Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer ?

0

Emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer ? Emekli maaşı taşıma işlemleri e-devletten ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmak sureti ile gerçekleştirilmektedir. Tabi emekli maaş taşıma belli şartlara bağlanmıştır ve hem SGK’dan dilekçe ile hem de e devlet emekli maaşı taşıma işlemleri belli dönemlerde yapılabilmektedir. Bu yazımızda emekli maaşını taşımak isteyenlerin bunu nasıl yapabileceği konusunda adım adım bilgi bulabilir, ayrıca emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır, aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılamaz ne demek  gibi konu hakkında sık sorulan  soruların da cevaplarını bulabilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği ne zaman yapılır ?

Emekli maaşı banka değişiklik işlemlerini aylık hesaplama dönemleri dışında yapmanız gerekiyor. Peki aylık hesaplama dönemi nedir ?

 • Aylık hesaplama dönemi her ayın başından emekli maaşınızın bankaya gönderildiği tarih aralığıdır.
 • Örneğin emekli maaşınızı her ayın 20’sinde alıyorsanız bu durumda sizin için aylık hesaplama dönemi 1-20 tarihleri arasında olacaktır.
 • Bu durumda sizin e devletten maaş taşımak için başvuruyu ayın 20-30’u arasında yapmanız gerekmektedir.
 • Emekli maaşınızın ödendiği tarih tahsis numaranızın son rakamına göre belirlenir. E-devlette 4A Aylık Bilgisi, 4B Aylık Bilgisi ya da menüsünden emekli maaşınızı hangi tarihte aldığınızı sorgulayabilirsiniz.

Emekli maaşı taşıması nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızı aldığınız bankayı değiştirmek için;

 • Dilekçe ile elden ya da posta ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz. Dilekçe ile başvurduysanız SGK evrak takip sisteminden dilekçenizin son durumuna bakabilirsiniz.
 • En kolay yöntem ise e devlet emekli maaşı banka değişikliğidir. Emekli maaşı taşıma e devletten nasıl yapılır hakkında alt başlıkta ayrıntılı bilgi verilmiştir.

E devletten emekli maaşı taşıma işlemi nasıl yapılır ?

Peki e devletten maaş taşıma nasıl yapılır ? E-devletten Sgk maaş banka değişikliği işlemlerini aylık kapsamınıza göre aşağıdaki menülerden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak ve anlattığımız yolu takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

E-devletten Sgk banka değişikliği yapmak için maaş kapsamınıza göre yukarıdaki verilen bağlantıları kullanarak maaş değişiklik ekranına giriş yapın.Ardından;

 • Alt tarafta yer alan “Banka / Şube bilgilerinizi değiştirmek için tıklayınız” kısmını tıklayın.
 • Yeni banka bilgilerinizi seçerek GÜNCELLE demeniz yeterli olacaktır.

Emekli maaşı banka şube değişikliği nasıl yapılır ?

Eğer banka yerine sadece şube değiştirmek istiyorsanız yine yukarıdaki menülerden giriş yapın. Ardından emekli maaşı banka şubesi değiştirmek için;

 • “Banka / Şube bilgilerinizi değiştirmek için tıklayınız” kısmını tıklayın.
 • Açılan ekranda banka, şube bilgilerini girerek GÜNCELLE demeniz banka şube değiştirme işlemi için yeterli olacaktır.

Promosyon aldığım bankayı değiştirebilir miyim ?

Emeklilere bankalar tarafından 3 yıl süre ile promosyon ödenmektedir. Bu süre bitmeden sadece banka şube değişikliği yapabilir ve emekli maaşınızı başka bankaya taşıyamazsınız. Zaten promosyon alırken banka sizden bunun taahhüdünü almakta. Yine de promosyon aldıktan sonra banka değişikliği yapmak istiyorsanız;

 • Bankanız ile görüşerek size ödenen promosyonu faizi ile birlikte iade etmeniz,
 • Varsa hesabınızdaki tüm blokeleri kaldırtarak maaşı taşıyabilirsiniz.

Aylık hesaplama dönemlerinde sistem banka adres değişikliğine açık değildir ne demek ?

Emekli maaşınızın hesaplama döneminde maaşı taşımak istediğinizde “aylık hesaplama döneminde değişiklik yapılamaz” uyarısı ile karşılaşırsınız. Maaş hesaplama dönemi ay başından emekli maaşınızın her ay bankaya gönderildiği tarih aralığında geçen dönemdir. Emekli maaşınızı aldığınız günden sonra ay sonuna kadar e-devletten başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu durumda bu uyarı ile karşılaşmadan maaş hesabınızda da bloke yoksa taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi borcu olan emekli banka değişikliği yapabilir mi ?

Kredi, ek hesap, promosyon ve ya başka bir sebeple bankaya borcunuz varsa ve hesabınızda bloke varsa emekli maaşı taşıma yapamazsınız. Bu durumda aşağıda bloke nasıl kaldırılır alt başlığında anlatılan yolu takip ederek önce blokeyi kaldırmanız ve sonrasında maaş taşıma başvurusu yapmanız gerekiyor.

Emekli maaşı taşıma kaç günde olur ?

Peki maaş taşıma işlemi kaç gün sürer ? E-devletten taşıma başvurusundan sonraki ay değil bir sonraki ay maaşınız yeni bankaya geçer.

 • Örneğin 21 Ağustos’ta başvurduysanız Eylül’de değil Ekim ayında maaşınız yeni bankanıza gönderilecektir.
 • Çok istisnai durumlarda maaş hemen sonraki ay bankaya geçebilmektedir.

Emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır ?

Maaş hesabınızda bloke varsa emekli maaşınızı taşıyamazsınız. Öncelikle;

 • Bankanız ile iletişime geçerek ya da şubeniz ile görüşerek bloke kaldırmak için yapmanız gerekenleri öğrenin.
 • Eğer kredi, ek hesap v.s. borcunuz varsa banka bunları ödemenizi talep edebilir.
 • Bankadan bankaya bloke kaldırma politikası değişebilir.
 • Bu nedenle net olarak yapmanız gerekenler için şubeniz ile iletişime geçiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.