor. Ancak ekle dediğimde türkçe karakterleri algılamıyor ve ü,i,ş karakterleri ? getiriyor. kişinin adı bünyamin değil b?nyam?n . hata olduğundan bildirgeyi veremiyorum. Ne önerirsiniz?

  Cevapla
  • Merhaba. Bazen bu şekil sistemsel hatalar olabilmekte. Eğer sorun devam ederse elden vermenizi öneririm.

   Cevapla
  • Merhaba. Primleri düzeltme derken iptal / ek aylık prim hizmet belgesi girişinden mi bahsediyorsunuz?

   Cevapla
 13. Merhaba. Geriye dönük teşvikler için e bildirge v2 sisteminden talep girdik. Ama geçen süre içerisinde Sgk tarafından dönüş yapılmadı. Ne yapmamız gerekiyor bununla ilgili.

  Cevapla
  • Merhaba. Şimdiye kadar işlem yapılması gerekirdi. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi işveren servisi ile görüşmenizi öneririm.

   Cevapla

Yorum yapın

1