E Devletten Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır 2022

E devletten emeklilik başvurusu nasıl yapılır ? Sgk emeklilik başvurusu için en kolay yöntemlerden birisi de e devlet üzerinden emeklilik başvurusudur. Yapılan son düzenlemeler ile birlikte emeklilik dilekçesi e-devlet üzerinden kolayca verilebilmektedir. E-devletten online emeklilik başvurusunu siz de kolayca yapabilir ve zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Bu yazımızda e devlet üzerinden emeklilik başvurusu nasıl yapılır, emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır gibi emeklilik başvuru formu hakkında adım adım tüm detayları bulabilir ve e-devlet emeklilik başvurusu örneğine göz atarak kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi e devletten verilir mi ?

Emeklilik başvuru formu e-devletten de verilebilmektedir. Yazımızın devamında adım adım emeklilik başvurusu e devletten nasıl yapılır konusunda bilgi verilecektir. Yok ben yine de formu doldurup elden ya da posta ile göndermek istiyorum diyorsanız emeklilik başvurusu formunun nasıl doldurulacağını öğrenmek, boş formatını indirmek ve Tahsis ve talep formu doldurulmuş örneğine göz atmak için gelir, aylık, ödenek talep belgesi nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik başvurusu ne zaman yapılır ?

Elden ya da internetten emeklilik başvurusu yapmadan önce emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi, yaş ve prim gün sayısı şartlarının tamamını sağladığınızdan emin olmalısınız. Tüm şartları birlikte sağladığınız günden itibaren istediğiniz herhangi bir zaman dilekçenizi verebilirsiniz. Eğer sigortalı çalışmaya devam ederken dilekçe verecekseniz bu durumda işveren tarafından çıkışınızın yapılması ve başvuru tarihi itibariyle emekli olarak girişinizin yapılmış olması gerekmektedir.

E devlet emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Gelelim şimdi asıl konumuz olan e devletten emeklilik dilekçesi nasıl verilir konusuna. Emekli başvurusu e devletten yapmak için aşağıdaki adımları eksiksiz takip ediniz;

 • Öncelikle buradan emeklilik başvurusu yapacak kişinin T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapınız ⇒ E-devlet emeklilik başvuru ekranı.
 • Tahsis talep formu e-devlet ekranına giriş yaptıktan sonra YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Tahsis Talep Türü kısmında YAŞLILIK AYLIĞI seçeneğini seçin.
 • Sigortalı Türü kısmında sskdan olacaksanız 4A SSK, Bağkurdan olacaksanız 4b Bağkur seçeneğini seçin.
 • Bağkur Numarası ya da SSK Numarası kısmında SSK ya da Bağkur sicil numaranızı yazmanız gerekiyor. Eğer boş bırakırsanız devam edemezsiniz.
 • Eğer bilmiyorsanız yine e-devlette yer alan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından sicil numaranıza bakabilirsiniz.
 • Sicil numaranızı yazdıktan sonra BAŞVUR diyerek devam edin.
 • Ödemelerin Yapılacağı Şube kısmında emekli maaşınızı almak istediğiniz bankayı seçin. Burada size şube seçtirmez sadece banka seçtirir. Seçtiğiniz bankanın adresinize en yakın olan şubesine gider emekli maaşınız.
 • Açıklama: Bu kısma bir açıklama ekleyebilir ya da boş bırakabilirsiniz.
 • Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Var Mı : Bu kısımda eğer sağlık güvencenizden yaralanan kimse varsa Evet, yoksa Hayır olarak işaretlemeniz gerekiyor.
 • Sağlık Yardımı Talebi Var Mı: Bu kısımda da aynı şekilde bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için sağlık güvencenizden yararlanma talebiniz varsa Evet, yoksa Hayır olarak işaretlemeniz gerekiyor.
 • Cep telefonu, e-posta adresiniz ve diğer iletişim bilgilerinizi eksiksiz olarak yazınız.
 • Daha sonra diğer kısımlarda istenen bilgileri biliyorsanız bildiğiniz kadar yazın. Bilmiyorsanız İlerle diyerek devam edin.
 • Ekran talimatlarını izleyerek e-devlet üzerinden emeklilik başvurusunu tamamlayın.
 • E-devletten 4b, 4a emeklilik başvurusu sırasında kafanıza takılan tüm kısımları yorum bölümünden sorabilirsiniz.
 • e devlette emeklilik başvurusu yaparken ve formları doldururken bilmediğiniz ve zorunlu olmayan alanları boş bırakabilirsiniz. Zorunlu alanlardan kafanıza takılanları yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusu e-devletten nasıl yapılır ?

Malulen emeklilik e devletten de başvurulabiliyor. Ancak size önerim e devlet malulen emeklilik başvurusu yapmamanız ve elden bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız. Çünkü malulen emeklilikte sadece gelir aylık ve talep belgesi istenmiyor. İlave olarak malulen emeklilik talep belgesi, varsa heyet raporu, askerlikle ilişik olmadığına dair bazı belgeler istenmektedir. Yok ben yine de malulen emeklilik işlemlerim için başvuruyu E-devletten başlatmak istiyorum derseniz;

 • Yukarıda bağlantısını vermiş olduğumuz E-devlet emeklilik ekranına giriş yapın.
 • Tahsis talep türü kısmında Malulluk Aylığı seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 • Diğer tüm adımlar ve doldurmanız gereken bilgiler yukarıda E-devletten Sgk emeklilik başvurusu nasıl yapılır alt başlığında verilmiştir.

Malulen emekli olacağınızda alabileceğiniz maaşı öğrenmek ve hesaplamak için hemen malulen emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik başvurusu e devletten yaptıktan sonra evrak göndermeye gerek var mı ?

Yukarıda ssk, bağkur emeklilik başvurusu e devletten nasıl yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi verilmiştir.

 • Eğer ssk kapsamında iseniz ve 4a emeklilik işlemlerini e-devletten başlattıysanız ayrıca belge göndermeniz gerekmez. Sigortalı çalışmaya devam ediyorsanız işverenin SSK kapsamında normal çıkışınızı vererek emekli olarak sizi alması gerekmektedir.
 • Eğer bağkur için başvuru yaptıysanız ilave evrak istenebilir. Özellikle 2008 öncesi tescilli olan tarım dosyaları için güncel Ziraat Odası kaydını gösterir tarım ib formu diğer adı ile sigortalılık belgesi, oda kaydına istinaden açılan esnaf bağkur dosyaları için ise güncel oda kayıt belgeleri istenebilir. Eğer böyle bir durum varsa kendiniz SGK istemeden gönderebilirsiniz. Ayrıca varsa tüm borçlarınızı ve GSS prim borçlarınızı da ödemeniz gerekiyor.

E-devlet emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır ?

Daha önce emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır başlıklı yazımızda bu konuya ayrıntılı değinmiştik. Bağlı olunan SGK’ya göre aylık bağlama süresi farklılık gösterebiliyor. Ortalama bağlanma süresi ise talep tarihinden itibaren 1,5-2 ay sürüyor.

E devlet emeklilik başvurusu sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devletten başvuru yaptıktan sonra e-devlet emeklilik başvurusu sorgulaması ve takip işlemlerini;

 • E-devlette yer alan SGK DYS Evrak takip sisteminden yapabilirsiniz. Bu ekranda evrak hareketlerini ve işlem sürecini takip edebilirsiniz.
 • Emekli maaşınızın ne kadar olacağını, bağlanıp bağlanmadığını ise E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde SSK için 4A Aylık Bilgisi, Bağkurda 4b Aylık Bilgisi ve Emekli sandığında ise 4c Aylık Bilgisi menülerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.
5/5 - (1 Oy)
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“E Devletten Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır 2022” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba ,

  E-Devlet üzerinden almanyadan ( boclanarak ) emeklilik tahsis , talep başvurusu yapmak istiyorum . Ekranda yurda giriş tarihi , istege bağlı , topluluk, borçlanma gibi soruların dogru cevaplandırmakta tereddüt ediyorum . Yardimci olursanız sevinirim.

  Nurredin

  Cevapla
 2. Merhaba, malulen emeklilik için e devletten ya da iadeli taahhütlü posta ile başvurumu yapıp, çalıştığım yer farklı ikamet ettiğim yer başka yerde,sgk çalıştığım yer olan sgk ya dilekçe yazmamı istiyor ikamet ettiğim yerden işlerimi yapıp ikamet ettiğim yerde hastaneye sevk edilmek istiyorum. İzleyeceğim yol nedir. Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. E-devletten başvurmayın. Malulen emeklilik talep formu ve diğer gerekli belgeleri iadeli taahhütlü posta ile bağlı olduğunuz SGK’ya gönderin. Talep formunda sevk hastanesine ikamete en yakın hastane seçeneğini seçin.

   Cevapla
   • Peki, hastaneye sevki yapacak olan sgk çalıştığım yere bağlı olan sgk mı İkamet ettiğim yerdeki mi, Hastane sevki Evraklarını bana hangi yerdeki sgk teslim edecek? Yoksa bana postayla mı teslim edecekler? bilgilendirdiğiniz için ilginize çok teşekkürler.

    Cevapla
    • Son çalışmanızın bağlı olduğu SGK’ya dilekçe vermelisiniz. Onlar sevk yazısını size posta ile gönderir. Bir nüshasını da hastaneye gönderirler.

     Cevapla
 3. merhaba sigortalılık durumum biraz karışık olsa da şöyle özetliyeyim ben 12.07.1193 de uzaman jandarma okuluna girdim 13.07.1994 de mezun oldum.16.10.2002 ye kadar çalıştıktan sonra ressen emekli oldum.08.07.2008 den 05.02.2013 e kadar sgk hizmetim var yıpranmalarım hesaplandıktan sonra nezaman emekli olabilirim. 1991 ylında 550 gün askerlik hizmetim var.teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Haluk BEY. Yıpranma yani fiili hizmet süresi işin içinde olduğunda net hesaplamayı yapabilmek zor olabilmekte. Net bilgi için SGK ile görüşmeniz ya da bilgi talebinde bulunmanız iyi olacaktır.

   Cevapla

Yorum yapın

2