Ek 9 10 Günden Fazla Ev Hizmetleri Başvuru ve Çıkış İşlemleri

Ek 9 10 günden fazla ev hizmetleri başvurusunun nasıl yapılacağı konusu kafa karıştırıcı olabilmekte. Ev hizmetlerinde yanınızda çalıştıracağınız bakıcı, temizlikçi, hasta bakıcı v.s. gibi kişileri SGK Ek 9 10 günden fazla kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ek 10 günden fazla bildirimleri artık elektronik ortamda işyeri tescil uygulaması üzerinden yapılmaktadır.

Bu yazımızda ev hizmetlerinde çalışacak sigortalının işe giriş başvurusu nasıl yapılır, E-devletten işyeri tescil uygulaması üzerinden 10 günden fazla başvuru formu nasıl doldurulur ve  ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkışı nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla tescil başvurusu nasıl yapılır ?

Ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla sigortalı çalıştıracaksanız kolay işverenlik kapsamında tescil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Kolay işverenlik kapsamında ev hizmetleri 10 günden fazla tescili için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan işveren olarak T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle SGK işyeri tescil uygulamasına giriş yapın ⇒ SGK işyeri tescil uygulaması girişi.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra GERÇEK KİŞİ İŞYERİ BİLDİRGESİ DÜZENLE menüsüne girin.
 • İşyeri Bilgileri kısmında “Kolay İşverenlik Kapsamında İşyeri-Evet Ev Hizmetleri” kısmını seçin. Ardından diğer gerekli alanları doldurun ve devam edin.
 • Adres Bilgileri kısmında adresi eksiksiz doldurarak devam edin.
 • Yönetici Bilgileri kısmında işveren T.C. numarası, telefon ve E-posta adresini girerek devam edin.
 • E-Bildirge kullanıcı kısmında SGK şifresi verilecek kişiyi seçin. İşverenin kendisini de seçebilirsiniz sistemi kullanmasını istediğiniz başka bir kullanıcı da tanımlayabilirsiniz.
 • Sigortalı Bilgileri kısmında ev hizmetlerinde çalışacak kişiyi kaydedin ve devam edin.
 • Tescil aşamasında takıldığınız kısımları yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Son aşamada bilgileri kontrol ederek kaydedin. Başvurunuz SGK’ya iletilmiş olacaktır. Başvurudan sonra SGK tescil başvurunuzu kontrol ederek onaylar. SGK onayladıktan sonra;

 • E-devlette SGK Şifre alma bölümüne E-bildirge kullanıcı T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile girerek şifreyi alabilirsiniz.
 • Şifreyi aldıktan sonra SGK işveren sistemine bu şifre ile giriş yaparak ev hizmetlerinde çalıştıracağınız sigortalının teşvik, sigorta prim gün sayısı, prime esas kazancı gibi bilgileri tanımlamanız gerekmektedir.

Bu aşamadan sonra artık sistem siz bilgileri değiştirmediğiniz sürece her ayın 14’ünde bir önceki ayın tahakkukunu otomatik olarak oluşturacaktır. Kolay işverenlik nasıl kullanılır başlıklı yazımızdan sistemin işleyişi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • Ev hizmetleri çalışanınız için yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşviklerine  Ek 9 10 günden fazla teşvik şartları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Formdaki tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulup işveren ve çalışan tarafından imzalanmalıdır.

Formla başvuru yaptıktan sonra ödenecek aylık teşvikli ve teşviksiz güncel tutarlar için Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla işten çıkış formu

Kolay işverenlikten önce ev hizmetlerinde çalışan başvuru formu ile tescil açanların çıkış için yine aynı formla SGK’ya başvurması gerekmektedir. Ancak kolay işverenlikte tescil başvurusu yapanlar çıkışı işten ayrılış bildirgesini vererek yapmalıdır.

 • Eğer başvuru formu ile tescil açtıysanız ev hizmetleri sigortalılarının işten çıkış işlemleri ek 9 10 günden fazla formu ile yapılmaktadır.
 • Çıkış tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde sgk ek 9- 10 günden fazla çalışanlar formunda yer alan F- SİGORTALININ İŞTEN AYRILMA/DURUM DEĞİŞİKLİKLERİ kısmında işten ayrılış nedeni ve işten ayrılış tarihi kısmını doldurmalısınız.
 • Ayrıca ek 9 ev hizmetleri 10 günden fazla formundaki işveren alanını doldurmanız yeterli olacaktır. Çıkış işlemi için 10 günden fazla ev hizmetleri formu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermelisiniz. Ev hizmetleri formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ Ev hizmetleri çıkış formu.

Ek-9 işten çıkış bildirimi formunu en geç işçinin işten çıkış yaptığı tarihi takip eden 10’uncu güne kadar yapmanız gerekmektedir. 10 gün içerisinde ek-9 çıkış bildirgesi formu ile çıkış bildiriminde bulunmazsanız asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır.

Ev hizmetlisi meslek kodu nedir ?

ISCO-08 Kod çeşitlendirmesine göre Hizmetçi-Ev İşleri Meslek Kodu 9111.01 olarak belirlenmiştir

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Ek 9 10 Günden Fazla Ev Hizmetleri Başvuru ve Çıkış İşlemleri” üzerine 14 yorum

 1. Merhabalar, ben evde hizmetli çalıştırmak için gerçek kişi tescil başvurusu yaptım. Fakat tescilim hala onaylanmadı. Sanırım belge talep ediyorlar. Bu tescilin onaylanması için sisteme hangi belgeleri yüklemem gerekir?

  Cevapla
 2. Merhaba, yabancı uyruklu çalışan için çalışma izni başvurusu işyeri tescil işlemlerinden önce mi yapılmalıdır sonra mı? Ek olarak yazınızda bahsedilen teşvikler halen geçerli mi acaba?

  Cevapla
 3. Merhaba bizde yaklasık 4 yıldır yatılı olarak ev hizmetlerinde çalışmakta olan yabancı uyruklu calısanımızı istedigi ucret beklentisini karsılayamadıgımız icin çıkarmak durumunda kalıyoruz.gerekli bildirimi 1 ay oncesinden yaptık calısanımız bizden tazminat talep etmektedir boyle bir hakkı varmıdır .

  Tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba. İşten çıkışını siz verdiyseniz tazminat hakkı var diye biliyorum. Ama tazminat uzmanlık alanım değil. Bu konuda uzman bir mali müşavire danışmanızda yarar olacaktır.

   Cevapla
 4. Merhaba, ek9 10günden fazla üzerinden çalışanım varda kendisi rahatsızlandı ve rapor aldı raporu şişli sgk ya götürerek ek9 bölümüne teslim ettim bildirdim. Fakat e devlet üzerinden de rapor gözüküyor. Raporun başlangıcı 20.10.2021 – 26.11.2021 bitişi. Ben bunu e devlet üzerinden nasıl bildireceğim ve bildirim bitiş tarihi diye birşey yazıyor oraya hangi tarihi yazmam gerekiyor. Birde çalışan 2 ay sonra emekli olacak primlerinin tam yatmasını istiyorum onu nasıl ayarlayabilirim.

  Cevapla
 5. Merhaba, 3 yıldır çocuk bakıcı olarak çalışan çalışanımıza 1 ay sonra işten ayrılacağını tebliğ ettik. Bizden tazminat ve işten çıkış belgesi talebi var. Ek 9 10 günden fazla kapsamında olanların bu hakları varmıdır ?

  Cevapla
  • Merhaba. Tazminat talep hakkı var. Ama çıkış belgesi düzenleyemezsiniz çıkış verildiğinde zaten kendisi E-devlette SGK tescil ve hizmet belgesinde görebilir.

   Cevapla
 6. Merhaba,
  Bugun (26.02.2021) bakıcıma bu sigortadan yaptırmak için sgk ya başvurdum. Hiç bir bilgi alamadım. Bakıcım yabancı değil. hangi teşvikten faydalanacağım hiç bilmiyorum birde aylık çalışma gününü 20 gün yazdım 30 mu yazmalıydım onuda sordum ama yine cevap yoktu. 20 gün oldugu halde asgari ücretlimi görünür

  Cevapla
  • Merhaba. 20 gün yazdıysanız 20 gün üzerinden tescil açılır. Formda siz herhangi bir kazanç belirtmediyseniz evet asgari ücretten ödersiniz. Teşvik kısmında bir teşvik işaretlemesi yapmadıysanız sadece 5510 5 puanlık indirimden yararlanırsınız.

   Cevapla
 7. Merhaba, günlük 116.6₺ olan brüt ücreti yeni yıl ile birlikte asgari brüt ücret düzenlemesine bağlı olarak 119.25₺ olarak güncellemek istiyoruz. Bu bildirimi nasıl yapabiliriz? SGK ilçe müdürlüğüne aynı bildirge formunu göndererek mi yapılmalı ?

  Cevapla
 8. Merhaba, 2020 Ekim ayında, Ek 9 10 günden fazla çalışan (hasta bakım) formu ile başvuru yaptık. Çalışanımız teşvikten faydalanmamız için uygun şartlara haiz olduğundan, (bayan, son altı ay sgk sı bulunmuyor, 1977 doğumlu, yabancı uyruklu) teşvikler kısmında örneğinizde olduğu gibi işaretlemeleri de yaptık. Ancak Kasım ve Aralık ayında pirim için bir teşvik uygulanmadığını gördük. Teşviklerden yararlanmak için ne yapmamız gerekir.

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer yararlandığınız sigorta teşviki 7103 ise ilk 3 ay siz ödersiniz. İlk 3 aydan sonra devlet karşılar primleri.

   Cevapla

Yorum yapın

1