Emekli İşyeri Açarsa Bağkur Öder mi 2021

0

Emekli işyeri açarsa bağkur öder mi ? Ülkemizde emekli olduktan sonra iş hayatına devam etmek isteyen birçok kişi var. Malum ekonomik şartlar ya da diğer sebeplerle birçok kişi emekli olduktan sonra da çalışma hayatında kalmayı tercih ediyor. Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alan ve aynı zamanda şirket kurmak isteyen ya da işyeri açmak isteyenlerin en çok sordukları emekliler şahıs şirketi kurabilir mi, emekli şahıs şirket kurarsa bağkur öder mi, malulen emekli olan işyeri açabilir mi gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Emekli şirket kurabilir mi ?

Emeklilerin vergi mevzuatı ya da Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından şirket kurmalarında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak emekli dükkan açarsa ya da şirket kurarsa maaşın kesilip kesilmeyeceği durumu maaş alınan kapsama göre farklılık gösterir. Bu nedenle işe başlamadan önce aşağıda alt başlıkta verilen bilgileri dikkatle okumanız gerekmektedir.

Emekli işyeri açarsa maaşı kesilir mi 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli şahıs şirketi kurarsa ya da işyeri açarsa;

  • Eğer kendi sigortalılığından dolayı emekli ise işyeri açması ya da şirket kurması halinde maaşı kesilmez ya da maaşından herhangi bir prim kesintisi olmaz.
  • Dul aylığı alan işyeri açarsa maaşlarının tamamı kesilmez. Ancak aylık bağlama oranı duruma göre değişebilir. Tek başına maaş alan dul eş eğer işyeri açar ve ya şirket kurarsa aylık bağlama oranı %75’ten %50’ye düşer ve ayrıca aylık olarak bağkur primi öder. Kendinden başka aylık alan hak sahibi varsa bu durumda dul eşin SGK emekli maaş oranı işyeri açsa da şirket kursa da %50 olarak devam eder ve maaşını aynen alır. Ancak yine bağkur primi ödemek zorundadır.
  • SGK’dan yetim maaşı alanlar işyeri açarsa/şirket kurarsa maaşları kesilir. Sadece bazı istisnai durumlarda maaş kesilmez. İstisnai durumlara yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi sayfamızdan göz atabilirsiniz.
  • Malulen emekliler işyeri açarsa/şirket kurarsa maaşı tamamen kesilir.
  • Engelli emeklinin işyeri açması ya da şirket kurması halinde maaşı kesilmez ya da maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz.

Malulen emekli olan şirket kurabilir mi ?

Peki malulen emekliler şirket kurabilir mi ? Malulen emekli işyeri açabilir mi sorusu sık sorulan soruların arasında yer almakta. Şirket kurmada yasal bir engel yoktur. Ama malulen emekli biri dükkan açarsa ya da şirket kurarsa bu durumda emekli maaşı tamamen kesilir.

Emekli şahıs şirketi avantajları nelerdir ?

Emeklilerin şirket kurmasının sağladığı tek avantaj bağkur primi ödememektir. Tabi kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyorsa. Zaten dul ya da yetim maaşı alıyorsa ya da malulen emekli ise maaşların kesilebileceğini yukarıda ayrıntılı anlatmıştık. Çoğu kişi emekli üzerine şahıs şirketi kurmak ya da işyeri açmanın daha avantajlı olacağından bahseder. Ancak emekli üzerine dükkan açmak ya da şirket kurmanın sağladığı tek avantaj bağkur ödememektir. Onun dışında vergide bir indirim sağlanmaz.

Emekli bağkur öder mi 2021

Bağkur ödenip ödenmeyeceği aylık kapsamına göre değişir. Emekli şirket açarsa ya da işyeri kurarsa;

  • Eğer kişi kendi sigortalılığından yaşlılık aylığı alıyorsa bağkur primi ödemez.
  • Dul ya da yetim maaşı alıyorsa bağkur primi ödemek zorundadır.
  • Malulen emekli ise maaş kesilir ve prim ödemek zorundadır.
  • Peki engelli emekli dükkan açarsa bağkur öder mi ? SGK’dan aylık alan emekli engelli işyeri açması durumunda bağkur primi ödemez.
  • 2021 yılı için güncel aylık primlere bağkur primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Emekli işyeri açarsa vergi öder mi 2021

Peki emekli dükkan açarsa vergi öder mi ? Evet öder. Yapılan işe göre gerçek usül ya da basit usulde vergilendirme yapılır. Yaştan dolayı vergide genç girişimcilere tanınan istisnalar emekli kişilere sağlanmaz.

Vergi indiriminden emekli olan işyeri açabilir mi ?

Vergi indiriminden emekli olanlar işyeri açabilir ve bu durumda maaşları kesilmez. Ayrıca bağkur primi de ödemezler. Aynı durum Bağkur kapsamında 5510 Sayılı Kanunun 28/5 maddesi kapsamında aylık bağlananlar için de geçerlidir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.