2022 E Devlet Hastane Randevusu Nasıl Alınır ?

E devlet hastane randevu işlemi ile kişilerin kendilerine özel kimlik numaraları ve şifreleri ile girecekleri E-Devlet sistemi üzerinden diledikleri şehrin istedikleri hastaneleri için randevu almaları mümkün olmuştur. E-Devlet üzerinden verilen randevu alma işlemi ile artık hastane sırası beklemeden randevu almak ve muayene olmak mümkündür. Devlerin son yıllarda dijitalleşmeye gitmesi ve E-Devlet sitemi üzerinden birçok hizmeti anında sunması ile eski uğraşlar son bulmaya başlamıştır.

Artık birçok işleminizi kurumlara uğramadan tek tık ile görebilmekte ve gün gün takip edilebilmektedir. E-Devlet sisteminin bu kolaylığı ile birlikte sunduğu hizmetlerden biri de tek tık ile randevu alarak sağlık hizmetinden yararlandırma hizmetidir.

MHRS Nedir ?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile birlikte online olarak randevu alma işlemi gerçekleşmektedir. Devletin kendi hastaneleri için sunduğu MHR sistemi ile ister arayarak, ister MHRS mobil uygulama ile isterlerse de E-Devlet sistemi üzerinden randevu almaları mümkün olmuştur. Bu kolaylık neticesinde hastanelerde uzun kuyruklar oluşmamakta herkesin randevu aldığı saate göre hastaneye gitmeleri istenmektedir. Bu işlemi kısa süre içerisinde yoluna koyan MHRS sistemi hem hastalar açısından hem de sağlık personelleri açısından büyük rahatlık sağlamıştır. Kişilerin kendi kimlik numaraları ve dijital imzaları ile beraber randevu almaları çok kolaylaşmıştır. MHRS sisteminden randevu almak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • 182 numaralı hat üzerinden telefonunuzun başındayken randevu alabilirsiniz.
 • İos ve android mağazalarında bulacağınız MHRS mobil uygulaması üzerinden kısa sürede hiç hastaneye gitmeden randevu alabilirsiniz.
 • Devletin dijital platformu olan E-Devlet sitemi üzerinden kendi kimliğiniz ve özel şifreniz ile kısa sürede internet üzerinden randevu alabilirsiniz.
 • Belirtilen kolaylıklar neticesinde kısa sürede hiç hastaneye uğramadan randevu alabilir en uygun vaktiniz de muayene olabilirsiniz.
 • Mhrs randevu girişini nasıl yapabileceğiniz yazımızın devamında anlatılmıştır.

182 Numaralı Hattan Randevu Nasıl Alınır ?

182 numaralı hastane randevu numarası üzerinden randevu almanız için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle sabit veya cep telefonunuz ile 182 nolu hattı çevirerek MHRS müşteri temsilcisine bağlanmanız gerekmektedir.
 • Bağlandığınız müşteri temsilcisine öncelikle randevu işlemi yapılacak hastanın ismini, soy ismini ve kimlik numarasını söylemeniz gerekli durumda müşteri temsilcisinin isteğine göre doğrulama sorularına cevap vermeniz gerekmektedir.
 • Doğrulama işleminin gerçekleşmesinin ardından müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede hangi il ve hangi ilçe için randevu işlemi gerçekleştireceğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
 • İl ve ilçe seçiminin ardından kişisel tercihinize göre hastane seçimi yapmanız istenmektedir.
 • Hastane seçiminin ardından hangi poliklinik ve doktor tarafından muayene olacağınız belirtmeniz gerekmektedir.
 • Müşteri temsilcisine ilettiğiniz bilgiler neticesinde istediğiniz hastanede ve istediğiniz poliklinik içerisinde bulunan doktorların boş randevu günleri belirtilmektedir. Boş randevular içerisinden dilediğiniz gün ve saat için randevu almanız
 • Belirtilen işlemlerin sırası ile yapılmasının ardından randevu günü ve saati hastanede muayene için hazır olmanız gerekmektedir.

Mhrs e devlet randevusu nasıl alınır ?

E-Devlet sistemi üzerinden randevu almak için öncelikle kimlik numaranız ve şifreniz ile mhrs e devlet girişi yapmanız  gerekmektedir. Kendi sisteminize eriştikten sonra hizmetler üzerinden Merkezi Hekim Randevu Sistemi hizmetine girerek dilediğiniz il ve ilçedeki istediğiniz hastanede randevu alabilirsiniz. mhrs randevu e devletten almak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan e devlet mhrs sistemine T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ e-devlet hastane randevusu alma,
 • Açılan sayfada UYGULAMAYA GİT diyerek devam edin ve mhrs edevlet uygulamasına giriş yapın.
 • Hastane randevu e devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sistem sizi Merkezi Hastane Randevu Sistemi anasayfasına yönlendirecek ve karşınıza aşağıdaki gibi mhrs randevu alma ekranı gelecek.
2022 E Devlet Hastane Randevusu Nasıl Alınır ? 1Pin
E Devlet Hastane Randevusu Alma
 • Açılan sayfada sırasıyla Randevu almak istediğiniz tarihi, randevu alacağınız İl ve İlçeyi, Hastaneyi, Muayene yeri ve Hekimi seçtikten sonra RANDEVU ARA diyerek devam edin.
 • İkinci kısımda seçmiş olduğunuz doktorun randevu takvimi açılacaktır. Bu ekranda uygun olan tarih ve saati seçin. Ardından devam ederek e hastane randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • E devlet hastanesi randevu alma işlemini gerçekleştirdiyseniz hastaneye gitmeden önce güncel muayene ücretleri için hemen hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

MHRS Telefon Uygulaması Üzerinden Randevu Alma İşlemi Nasıl Gerçekleşir ?

Edevlet mhrs telefon uygulaması üzerinden randevu alma işleminiz için öncelikle cep telefonunuza uygulama mağazasından MHRS mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. İndirdiğiniz mobil uygulama üzerinden kendi kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile doğrulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Doğrulama işlemini gerçekleştirdikten sonra sırası ile il, ilçe, hastane, polikinlik, doktor, randevu günü ve randevu saati seçimi yapmanız gerekmektedir. Randevu alma işlemini tamamlamanızın ardından aldığınız randevu zamanında muayene için hastanede olmanız gerekmektedir.

Hastane randevu sorgulaması nasıl yapılır ?

Hastane randevu e-devletten nasıl alabileceğiniz konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirmeyi yukarıda yaptık. Hem geçmiş hem de gelecek randevularınıza ilişkin sorgulamayı da aynı şekilde;

 • Yukarıda bağlantısı verilen Mhrs e-devlet uygulaması üzerinden mhrs e devlet ile giriş yaparak,
 • 182 numaralı telefonu arayarak,
 • Mobil uygulama kanalı ile sorgulayabilirsiniz.

182 neden aranmıyor ?

182’den randevu almak isterseniz aramayı yaptığınızda başına herhangi bir alan adı eklemeyin. Sadece 182 numaralarını yazarak arama yapın. Eğer başına alan adı eklerseniz arama yapamazsınız. Bunun haricinde bazı durumlarda sistemde yoğunluk olması nedeni ile de arama yapılamamakta. Bu durumda yukarıda belirtilen mhrs randevu giriş e devlet şifreniz ile giriş yaparak randevu almayı deneyebilir ya da daha sonra tekrar arama yapabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3