E Devlet Şifresi Kaç Yaşında Alınır ?

E devlet şifresi kaç yaşında alınır ? E-devlet kapısı dünyaya örnek teşkil edecek şekilde her geçen gün geliştirilmekte ve buradan artık Kamu Kurum ve ya diğer Kuruluşlarca gerçek ortamda verilen hizmetlerin birçoğu artık online olarak sunulmakta. E-devlet hizmetlerinden yararlanabilmek ve sisteme giriş yapabilmek için belli bir yaşın üzerinde olmanız gerekmekte.

Bu yazımızda e-devlet şifresini nasıl ve nereden alabileceğiz, şifrenin kaç yaşından sonrakilere verilebildiği ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

E-devlet şifresi nasıl alınır ?

E devlet şifresini ilk defa alacaksanız Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile başvuru yaparak cüzi bir ödeme karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Başkası adına şifre verilmez. Dolayısıyla şifreyi almak için bizzat başvuru şartı aranır.

E devlet şifresi nereden alınır ?

PTT şubelerinden alınır. Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden alınabilir.

E devlet şifresi ücretsiz nasıl alınır ?

PTT’den şifre ücret karşılığı alınabilmekte. Ama ücretsiz olarak alabileceğiniz bir yöntem var. Yazımızın devamında belirtildiği gibi mobil ve ya internet bankacılık kanalları üzerinden e devlete giriş yapabilirsiniz.

Mobil ve ya internet bankacılığı e-devlet girişi nasıl yapılır ?

Yapılan son düzenlemeler ile artık mobil ve ya internet bankacılık kanallarından e devlet şifresi olmadan e devlete bağlanabiliyorsunuz. PTT’den daha önce şifre almış olma zorunluluğu  da aranmıyor. Mobilden ya da internet bankacılığı e devlet şifresi alma işlemi için yapmanız gereken çok basit. Mobil ya da internet bankacılık girişi yaptıktan sonra E-devlete Giriş kısmını tıklayıp bu kanal üzerinden e-devlete bağlanabilirsiniz. Ayrıca bağlandıktan sonra kendiniz yeni bir e-devlet şifresi belirleyerek sonradan mobil ya da internet bankacılık kanalına giriş zorunluluğu olmadan direk T.C. ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Telefondan e devlet şifresi nasıl alınır ?

Şifreyi telefondan yalnızca mobil bankacılık üzerinden e-devlet sistemine yukarıda belirtildiği şekilde bağlanarak alabilirsiniz. Bunun dışında PTT çağrı merkezini telefonla arayarak şifre almak maalesef mümkün değildir.

E devlet telefon doğrulaması nasıl yapılır ?

E-devlet e-posta ve telefon doğrulaması yapmak için öncelikle  e-devlet giriş sayfasından T.C. numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın. Buradan cep telefonu numaranızı girdikten sonra size doğrulama kodu gönderilir. Doğrulama kodunu girdikten sonra telefon doğrulaması tamamlanmış olur. Özellikle şifrenizi unutmanız ya da şifrenizin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi durumunda şifreyi değiştirmek ve yenilemek için e-posta ve telefon doğrulamasını kesinlikle yapmanızı öneririz.

E devlet şifremi unuttum nasıl alabilirim ?

Şifrenizi unuttuysanız www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yapın. Sonra Giriş kısmında Şifremi Unuttum seçeneğini işaretleyin. Tabi şifrenizi unuttuysanız yeni şifre almış olmak için daha önce e devlet sisteminde telefon numaranızı girmiş ve doğrulamış olmanız gerekiyor. Eğer telefon numaranızı doğrulamadıysanız yeni şifre alamazsınız. Bu durumda eğer kullanıyorsanız mobil ve ya internet bankacılığı kanallarından bağlanarak yeni şifre oluşturabilir ve ya bunları kullanmıyorsanız herhangi bir PTT şubesine uğrayarak yeni şifre alabilirsiniz.

E devlet kaç yaşında alınır ?

Şifre alabilmek ve e devlet kapısına giriş yapabilmek için en az 15 yaşında olmak gerekmektedir. 15 yaşın altındakilere şifre ve yetkilendirme yapılmamaktadır. Eğer 15 yaş ve ya üzerinde iseniz yukarıda belirtilen yollardan herhangi birisini takip ederek şifrenizi alabilirsiniz.

15 yaşından küçükler e devlet şifresi alabilir mi ?

15 yaşın altındakilere şifre verilmez. Şifre alınması için 15 yaşına girilmesi Kanunen aranan şarttır.

18 yaşından küçükler e devlet şifresi alabilir mi ?

Evet alabilirler ancak 15 yaş sınırı bulunmaktadır. Yani 15 yaşını geçen her Türk vatandaşı şifre alabilme hakkına sahiptir.

18 yaş altı e devlet şifresi nasıl alınır ?

Eğer 15 yaş ve üzerinde iseniz herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile uğrayarak şifrenizi alabilirsiniz. 18 yaş altında olanların anne ya da babası ile yani Kanuni velayet sahibi kişi ile başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Birebir kendileri PTT’ye başvurarak şifre alabilirler.

Çocuğa e devlet şifresi almak için ne yapılmalı ?

Şifrenin anne ya da baba ya diğer bir kişi tarafından alınabilmesi mümkün değildir. Çocuk 15 yaşına girdiyse şifre almak için bizzat kendisi ya da anne ve ya babası ile birlikte PTT’ye başvuru yaparak şifresini alabilir.

18 yaş altı e devlete girebilir mi ?

Yukarıda e devlet kaç yaşında alınıyor kısmında da ayrıntılı olarak anlattığımız gibi 15 yaşını tamamlayan Türk vatandaşları e-devlet şifresi alabilmekte. E-devlet şifresi alındıktan sonra tabi ki 18 yaş altındaki sigortalılar da e-devlete giriş yapabilirler.

E devlet şifresi başkasının eline geçerse ne olur ?

Böyle bir durumda vakit kaybetmeden hemen PTT’ye başvurarak şifrenizin iptalini talep ediniz. Şifre ele geçirilirse kimlik, adres ve diğer şahsi bilgilerinizin tamamına erişebilirler ve adınıza işlem ya da başvuru yapabilirler. Bu yüzden derhal iptalini sağlamanız gerekmekte.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1