Emekli Maaşları Neden Eksik Yattı 2022

Emekli maaşları neden eksik yattı sebebi nedir diye son zamanlarda emeklilerimiz sıklıkla sorular iletmekte. Emekli maaşlarından birçok Kanuni kesinti yapılabilmekte. Bu kesintilerin birçoğunun açık nedeni e-devlet sorgulaması sonucu öğrenilebilirken bazı kesintilerin açıklaması e-devlette yer almayabilmekte. Bu durumda bilgi için SGK’ya başvurmanız gerekebilmekte.

Eğer sigortalı çalışan iseniz ya da emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden iseniz maaşlar neden eksik yattı sorusunun cevabı için öncelikle brütten nete 2022 maaş hesaplama sayfamızı ziyaret etmeniz, maaşınız hesaplamaya göre eksikse işverene başvurmanız, çözüm olmaması halinde de Çalışma Bölge Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. Biz bu yazımızda emeklilerin sık sorduğu emekli maaşı neden eksik yatar, emekli maaşım eksik yattı ne yapmalıyım konusunda bilgi vereceğiz.

Emekli maaşından yapılan kesintiler nelerdir ?

Emekli maaşından yapılan kesintiler şunlardır;

  • Muayene katılım payı: Devlet hastanesi ya da özel hastanelerde olunan muayenelerin katılım bedelleri emekli maaşından kesilir. Bunun maaşınıza kesinti olarak yansıması genellikle muayene olunduktan sonraki ay olmaktadır. Sadece emeklinin kendisi değil emekli kişiden yararlanan kişilerin muayene bedelleri de emeklinin maaşından kesilir. Güncel muayene bedellerine hastane muayene ücretleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
  • İlaç katılım payı: Emekliler ile emekliden yararlanan eş, çocuk, anne ya da babanın ilaç alması durumunda ilaç bedelinin %10’u ( raporlu ilaçlar hariç ) emekli maaşından kesilir. Bu da genellikle sonraki ay ya da 2 ay sonra maaşa kesinti olarak yansır.
  • İcra kesintisi: Eğer icra takibine alınan bir borcunuz varsa maaşınızın 1/4’ü oranında icra kesintisi yapılır ve bu borç bitene kadar kesinti devam eder.
  • Kişi borcu: Yukarıda belirtilen kesintiler haricinde kişi borcu adı altında da kesintiler yapılabiliyor. Bu borç genellikle SGK’ya olan borçlardır. Örneğin işveren prim borcu, yersiz ödenen maaşlar, cenaze yardımları gibi ödemelere ait olabilir. Bunların detayını bağlı olduğunuz SGK’ya sormalısınız.

Emekli maaşım neden eksik yattı 2022 ?

Peki emekli maaşı eksik yattı ? Siz de emekli maaşım neden az diyorsanız öncelikle maaşınızın net olarak ödenip ödenmediği ve yasal kesinti olup olmadığı hakkında sorgulama yapmanız gerekmektedir. Emekli maaşından yapılan kesintiler genellikle yukarıdaki gibidir. Öncelikle e-devletten aşağıda belirtilen menüden sorgulama yaparak kesinti varsa nedenini görebilirsiniz. Eğer ayrıntısı olmayan bir kesinti görürseniz kesintinin net sebebi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmeniz gerekmektedir.

Emekli maaşı eksik ödeme sorgulaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşları eksik mi yattı konusunda sorgulamayı e-devletten yaparak maaşınızdaki kesintileri görebilirsiniz. Eksik yatan emekli maaşı sorgulamasını T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle aşağıda belirtilen menülerden yapabilirsiniz.

Emekli maaş kesintisi sorgulama şifresiz yapılır mı ?

E-devletten emekli maaşım neden az yattı konusunda sorgulama işlemi şifresiz yapamazsınız. T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz gereklidir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa emekli maaşım az yattı nasıl sorgulayabilirim diyorsanız en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da Alo-170 hattını arayarak sorgulayabilirsiniz.

Emekli maaşım eksik yatmış ne yapmalıyım ?

Maaşınız eksik yattıysa ve nedenini tam olarak anladıysanız ya da anlamadıysanız her iki durumda da çözümü için emekli maaşı olarak bağlı olduğunuz SGK ile görüşmeniz gerekmektedir. Emekli maaşınızdan yapılan kesintinin haksız ve yersiz olduğunu düşünüyorsanız bunu bir dilekçe ile bildirebilirsiniz. Eğer yersiz kesinti varsa SGK bunu düzeltir ve yersiz kesilen tutarlar varsa size iadesini yapar. Ama yapılan kesinti doğru ise talebiniz hakkında bir işlem yapılmaz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

1