Emeklilik Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır ?

Emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır ? SGK emeklilik tablosuna göre emekli olmak için gerekli sigorta primi, sigorta süresi ve yaş şartını sağlayıp emeklilik dilekçesi verenlerin en çok sordukları soruların başında emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusu gelmektedir. Emeklilik ne zaman sonuçlanır sorusunun herkes için tek bir cevabı yoktur ve bunun bir standardı da yoktur.

Başvurulan SGK’nın iş ve işlem yoğunluğu, hizmetlerin geçtiği sigorta kollarının birden fazla olması ve birden fazla il ya da ilçede olması, yurtdışı borçlanması olması gibi durumlar başvuru sonuçlanma süresini etkileyen en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Sgk emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır ve malulen emeklilik ne zaman sonuçlanır gibi konu hakkında sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi emekli başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusunun her SGK için net bir cevabını veremiyoruz. Zira bazı SGK’lar 1 ay içerisinde maaş bağlamakta iken yoğun olanların bağlama süresi 2-3 ay sürebilmektedir. Emeklilik başvurusu için aşağıdakileri eksiksiz olarak tamamladığınızdan emin olmalısınız;

 • Emeklilik için başvuru tarihi itibariyle ilk defa prim ödenen tarihe göre prim gün sayısı, yaş ve diğer şartları sağladığınızdan emin olun. Eğer sağlamıyorsanız aylık talebiniz reddedilir. SGK emeklilik tablosu sayfamızdan şartları sağlayıp sağlamadığınız hakkında hesaplama yapabilirsiniz.
 • Emeklilik dilekçesi ve beraberinde vermeniz gereken evrakların eksiksiz olduğundan emin olun. Gelir, aylık ve ödenek talep belgesi nasıl doldurulur sayfamızdan hem emeklilik dilekçesi nasıl doldurulur öğrenebilir hem de gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Emekli maaşınız dilekçe tarihi itibariyle değil dilekçeyi takip eden ay başından bağlanır ve en iyi ihtimalle ve en erken dilekçe verdiğiniz tarihi takip eden ayın 20’si gibi ilk aylık ödenir.
 • İlk emekli maaşı alırken emekli maaşı bağlama tarihine kadar geçen süre ve ayrıca 1 emekli maaşı da peşin ödenir. İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir başlıklı yazımızdan ayrıntılara göz atabilirsiniz.

Eğer yukarıda belirtilen tüm şartları sağlıyorsanız emekli maaşınız ortalama 1,5-2 ay içerisinde bağlanacaktır. İstisnai bir durum varsa da en az 3-4 ay süre ile beklemeniz gerekebilir. Ancak başvuru tarihi itibariyle şartları sağlıyorsanız geç bağlansa bile bağlama tarihine kadar olan süreye kadar geçen süre için maaş birikmiş olarak ödenir.

Emekli olabilir yazısı kaç günde gelir ?

Bildiğiniz üzere devlet memurlarının emekli olabilmeleri için öncelikle Kurumlarına başvurmaları ve emeklilik sevk onayı ile ilgili yazıyı beklemeleri gerekmektedir. Emeklilik sevk onayı geldikten sonra artık emeklilik sürecine geçilebilmekte. Memurlarına emekli olabileceğine dair sevk yazıları genellikle ortalama 1,5-2 ay içerisinde gelmektedir. Tabi bu süre Kurumdan Kuruma farklılık göstermektedir. Bazı Kurumlarda daha erken, bazılarında ise daha geç sonuç alınmaktadır.

Engelli emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır ?

Engelli emeklilik kapsamında yapılacak başvurularda;

 • Eğer son 6 ay içerisinde tam teşekküllü bir hastaneden alınan engelli raporu varsa ya da engelli vergi indirim yazısı varsa SGK ayrıca hastaneye sevk etmez.
 • Talep ve raporu direk Sağlık Kurulu’na gönderir. Bu durumda sağlık kurulundan ortalama 1 ayda sonuç gelir ve emekli maaşı bağlanır.
 • Eğer vergi indirimi yoksa ya da son 6 ay içerisinde alınmış olan bir engelli raporu da yoksa bu durumda SGK öncelikle hastaneye sevk eder ve hastaneden gelen rapor heyete gönderilir. Bu durumda da heyetten sonucun gelmesi ve aylık bağlanması ortalama 2-3 ay sürer.

Emeklilik dilekçesi sonucu öğrenmek için ne yapmalıyım ?

Emeklilik başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır konusunda bilgi verdikten sonra gelelim dilekçe verdikten sonra takibi nereden ve nasıl yapabileceğimize.

 • Evrak hareketlerini e-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifresiyle SGK DYS Evrak takip sisteminden yapabilir ve işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne kadar olduğunu ve ne zaman alacağınızı ise e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde SSK için 4A Aylık Bilgisi, Bağkur için 4b Aylık Bilgisi, Emekli Sandığı için ise 4C aylık bilgisi menülerinden sorgulayabilirsiniz.

Malulen emeklilik sonucu ne zaman gelir ?

Gelelim malulen emeklilik kaç günde belli olur sorusunun cevabına. Malulen emeklilik başvurusuna istinaden;

 • Eğer son 6 ay içerisinde almış olduğunuz bir heyet raporu varsa SGK aylık talebiniz, malulen emeklilik talebiniz ve raporunuzu direk Sağlık Kurulu’na havale eder ve bu durumda ortalama olarak en geç 1-1,5 ay içerisinde sonuçlanır.
 • Eğer mevcut ve son 6 ay içinde alınan bir heyet raporu yoksa bu durumda SGK hastaneye sevk eder. Hastanede heyete girersiniz ve hastane raporu SGK’ya gönderir. SGK gelen raporla malulen emeklilik dosyasını sağlık kuruluna gönderir. Bu süreç de ortalama en az 2-3 ay sürer.

Malulen emeklilik onaylandı mı nasıl öğrenebilirim ?

Peki malulen emeklilik sonucu nasıl öğrenilir ? Başvuru yaptıktan sonra;

 • Evrak sürecini yukarıda da bağlantısını vermiş olduğumuz SGK Evrak takip sisteminden yapabilirsiniz.
 • Malulen emeklilik süreci tamamlandıysa maaşın bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek ve sorgulamak için ise e-devlette maaş sorgulama ekranlarından yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünde SSK için 4A Aylık Bilgisi, Bağkur için 4b Aylık Bilgisi, Emekli Sandığı için ise 4C aylık bilgisi menülerinden sorgulayabilirsiniz.

Malulen emeklilik raporu kaç günde belli olur ?

Eğer SGK tarafından hastaneye sevk edildiyseniz öncelikle hastane rapor merkezine başvurmanız gerekmektedir. Daha sonra malulen emeklilik heyet raporu sonucunu hastane SGK’ya gönderir ve SGK Sağlık Kurulu’nda değerlendirilir. Yapılacak değerlendirme sonucunda eğer iş gücü kaybınız en az %60 ve üzerinde olursa malulen emeklilik başvurusu sonucu tamamlanır ve aylık bağlanmak üzere Emeklilik Servisine gönderilir. Hastaneye başvurduktan sonra heyet raporunun SGK’ya gönderilmesi ortalama 1 ay sürmektedir.

Malulen emeklilik sağlık kurulu raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Malulen emeklilik heyet raporu sorgulamanı yapamazsınız. Zaten heyet tarafından verilen karar ve sonuç belgesi dosyada muhafaza edilir ve sadece mahkeme talebi halinde mahkemeye gönderilir ve bu sigortalının kendisi ile de paylaşılmaz. Dolayısıyla online olarak bu belgeyi sorgulayabileceğiniz bir uygulama da bulunmamaktadır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Emeklilik Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır ?” üzerine 4 yorum

 1. 12.05 1997 giriş tarihi
  2012 yılında %58 sürekli engelli raporum
  Vergi indirim müracat bulundum ankara %58 Sürekli geldi
  Prim gün sayim şuan 3912
  14.02.2022 emekllik muracat icin ışten ayrıldım tarih şubat ayinda 14 günlük sigorta prim daha yatmadi

  16.02.2022 emellilik müracat ettim
  Evrak takip sorgulama yaptımda açıklamada engelli vergi indirim yazıyor
  Ne anlama geliyor bilgi verirsesiniz sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba. Engelli/vergi indirimi kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacak size. Açıklama o anlama geliyor.

   Cevapla
 2. Merhabalar 2013 yılında sağlık kurulu sürekli ibareli %70 rapor aldım.kan kanseri lösemi ilik nakli oldum.şuan çalışıyorum aktif olarak.4500 prim ayrıca 10.10.1995 sigorta girişim var.emeklilik için müracaat edince yeniden heyete girip rapormu almam gerekiyor.sürekli raporum geçersizmi olacak.teşekkür ederim

  Cevapla

Yorum yapın

1