Ehliyet Harcı Nasıl Yatırılır 2022

Ehliyet harcı nasıl yatırılır ? İlk defa ehliyet alacaklar ya da mevcut ehliyetini yenileyecekler harçlarını bankalara ödeyebildikleri gibi internetten online olarak da ödeyebilmektedirler. Genellikle kişiler ehliyet harcını online olarak nasıl yatırabileceğini bilememekte ve internette ehliyet harç ödemesi nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırmakta. Biz bu konuda rehber olması adına ehliyet ödemesi nasıl yapılır yazımızı sizin için detaylı olarak hazırladık. Yazımızın devamında ehliyet harç parası nasıl yatırılır konusunda adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Ehliyet yenileme harcı ödemeleri nereye yapılır ?

Ehliyet yenileme ücreti nasıl ödenir sorusunun cevabına geçmeden evvel ödemeleri ehliyet yenileme ücreti nereye yatırılır sorusunun cevabına kısaca değinelim. Ehliyet harçlarını;

 • Vergi dairesi veznelerinden,
 • Anlaşmalı bankalarından şubelerinden ya da ATM’lerden,
 • Online bankacılık kanallarından,
 • İnternet vergi dairesinden yatırabilirsiniz.

Ehliyet harcı nasıl ödenir ?

Peki ehliyet harcı ödeme nasıl yapılır ? Ödemeleri dilerseniz kimliğiniz ile Vergi dairesine ya da anlaşmalı banka şubelerine giderek kolayca yapabilirsiniz. Eğer ben bankaya ya da vergi dairesine gitmek istemiyorum online olarak yatırmak istiyorum diyorsanız bu mümkün. Bir alt başlıklarda internetten online olarak sürücü belgesi harcı nasıl ödenir konusunda adım adım bilgi verilmiştir.

İnternetten ehliyet yenileme harcı yatırma

Ehliyet harcı yatırma internetten kolayca yapılabilmektedir. Online olarak sürücü belgesi harç ödemesi yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Ehliyet yenileme ücreti ödemesi yapmak için öncelikle buradan interaktif vergi dairesine giriş yapınız ⇒ interaktif vergi dairesi girişi.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra ana sayfada “Harç ve Değerli Kağıt Bedeli ödeme” kısmını göreceksiniz. Bu kısmı tıklayarak ödeme sayfasına giriş yapınız.
 • Bu ekranda “SÜRÜCÜ BELGESİ HARCI ÖDEME” kısmını tıklayarak harcınızı yatırabilirsiniz.
 • Ayrıca aynı sayfada “Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli Ödeme” kısmından değerli kağıt bedelini de ödeyebilirsiniz.

Ehliyetinizin sınıfını ve mevcut ehliyetinizin sorgulamasını ehliyet sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

ATM’den ehliyet yenileme harcı nasıl yatırılır ?

Ehliyet harcı yatırma ATM’den de kolayca yapılabilmektedir. ATM’lerde GİRİŞ kısmına basınız. Ardından Ödemeler-Vergi ve Devlet Ödemeleri-Sürücü Belgesi Harcı ödeme menülerini takip ederek T.C. numarası ile giriş yaparak ve sonrasında ekran talimatlarını takip ederek kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Ehliyet harcı yatırma konusunda anlaşmalı bankalar hangileridir ?

ehliyet parası nasıl yatırılır yukarıda adım adım bilgi verdik. Eğer online olarak yatıramadıysanız aşağıdaki listede verilen bankalara giderek şubeden T.C. numaranız ile ödeme yapabilirsiniz.

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
QNB FİNANSBANK A.Ş.
HSBC BANK A.Ş.
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ODEA BANK A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.  (PTT)
TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş.

Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma 2022

Ehliyet yenileme parasını Ziraat Bankası’ndan kolayca ödeyebilirsiniz. Ziraat Bankası şubeleri, ATM’leri ya da online bankacılık kanallarından ödeme gerçekleştirebilirsiniz.  Ziraat Bankası online bankacılık kanallarından sırasıyla aşağıdaki adımları takip ederek kolayca ödeme yapabilirsiniz.

 • Mobil ya da internet bankacılığına giriş yapın.
 • Ödemeler-Vergiler ve Resmi Kurumlar-Sürücü Belgesi tahsilatları menüsüne girin.
 • Sınıf Güncelleme-Yeni Başvuru bölümünden yeni, ilk defa ehliyet için para yatırma ya da var olan ehliyetin sınıfını güncelleyecekseniz buna dair ödeme yapabilirsiniz.
 • Yeni tip ehliyet belgesini kaybettiyseniz ya da yenileyecekseniz Yeni Tip Belgenin Kaybı/Yenilenmesi bölümünü seçerek ve ekran talimatlarını izleyerek ehliyet yenileme harç ödemesi yapabilirsiniz.  Eğer yeni tip ehliyet alacaksanız sağlık raporu da almanız gerekiyor. Ehliyet yenileme sağlık raporu sayfamızı ziyaret ederek raporu nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

PTT ehliyet harcı yatırma 2022

Yukarıda ehliyet harcı nereye yatırılır başlığında da belirttiğimiz gibi ehliyet harcı ödemesi konusunda anlaşmalı merkezlerden birisi de PTT’dir. PTT’ye kimliğiniz ile uğrayarak ehliyet yenileme bedeli ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın