E-Reçete Kodu Öğrenme

E-reçete kodu öğrenme online ortamda oldukça kolaydır. Bazı istisnalar haricinde artık reçetelerin tamamı elektronik ortamda düzenlenmekte ve her bir reçeteye kod verilmektedir. Genellikle hastaya reçeteleri barkodlu ve küçük bir kağıtla verilmektedir. Bazı durumlarda ise hastalar bu reçeteleri kaybedebilmektedir. Son zamanlarda çok sorun yaşanan ilaç reçetemi ya da gözlük reçetemi nasıl bulurum konusuna bu yazımızda değinmek istiyoruz. Eğer siz de doktorun yazdığı reçeteyi kaybettim diyorsanız merak etmeyin E-nabız uygulamasından kaybolan reçete sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında size bilgi vereceğiz.

Yazımızın devamında e reçete numarası sorgulamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi verilecektir. Böylece reçetem kayboldu ne yapmalıyım, lens reçetemi kaybettim bulamıyorum sorununu da halletmiş olacağız.

E-reçete numarası sorgulaması nasıl yapılır ?

E-nabızdan reçete numarası öğrenmek ve aynı zamanda reçetede yer alan ilaçların isimleri ve kullanım detaylarını sorgulamak oldukça kolaydır. E-nabız uygulamasından e reçete numarası öğrenmek için E-nabız şifresi ya da e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E reçete görüntüleme ve reçetedeki ilacı öğrenmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle e-nabız uygulamasına buradan size uygun giriş seçeneklerinden birisini kullanarak giriş yapın ⇒ E-nabız giriş
 • E-nabıza giriş yaptıktan sonra eğer masaüstünden giriyorsanız hemen solda ana menülerde, mobilden giriyorsanız ana menü içerisinde REÇETELERİM bölümünü göreceksiniz.
 • Buraya giriş yaptığınızda adınıza yazılan tüm e-reçetelerin numaralarını , detaylarını görebilirsiniz. DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER seçeneğini tıklayarak geçmiş tüm e-reçeteleri de sorgulayabilirsiniz.
 • En son yazılan e-reçete en üstte yer almaktadır.
 • Reçete NO kısmında reçetenizin numarası yazmaktadır. Eczaneden ilaç alırken bu numarayı ve T.C. numaranızı belirtmeniz yeterli olacaktır.
 • Böylece reçetemi kaybettim nasıl ilaç alırım sorununu çözmüş oluyoruz.

T.c. ile reçete sorgulaması yapılabilir mi ?

Sağlık Bakanlığı e-reçete sorgulaması şifreli olarak E-nabız uygulaması üzerinden yapılabilmektedir. Eğer şifreniz yoksa T.C. ile reçete kodu sorgulamasını şifresiz olarak yapamazsınız. Şifreniz yoksa Medula reçete sorgulamasını T.C. numarası ile reçeteyi yazan doktora yaptırabilir ve yeni e-reçete kodu alabilirsiniz.

Reçete geçerlilik süresi sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda e-reçete kaybettim nasıl numarasını alabilirim konusunda bilgi verdik. Peki reçetenin geçerlilik süresi nedir ve bunu nereden sorgulayabilirim. Reçete geçerlilik süresi e-reçete yazıldıktan itibaren 4 iş günüdür. E-nabızda reçetelerim bölümünde reçetenin yazıldığı tarih ve saat bilgisi de yer alır. Bu süreden itibaren 4 iş günü ilave ederek geçerlilik süresini hesaplayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için e-reçete kaç gün geçerli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çocuğumun reçetesini nasıl görürüm ?

Çocuk için reçete şifresi öğrenme ve reçetesini görüntüleme, ilaçlarını kontrol etme ve ilaç kullanım dozajını sorgulama işlemlerinin tamamını kendi e-nabız uygulamanız üzerinden yapabilirsiniz. Çocuğunuzun e nabız reçete kodu ve reçete detaylarını E-nabızdan görüntülemek için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle E-nabız uygulamasına giriş yapın.
 • E-Nabızda üst menüde ÇOCUKLARIM bölümünü göreceksiniz.
 • Reçete no öğrenmek istediğiniz çocuğunuzu seçin.
 • Sayfa yenilenecek ve çocuğunuz adına açılacaktır.
 • REÇETELERİM bölümünde çocuğunuz adına düzenlenen tüm E-reçetelerin numarası, hangi doktor tarafından hangi tarihte yazıldığı, reçete detayları gibi tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
 • Eğer çocuğunuz için de kaybolan reçete nasıl bulunur sorusunu soruyorsanız yukarıda anlatıldığı şekilde sorgulamanız gerekmektedir.

Reçetemi kaybettim ne yapmalıyım ?

Aslında yukarıda hastane barkodumu kaybettim nasıl alabilirim hakkında adım adım bilgi verdik.

 • Eğer e-devlet ya da E-nabız şifreniz varsa yukarıda e reçete kaybettim e-nabızdan nasıl alırım başlığında anlatılan yolu izleyerek E-NABIZ sisteminde REÇETELERİM kısmında reçete kodunu görüntüleyebilirsiniz.
 • E-devlet ya da e-nabız şifrem yok reçete numaramı kaybettim nasıl alabilirim diyorsanız bunun için de bir seçenek var tabi ki. Reçeteyi yazan doktordan/asistanından kodu isteyebilirsiniz.

Gözlük reçetemi kaybettim ne yapabilirim ?

Gözlük reçetelerinize ait e-reçete kodlarınızı da E-nabız uygulamasında REÇETELERİM bölümünde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca E-devlette yer alan Medula Optik Reçete Bilgileri Sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak da medula reçetelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Reçete kodundan ilaç öğrenmek mümkün müdür ?

E-nabızda reçete barkodu sorgulama kısmında ilgili reçete koduna tanımlanan ilaçların detaylarını da görüntüleyebilirsiniz.

 • E-nabız uygulamasına girdikten sonra REÇETELERİM bölümüne girin.
 • İlgili reçetenin yanında yer alan DETAY GÖRÜNTÜLEME kısmına tıklayın.
 • Buradan yapacağınız e-devlet ilaç reçete sorgulaması ile hem ilaçların isimlerini hem de kullanım detaylarını öğrenebilirsiniz.
2/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1