Emanete Alınan Rapor Parası Nasıl Alınır ?

Emanete alınan rapor parası nasıl alınır ve ptt emanete alındı ne demek konusunda son zamanlarda okurlarımız tarafından bize sıklıkla soru iletilmekte. E-devletten işgöremezlik sorgulaması yaptığınızda iş göremezlik ödemesi emanete alındı uyarısı ile karşılaşıyorsanız çözümü için doğru yerdesiniz.

Yazımızın devamında iş göremezlik ödeneği emanete alındı ne demek, ptt emanete alınan para nasıl alınır, e-devletten hesap tanımlaması ile ptt emanete alınan para nasıl alınır, rapor parasını ptt ye gitmeden nasıl alabilirim konularında yazımızın devamında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Rapor parası emanete alındı ne demek ?

Öncelikle iş göremezlik emanete alındı ne demek sorusunun cevabını verelim ve sonrasında unutulan rapor parası nasıl alınır konusuna değinelim. Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası, emzirme yardımı, sgk doğum rapor parası ve tüm şahıs ödemelerini  tanımlı banka hesabı olmayanlar için PTT’ye gönderir.

PTT’ye gönderilen iş göremezlik ödemelerinin ise PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde alınması gerekir. Ödemenin PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren 6 ay içerisinde alınmaması halinde ödeme SGK emanet hesabına döner. E-devletten sorgulama yaptığınızda ise e devlet emanete alınan para olarak görünür. Ancak merak etmeyin. SGK emanete alınan paranın iadesi mümkün. Peki emanete alınan rapor parasını nasıl alınır ? İade işleminin nasıl yapılacağına geçmeden önce ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplamak için rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme parası emanete alındı ne demek ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı ya da bağkurlu anne ve ya babaya doğum halinde bir defaya mahsus olmak üzere emzirme parası ödenmektedir. Emzirme ödemesi tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’ye gönderilir. PTT’den 6 ay içerisinde emzirme ödeneğinizi almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına aktarılır. E-devletten sorgulama yaptığınızda “emzirme ödeneği emanete alındı “ uyarısı çıkar. Yazımızın devamında anlatılan emanete alınan rapor parasını nasıl alabilirim kısımlarını okuyarak ödemenin iadesini nasıl alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Emanete alınan rapor paranın iadesi nasıl alınır ?

Sgk emanete alınan para nasıl alınır sorusunun cevabı için iki yol vardır. Ptt de emanete alınan para ve SGK’ya iade edilen iş göremezlik ödemesini geri almak için;

 • Aşağıda örneği verilmiş emanete alınan rapor parası alma dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilir,
 • SGK şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabı tanımlaması yaparak ödemeyi banka hesabınıza aktartabilirsiniz.
 • Emanete alınan ödemeler geriye dönük 5 yıl için alınabilmekte.

Sgk emanete alınan para için dilekçe örneği

Sgk emanetteki para dilekçesini aşağıdaki şekilde hazırlayarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneğinin aşağıdaki şekilde olması yeterlidir.

 • Kurumunuzda …./…/….. tarihinde tarafıma yapılan …. TL tutarındaki ödememi elimde olmayan sebeplerden dolayı alamadığımdan ödememin tekrar gönderilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

E devlete banka hesabı tanımlaması nasıl yapılır ?

Rapor parası emanete alınmış ise almanın en kolay yolu E-devlette banka hesabı tanımlaması yapmaktır. Sorgulama sonucu iş göremezlik raporu emanete alındı yazıyorsa E-devlet sisteminde aşağıda belirtilen yolu izleyerek hesap tanımlaması yapabilirsiniz.

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden ve ya mobil uygulamayı kullanarak e-devlet kapısına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsüne girin. Dilerseniz buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devlet şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama.
 • Giriş yaptıktan sonra Yeni HESAP TANIMLAMA kısmına gelin.
 • Banka Hesabı Sorgulama menüsünde hesap tanımlaması yapmak istediğiniz ve aktif olarak hesabınızın olduğu bankayı seçin.
 • Sorgulama yaptıktan sonra ilgili bankada aktif olan hesaplar aşağıda görülecektir. Tanımlamak istediğiniz hesabı seçerek devam edip tanımlamayı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Rapor parasını hesaba aktarmak için tanımlama yapamadıysanız sgk emanete alınan para sorgulama ve tanımlamak için sgk şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret ederek adım adım ve görsellerle nasıl yaptığımıza göz atabilirsiniz.

Ziraat bankası emanete alınan rapor parası nasıl alınır ?

Sorgulama sonucu emanete alındı rapor parası Ziraat Bankası’nda yazıyorsa iade işlemi için takip etmeniz gereken yol yukarıdaki gibi olacaktır. Ziraat Bankası’nda emanete alınan iş göremezlik ödemesini geri almak için dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na yukarıdaki örnek dilekçe ile başvurabilir ya da bankada emanete alınan para için e-devletten hesap tanımlaması yapabilirsiniz.

Emanete alınan rapor parası ne zaman yatar ?

E-devletten tanımlama yaparak ya da sgk emanetteki paranın iade dilekçesi talebiniz gerçekleştikten sonra ve iade talebi sisteme işlendikten sonra emanete alınan sgk ödemesi en geç 3 gün içerisinde gönderilir. Eğer e-devletten hesap tanımlaması yaptıysanız tanımlama tarihinden itibaren en geç 3 iş gününde hesabınıza aktarılır. SGK tarafından sisteme banka hesapsız talep iletildiğinde ise ödeme 3 iş günü içerisinde tekrar PTT’ye aktarılır.

İş göremezlik ödemesi nereden alınır ?

Eğer yukarıda anlatıldığı gibi hesap tanımlaması yapmadıysanız ödemeleriniz PTT’ye gönderilir ve Türkiye geneli herhangi bir PTT şubesinden T.C. numaranız ile alırsınız. Hesap tanımlaması ile rapor parası alınabilecek bankalar ise şu şekildedir;

 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Deniz Bank,
 • FİBA Banka,
 • Garanti BBVA,
 • Halk Bankası,
 • PTT Bank,
 • QNB Finans Bank,
 • TEB,
 • T. İş Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Katılım Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası.

Sgk emanetteki para sorgulaması nasıl yapılır ?

Rapor parasının emanete alınmasının sorgulanması ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan diğer tüm şahıs ödemelerinin sorgulanması işlemi de e-devletten yapılabilmekte.

 • Emanete alınan rapor parası sorgulamasını T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile buradan ⇒ e-devlet emanete alınan rapor parası sorgulama.
 • Emanete alınan diğer SGK şahıs ödemelerinin sorgulama işlemini e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Sorgulama kısmından yapabilirsiniz. Sorgulamak için buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK şahıs ödemesi sorgulama.

Ptt rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini e-devletten ve yukarıda verilen bağlantıyı kullanarak T.C. numaranız ile yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa T.C. numarası ile şifresiz olarak ya da telefonla nasıl sorgulama yapabileceğinizi PTT rapor parası sorgulama T.C. ile sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası Ptt atm’den çekilir mi ?

Eğer tanımlı banka hesabınız yoksa ödemeyi PTT gişelerinden çekmeniz gerekiyor. Ancak yukarıda ayrıntılı anlattığımız gibi ödeme PTT’ye gönderilmeden evvel hesap tanımlama işlemini tamamlarsanız ödemeniz tanımlama yaptığınız banka hesabınıza gönderilecek ve ATM’den çekebileceksiniz.

Rapor parası kaç gün içinde alınmalı ?

Eğer tanımlı hesabınız yoksa ve ödemeniz PTT’ye gönderildi ise gönderilme tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde almanız gerekiyor. Eğer banka hesabınız tanımlı ise belirlenen bir süre sınırı olmaz ve istediğiniz zaman alabilirsiniz.

SGK emanete alınan para nasıl geri alınır konusunda ayrıntılı bilgiyi yazımızda vermeye çalıştık. Umarım Ptt’den emanete alınan para nasıl alınır konusundaki bu yazımız sizin için yararlı olmuştur.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1