Elektronik Tebligat Nedir, Başvuru, Görüntüleme Nasıl Yapılır ?

Elektronik tebligat son zamanlarda uygulamaya konulan en güzel sistemlerden birisi. Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Devlet elektronik çağa ayak uydurabilmek için ve vatandaşına daha verimli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için bir çok uygulamayı aktif şekilde kullanmaktadır. Bu uygulamalardan biriside elektronik tebligattır. Yazımıza başlamadan önce şunu hatırlatmakta yarar görüyoruz yazımızda e-tebligata Vergi çerçevesinden yaklaşacağız.

Bu yazımızda Elektronik Tebligat Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. E-tebligat yani Elektronik tebligat nedir, başvuru süresi, hangi kurumların kullandığı, başvurunun nereye ve nasıl yapıldığı, zorunlu olup olmadığı, başvurulmaması halinde ne gibi müeyyidelerinin olduğu, ve E-tebligat tarafımıza ulaştığında ne yapmamız gerektiği hakkında bilgiler sunacağız. Bu yazımızda Vergi E-tebligat işlemlerinden bahsedeceğiz. SGK e tebligat başvurusu yapmak ve konu hakkında detaylar için SGK E-tebligat başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E Tebligat nedir ?

Yazımızın başında da açıkladığımız gibi Devlet elektronik çağın bir çok hizmetlerinden vatandaş memnuniyeti sağlamak için etkin şekilde kullanmaya çalışmaktadır. Bunlardan bir tanesi E-tebligattır. Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin; vatandaşa daha kolay ulaşması ve hizmeti hızlandırması için elektronik ortamda tebliğ edilmesidir. Yani vatandaşın Cep telefonuna kısa mesaj ile yada e-posta ile bilgilendirilmesidir. Bu tebliğ Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılmaktadır.

E-Tebligatın faydasına gelecek olursak bilindiği gibi Devlet E-tebligat uygulamasını kullanmadan önce mükelleflere yani vatandaşlarına herhangi bir tebligat yapmak istediğinde özellikle ödeme emri yada resmi yazı tebliğ etmek istediğinde PTT kurumu aracılığıyla gönderim yapıyordu ve her gönderim Devlete maliyet çıkarıyordu.

Devletin yılda yüz binlerce tebligat yaptığını hesaba katacak olursak Devletimiz  E-Tebligatı kullanarak milyonlarca lirayı kasasında tutarak tasarruf etmiş olur. Aynı şekilde vatandaşta tebligatta yaşanan bir takım sıkıntılardan dolayı mağduriyet yaşamaktaydı. Oysa E-tebligattan sonra Devletin tebliğ yapmak istediği bilgi yada evrak saniyeler içinde vatandaşın cep telefonuna yada mailine gelmektedir. Ayrıca bu uygulama sayesinde kişilere yada şirketlere gelen tebliğlerin yabancıların eline geçmesi önlenmektedir.

Uets nedir ?

UETS  Uluslararası Elektronik Tebligat Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Kurumlar tarafından yapılacak tebligatların sisteme kayıtlı kullanıcılara elektronik ortamda yapılmasını sağlayan sistemdir.

E tebligat başvurusu nasıl yapılır ?

E-tebligat kimi şahıslar için zorunluyken kimileri için isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı başvurmak isteyen vatandaşlar en yakın Vergi Dairesi Müdürlüklerine başvurarak tüm vergi dairesi müdürlüklerinde hazır bulunan E-tebligat başvuru formu (Gerçek kişiler için) yada ek 2 denilen evrakı doldurarak başvuru yapabilirler.

Ayrıca İsteğe bağlı olarak başvuru yapmak isteyen şahıslar;

  • E-Devlet mobil uygulamasından ya da https://www.turkiye.gov.tr/ adresinde bulunan E-tebligat kulakçığında istenilen bilgileri doldurarak da bu hizmetten yararlanabilmektedir.
  • etebligat portal sistemine başvuru yapmak ve tebligatlarınızı elektronik ortamda almak için öncelikle buradan e-devlet bilgileriniz ile giriş yapın ⇒ e portal tebligat başvuru
  • Sayfaya giriş yaptıktan sonra UYGULAMAYA GİT diyerek devam edin.
  • Açılan sayfada tüm bilgileri doldurduktan sonra KAYDET demeniz yeterli olacaktır.
  • Böylece hızlı hizmet alır, Devleti tebligat masrafından kurtarır ve tebligatta kullanılan kağıtların kullanılmasını önleyerek doğamıza katkı sunabilir.

E-tebligat başvuru formu

UETS başvurusu yani e-tebligat başvuru işlemini e-devlette online olarak yapabileceğiniz gibi formla bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’ne de yapabilirsiniz. Başvuru için formu buradan indirebilirsiniz ⇒ e-tebligat formu indir.

E tebligat kimler için zorunludur ?

E-Tebligat/uets zorunluluğu vardır.

  • Kurumlar Vergisi mükellefi olan şirketler
  • Ticari, Zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlara yani Gerçek Usulde mükellefiyet açtıran şahıslara zorunludur.
  • Yukarıda sayılanlar haricinde herhangi bir zorunluluk yoktur isteğe bağlıdır.

E-Tebligat başvuru süresi

E-Tebligata başvuru yapmak zorunda olanlardan 01 Ocak 2016 tarihinden sonra mükellefiyet tesis ettiren Kurumlar Vergisi mükellefleri işe başlama tarihlerini takip eden 15 gün içerisinde E-tebligat bildiriminde bulunmalıdır.

Elektronik tebligat 5 gün nasıl hesaplanır ?

E-Tebligat sistemi ile gönderilen belgeler, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır.  Gelen tebliğe mükellefler İnternet Vergi Dairesi (https://intvrg.gib.gov.tr/) üzerinden e-tebligat sistemine girerek kendisine gelen evrakı görüntüleyebilir ve çıktı alabilir.

E tebligata başvurmama cezası ne kadar ?

E-Tebligat sistemine dahil olmak zorunda olan mükellefler, süresinde başvuruda bulunmaz ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılır.

Ayrıca son bir hatırlatma olarak vatandaşlar cep telefon numaraları ve mail adresleri değiştiğinde E-Devlet üzerinden veya vergi dairesi müdürlüklerine başvuru yaparak bilgilerini güncelletmelidir. aksi takdirde kendilerine yapılacak olan tebligatlardan bilgi sahibi olamazlar ve kötü sonuçlarla karşılaşabilirler. Bu gibi durumlarda güncelleme işlemi mutlaka yapılmalıdır.

E tebligat portal girişi nasıl yapılır ?

Portal e tebligat sistemine E devlet şifreniz, E-İmza ya da mobil imza seçeneklerinden birisi ile portal.etebligat.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz. Portal etebligat sistemine buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ e-tebligat portal girişi.

E-Tebligat sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemlerinizi e-devlet şifrenizle giriş sağlayarak e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. E-tebligat sorgulamak için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız yeterli olacaktır ⇒ E-devlet e-tebligat sorgulama.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın