2022 Ehliyet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Ehliyet sorgulama işlemlerini dilerseniz telefonunuza gelen mesaj ile birlikte PTT kargo mobil uygulamasından yapabilirsiniz. Almaya hak kazandığınız ehliyet belgesi için kargo sürecini takip edebilir ve ehliyet sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle sürücü kursu ile başlayan ehliyet serüvenine teorik ve uygulamalı sınav ile sonlandıran adaylar başarılarının belgesi olan ehliyet belgelerini kısa süre içerisinde alabilmektedir.

Ehliyet belgelerinin aslı ortalama 1 hafta ila 15 gün arasında gelmektedir. Bu süreçte sınavı başarı ile tamamlamış ve ehliyet almaya hak kazanmış kişi Emniyet Müdürlü Trafik Şubesinden geçici ehliyet belgesini alabilir. Geçici ehliyet belgesi ile ehliyeti gelene kadar kişi araç kullanabilir. Ehliyeti geldikten sonra geçici sürücü belgesinin süresi dolmakta ve geçerliliğini yitirmektedir. Yazımızın devamında ehliyet puanı sorgulama, ehliyet yaş sorgulama ve sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza ödeme konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Ehliyet Almak İçin Şartlar Nelerdir ?

Ehliyet almak için yaş şartları şunlardır:

 • Ehliyet alacak kişinin yaşı M, A1, B1 sınıfı ehliyetler için en az 16 olmalıdır.
 • Ehliyet alacak kişinin yaşı A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetler için en az 18 olmalıdır.
 • Motor gücü 15 KW aşan üç tekerlekli vasıta için ehliyet yaşı 20’dir.
 • Ehliyet alacak kişinin yaşı C, CE, D1, D1E sınıfı ehliyetler için en az 21 olmalıdır.
 • Ehliyet alacak kişinin yaşı D ve DE sınıfı ehliyetler için en az 24 olmalıdır.

Yaş şartını sağlayan kişilerin tamamlaması gereken diğer koşullar ise şunlardır:

 • Gerekli ehliyet gruplarında deneyim şartı aranmaktadır.
 • En az lise mezunu olunması gerekmektedir.
 • Sağlık ocakları tarafından ehliyet almak için herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığına dair sağlık raporu alınması gerekmektedir.
 • Ehliyet sınavının teorik aşamasında 100 puan üzerinden en az 70 puan alınması gerekmektedir.
 • Ehliyet teorik sınavında başarılı olduktan sonra uygulamalı sınavı denetim eşliğinde başarılı bir şekilde tamamlaması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydında ehliyet almasına engel hususların olmaması gerekmektedir.
 • Yukarıda belirtilen şartların sağlanması durumunda kişi ortalama 2 aylık süre içerisinde ehliyet alabilirler.

Ehliyet Nereden Alınır ?

Ehliyet alma işlemleri için öncelikle onaylı ehliyet kurslarında eğitim alınması gerekmektedir. Şehrinizde bulunan herhangi bir ehliyet kursuna müracaat ederek ehliyet almak için ilk basamak olan kurs işlemini halledebilirsiniz. Kurs tarafından alacağınız 1,5 aylık eğitim ile beraber ilk yardım, motor ve sürüş gibi konulara hakim olduğunuz varsayılır. Ardından ehliyet sınavının ilk aşaması olan teorik sınava müracaat etmeniz gerekmektedir.

Teorik sınav içerisinde 100 puan üzerinden 70 almanız ehliyet almak için yeterli olacaktır. 70 puan barajını geçen kişiler bir sonraki aşama olan uygulamalı sınavı beklemeleri gerekmektedir. Uygulamalı sınavlar yılın belli dönemlerinde olmak üzere ortalama 4 defa yapılmaktadır. Bunlardan herhangi birine kaydolarak ehliyet almanın son basamağını gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamalı ehliyet sınavında başarılı olma durumunda kısa süre içerisinde ehliyetinize kavuşabilirsiniz.

Ehliyet yenileyecek ya da ilk defa alacak olanlardan ehliyet almaya uygun olduğuna dair sağlık raporu istenir. Raporu nereden ve nasıl alabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye ehliyet yenileme sağlık raporu başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Ceza Puanı Nedir ?

Ehliyet ceza puanı, ehliyet sahibi olan kişilerin araç sürüş esnasında yaptıkları kusurların ehliyetine yansıma durumudur. Örneğin bir kişi hız sınırı 70 km/saat olan bir yerden 95 km/saat hız ile radara yakalanması durumunda ehliyet puanından 15 puan düşülmektedir. Ehliyet puanları ilk aldığınız zaman 100 puan ile başlamakta ve puanlarının bitmesi durumunda ekstra cezai işlem uygulanmaktadır. Sizde ehliyet sorgulama işlemi yaparak ehliyet puanınızı öğrenebilirsiniz.

E-devletten ehliyet bilgisi sorgulaması nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden sorgulama yaparak ehliyetinizi ne zaman aldığınızı, sınıfını ve kısacası ehliyetiniz ile ilgili tüm bilgileri sorgulayabilirsiniz. Aynı menüden ehliyet için uygulanan cezai işlemleri de görüntüleyebilirsiniz. Sorgulama bağlantısı ve görsel aşağıda paylaşılmıştır.

Ehliyet Cezai İşlem Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Ehliyet cezai işlem sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yapacağınız işlemler sırası ile şu şekildedir:

 • Ehliyet durumu sorgulamak için öncelikle kimlik numaranız ve şifreniz ile kendi E-Devlet sisteminize girmeniz gerekmektedir.
 • Ardından hizmetler bölmesi üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğünün hizmetlerine girmeniz gerekmektedir.
 • Emniyet Genel Müdürlüğünün hizmetleri içerisinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama hizmetini seçerek ehliyet sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve kendi ehliyet puanınızı öğrenebilirsiniz.
 • Ehliyet belgesi ve sürücü belgesi ceza puanı sorgulaması yapmak için ehliyet belgesi sorgulama ve ceza puanı sorgulama sayfasına e-devlet bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.Sorgulama yaptığınızda karşınıza  aşağıdaki gibi ehliyet bilgileri ve varsa uygulanan cezalar çıkacaktır.
 • Aynı sayfada belgeyi ilk alış tarihiniz yani ehliyet yaşı sorgulaması da yapabilirsiniz.
2022 Ehliyet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? 1Pin
E Devletten Ehliyet Sorgulama

T.C. ile ehliyet sorgulama 2022

Sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden ve yukarıda belirtilen menülerden yapılabilmekte. Bunun dışında sadece T.C. numaranız ile sürücü belgesi sorgulaması yapamazsınız.

Ehliyet puan sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda ehliyet bilgileri sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz ve e-devletten ehliyet sertifikası sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilmiştir. E-devlette sürücü belgesi sorgulaması yaptığınızda aynı sayfada “Aktif Ceza Puanı” kısmında ehliyet ceza puanı sorgulamasını da yapabilirsiniz.

Ehliyet raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Ehliyet alabilmek için istenen belgelerden birisi de sağlık raporu yer almaktadır. Ehliyet almak için yapılan başvuruya istinaden düzenlenen elektronik imzalı sağlık raporlarını buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulayabilirsiniz ⇒ ehliyet rapor sorgulama. 

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3