Emekli Maaşı Kaç Ay Çekilmezse Geri Gider 2022

Emekli maaşı kaç ay çekilmezse geri gider ? Emekli olup özellikle de Türkiye’de yaşamayan ve birkaç ay maaşını çekemeyecek durumda olanların en çok sordukları soruların başında bu soru gelir. Evet emekli maaşı Kanunda belirtilen süre kadar çekilmediğinde hareketsiz olarak algılanır ve tedbir amaçlı olarak banka tarafından hesaba bloke konulur. Ayrıca kişinin emekli aylığı da tedbir olarak durdurulur. Bu durumda emekli hareketsiz iadesi ve maaşın tekrar bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekir. Bu yazımızda emekli maaşı bankadan çekilmezse ne olur, emekli maaşı bloke kaldırma dilekçesi nereden ve nasıl verilir gibi konu hakkındaki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Emekli maaşı çekilmezse ne olur ?

Emekli maaşının üst üste 12 ay boyunca çekilmemesi halinde Sgk hareketsiz maaş blokesi koyar. Bu durumda ödenen maaşlar banka tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilir ve mevcut maaş da tedbir amaçlı durdurulur. Daha öncesinde emekli maaşı 6 ay çekilmezse bu işlem uygulanırken son düzenleme ile bu süre 12 aya çıkarılmıştır.

Ptt emekli maaşı kaç ay çekilmezse geri gider ?

Ülkemizde PTT aracılığı ile emekli maaşını alan binlerce emekli vardır. PTT’ye gönderilen emekli maaşlarının da 12 ay içerisinde hiç çekilmemesi ya da hesapta hiç işlem olmaması durumunda maaş hesabına bloke konulmakta ve ödenen aylıklar iade edilmektedir.

Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı nedir ?

Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı 12 ay boyunca emekli maaş hesabında bir hareket olmayan emeklinin hesabına tedbir amacı ile bloke konulması işlemidir. Eğer sizin de emekli maaşınızla ilgili bu işlem uygulandıysa hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iadesini nasıl alabileceğiniz hakkında yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hareketsiz emekli maaşı blokesi nasıl kaldırılır ?

Hareketsiz emekli maaşı bloke kaldırmak için bağlı olduğunuz SGK emeklilik servisine Sgk emekli maaşı bloke kaldırma dilekçesi ile başvurmalısınız. Bloke kaldırma ve maaş iade dilekçesi E-devlet üzerinden online olarak verilebildiği gibi elden ya da posta ile de aşağıdaki hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iade başvurusu dilekçe örneğini doldurarak başvurabilirsiniz. Aşağıda hem dilekçe hem de emekli maaş bloke kaldırma e devletten nasıl yapılır hakkında ayrı başlıklarda bilgi verilecektir. Eğer yetim maaşınız için de aynı nedenle bloke konulduysa yetim aylığı bloke kaldırmak için aynı yolları izleyebilirsiniz.

E-devletten hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iade başvurusu

E-devletten Sgk banka değişikliği bloke kaldırma işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı İade Başvurusu ekranına giriş yapın.
 • E-devlet emekli maaşına bloke kaldırma dilekçesi ekranına T.C. ve E-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒E-devlet sgk emekli maaş iadesi talep ekranı
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ekran talimatlarını izleyerek emekli maaşında bloke kaldırma talep sürecini tamamlayabilirsiniz.

Sgk bloke kaldırma dilekçesi

E-devletten başvuru yapmayacaksanız emekli aylığı bloke kaldırma dilekçesi ile elden ya da posta yolu ile başvurunuzu yapabilirsiniz. SGK emekli bloke kaldırma dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olabilir;

 • Kurumunuzdan ……………………. T.C. numarası ile emekli aylığı almaktayım. Emekli maaşımı elimde olmayan nedenlerle 12 aydan fazla çekemediğim için emekli maaşıma bloke konulmuş ve maaşım kesilmiştir. Emekli maaşımın yeniden bağlanması ve bloke konulan aylıkların toplu olarak tarafıma gönderilmesi husususnda gereğini arz ederim. 

Emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma nasıl yapılır ?

Emekli maaşı banka değişikliği yapabilmek için maaş hesabında blokenin olmaması gerekmektedir. Bu durumda emekli maaş bloke kaldırma e-devletten yapılamamaktadır. Peki maaş değişikliğinde maaştaki bloke nasıl kalkar ? Bu durumda yapılması gerekenler şunlardır;

 • Maaş aldığınız bankaya olan tüm borçlarınızı ödeyin.
 • Banka promosyonu aldıysanız 3 yıllık sürenin dolmasını beklemelisiniz yoksa kalkmaz. Eğer promosyonu öderseniz bu durumda değişiklik yapabilirsiniz.
 • Bankaya başka borcunuz yoksa bankanın maaş hesabındaki blokeyi kaldırması ile birlikte emekli maaşı taşıyabilirsiniz. Maaş taşıma talebi için emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat bankası emekli maaşı bloke kaldırma

Eğer emekli maaşınızı Ziraat Bankası’ndan başka bir bankaya taşımayı düşünüyorsanız;

 • Öncelikle Ziraat Bankası’na olan tüm kredi, kredi kartı, ek hesap borçlarınız ile eğer aldıysanız emekli promosyonunu ödemeniz gerekmektedir.
 • Bunları ödedikten sonra şubenize başvurarak blokeyi kaldırtabilirsiniz.
 • Eğer şubeye başvurmanıza ve tüm borçlarınızı ödemiş olmanıza rağmen hala bloke kalkmadıysa bu durumda 0850 220 00 00 numaralı telefondan Ziraat Bankası çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Emekli maaşı bloke sorgulaması nasıl yapılır ?

Emekli maaş bloke sorgulamasını eğer 12 aydan fazla çekmediyseniz ve bu nedenle bloke konulduysa yukarıda bağlantısı paylaşılan sayfadan sorgulama yapabilirsiniz. Bunun dışında banka ya da başka bir nedenle bloke konulmuşsa bunun sorgulamasını yapabileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır.

Emekli maaşı şikayet hattı numarası kaç ?

Yazımızda emekli maaşı bloke nasıl kaldırılır konusunda ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık. Eğer SGK’ya başvurmanıza rağmen hala maaşınızdaki bloke kaldırılmadıysa Alo-170 hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşı hakkındaki tüm şikayet ve başvurular da yine Alo-170 hattı üzerinden yapılabilmektedir.

Emekli maaş blokesi kaç günde kalkar ?

Emekli aylığı 12 ay boyunca çekilmediği için bloke konulduysa başvuru üzerine ortalama 1 ay içerisinde bloke kaldırılır ve ödenmeyen maaşlar size iade edilir. Sonuçlanma süresi yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Engelli maaşı çekilmezse ne olur ?

Eğer SGK’dan engelli ya da malulen emekli maaşı alıyorsanız 12 ay boyunca çekilmezse yukarıda yazımızda belirtilen hükümler gereği maaş kesilir ve maaşa bloke konulur. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenen 2022 engelli maaşları ise PTT’ye gönderilme tarihinden itibaren 10 ay boyunca çekilmez ise önlem amaçlı olarak maaş kesilir.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Emekli Maaşı Kaç Ay Çekilmezse Geri Gider 2022” üzerine 2 yorum

 1. Ben 15 aydır yetim maaşımı çekmedim ptt den hesabımda biriksin diye ama bloke olduğunu öğrendim sizce iadesi olurmu bu maaşlarımın

  Cevapla

Yorum yapın