Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi 2022

Ehliyet yenileme sağlık raporu nasıl ve nereden alınır konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle yeni çipli ehliyetler verilmeye başlanmıştır. Başvurudan önce istenen önemli ve olmazsa olmaz belge ise ehliyet sağlık raporudur.

Bu yazımızda ehliyet için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır, ehliyet için alınan sağlık raporu geçerlilik süresi nedir, ehliyet yenileme sağlık raporu nereden alınır gibi konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Yeni ehliyet nasıl alınır ?

 • Öncelikle eğer yoksa ehliyet için uygun biometrik fotoğraf çektirmelisiniz.
 • Ardından aşağıda belirtilen yerlerden birisine başvurarak sağlık raporu çıkarmalısınız.
 • Son olarak herhangi bir PTT şubesinden T.C. Kimlik numaranız ile gerekli olan ehliyet yenileme harcını yatırdıktan sonra bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğünden randevu alarak randevu günü ve saatinde gerekli belgeler ile müraacat etmelisiniz. Nüfus ehliyet randevusu alma sayfasından online olarak randevu alabilirsiniz.
 • İşlemler tamamlandıktan sonra yeni ehliyetiniz basılarak en geç 1 hafta içerisinde PTT kargo ile tarafınıza ulaştırılmakta.

Ehliyet sağlık raporu nedir ?

Ehliyet yenilemek için kişinin sağlık durumunun uygun olmasını belgelemek adına başvuru esnasında istenen sağlık raporu türlerinden birisidir.

Ehliyet yenileme sağlık raporu şartları nelerdir ?

Ehliyet yenilemek için istenen sağlık raporunu aile hekiminden alabilmeniz için ciddi bir hastalığınızın olmaması gerekiyor. Örneğin görme bozukluğu, kulakların işitmemesi ya da psikolojik hastalıklarınızın olmaması gerekiyor. Eğer sağlıklı biri iseniz ve aile hekimi buna kanaat getirirse size raporu düzenler ve verir. Ancak rapor için yeterli görülmezseniz sizi hastaneye sevk edebilir. Bu durumda rahatsızlığınız ile ilgili uzman doktora başvuru yaparak raporu çıkartmanız gerekiyor.

Ehliyet sağlık raporu veren hastaneler hangileri

Eğer ciddi ve kronik bir hastalığınız yoksa ehliyet raporu almak için en basit yer aile hekimlikleridir. Aile hekiminize başvurarak ehliyet raporunuzu kolayca çıkartabilirsiniz. Aile hekimlikleri haricinde sağlık kurulu raporu veren hastaneleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Devlet hastaneleri,
 • Üniversite hastaneleri,
 • Özel hastaneler,
 • Özel tıp merkezleri,
 • Özel muayenehaneler.

Ehliyet yenileme sağlık raporu örneği 2022

Ehliyet için sağlık raporu örneği aşağıdaki gibidir;

Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi 2022 1Pin
Ehliyet Sağlık Raporu Örneği

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır ?

Peki ehliyet yenileme için sağlık raporu nereden alınır  ? Yukarıda da belirttiğimiz üzere raporu almanın en kolay yolu aile hekimlikleridir. Ancak kronik bir hastalık varsa ve aile hekimi sizi hastaneye sevk ederse bu durumda size en yakın devlet hastanesi ya da özel hastaneden alabilirsiniz. Tabi buralarda düzenlenen raporlardan ücret alınabilmekte.

Ehliyet sağlık raporu e-devletten alınabilir mi ?

Yeni ehliyet için sağlık raporu ön başvurusu e-devletten yapılabilmekte. Ancak raporu alabilmeniz için tabi ki bizzat doktora başvurmanız gerekmektedir. E-devlette ehliyet raporu ön başvuru bilgi formu sayfasından rapor başvurusundan önce işlemleri hızlandırmak adına gerekli bilgileri girebilir ve randevu oluşturabilirsiniz.

Aile hekimi sağlık raporu vermiyor ne yapmam gerekiyor ?

Bazı kronik hastalıklarda örneğin görme engeli, kulağın duymaması, psikolojik rahatsızlıklar olması durumunda aile hekimi raporu vermeyebilir ve uzmana sevk eder. Bu durumda devlet hastanesinde ilgili uzmandan randevu alarak rapor için ilgili uzmana başvuru yapabilirsiniz.

Ehliyet yenileme sağlık raporu ücreti 2022

Aile hekimliklerinde ehliyet için sağlık raporu ücreti talep edilmez. Bunun haricinde;

 • Devlet hastanesinde tek doktor tarafından verilen rapor ücreti 50 TL,
 • Üniversite hastanesinde tek doktor rapor ücreti 75 TL,
 • Devlet hastanesi sağlık kurulu raporu 200 TL,
 • Üniversite hastanesi sağlık kurulu raporu 300 TL.

Özel hastanelerde ehliyet için sağlık raporu ne kadar ?

Özel hastanelerde alınacak fiyatlar hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir. Standart  bir fiyat belirtmek bu yüzden zor olacaktır. 2022 yılı için ortalama özel hastane ehliyet raporları fiyatı 150-300 TL arasında değişebilmektedir.

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik süresi 2022

Ehliyet için sağlık raporu geçerlilik süresi ehliyetin sınıfına göre farklılık göstermekte. Sınıfa göre ehliyet raporu geçerlilik süresi aşağıda verilmiştir.

 • M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F grubu ehliyetler birinci grupta sayılmakta ve dolayısıyla bunlar için sürücü sağlık raporu geçerlilik süresi 10 yıldır.
 • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfı ehliyetler için ehliyet için alınan sağlık raporunun geçerlilik süresi 5 yıldır.

E sınıfı ehliyet değişimi için sağlık raporu nereden alınır ?

Ehliyet raporunun alınacağı yerler yukarıda verilmiştir. Burada ehliyet sınıfının bir önemi yoktur. Önemli olan sağlık olarak yeterliliktir. Yeni ehliyet için sağlık raporunu aile hekiminizden ya da yukarıda belirtilen diğer hastanelerden alabilirsiniz.

E-devlette güncel sürücü belgesi sorgulaması yapmak için ehliyet sorgulama nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi 2022” üzerine 8 yorum

 1. Sağlık raporu ne kadar süre geçerli olur acaba bazı ceza durumundan alamadım ehliyet kaybolmuştu yenileme için gittik olmadi

  Cevapla
  • Merhaba. Ehliyet için alınan rapordan mı bahsediyorsunuz ? Ne kadar süresi olduğunu bilmiyorum açıkçası.

   Cevapla
 2. Ehliyet yenileme de sağlık raporunu devlet hastanesinden almamız için neden ücret ödüyor bu vatandaş sigortalı kişi ücret ödüyeceksek sigortaya niçin prim ödüyoruz devlet hastanesi bu özel hastane değil

  Cevapla
  • Ehliyet yenileme için nüfus müdürlüğüne gittim ülke genelinde sistem gitti dediler 2.5 saat bekledim gelmedi sağlık raporu tekrar para verip alcaz sanırım hafta tatili çöpe gitti ödediğim para çöpe gitti aldığım sıra çöpe gitti öyleymiş buradaki çalışanın alaycı tabiri böyle

   Cevapla
   • Merhaba. Ödediğiniz para boşa gitmez. Yeniden sağlık raporu almanıza da gerek yok. Farklı bir güne randevu alarak tekrar gidin.

    Cevapla

Yorum yapın

2