Elektrik Hangi Saatlerde Ucuz 2022 ?

Elektrik hangi saatlerde ucuz sorusu özellikle pandemi süreci ile eve kapanan kişilerin çok sordukları soruların başında gelmektedir. İndirimli elektrik saatlerinin araştırılması ve elektrik indirimi saat kaçta başlıyor, saat 22’den sonra elektrik ucuz mu, gece 12 den sonra elektrik ucuz mu gibi soruların sorulmasının temel nedeni evde geçen sürenin ve buna bağlı olarak masrafların artması.

Siz de elektrikten tasarruf ederek evin bütçesine katkıda bulunmak isterseniz elektrik tasarruf saatlerine uyabilir ve faturada büyük tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda elektrik tüketimi hangi saatlerde ucuz, akşam 10’dan sonra elektrik ucuz mu gibi elektriğin ucuz olduğu saatler hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Elektrik indirim saatleri 2022

Elektrik indirimli saatler yani elektrik tasarrufu saatleri gece saatleridir. Elektrik tüketiminde gün üç bölüme ayrılmıştır. Günün üç bölümünde uygulanan süreler ve tarife bilgileri şu şekildedir;

  • Gündüz tarifesi ⇒ Saat 06.00-17.00 arası uygulanır.
  • Akşam tarifesi ⇒ Saat 17.00-22.00 saatleri arasında uygulanır.
  • Gece tarifesi⇒ Saat 22.00-06.00 saatleri arasında uygulanır.

Peki bu tarifelere göre elektrik saat kaçtan sonra indirimli ? Ucuz elektrik saatleri gece tarifesi yani 22.00-06.00 saatleri arasıdır. En pahalı elektrik tarifesi ise akşam tarifesi yani 17.00-22.00 saatleri arasıdır. Gece tarifesinden sonra en ucuz tarife ise 06.00-17.00 arasındaki gündüz tarifesidir. Bu yüzden gece elektrik tüketimine ağırlık verirseniz yani bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve ütü gibi işlemleri gece 22.00’dan sonra yapmaya özen gösterirseniz faturanızda belirgin bir düşüş gerçekleşecektir.

Genellikle okurlarımız saat 10’dan sonra elektrik ucuz mu sorusunu soruyorlar. Evet yukarıda elektrik hangi saatlerde indirimli alt başlığı altında da belirttiğimiz gibi akşam 22.00’dan yani 10’dan sonra elektrik ucuzdur. Daha az fatura ödemek ve devlet elektrik desteğinden yararlanmak ister misiniz ? Devletin elektrik yardımı başlıklı sayfamızı ziyaret ederek elektrik yardımından nasıl yararlanabileceğiniz ve nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Elektriğin en pahalı olduğu saatler ne zaman ?

Yukarıda elektriğin az yaktığı saatlerin 22.00-06.00 saatleri arasında olduğunu belirttik. Elektrik kullanım saatlerinde en pahalı elektrik ise akşam tarifesindedir yani saat 17.00-22.00 saatleri arasındadır. Akşam tarifesinden sonra en pahalı tarife ise gündüz tarifesi yani 06.00-17.00 saatleri arasıdır. Elektrikte gece tarifesi ise en ucuz tarifedir.

Gece elektrik ucuz mu ?

Yukarıda elektrik ne zaman ucuz alt başlıklarında vermiş olduğumuz tarife saatlerinden de anlaşılacağı üzere en ucuz elektrik gece saatlerinde harcanan elektriktir. Yani gece 22.00-06.00 saatleri arasında en ucuz tarife üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor ?

elektrik ucuz saatleri gece 22.00-06.00 saatleri arasındadır. Bazı okurlarımız gece 10’dan sonra elektrik indirimi konusuna inanmamakta. Ancak elektrik dağıtım şirketinize de sorabilir ve bu konuyu teyit edebilirsiniz. Ayrıca sık tüketimlerinizi bu saatler arasına alın ve faturanızdaki farkı kendiniz görün. Denemek bedava.

Hafta sonu elektrik ucuz mu ?

Yukarıda elektrik saat kaçtan sonra ucuz alt başlığında belirttiğimiz gibi tüketim tarifelere göre hesaplanıyor. Hafta sonu elektrik daha ucuz değil ne yazık ki. Haftanın 7 günü için uygulanan tarife yukarıdaki gibidir.

Çamaşır makinesi saat kaçta çalıştırılmalı 2022?

Gece elektrik daha ucuz olduğundan saat 22.00-06.00 saatleri arasında çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, termosifon gibi elektrik tüketimi fazla olan gereçleri bu saatler arasında çalıştırmanız elektrik faturanızda büyük oranda tasarruf sağlayacaktır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

3