Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma 2021

0

Emekli olduktan sonra tekrar sigortalı çalışma Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alıp aynı zamanda sigortalı çalışmak isteyenlerin en çok araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Ülkemizde emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden binlerce kişi var. Eğer emekli iseniz ve işyeri açacaksanız bu durumda maaşınızda kesinti olup olmayacağı hakkında hükümler için emekli işyeri açarsa bağkur öder mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda ise emekli sigortalı çalışabilir mi, emeklilikten sonra tekrar çalışma halinde maaştan kesinti olur mu, emekli olduktan sonra sigortalı çalışma durumunda maaştan SGDP kesintisi ne kadar olur gibi sigortalı çalışmak isteyen ya da çalışan emekliler hakkında tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Emekliler sigortalı çalışabilir mi ?

Emekli iken sigortalı çalışmak kanunen mümkündür. Bazı istisnalar durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alanların sigortalı çalışmasında bir sakınca yoktur. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler için işverenler “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar” olarak sigorta primi bildirimi yapar.

Vergi indiriminden emekli olanlar sigortalı çalışabilir mi ?

Peki vergi indiriminden emekli olan sigortalı çalışabilir mi ? Vergi indirimi ile engelli emeklilik kapsamında aylık bağlananlar ile 4/b yani bağkur kapsamında 5510 Sayılı Kanunun 28/5 maddesi kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alanlar SGDP’ye tabi çalışabilir ve emekli maaşlarında herhangi bir kesinti olmaz.

Emekli çalışanın sigorta primi ne kadar 2021

Çalışan emekli maaşından kesinti olmuyor ancak işverenler çalışan emekli için Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigorta primi ödüyor.

 • Emekli olan kişinin tekrar çalışması halinde işveren tarafından brüt kazancın %32’si oranında Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigorta primi ödenir.
 • Emekli tekrar sigortalı olursa işveren emekli için herhangi bir sigorta prim desteğinden yararlanamaz.
 • Emekli olunca tekrar çalışma durumunda brüt asgari ücret üzerinden işverenin 2021 yılında ödeyeceği aylık sigorta primi 1144,80 TL olacaktır.

Emekli çalışırsa maaşı kesilir mi 2021 ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alanlar ““02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar” kapsamında bildirildiğinde maaşları kesilmez. Böylece emekli hem emekli maaşını herhangi bir kesinti olmadan almaya devam eder hem de maaşı kesilmez.  Ancak bazı istisnalar vardır. Emekli olduktan sonra sigortalı çalışmak durumunda kalanlardan sigorta girişleri yapılması durumunda maaşı kesilecek olanlar şunlardır;

 • 5510 Sayılı Kanunun 25/1 bendi kapsamında malulen emekli maaşı alanlar sigortalı çalışmaları halinde maaşları kesilir.
 • Ancak vergi indirimi ile engelli vergi indiriminden emekli olanlar Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi çalışabilir ve aylıkları kesilmez.
 •  4/1-b yani bağkur kapsamında 5510 Sayılı Kanunun 28/5 bendi kapsamında engelli oranı esas alınarak emekli maaşı bağlananlar da SGDP’ye tabi olarak çalışabilir ve aylıkları kesilmez.
 • Anne ya da babasından maaş alan çocuklar bazı istisnai durumlarda sigortalı çalışmaları halinde maaşları tamamen kesilir. Yetim maaşı alanların sigortalı çalışmaları halinde emekli maaşlarının kesilmeyeceği istisnai durumlar hakkında bilgi için yetim maaşı alan sigortalı çalışabilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • SGK’dan dul maaşı alan eşler sigortalı çalışabilir ve bu durumda emekli maaşlarını almaya devam edebilirler. Ancak hisse oranı %50 olur.

SGDP nedir ?

Daha önce işyeri açan ya da şirket kuran emeklinin maaşlarından %15-%10 gibi prim kesilmekteydi. Bu kesintiler kanunla kaldırıldı ve artık işyeri kuran emekliden SGDP yani sosyal güvenlik destekleme primi kesintisi yapılmıyor. Yukarıda emekli olan kişi sigortalı çalışabilir mi alt başlığında da belirttiğimiz gibi sigortalı çalışan emekli için işveren prim ödeme mükellefi olmakta. Ödenen prim de Sosyal Güvenlik Destekleme primi olarak adlandırılmakta.

SGDP kesintisi ne kadar ?

Peki Sosyal güvenlik destek primi ne kadar  ödeniyor ? İşyeri açan ya da şirket kuran emekliden herhangi bir SGDP kesintisi yapılmamakta. Ancak sigortalı çalışan emeklilerin brüt kazançları üzerinden işverenler Sosyal Güvenlik Kurumu’na %32 oranında sigorta primi ödemekteler.

Emekli olduktan sonra sigortasız çalışma cezası ne kadar ?

Emekli bir kişi sigortalı çalışabilir mi konusunda en merak edilen hususlardan birisi de bu kişilere sigorta yapılmadığında uygulanacak ceza tutarlarına. Kişi emekli de olsa emeklinin sigortalı çalışması halinde işveren tarafından 4/1-a yani SSK kapsamında sigortasının yapılması zorunludur. Emeklilikten sonra çalışma halinde işveren tarafından sigorta bildirimi yapılmadığının SGK denetmenleri, müfettişleri ya da mahkeme kararı ile diğer Kamu Kurum ya da Kuruluşların denetimi sonucu tespiti durumunda;

 • İşe giriş bildirgesi verilmemesinden kaynaklı olarak brüt asgari ücretin iki katı tutarında,
 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi verilmeyen her bir ay için yine brüt asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır. Güncel idari para cezası tutarlarına SGK idari para cezaları 2021 sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca kayıt dışı istihdam tespiti yapılan senenin tüm asgari ücret destek tutarları iptal edilir. Takip eden dönemde de işverenin teşviklerden yararlanması yasaklanır.

Emekli olduktan sonra ikinci emeklilik mümkün mü ?

SGK mevzuatına göre kişilerin emekli olduktan sonra ikinci emekli maaşı alma hakları bulunmamaktadır. Ancak bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıllık katkı payı ödenmesi ve 56 yaşın tamamlanması halinde kişiler BES sisteminden ikinci bir aylık alabilme hakkı kazanmaktadırlar.

Engelli emekli olup aynı işyerinde çalışmaya devam etmek mümkün mü ?

Emekli olduktan sonra aynı işyerinde çalışmaya devam edeceklerin;

 • Emeklilik talep tarihi itibariyle işten çıkış bildirgesinin verilmiş olması gerekiyor.
 • Bu durumda işveren emeklilik talebi verecek olan sigortalının çıkışını yapar ve sonraki gün “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar” olarak bildirir. Böylece kişinin emekli maaşı da bağlanır ve çalışmaya kesinti vermeden devam edebilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.