Ev Hizmetleri Teşvik Şartları Nelerdir ?

Ev hizmetleri teşviklerinden yararlanarak büyük oranda prim indirimi hakkı sağlayabilirsiniz. sigortalı ve işverenin durumuna göre belirlenir. Bu yazımızda ev hizmetleri sigortalınız için yararlanabileceğiniz teşvikler için çalışan ve işveren olarak aranan şartlar ve prim ödeme oranları konusunda bilgi verilecektir. Yazımıza geçmeden önce ev hizmetleri sigortalılarınız için başvuruyu nereye ve nasıl yapacağınız ve Ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkışı nasıl yapılır konusunda bilgi edinmek, ayrıca başvuruda istenen evraklar ve başvuruda izlenmesi gereken yol hakkında tüm detayları ev hizmetlerinde çalışanlar için tescil başvurusu sayfamızda bulabilirsiniz.

5510 ek9 nedir ?

Ev hizmetlerinde 10 günden fazla ve 10 günden az olarak çalışan kişiler 5510 Sayılı Kanun’un Ek 9’uncu maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu nedenle bu kişiler Ek 9 sigortalısı olarak adlandırılırlar.

10 günden fazla ev hizmetleri teşvikleri nelerdir?

Ev hizmetlerinde çalıştıracağınız sigortalılar için yararlanabileceğiniz birkaç önemli teşvik vardır. Bu teşvikleri aşağıda ayrı başlıklar halinde sizlerle paylaştık. Unutmayın tüm SGK teşviklerinin ortak şartlarından en önemlisi primlerin düzenli ödenmesi ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcu olmaması.

1- 5 Puanlık prim indirimi

Bu teşvik geçmiş prim borcu olmayan ve primlerini düzenli ödeyen herkese sağlanıyor. Eğer ek  9 ev hizmetleri prim ödemelerinizi düzenli yaparsanız ve geçmişe ait prim borçlarınız olmazsa 5 puanlık prim desteğinden yararlanabilirsiniz. Bu teşvik kapsamında çalışanın brüt kazancının %32,5’i oranında prim ödemesi yaparsınız.

2- Ev hizmetleri 6111 teşviki

Ev hizmetlerinde ek9 10 günden fazla işçi çalıştıranlar açısından en önemli teşviklerden birisidir. Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 Teşvikinden yararlanabilmek için temel şart yine geçmiş ssk borcunuzun olmaması ve prim ödemelerinizi düzenli yapmanız.

 • İşe aldığınız çalışan açısından sağlanması gereken şartlar ise şu şekildedir; işçinin işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmasının olmaması, daha önce herhangi bir işyerinde bu teşvik hakkından yararlanılmamış olması, bayan olması ya da erkek ise 18-29 yaş arası olması gerekmektedir.
 • Yukarıdaki şartların sağlanması halinde en az 24 ay süre ile işçinin brüt kazancının %17’si oranında prim ödersiniz. Yani primin yarısını devlet öder. Eğer işçiyi işe almadan önce www.iskur.gov.tr adresinden online olarak İŞKUR’a kaydederseniz ilave 6 ay daha teşvikle birlikte toplamda 30 ay süre ile yararlanabilirsiniz.
 • Bu teşvikten yararlanabilmek için kolay işverenlik sisteminde 4447/10. madde bölümünde tanımlama yapmanız gerekmektedir.

3-4447 sayılı Kanunun 50’inci madde

Eğer işe aldığınız çalışan aktif olarak İşkur’dan işsizlik maaşı alıyorsa yani işsizlik maaşı alanlar arasından bir kişiyi ev hizmetleri kapsamında işe alacaksanız işsizlik maaşını almaya kalan süre kadar kişinin sigorta priminin neredeyse tamamını devlet ödüyor. Diyelim ki ev hizmeti çalışanı olarak işe alacağınız Ayşe HANIM 3 aydır İŞKUR’dan işsizlik maaşı alıyor ve toplamda 8 ay ödeme alacak. Bu durumda işsizlik maaşı almasına kalan süre yani 5 ay kadar prim ödemesinin tamamı işsizlik fonundan karşılanır. Kolay işverenlik sisteminde 4447/50. madde bölümünde bu kapsamda işe aldığınız çalışanı tanımlayabilirsiniz.

4-Ev hizmetleri 27103 sayılı teşvik

Bu teşvik ilk defa 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlandı. Çok önemli bir teşvik olduğunu ve gerekli şartların sağlanması halinde en az 12 ay süre ile çalışanın aylık tüm sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanacağını belirtmek isteriz.

4447 19. madde diğer adı ile 27103 teşviğinden yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız ev hizmeti görevlisinin işe aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı, bağkurlu v.s. çalışmasının olmaması ve İŞKUR kaydının olması gerekiyor. İşkur kaydı kolaydır .Online olarak www.iskur.gov.tr adresinden kolayca kaydını yapabilirsiniz. Bunun haricinde prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor.
 • Eğer yukarıdaki şartları sağlarsanız 15 ay süre ile teşvikten yararlanabiliyorsunuz. Ancak ek9 10 günden fazla kapsamında ilk defa tescil açtırıyor olduğunuzu varsayarsak yeni tescillerde ilk 3 ay bu desteğin sağlanmadığını hatırlatmak isteriz.
 • Bu durumda eğer çalışanınız 6111 sayılı kanun şartlarını sağlıyorsa ilk 3 ay 4447/10. madde sonraki aylar ise 4447/19. madde olmak üzere teşvikten yararlanabilirsiniz. Sağlamıyorsa ilk 3 ay normal prim ödemesi yaparsınız sonraki aylarda prim ödemelerinin tamamını devlet yapar.
 • Normal şartlarda teşvik süresi 12 aydır. Ancak işe aldığınız kişi bayan ise ve ya engelli ise ya da 18-25 yaş arası erkek ise toplamda 18 ay süre ile prim ödemelerinin tamamını devlet yapıyor. Tabi ilk 3 aylık dönemde yararlanamayacağınız için toplamda 15 ay süre ile devlet ödemiş olacak.
 • Eğer 27103 teşvik süresi uzatılmazsa 31.12.2023 tarihinde sona ermiş olacak.

Ev hizmetleri çalışanlarının teşvikli ve teşviksiz aylık ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta primi ve güncel tutarlar için hemen ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla teşvik süresi nasıl hesaplanır ?

Teşvikten yararlanılacak süre teşviğin türüne göre farklılık gösterir.

 • 6111 yani 4447 10 madde şartları sağlayanlar en az 24 ay boyunca yararlanır. İşkur kaydı varsa 30 ay yararlanır.
 • 27103’te ilk 3 aydan sonra başlar. 12 ay boyunca yararlanırsınız. İşkur kaydı varsa ilave 3 ay verir.
 • Teşviklerin bitim süresine SGK işveren sistemine giriş yaparak kolay işverenlik bölümünden göz atabilirsiniz.

Ek 9 10 günden fazla ödemeleri nereye, nasıl yapılır ?

Ödeme işlemleri işveren T.C. numarası ile SGK Ödemeleri- İşveren Tahsilatları-ek-9 10 günden fazla tahsilatı menüsünden bankalar ya da online bankacılık kanallarından yapılmaktadır. Kolay işverenlik kapsamında tahakkuklar sistem tarafından her ayın 14’ünde verilmektedir. Her ayın 15’inden sonra bir önceki ayın tahakkukuna ait prim borçlarınızı ayın sonuna kadar ödeyebilirsiniz.

Ev hizmetleri işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ev hizmetlerinde çalışan sigortalılar için de işverenler işsizlik primi öder. Dolayısıyla işsizlik maaşı için gerekli olan son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi ve 120 gün çalışmış olma şartının sağlanması ve işveren tarafından çıkış verilmesi durumunda ev hizmetleri çalışanları da işsizlik ödeneğinden yararlanma hakkına sahip olabilmekte. İşsizlik maaşı başvurusu yapmak, ne kadar ve nasıl alındığını öğrenmek için hemen işsizlik maaşı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Ev Hizmetleri Teşvik Şartları Nelerdir ?” üzerine 16 yorum

 1. Merhaba Mehmet Bey,

  4447/19. madde teşviği için şartları sağlıyoruz. Yeni başvuru yapacağımız için 3 ay ödemeyi biz yapacağız. Sigortayı 30 gün üzerinden göstereceğiz. Bakıcımızın sigortasını 15 Hazirandan itibaren başlattığımızda, haziran ayı primi 15 gün üzerinden ödeneceği için 3 aylık sürede bu yarım ay 1 aydan sayılır mı? yani Eylülden itibaren devlet sigorta primlerini karşılamaya başlar mı?

  Cevapla
  • Merhaba Sevgi HANIM. Net olmamakla birlikte bildiğim kadarıyla ay bazında hesaplanıyor. Yani haziran, temmuz ve ağustos siz ödersiniz. Eylül ayı priminden başlamak üzere devlet karşılar.

   Cevapla
   • Teşekkürler Mehmet Bey. Eşim kamuda öğretmen ben ise özel sektörde çalışıyorum. 4447/19. madde teşviğinden faydalanmak için hangimiz işveren olarak görünmeli? Farkeder mi?

    Cevapla
 2. Ev işleri için ilk defa işe alım yapmak istiyorum. Kendim devlet memuruyum. İlk defa sigortalı birini çalıştıracağım.
  ”Ek9 10 günden fazla kapsamında ilk defa tescil açtırıyor olduğunuzu varsayarsak yeni tescillerde ilk 3 ay bu desteğin sağlanmadığını hatırlatmak isteriz. Bu durumda eğer çalışanınız 6111 sayılı kanun şartlarını sağlıyorsa ilk 3 ay 4447/10. madde sonraki aylar ise 4447/19. madde olmak üzere teşvikten yararlanabilirsiniz. Sağlamıyorsa ilk 3 ay normal prim ödemesi yaparsınız sonraki aylarda prim ödemelerinin tamamını devlet yapar.” şeklinde açıklamanız var.
  Buna göre aynı çalışan için ilk 3 ay 6111 sonrasında 27103 teşviğinden faydalanabilir miyiz?

  Cevapla
  • Merhaba. Normalde evet ilk 3 ay 6111’den yararlanma hakkınız var. Ancak SGK ev hizmetleri sistemi ne yazık ki buna izin vermemekte. Dolayısıyla ilk 3 ayın primini ödemeniz lazım. Sonrasında kalan süre kadar yararlanırsınız.

   Cevapla
 3. Merhaba, 27103 nolu bakıcılar için olan teşvikten yararlanabilmek için işverenin bağkurlu olma zorunluluğu var mıdır? Bir de bu teşvikte bakıcının net ücreti ve sgk primleri haricinde, işverene gelir vergisi vb. gibi ek ödemeler çıkıyor mu?

  Cevapla
  • Merhaba. Hayır işverenin bağkurlu olma zorunluluğu yok. Maliyet hesaplaması sayfamızda ayrıntılı anlatılmıştır. Gelir vergisine tabii değiller.

   Cevapla
 4. Merhaba,

  Daha önce 6111 numaralı teşvikten yararlanmışdım, çalışanı mart ayında işten çıkardık şimdi tekrar alıp 27103 numaralı teşvikten yararlanabilirmiyim?

  Cevapla
  • Merhaba. Evet şartlar sağlanıyorsa yararlanırsınız. Aynı işveren adına alınırsa ortalama şartı sağlanmaz ama. Başka bir işveren adına almanız gerekir.

   Cevapla
 5. Merhaba;
  Evde bayan calisanim icin tesvikten faydalanabilmek adına 2019 yılında ONLINE da uskur kaydını beraber yaptık. Daha sonra SGK müdürlüğüne giderek Tesvik başvurusunda bulunduk ve bize 3 ay sure ile SGK prim tutarını bizim ödeyeceğimiz, ondan sonraki 15 ay boyunca devletin ödeyeceğim söylendi.
  Ancak bir turlu ödediğimiz primler 16 aydır bitmedi ve sürekli farklı tutarlarda prim borçları cikti karsimiza. En son daha yeni sorguladigimda birikmiş 3600 TL civarı borç görünce bugun SGK müdürlüğüne gittiğimde, online kaydın yeterli olmadıgı, ayrıca iskurada gitmemiz gerektiği ve bizim bu nedenle sadece 6111 den faydalandigimiz söylendi. Oda yari yarıya prim ödemesi imiş.
  Su anda bunu düzeltmenin veya farklı tesviklerden yararlanmanın bir yolu var midir? Hali hazırda butun prim odemelerini tamamladım ve an itibari ile borcum yoktur.

  Cevapla
  • Merhabalar. Öyle iş mi olur ? Sistemde İşkur kaydı varsa zaten otomatik olarak veritabanından çeker ? SGK’nın hatası var burada ve tescil edilirken sanırım 4447/19. madde yani 27103 teşviği seçilmemiş. Eğer siz tescil başvurusunda bu teşviği işaretledi iseniz en baştan itibaren bunun düzeltilmesi gerekir. Yani ilk 3 ay ücretsiz sonrakileri ödemek gibi.

   Cevapla
 6. Merhaba, ben yabancı uyruklu birini çalıştırıyorum (Ek9 10 günden fazla ev hizmetleri) 2 yıllık teşvikten yararlandım. Bu ay süresi doldu ve rakam neredeyse 2 katı arttı. Bunun uzatılması veya indirimden yararlanılmasıyla ilgili başka türlü bir yol daha varmıdır?

  Cevapla
 7. iyi günler.devlet memuruyum ve evde çocuk bakıcısı çalıştırmak istiyorum. hangi teşvikten faydalanabilirim. teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Güncel tüm sigorta teşvikleri ve şartları yazımızda verilmiştir. Siz hangi teşvik için şartları sağlıyorsanız o teşvikten yararlanabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

1