Ek 9 10 Günden Fazla Ev Hizmetleri Başvuru ve Çıkış İşlemleri

8

Ek 9 10 günden fazla ev hizmetleri başvurusunun nasıl yapılacağı konusu kafa karıştırıcı olabilmekte. Ev hizmetlerinde yanınızda çalıştıracağınız bakıcı, temizlikçi, hasta bakıcı v.s. gibi kişileri SGK Ek 9 10 günden fazla kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ek 10 günden fazla bildirimini ek9 10 günden fazla başvuru formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmalısınız.

Bu yazımızda ev hizmetlerinde çalışacak sigortalının işe giriş başvurusu nasıl yapılır, 10 günden fazla başvuru formu nasıl doldurulur ve ek9 10 günden fazla başvuru formu doldurulmuş örneğini  ve ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkışı nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla başvuru formu

Ev hizmetleri başvuru formunun doldurulmuş bir örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz word ortamında bir suretini buradan indirebilirsiniz: ek 9 10 günden fazla başvuru formu indir.Aşağıdaki örnek ek-9 10 günden fazla formunu doldurarak siz de başvuruyu kolayca yapabilirsiniz. sgk ev hizmetlerinde on günden fazla çalıştırılacaklara ilişkin on günden fazla ev hizmetleri formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve ek 9 on günden fazla formu üzerindeki maddelerin ne anlama geldiği konusunda detaylı bilgileri de yazının devamında bulabilirsiniz.

Sgk ek 9 formu dolu örneği

Ek9 10 günden fazla formunun doldurulmuş bir örneği aşağıdaki gibidir. 10 günden fazla çalışan ev hizmetleri formunu aşağıda belirtildiği gibi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

örnek ek 9 10 günden fazla formu
sgk ev hizmetleri formu nasıl doldurulur

Sgk ek 9 formu dolu örneği excel

Ev hizmetleri için başvuru formu doldurulmuş örneği yukarıda verilmiştir. Siz de bizim doldurduğumuz şekilde doldurabilirsiniz. Ayrıca ek 9 10 günden fazla başvuru formunu pdf formatında yukarıda verilen bağlantı aracılığı ile indirebilirsiniz.

Ek 9 formu nasıl doldurulur ?

Ev hizmetleri ek 9 formunda formunda yer alan bilgiler ve doldururken dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir;

 • B-SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK VE İŞE GİRİŞ BİLGİLERİ kısmı: Bu kısmı doldurmak zorunlu değildir. Boş bırakabilirsiniz.
 • 4/a sigortalılığından dolayı yaşlılık aylığı alıyorsa devam etmek istediği sigorta kolu : Eğer işe aldığınız kişi emekli ise bu kısmı dikkatlice doldurmanız gerekir. Aksi halde emekli maaşı kesilebilir. Eğer kişi emekli ve aylığı kesilmeden çalışmaya devam etmek istiyorsa Sosyal güvenlik destek primi  kısmını işaretleyin. Yok aylığı kesilsin istiyorsa Tüm sigorta kolları seçeneğini işaretleyin. İşe aldığınız ev hizmetlisi emekli değilse bu kısmı boş bırakın.
 • Meslek adı /kodu nedir ? Kanunen yapılan her bir işin tanımlı meslek kodu vardır. Yukarıdaki örnekte vermiş olduğum formda ben çocuk bakıcısı için meslek adını “çocuk bakıcısı/5311.01 “şeklinde yazdım.
 • Sigortalının işe başladığı tarih: Bu kısma kişiyi hangi tarihten itibaren sigortalı çalıştıracağınızı yazın. Unutmayın ev hizmetlerinde işe aldığınız çalışan için başvuruyu ay sonuna kadar yapmanız gerekiyor.
 • Sigortalının ay içerisinde çalışma gün sayısı : Burada ev hizmetlisini ay içinde kaç gün çalıştıracağınızı yazın. Eğer boş bırakırsanız otomatik olarak 30 gün üzerinden açar SGK.
 • Sigorta Primine Esas Günlük Kazanç Tutarı: Bu tutar işçinin bir günlük brüt kazancı kısmıdır ve buraya yazılacak bir günlük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarından az olamaz. Yani yazabileceğiniz en düşük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarıdır. Eğer siz daha yüksek kazançla bildirecekseniz günlük brüt asgari ücretin 7,5 katına kadar arttırabilirsiniz. Örneğin 2019 yılında aylık brüt asgari ücret 2.558,40 TL. Siz asgari ücret üzerinden bildirim yapacaksanız buraya 85,28 TL yazmalısınız. Dilerseniz boş da bırakabilirsiniz. Bu durumda zaten SGK asgari ücret üzerinden açar tescili.
 • C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ: Bu kısımda ev hizmetleri çalışanınız için taşıdığı şartlara uygun teşvik işaretlemesi yapmanız gerekir. Sonraki yazımız olan ev hizmetleri sigorta teşvik şartları başlıklı yazımızdan işveren ve çalışan açısından detaylı teşvik şartlarını öğrenebilir, size en uygun ve en az prim ödemesi yapabileceğiniz teşvik seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
 • Ev hizmetleri çalışanınız için yararlanabileceğiniz tüm sigorta prim teşviklerine https://www.sskisveren.com/ek-9-10-gunden-fazla-tesvik-sartlari/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Formdaki tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulup işveren ve çalışan tarafından imzalanmalıdır.

Formla başvuru yaptıktan sonra ödenecek aylık teşvikli ve teşviksiz güncel tutarlar için https://www.sskisveren.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetleri işe giriş başvurusu

Başvuruyu işe girişin yapılacağı ay sonuna kadar bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Örneğin 15 Ocak 2019 tarihinde işe başlayan bir ev çalışanı için 31 Ocak 2019 tarihine kadar başvuru yapmanız gerekir.Başvuruda istenen evraklar yukarıdaki form, işveren ve çalışan kimlik fotokopisidir.

Form ile bir kez başvuru yaptıktan sonra çalışanın durumunda, kazanç ya da gün bilgilerinde v.s. değişiklik olmadığı ve çıkış vermediğiniz sürece borç tahakkuku her ay otomatik oluşur. Ayrıca bir şey yapmanız gerekmez. Her ayın prim ödemesini takip eden ayın sonuna kadar yapmanız gerekir.

Ek9 10 günden fazla işten çıkış formu

Ev hizmetleri sigortalılarının işten çıkış işlemleri de yukarıda örneği verilen ek 9 10 günden fazla formu ile yapılmaktadır. Çıkış tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde sgk ek 9- 10 günden fazla çalışanlar formunda yer alan F- SİGORTALININ İŞTEN AYRILMA/DURUM DEĞİŞİKLİKLERİ kısmında işten ayrılış nedeni ve işten ayrılış tarihi kısmını doldurmalısınız. Ayrıca ek 9 ev hizmetleri 10 günden fazla formundaki işveren alanını doldurmanız yeterli olacaktır. Çıkış işlemi için 10 günden fazla ev hizmetleri formu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne göndermelisiniz.

Ek-9 işten çıkış bildirimi formunu en geç işçinin işten çıkış yaptığı tarihi takip eden 10’uncu güne kadar yapmanız gerekmektedir. 10 gün içerisinde ek-9 çıkış bildirgesi formu ile çıkış bildiriminde bulunmazsanız asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır.

Ev hizmetlisi meslek kodu nedir ?

ISCO-08 Kod çeşitlendirmesine göre Hizmetçi-Ev İşleri Meslek Kodu 9111.01 olarak belirlenmiştir

Ev hizmetleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


8 Yorum
 1. Murat Bilgi

  Merhaba, 3 yıldır çocuk bakıcı olarak çalışan çalışanımıza 1 ay sonra işten ayrılacağını tebliğ ettik. Bizden tazminat ve işten çıkış belgesi talebi var. Ek 9 10 günden fazla kapsamında olanların bu hakları varmıdır ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Tazminat talep hakkı var. Ama çıkış belgesi düzenleyemezsiniz çıkış verildiğinde zaten kendisi E-devlette SGK tescil ve hizmet belgesinde görebilir.

 2. Çiğdem Yılmaz

  Merhaba,
  Bugun (26.02.2021) bakıcıma bu sigortadan yaptırmak için sgk ya başvurdum. Hiç bir bilgi alamadım. Bakıcım yabancı değil. hangi teşvikten faydalanacağım hiç bilmiyorum birde aylık çalışma gününü 20 gün yazdım 30 mu yazmalıydım onuda sordum ama yine cevap yoktu. 20 gün oldugu halde asgari ücretlimi görünür

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 20 gün yazdıysanız 20 gün üzerinden tescil açılır. Formda siz herhangi bir kazanç belirtmediyseniz evet asgari ücretten ödersiniz. Teşvik kısmında bir teşvik işaretlemesi yapmadıysanız sadece 5510 5 puanlık indirimden yararlanırsınız.

 3. Nurdan Selim

  Merhaba, günlük 116.6₺ olan brüt ücreti yeni yıl ile birlikte asgari brüt ücret düzenlemesine bağlı olarak 119.25₺ olarak güncellemek istiyoruz. Bu bildirimi nasıl yapabiliriz? SGK ilçe müdürlüğüne aynı bildirge formunu göndererek mi yapılmalı ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ev hizmetleri çalışanı için mi yapacaksınız bu işlemi ?

 4. Oğuz+Şenol

  Merhaba, 2020 Ekim ayında, Ek 9 10 günden fazla çalışan (hasta bakım) formu ile başvuru yaptık. Çalışanımız teşvikten faydalanmamız için uygun şartlara haiz olduğundan, (bayan, son altı ay sgk sı bulunmuyor, 1977 doğumlu, yabancı uyruklu) teşvikler kısmında örneğinizde olduğu gibi işaretlemeleri de yaptık. Ancak Kasım ve Aralık ayında pirim için bir teşvik uygulanmadığını gördük. Teşviklerden yararlanmak için ne yapmamız gerekir.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Eğer yararlandığınız sigorta teşviki 7103 ise ilk 3 ay siz ödersiniz. İlk 3 aydan sonra devlet karşılar primleri.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.