Ev Hizmetleri Teşvik Şartları

16

Ev hizmetleri teşviklerinden yararlanarak büyük oranda prim indirimi hakkı sağlayabilirsiniz. sigortalı ve işverenin durumuna göre belirlenir. Ev hizmetleri sigortalınızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi için ek 9 başvuru formu nasıl doldurulur ve ek 9 10 günden fazla başvuru formu bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilir.Form ile başvuru yaparken teşvikler kısmında hangi seçeneğin işaretleneceği kafa karıştırıcı olabilmekte.

Bu yazımızda ev hizmetleri sigortalınız için yararlanabileceğiniz teşvikler için çalışan ve işveren olarak aranan şartlar ve prim ödeme oranları konusunda bilgi verilecektir. Yazımıza geçmeden önce ev hizmetleri sigortalılarınız için başvuruyu nereye ve nasıl yapacağınız, başvuruda istenen evraklar ve başvuruda izlenmesi gereken yol hakkında tüm detayları https://www.sskisveren.com/ek-9-10-gunden-fazla-ev-hizmetleri-basvurusu-nasil-yapilir/ sayfamızda bulabilirsiniz.

5 Puanlık prim indirimi

Başvuru formunu verirken bu seçeneği kesinlikle işaretlemelisiniz. Bu teşvik geçmiş prim borcu olmayan ve primlerini düzenli ödeyen herkese sağlanıyor. Eğer ek  9 ev hizmetleri prim ödemelerinizi düzenli yaparsanız ve geçmişe ait prim borçlarınız olmazsa 5 puanlık prim desteğinden yararlanabilirsiniz. Bu teşvik kapsamında çalışanın brüt kazancının %32,5’i oranında prim ödemesi yaparsınız.

Ev hizmetleri 6111 teşvik

Ev hizmetlerinde ek9 10 günden fazla işçi çalıştıranlar açısından en önemli teşviklerden birisidir. Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 Teşvikinden yararlanabilmek için temel şart yine geçmiş ssk borcunuzun olmaması ve prim ödemelerinizi düzenli yapmanız.

İşe aldığınız çalışan açısından sağlanması gereken şartlar ise şu şekildedir; işçinin işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmasının olmaması, daha önce herhangi bir işyerinde bu teşvik hakkından yararlanılmamış olması, bayan olması ya da erkek ise 18-29 yaş arası olması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartların sağlanması halinde en az 24 ay süre ile işçinin brüt kazancının %17’si oranında prim ödersiniz. Yani primin yarısını devlet öder. Eğer işçiyi işe almadan önce www.iskur.gov.tr adresinden online olarak İŞKUR’a kaydederseniz ilave 6 ay daha teşvikle birlikte toplamda 30 ay süre ile yararlanabilirsiniz.

4447 sayılı Kanunun 50’inci madde

Eğer işe aldığınız çalışan aktif olarak İşkur’dan işsizlik maaşı alıyorsa yani işsizlik maaşı alanlar arasından bir kişiyi ev hizmetleri kapsamında işe alacaksanız işsizlik maaşını almaya kalan süre kadar kişinin sigorta priminin neredeyse tamamını devlet ödüyor. Diyelim ki ev hizmeti çalışanı olarak işe alacağınız Ayşe HANIM 3 aydır İŞKUR’dan işsizlik maaşı alıyor ve toplamda 8 ay ödeme alacak. Bu durumda işsizlik maaşı almasına kalan süre yani 5 ay kadar prim ödemesinin tamamı işsizlik fonundan karşılanır.

Ev hizmetleri 27103 sayılı teşvik

Bu teşvik ilk defa 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlandı. Çok önemli bir teşvik olduğunu ve gerekli şartların sağlanması halinde en az 12 ay süre ile çalışanın aylık tüm sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanacağını belirtmek isteriz.

4447 19. madde diğer adı ile 27103 teşviğinden yararlanabilmeniz için işe aldığınız ev hizmeti görevlisinin işe aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı, bağkurlu v.s. çalışmasının olmaması ve İŞKUR kaydının olması gerekiyor. İşkur kaydı kolaydır .Online olarak www.iskur.gov.tr adresinden kolayca kaydını yapabilirsiniz. Bunun haricinde prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor.

Eğer yukarıdaki şartları sağlarsanız 15 ay süre ile teşvikten yararlanabiliyorsunuz. Ancak ek9 10 günden fazla kapsamında ilk defa tescil açtırıyor olduğunuzu varsayarsak yeni tescillerde ilk 3 ay bu desteğin sağlanmadığını hatırlatmak isteriz.

Bu durumda eğer çalışanınız 6111 sayılı kanun şartlarını sağlıyorsa ilk 3 ay 4447/10. madde sonraki aylar ise 4447/19. madde olmak üzere teşvikten yararlanabilirsiniz. Sağlamıyorsa ilk 3 ay normal prim ödemesi yaparsınız sonraki aylarda prim ödemelerinin tamamını devlet yapar.

Normal şartlarda teşvik süresi 12 aydır. Ancak işe aldığınız kişi bayan ise ve ya engelli ise ya da 18-25 yaş arası erkek ise toplamda 18 ay süre ile prim ödemelerinin tamamını devlet yapıyor. Tabi ilk 3 aylık dönemde yararlanamayacağınız için toplamda 15 ay süre ile devlet ödemiş olacak.Diğer güncel işveren teşvikleri için https://www.sskisveren.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetleri çalışanlarının teşvikli ve teşviksiz aylık sigorta primleri ve güncel tutarlar için hemen https://www.sskisveren.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetleri işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ev hizmetlerinde çalışan sigortalılar için de işverenler işsizlik primi öder. Dolayısıyla işsizlik maaşı için gerekli olan son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi ve 120 gün çalışmış olma şartının sağlanması ve işveren tarafından çıkış verilmesi durumunda ev hizmetleri çalışanları da işsizlik ödeneğinden yararlanma hakkına sahip olabilmekte. İşsizlik maaşı başvurusu yapmak, ne kadar ve nasıl alındığını öğrenmek için hemen işsizlik maaşı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


16 Yorum
 1. Sevgi

  Merhaba Mehmet Bey,

  4447/19. madde teşviği için şartları sağlıyoruz. Yeni başvuru yapacağımız için 3 ay ödemeyi biz yapacağız. Sigortayı 30 gün üzerinden göstereceğiz. Bakıcımızın sigortasını 15 Hazirandan itibaren başlattığımızda, haziran ayı primi 15 gün üzerinden ödeneceği için 3 aylık sürede bu yarım ay 1 aydan sayılır mı? yani Eylülden itibaren devlet sigorta primlerini karşılamaya başlar mı?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba Sevgi HANIM. Net olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla ay bazında hesaplanıyor. Yani haziran, temmuz ve ağustos siz ödersiniz. Eylül ayı priminden başlamak üzere devlet karşılar.

   1. Sevgi

    Teşekkürler Mehmet Bey. Eşim kamuda öğretmen ben ise özel sektörde çalışıyorum. 4447/19. madde teşviğinden faydalanmak için hangimiz işveren olarak görünmeli? Farkeder mi?

    1. Mehmet BAŞARAN

     İşveren farketmez Sevgi HANIM.

 2. Esra

  Ev işleri için ilk defa işe alım yapmak istiyorum. Kendim devlet memuruyum. İlk defa sigortalı birini çalıştıracağım.
  ”Ek9 10 günden fazla kapsamında ilk defa tescil açtırıyor olduğunuzu varsayarsak yeni tescillerde ilk 3 ay bu desteğin sağlanmadığını hatırlatmak isteriz. Bu durumda eğer çalışanınız 6111 sayılı kanun şartlarını sağlıyorsa ilk 3 ay 4447/10. madde sonraki aylar ise 4447/19. madde olmak üzere teşvikten yararlanabilirsiniz. Sağlamıyorsa ilk 3 ay normal prim ödemesi yaparsınız sonraki aylarda prim ödemelerinin tamamını devlet yapar.” şeklinde açıklamanız var.
  Buna göre aynı çalışan için ilk 3 ay 6111 sonrasında 27103 teşviğinden faydalanabilir miyiz?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Normalde evet ilk 3 ay 6111’den yararlanma hakkınız var. Ancak SGK ev hizmetleri sistemi ne yazık ki buna izin vermemekte. Dolayısıyla ilk 3 ayın primini ödemeniz lazım. Sonrasında kalan süre kadar yararlanırsınız.

 3. Ayşe

  Merhaba, 27103 nolu bakıcılar için olan teşvikten yararlanabilmek için işverenin bağkurlu olma zorunluluğu var mıdır? Bir de bu teşvikte bakıcının net ücreti ve sgk primleri haricinde, işverene gelir vergisi vb. gibi ek ödemeler çıkıyor mu?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hayır işverenin bağkurlu olma zorunluluğu yok. Maliyet hesaplaması sayfamızda ayrıntılı anlatılmıştır. Gelir vergisine tabii değiller.

 4. Arif Dönmez

  Merhaba,

  Daha önce 6111 numaralı teşvikten yararlanmışdım, çalışanı mart ayında işten çıkardık şimdi tekrar alıp 27103 numaralı teşvikten yararlanabilirmiyim?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet şartlar sağlanıyorsa yararlanırsınız. Aynı işveren adına alınırsa ortalama şartı sağlanmaz ama. Başka bir işveren adına almanız gerekir.

 5. Ferhat Ekame

  Merhaba;
  Evde bayan calisanim icin tesvikten faydalanabilmek adına 2019 yılında ONLINE da uskur kaydını beraber yaptık. Daha sonra SGK müdürlüğüne giderek Tesvik başvurusunda bulunduk ve bize 3 ay sure ile SGK prim tutarını bizim ödeyeceğimiz, ondan sonraki 15 ay boyunca devletin ödeyeceğim söylendi.
  Ancak bir turlu ödediğimiz primler 16 aydır bitmedi ve sürekli farklı tutarlarda prim borçları cikti karsimiza. En son daha yeni sorguladigimda birikmiş 3600 TL civarı borç görünce bugun SGK müdürlüğüne gittiğimde, online kaydın yeterli olmadıgı, ayrıca iskurada gitmemiz gerektiği ve bizim bu nedenle sadece 6111 den faydalandigimiz söylendi. Oda yari yarıya prim ödemesi imiş.
  Su anda bunu düzeltmenin veya farklı tesviklerden yararlanmanın bir yolu var midir? Hali hazırda butun prim odemelerini tamamladım ve an itibari ile borcum yoktur.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Öyle iş mi olur ? Sistemde İşkur kaydı varsa zaten otomatik olarak veritabanından çeker ? SGK’nın hatası var burada ve tescil edilirken sanırım 4447/19. madde yani 27103 teşviği seçilmemiş. Eğer siz tescil başvurusunda bu teşviği işaretledi iseniz en baştan itibaren bunun düzeltilmesi gerekir. Yani ilk 3 ay ücretsiz sonrakileri ödemek gibi.

 6. Kayhan Öndersev

  Merhaba, ben yabancı uyruklu birini çalıştırıyorum (Ek9 10 günden fazla ev hizmetleri) 2 yıllık teşvikten yararlandım. Bu ay süresi doldu ve rakam neredeyse 2 katı arttı. Bunun uzatılması veya indirimden yararlanılmasıyla ilgili başka türlü bir yol daha varmıdır?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Şu an yararlanmış olduğunuz ve biten teşvik uzamaz maalesef.

 7. utku

  iyi günler.devlet memuruyum ve evde çocuk bakıcısı çalıştırmak istiyorum. hangi teşvikten faydalanabilirim. teşekkürler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Güncel tüm sigorta teşvikleri ve şartları yazımızda verilmiştir. Siz hangi teşvik için şartları sağlıyorsanız o teşvikten yararlanabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.