Ek Bildirge Cezası Ne Kadar 2022

Ek Bildirge Cezası geç verilen aylık prim ve hizmet belgesi ile muhtasar prim ve hizmet beyannamesinden kaynaklı olarak uygulanmaktadır. Bildiğiniz gibi işverenlerin her ayın aylık prim ve hizmet belgesini takip eden ayın 23’üne kadar, muhtasar ve prim hizmet beyannamesini ise takip eden ayın 26’sına kadar elektronik ortamda gönderimi zorunludur.

Bu sürelere kadar bildirim yapılmadığında Sosyal Güvenlik Kurumu geç verilen bildirgeden dolayı asıl ya da ek bildirge cezası uygular. Bu yazımızda ek ve asıl bildirgeden kaynaklı idari para cezaları tutarları, 5510 sayılı kanun 102 madde kapsamında SGK tarafından uygulanan cezaların itiraz, ödeme ve sorgulama işlemleri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

102 madde nedir ?

SGK tarafından uygulanacak idari para cezalarının oranları 5510 sayılı 102 maddesi esas alınarak belirlenmektedir. Kanunun ilgili maddesinde hem geç ve ya eksik/hatalı yapılan her bir işlem için uygulanacak sigorta cezası tutarları, sgk ipc ödeme süreleri ve konu hakkında tüm ayrıntılar yer almaktadır.

Sgk bildirim süreleri

SGK’ya yapılacak her bir işlem ya da başvuru/tescil işlemi için kanunen süre belirlenmiştir. Başlıca süreleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • APHB verme süresi her ay için takip eden ayın 23’ü,
 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi için takip eden ayın 26’sı ( Güncel aphb ve muhtasar beyanname verme sürelerine bildirge verme süresi başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. )
 • İşe giriş bildirgesi verme süresi bazı istisnalar hariç en geç sigortalı çalışmaya başlamadan önce,
 • İşten ayrılış bildirgesi en geç işten çıkış tarihinden itibaren  gün içerisinde,
 • İş kazası bildirim süresi en geç iş kazası oluş tarihinden sonra başlamak üzere 3 iş günü içerisinde verilir.

Sgk ek bildirge cezası ne kadar ?

Ek/asıl bildirge cezası sigortalı sayısı esas alınarak uygulanmaktadır. Aylık prim ve hizmet belgesinin süresi dışında verilmesi halinde;

 • Ek aylık sgk bildirgesi  için e-bildirge v2 uygulamasından ek bildirge formu ile verilecek bildirgedeki sigortalı başına brüt asgari ücretin 1/8’i ( 2022 yılı için 625,00 TL),
 • Asıl ssk aylık bildirgesi için bildirgedeki sigortalı başına brüt asgari ücretin 1/5’i ( 2021 yılı için 1.000,00 TL sigorta cezaları uygulanır. )

Hemen sgk idari para cezaları sayfamızı ziyaret ederek diğer tüm geç ve hatalı işlemler için uygulanacak idari cezalar güncel tutarlarına ulaşabilirsiniz.

Aylık prim ve hizmet belgesi geç verilmesi cezası indirimi

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sgk aylık prim bildirgesi geç verilmesi gerekçesi ile uygulanan ve tebliğ edilen idari para cezalarının tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödenmesi halinde toplam tutarın 1/4’ü yani %25’i oranında indirim uygulanır. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmemesi durumumda hem 1/4’lük indirim hakkı iptal olur hem de uygulanan ceza üzerinden faiz ve zam uygulanır.

Sgk ceza ödemesi nasıl yapılır ?

Sgk idari para cezaları ödemesi işveren sicil numarası ile herhangi bir banka, PTT şubesi ya da internet bankacılığı kanallarından yapılabilmekte. Ödemenin nasıl yapılacağını öğrenmek, kart ile ödeme yapmak için hemen sgk ipc ödeme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk idari para cezası sorgulaması nasıl yapılır ?

Tarafınıza uygulanan sgk ceza sorgulamasını SGK işveren sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Sisteme e bildirge şifreleriniz ile giriş sağladıktan sonra İşveren/Dönem Borç Görüntüleme/İPC kısmından uygulanan idari para cezası borçlarının anaparasını görüntüleyebilirsiniz.

5510 sayılı kanun 102.madde itirazı nasıl yapılır ?

SGK tarafından 5510 sayılı kanun 102.maddesi esas alınarak uygulanan cezalara her zaman için itiraz hakkınız bulunmaktadır. İtirazı en geç cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde yapmanız gerekiyor. Aksi halde itiraz geçersiz olmaktadır. İtirazınızın geçerli bir gerekçeye dayanması gerekmektedir. Aksi halde idari para cezası komisyonu tarafından direk reddedilecektir.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Ek Bildirge Cezası Ne Kadar 2022” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar , Nisan dönemine ait 2 çalışana ek bildirge vermemiz gerekiyor. Nisan döneminde 1 gün bildirdiğimiz personellerin çalışma gününü 10 gün olarak düzeltmemiz gerekecek. Bu ek bildirgeden dolayı ne kadar ceza yeriz ve incelemeye sevk edilirmi?

  Cevapla
  • Merhaba. İnceleme talebi olmaz. Ceza tutarı brüt asgari ücretin 1/8’i tutarında uygulanır sigortalı başına.

   Cevapla

Yorum yapın

1