Ek 5 Tarım Sigortası Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama ve ek 5 tarım sigortası tescil bilgileri sorgulama hakkında yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz. Ek 5 tarım sigortası ssk kapsamında prim ödemesi yapılabilen sigorta kollarından birisidir. Bu kapsamda prim ödemesi yapanlar ssk kapsamında prim ödemiş olurlar ve dolayısıyla emeklilik durumları da ssk üzerinden hesaplanır.

Ek 5 kişinin kendi prim ödemesi yaptığı sigorta koludur. Primler ödendikçe sistemde prim ödemesi yapılan dönemlerin hizmeti yansır. Ödeme yapılmadığında bu süreler SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde görünmez. Bu yazımızda ek 5 sigorta ve tescil sorgulama ile konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ek 5 sorgulaması nasıl yapılır ? 

Ek 5 tarım sigortanızın ne zaman başladığı, hangi tarihten beridir bu kapsamda prim ödemesi yaptığınız ve tescile ilişkin tüm bilgileri e-devlet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Ek 5 tarım ssk tescil  ve ek 5 borç sorgulamasını ek 5 tarım sigortası sorgulama  sayfasından T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş sağlayarak yapabilirsiniz.

Tarım sigortası sorgulama tc ile nasıl yapılır ? 

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile şifresiz olarak yapılamamakta. E devlet üzerinden yukarıda belirtildiği gibi sorgulama yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulaması nasıl yapılır ? 

Ek 5 borcu sorgulaması ve tescil sorgulaması e devlet üzerinde aynı menüden yapılmaktadır. Yukarıda bağlantısı verilen menü aracılığı ile hem tescile ilişkin bilgileri sorgulayabilir hem de güncel borç durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Ziraat bankası ek 5 tarım sigortası borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Hem Ziraat Bankası hem de diğer bankaların online bankacılık kanallarından SGK ÖdemeEK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS  ödeme menüsünden T.C. numarası ile sorgulama yaparak güncel borç durumunuza bakabilirsiniz. Yine ATM’lerden de aynı menü üzerinden borç sorgulaması yapabilir ve ödeme sağlayabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası prim sorgulaması nasıl yapılır ? 

Ek 5 sigortası kapsamında ödenecek en düşük ve en yüksek primler brüt asgari ücrete göre hesap edilmekte. Güncel en düşük ve en yüksek prim tutarlarına ek 5 tarım sigortası primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödemesi nasıl yapılır ? 

Tarım sigortası ödemelerinizi tüm bankalar ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılık şubelerinden, Sosyal Güvenlik Kurumu Kredi Kartı ile Prim ödeme sisteminden T.C. numarası üzerinden SGK ÖdemeEK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS  ödeme menüsünden yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası internetten ödeme nasıl yapılır ? 

Mobil ya da internet bankacılığı kanallarında yukarıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz. Mobil ve ya internet bankacılığı kullanmıyorsanız SGK Kart ile prim ödeme sistemi üzerinden kartınız ile online ödeme yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. İnternetten online ek-5 ödemesi yapmak için;

  • sgk kart ile prim ödeme bağlantısından T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile uygulamaya giriş sağlayın.
  • Kart ile prim ödeme uygulamasına giriş sağladıktan sonra Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar, Sorgu Tipi: Ek5, Ek6, 5G, 4A Kısmi İBS, Topluluk menüsünden sorgulama yaparak çıkan borçları ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hizmet dökümü nasıl alınır ? 

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümünüze e devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden ya da direkt  ek 5 hizmet dökümü  bağlantısından giriş yapabilirsiniz. Ödenmiş olan tarım sigortası primlerine ilişkin hizmetler hizmet dökümünde görünür. Prim borçlusu olunan dönemler görünmez.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur ? 

Prim borcu iki aydan fazla olursa sağlık kapanır. Ayrıca faiz işler. Prim ödemesi yapılmayan dönemler hizmete işlenmez. Ek 5 tarım sigortası sonradan da ödenebilir. 12 aydan çok ödenmediğinde iptali söz konusu olmaz. Prim borcuna faiz işler ancak iptali söz konusu olmaz.

Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl yapılır ? 

Ek 5 tarım sigortasını istediğiniz herhangi bir zaman dilekçe ile durdurabilirsiniz. Ayrıca sigortalı işe başlarsanız, bağkurlu olursanız v.s. durdurulması gerekir. Ek 5 tarım ssk sigortasını iki şekilde durdurma hakkınız var. Dilekçe tarihi itibariyle ya da son ödeme yapılan tarih itibariyle.

Eğer prim borcunuzun tamamının silinmesini istiyorsanız dilekçenizde son ödeme tarihi itibariyle durdurulması şeklinde talepte bulunmalısınız. Bu durumda borçlar silinir ve son ödenen tarih itibariyle ek 5 durdurulur. Bu durumda borçtan dolayı iptal edilen sürelere ait hizmetler sonradan satın alınamaz. Dilekçe tarihi itibariyle durdurulmasını talep ederseniz bu durumda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetleri sonradan ödersiniz. Sistemde borç kalır ve faiz işlemeye de devam eder.

Ek 5 tarım sigortasından emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşını merak ediyor musunuz ? O zaman hemen ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  1. Ek 5 tarım sigortası nedir ?

    Ek 5 tarım sigortası tarım ya da orman işlerinde süreksiz olarak çalışanlar için 4/1-a yani ssk kapsamında sigorta primi ödenmesine imkan sağlayan sigorta koludur.

  2. Ek-5 tarım sigortası ödeme yerleri nerelerdir ?

    Ek 5 tarım sigortası prim borçlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden ve yazımızda anlatıldığı gibi kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1