E Devlet Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişileri Sorgulama

0

E devlet bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama ve bakmakla yükümlü olduğunu bildirir yazı alma işlemleri hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bilindiği üzere bakmakla yükümlü olduğumuz kişiler belgesi çeşitli Kurum ya da Kuruluşlar tarafından birçok işlem için istenebilmekte. Özellikle eş, anne, baba ya da çocuklarının sağlık gerekçesi nedeni ile bulunduğu yerden başka bir yere atama isteyecek devlet memurlarından bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesi istenmektedir. Bu yazımızda bakmakla yükümlü olunan kişiler belgesi nasıl alınır, SGK bakmakla yükümlü olduğunu bildirir yazı nereden alınır ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler yazısının ne olduğu konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğuna dair belge nedir ?

Bu belge kişilerin sosyal güvence olarak tabi oldukları kişiyi gösteren yani sağlıktan yararlanılan kişiyi gösterir belgedir. Belge atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinde de belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilmektedir. Bakmakla yükümlü olunan kişiler aşağıda belirtilmiştir.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir ?

Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından sigortalı kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler şunlardır;

 • Resmi nikahlı ve herhangi bir sigorta kapsamında olmayan ya da kendi adına aylık almayan eş,
 • 18 yaşından küçük çocuklar,
 • 20 yaşını tamamlamamış ve lisede aktif öğrenim gören çocuklar,
 • Üniversitede öğrenim gören ve 25 yaşı tamamlamamış çocuklar,
 • En az %60 ya da üzeri raporu olan ve SGK sağlık kurulunca malul sayılan çocuklar,
 • SGK’dan gelir ya da aylık almayan, herhangi bir sigorta kapsamında olmayan anne ya da baba.

Bakmakla yükümlü belgesi nereden alınır ?

Peki bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır ? Belgeyi;

 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da ,
 • Aşağıda belirtilen SGK bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama e-devlet menüsünden alabilirsiniz.

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacaksanız kişinin kimliği ile birlikte gitmenizde yarar olacaktır.

SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama e-devlet

Bakmakla yükümlü olunan kişiler e devletten sorgulanabilmekte. E-devletten e devlet bakmakla yükümlü belgesini alınacak kişinin e-devlet şifresi ile almanız gerekiyor. Sgk bakmakla yükümlü olduğu kişiler formunu e-devletten alabilmek için;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsüne girin.
 • Sgk babadan yararlanma e devlet sorgulama menüsüne kişinin T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulama e-devlet.
 • Sorgulamayı yaptıktan sonra BARKODLU BELGE OLUŞTUR diyerek belgeyi oluşturabilir ve indirebilirsiniz. Belge örneğine buradan göz atabilirsiniz ⇒ SGK müstehaklık belgesi örneği.
 • Belgede yer alan “Yararlandığı Kimlik No” kısmında sigorta yönünden tabi olunan kişinin T.C. numarası görünür. Eğer kişi kendi sigortasından yararlanıyorsa bu kısımda kendi T.C. numarası yazar. Bu durumda belge işinizi görmez. Özellikle atama için alınacaksa bu kısımda memurun T.C. numarasının yer alması gerekir.

Bakmakla yükümlü olduğum kişileri nasıl görürüm ?

Bunu E-devletten göremezsiniz. Sigortanızdan yararlanan kişilerin kim olduğunu;

 • Sgk üzerime kayıtlı kişiler sorgulamasını toplu olarak sorgulayabileceğiniz bir uygulama yok.
 • Kişilerin e-devlet şifreleri varsa tek tek bu şifreler ile yukarıda yer alan menüden bakmakla yükümlü olunan kişi sorgulama yapabilirsiniz.
 • Sgk bakmakla yükümlü olduğum kişileri sorgulamak için ikinci seçenek ise Alo-170 hattını arayarak ya da herhangi bir SGK’ya uğrayarak sorgulamak.

Anneye bakmakla yükümlü raporu nasıl alınır ?

Bakmakla mükellef olunan kişilerden birisi de annedir. SGK’da sizden yararlanıyorsa bakmakla yükümlü belgesini e-devletten yukarıda anlatıldığı gibi alabilirsiniz. Eğer rapor isteniyorsa bu durumda annenize engelli raporu çıkarmanız gerekiyor. Raporda özellikle ağır engelli kısmında Evet yazması ve başka birisinin sürekli bakımına muhtaç olduğu ibaresinin yer alması gerekiyor. Engelli raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek engelli raporunu nasıl alabileceğiniz ve izlemeniz gereken yol hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.