Ek 5 2021 Primi Ne Kadar Oldu?

0

Ek 5 primi ne kadar ? İsteğe bağlı ssk ödeyerek emekli olmak isteyenler açısından en avantajlı sigorta kollarından birisi ek 5 tarım sigortasıdır. Bu kapsamda düşük tutarlardan prim ödemesi yaparak erken emekli olma hakkı elde edebilirsiniz.

Ek 5 primleri asgari ücrete göre hesaplanıyor. Bu yazımızda ek 5 tarım sigortası ne kadar, ek 5 ödeme şartları ve konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ssk ek 5 nedir ?

Tarım ve orman işlerinde gündelik işlerde ya da mevsimlik işlerde çalışanların sigortalanması için getirilen düzenlemedir. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar  ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Ek 5 ‘inci maddesine eklendiği için ek 5 sigortalısı olarak adlandırılırlar.

Ek 5 tarım sigortası 2021

Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Ziraat odası, esnaf kaydı, vergi kaydı gibi kayıtların olmaması.
  • Türkiye’de ikamet ediyor olmak.
  • Tarım ya da orman işlerinde gündelik yani süreksiz işlerde çalışıyor olmak.

Ek 5 tarım sigortası formu 2021

Eğer yukarıda belirtilen başvuru şartlarını sağlıyorsanız ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru formu, ziraat odasında kaydınız olmadığına dair belge ve kimlik fotokopisi ile başvuru yapmanız gerekiyor. Formu İl/ilçe tarım müdürlüğü ve muhtara da onaylatmanız gerekiyor. Sgk ek 5 formunu buradan indirerek hemen doldurabilir, ilgili Kurumlara onaylatarak sigortalılığınızı başlatabilirsiniz.ek-5 tarım sigorta formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ Ek 5 formu indir.

Ek 5 tarım sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Hem ek5 tarım kapsamında güncel borç durumunuzu hem de ne kadarlık hizmetiniz olduğuna ilişkin tescil hizmet dökümünü e devlet sisteminden alabilirsiniz. Hemen tarım ek 5 borcu sorgulama sayfasını ziyaret ederek borcunuzu ve tescil durumuzunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz konusunda Ek 5 Tarım Sigortası Borç Sorgulama sayfamızda adım adım bilgi verdik. İlgili sayfamızı ziyaret ederek nasıl borç sorgulaması yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemleri online olarak yalnızca e-devletten yapılabilmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa Alo170 hattını arayarak T.C. numaranızı verip güncel borcunuzu öğrenebilir ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak da borç bilginizi öğrenebilirsiniz.

Ek 5 tarım ssk emeklilik şartları nelerdir ?

Ek 5 ssk kapsamında ödenen primler yazının girişinde de belirttiğimiz gibi ssk kapsamında hizmet sayılır ve dolayısıyla şartları da sskya göre hesap edilir. Daha önce hiç sigorta başlangıcı olmayan kadın ya da erkeğin ilk defa  2008 sonrasında Ek 5 kapsamında prim ödemeye başlaması durumunda normal emeklilik için 7200 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlaması gerekiyor.

Erkeklerin normal emeklilik için 60 yaşı, kadınların normal emeklilik için 58 yaşı tamamlaması gerekiyor. Yaştan emekli olabilmek için erkeklerin 63, kadınların ise 61 yaşı tamamlamaları zorunlu.

Ek 5 sigortalıları asgari ücretin 30 günlük tam kazançları üzerinden prim ödemesi yapmadıklarından alınacak maaş düşük olabilmekte. Bu yüzden emekli maaşında kayıp yaşamamak adına prime esas kazancı yükseltmek yararlı olacaktır. İlk sigorta başlangıç tarihinize göre ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için Ek 5 tarım sigortasından kaç yılda emekli olunur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kendi sigortamı nasıl yatırabilirim 2021

Eğer kendi sigortanızı 4a yani ssk kapsamında ödemek istiyorsanız ödeyebileceğiniz tek kapsam ek 5 tarım sskdır. Ancak bağkur da olur farketmez derseniz isteğe bağlı bağkur kapsamında da hiç bir şart aranmadan isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapıp emekli olabilirsiniz. Peki ek 5 sigorta primi ne kadar oldu ? İşte cevabı.

Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar 2021

Gelelim asıl konumuza. Ek 5 primleri için ödenecek aylık en düşük tutar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Asgari ücretin artışı ile birlikte ödenecek aylık ek5 sigorta primi tutarları da yükselir. 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arası ödenecek aylık en düşük ek 5 primi 1.151,96  liradır. Ödenecek en yüksek ssk tarım sigortası da bunun 7,5 katı yani 8639,66 lira olacaktır.

Yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız ek 5 sigorta ödemesini asgariden ödemek yerine biraz yüksek tutardan da ödeyebilirsiniz. Bunun için ek 5 dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvurarak prime esas kazancınızı yükseltmeniz gerekiyor. Böylece ek5 tarım sigortası priminiz yükselecek ve emeklilikte daha yüksek emekli maaşı almanın yolu açılmış olacaktır.

2925 tarım sigortası ne kadar 2021

Bildiğiniz üzere 30 Nisan 2008 öncesinde tarım sskya başlamış ve hala prim ödemeye devam edenler aylık 15 gün üzerinden prim ödemesi yapmaktalar. İlk defa bu tarih sonrası tarım ssklı olanlar ise Ek5’ten devam etmekteler. 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 2925 tarım ssk prim tutarları 581,34 lira olacaktır.

Ek-5 Tarım sigortası internetten ödeme nasıl yapılır ?

Online ödeme için birçok seçenek bulunmaktadır. Dilerseniz SGK kart ile prim ödeme sisteminden ya da online bankacılık kanallarından ödeme yapabilirsiniz. Online bankacılık kanalları üzerinden T.C. numaranız ile SGK Ödemeleri-Ek5/Ek6/5G/4A Kısmi İBS/Topluluk Sigortası menüsünden yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile online ödeme yapmak için;

  • Öncelikle SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C ve e-devlet şifreniz ile buradan giriş yapınız ⇒ SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemi giriş.
  • Sisteme giriş sağladıktan sonra SORGU TÜRÜ-DİĞER TAHSİLATLAR, SORGU TİPİ Ek5/Ek6/5G/4A Kısmi İBS/Topluluk Sigortası  kısmından devam ederek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası işsizlik maaşı alabilir mi ?

Sgk ek 5 tarım sigortası kapsamında ek 5 tarım sigortası şartlarını sağlayarak prim ödemesi yapanların ödedikleri sigorta primlerinden işsizlik primi kesintisi yapılmaz. Dolayısıyla Ek5 tarım sigortası kapsamında ödenen süreler işsizlik maaşı için son 3 yıl içerisinde gerekli olan en az 600 gün sigorta olması şartı içerisinde dikkate alınmaz. İşsizlik maaşı başlıklı yazımızdan işsizlik ödeneği hakkında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ne kadar emekli maaşı alır ?

Tarım sigortası ek 5 kapsamında prim ödemesi yapanlar normal sskya göre daha düşük emekli maaşı alırlar. Nedeni yukarıda ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere prime esas kazancın tam 30 günlük asgari ücret üzerinden ödenmiyor olması. Bugün şartlarında emekli olmanız durumunda alabileceğiniz net emekli maaşı tutarına Ek 5 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur ?

Her ayın prim borcunu diğer ayın sonuna kadar ödeme süreniz bulunmaktadır. Diğer ayın sonuna kadar ödeme yapmadığınızda ve bu ödeme iki aydan fazla geciktiğinde hem sizin hem de sizden yararlanan kişilerin sağlık sigortası kapatılır. Bu şekilde ödenmeyen prim borçlarına gecikme zammı ve faizi işler. Ek 5 ödenmediğinde ya da 12 aydan fazla ödenmediğinde ödenmeyen kısımların iptali gibi bir durum söz konusu değildir. Siz talep etmediğiniz sürece iptal yapılmaz.

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortasını istediğiniz zaman iptal edip kapatabilirsiniz. Ayrıca sigortalı çalışmanız, bağkurlu olmanız, emekli olmanız durumunda kendiliğinden durdurulur. Ek 5 sigortası talebinize göre iki şekilde kapatılır;

  1. Dilekçe tarihi itibariyle,
  2. Son prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle.

Dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ettiğinizde dilekçeyi Kuruma verdiğiniz tarih itibariyle Ek 5 kapatılır. Borç varsa bu borç kalır ve dilerseniz sonra da ödeyebilirsiniz.

Prim ödemesinin yettiği son tarih itibariyle kapatılsın dediğinizde bu durumda son prim ödemeniz hangi aya kadar yetiyorsa o tarihe kadar hizmet verilir ve kalan kısımlara ilişkin prim borcu ve hizmet iptal edilir. Örneğin 01.01.2015 tarihinde ilk defa Ek 5 ödemeye başladınız ancak en son 31 Ocak 2019 tarihine kadar prim ödeyebildiğiniz diyelim. Son prim ödenen tarih itibariyle kapatılsın dediğinizde bu durumda 31 Ocak 2019 itibariyle kapatılır ve sonrasında hem kalan borçlar hem de hizmet iptal edilir. Daha sonra borçtan dolayı iptal edilen hizmet sürelerini alamayacağınızı hatırlatmak isterim.  Her ikisi için örnek dilekçe aşağıda verilmiştir.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Dilekçe tarihi itibariyle durdurmak istiyorsanız şöyle yazın dilekçenizi;

  • Kurumunuzun ……………… T.C. numaralı sigortalısıyım. Ek 5 tarım sigortamın dilekçemin Kurumunuza intikal tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum. gereğiniz arz ederim. 

Son prim ödeme tarihi itibariyle durdurarak borçları da sildirmek istiyorsanız örnek dilekçe şu şekilde olmalıdır.

  • Kurumunuzun ……………… T.C. numaralı sigortalısıyım. Ek 5 tarım sigortamın son prim ödeme tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum. gereğiniz arz ederim. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.