E Sgk Şifresi Nedir, Nasıl Alınır ?

2

E sgk şifre alma işlemi kolaylaştı ve sgk işyeri şifresi tamamen elektronik ortamdan alınmakta. Yanınızda çalışan işçinin işe girişini elektronik ortamda yapabilmeniz için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işyeri dosyası tescil ettirmeniz gerekiyor. Tabi işlem bununla bitmiyor. E sgk işyeri tescil uygulamasından başvurunuzu yaptıktan sonra en geç 7 gün içerisinde tescil evraklarını elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermeniz gerekiyor.Gelelim asıl konumuz olan e şifrenin nasıl alınacağına.

Aslında Sosyal Güvenlik Kurumu sgk şifresinin alınması ile ilgili işlemleri de kolaylaştırdı. Artık sgk e şifre evraklarını işyeri tescil evrakları ile birlikte vermenize gerek kalmadı. E bildirge şifresi nasıl alınır, sgk işveren şifresi nasıl alınır gibi e bildirge şifresi alma konusunda detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E sgk şifre nasıl alınır ?

E bildirge şifresi için başvurusu artık online olarak kolayca yapabiliyorsunuz. E sgk şifresi için tanımlayacağınız kişiyi e sgk tescil uygulamasında yer alan E Bildirge Kullanıcı Bilgileri menüsünden girmeniz gerekiyor. Bu menüden e bildirge için istediğiniz kullanıcıyı tanımlayabilirsiniz. İşveren tarafından vekalet verilmiş olma zorunluluğu v.s. aranmıyor. İşveren ile e bildirge kullanıcına aynı kişiyi de tanımlayabilirsiniz. Bu da sorun değil. SGK işyeri tescil başvuru yapmak ve adım adım nasıl yapıldığını öğrenmek, e bildirge kullanıcısı tanımlamak için sgk işyeri tescil başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Buradan e sgk şifresi için kullanıcı tanımladıktan sonra işyeri tescil evraklarını SGK’ya veriyorsunuz. Tescil evraklarına sgk şifre formu ya da sgk şifre almak için gerekli evrakları v.s. eklemenize gerek yok. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işyeri tescil başvurunuz onaylandıktan sonra artık kalan tek şey e devletten sgk şifresini almak olacak. Güncel SGK tescil evrakları için hemen sgk işyeri tescil evrakları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-bildirge şifre onayı nasıl yapılır ?

Tabi bundan önce de işyeri tescil aşamasında işyeri yetkilisi olan kişi ya da kişiler tarafından e devlet sisteminde e bildirge sözleşmesinin onaylanması gerekmektedir. Aşağıda bağlantı linki de verilen sonraki yazımızda e bildirge yetkili onayı nasıl verilir konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz. İşveren yetkilisi olarak tanımlanan tüm kişiler tarafından e bildirge onayının e devlet sistemi üzerinden verilmesi gerekiyor. SGK şifre onaylaması yapmak için hemen https://www.sskisveren.com/e-bildirge-basvuru-yetkili-onayi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk şifresi e devletten nasıl alınır

Tüm bu işlemlerin ardından artık e devletten sgk şifresi almayı tamamlayabilirsiniz. E devlet sgk şifresini e devlet sisteminde SGK-e-SGK Şifre menüsünden alabilirsiniz. Siteme buradan giriş sağlayabilir ve e bildirge şifre alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz ⇒ sgk şifre alma.E devlet e bildirge şifre ekranından  sgk şifre sorgulamasını da yapabilir ve adınıza verilmiş olan tüm e sgk sifrelerinin görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Sgk şifre formu

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ilk defa tescil edilen işyerlerinde artık sgk e şifre formu ile başvuru yapmaya gerek yok. E sgk tescil uygulaması üzerinden e-sigorta kullanıcısı tanımlanması e şifre sgk şifresi almak için yeterli olmakta. Ancak e bildirge kullanıcısı değişecekse yine eskiden olduğu gibi sgk e bildirge şifre formu ve sözleşmeleri ile beraber bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekiyor. Sgk işyeri şifre formu ve sözleşmelerini ve sgk şifre evraklarını buradan indirebilirsiniz: sgk e bildirge şifre formu pdf.

Sgk kullanıcı adı öğrenme

sgk işveren şifre alma işlemi tamamlandıktan sonra en kafa karıştırıcı konu e-bildirge şifresi kullanıcı kodudur. Esgk şifresini zaten e-devletten görüntüleyebilmekteyiz. Kullanıcı adı ise sgk iş yeri şifresi tanımlanmış olan kişinin T.C. kimlik numarasıdır.

E-bildirge şifre değiştirme nasıl yapılır ?

Ssk e şifrenizi istediğiniz zaman güncelleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Sgk e bildirge şifresi güncellemesi için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan mevcut ssk şifreniz ile e-bildirge uygulamasına giriş yapın ⇒ e bildirge giriş.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra sgk eşifre güncellemesi için KULLANICI İŞLEMLERİ-ŞİFRE GÜNCELLEME kısmına giriş yapın.
 • SİSTEM ŞİFRESİ VE İŞYERİ ŞİFRESİ bölümlerine ayrı ayrı giriş yaparak eski şifre ve kullanmak istediğiniz yeni şifreyi girerek güncelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sgk işyeri şifresi nasıl alınır, SGK e şifre hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


2 Yorum
 1. AHMET

  kullanıcı adı nı e devlet te hangisi şifreler var fakat kullanıcı adı yok bunu nasıl çözebilirz

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Kullanıcı adı T.C numaranız Ahmet BEY :).

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.