Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır 2022

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır ? Emeklilik başvurusu yapanların en çok sordukları soruların başında emekli maaşı kaç günde bağlanır sorusu gelmektedir. Emeklilik dilekçesi kaç günde sonuçlanır konusunda tek bir süre vermek zordur. Zira emeklilik başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabı başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yoğunluğu, çalışmanın geçtiği sigorta kolları, yurtdışı borçlanması durumu ve birçok kritere göre farklılık gösterebilir. Bu yazımızda konu hakkında sık sorulan emeklilik dilekçesi ne zaman sonuçlanır, emeklilik onayı kaç günde gelir konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi kaç gün önceden verilmeli 2022

Emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır sorusunun cevabına geçmeden önce emeklilik dilekçesini en az ne kadar süre önce vermeniz gerektiği konusuna kısaca değinelim. 3

 • Emeklilik dilekçesini verebilmeniz için ilk defa sigorta ödenen tarihe göre emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan şartları sağlayıp sağlamadığınızı hesaplayabilirsiniz.
 • Tüm şartları sağladıktan sonra yaş şartını sağladığınız günden yani doğum tarihinizden itibaren dilekçe verebilirsiniz. Tüm şartları ve özellikle de yaş şartını sağlamadan dilekçe veremezsiniz.
 • Emeklilik başvurusunu hem e-devletten hem de form ile yapabilirsiniz. Gelir, aylık, ödenek talep belgesi nasıl doldurulur başlıklı yazımızdan form ya da e-devlet üzerinden başvuruyu nasıl yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi ayın kaçında verilmeli ?

Emeklilik dilekçesini ay bitmeden vermeniz gerekmektedir. Çünkü emekli maaşı başvuru tarihini izleyen ayın başından bağlanır. Örneğin 30 Haziran tarihinde verirseniz 01 Temmuz tarihi itibariyle bağlanır ama 01 Temmuz itibariyle verirseniz 1 gün geç verme ile 1 aylık emekli maaşı kaybınız olur. Bu durumda 01 Ağustos itibariyle verilir. Emeklilik için gereken prim günü, sigorta süresi ve yaş şartını sağladığınız tarihten hemen sonra gecikmeden dilekçe vermenizde yarar olacaktır.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman çalışabilirim ?

Eğer emeklilik dilekçesi verdiğiniz tarih itibariyle hala çalışıyorsanız ya da çalışmaya devam edecekseniz işi bırakmanıza gerek yok. Bu durumda;

 • İşveren “01- Tüm Sigorta Kolları” kapsamında çıkış verir.
 • “08-SGDP Tabi Çalışanlar” olarak işe giriş bildirgesini verir.
 • Aylık bağlanana kadar verilecek olan beyannameler de yine “02-SGDP” olarak verilir.
 • Eğer emeklilik dilekçesi verdikten sonra aylık bağlanmasını beklemeden bir işyerinde çalışmaya başlayacaksanız bu durumda işvereni uyarın. Girişiniz “08-SGDP” olarak yapılsın. Eğer normal çalışan olarak yani “01-Tüm Sigorta Kolları” olarak giriş yapılırsa bu durumda emekli aylığı bağlanmaz.

Memur emeklilik dilekçesi verdikten sonra çalışma nasıl oluyor ?

Devlet memurları emeklilik dilekçesini verdikten sonra;

 • Emeklilik sevk onayı gelene kadar çalışmaya devam ederler.
 • Emeklilik sevk onayı gelene kadar varsa tüm yıllık izinleri kullandırılır.
 • Sevk onayı geldikten sonra görevden ayrılış yapılarak emeklilik süreci tamamlanır.

Emeklilik dilekçesi verdikten ne kadar süre sonra maaş alınır ?

Gelelim asıl konumuz olan emeklilik kağıdı ne zaman gelir sorusunun cevabına. Yukarıda yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi emeklilik mektubu ne zaman gelir sorusunun cevabı birçok duruma göre değişebilir. Bu durumlar;

 • Bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğu,
 • Birden çok sigorta kolu örneğin ssk, bağkur, emekli sandığı, isteğe bağlı sigorta kollarında v.s. hizmet olması. Bu durumda hizmet birleştirme yapılması gerekir ve biraz daha zaman alır.
 • Hizmet çakışması olması ve bunun düzeltilmesinin gerekmesi. Örneğin ssk ödenen bir dönemde bağkur ödenmesi gerekiyorsa emeklilik dilekçesi verildiğinde bunun düzeltilmesi gerekir. Bu da biraz zaman alır.
 • Yurtdışı borçlanma ile emeklilik varsa özellikle İsviçre için varsa en az 4-5 ay beklemeyi göze almanız lazım.
 • Bunların dışında hizmet bilgileri temiz olan, daha önce birleştirilmiş olanlar için ortalama aylık bağlanma süresi 1,5-2 ay arasında değişmektedir.

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir ?

Emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusunun cevabını verdikten sonra konu hakkında sık sorulan sorulardan birisi olan ilk emekli maaşı ne zaman yatar ve ne kadar yatar sorularının cevabını verelim.

 • Emekli maaşı dilekçe verilen tarihi takip eden ayın başından itibaren bağlanır. Örneğin 13 Temmuz tarihinde dilekçe verdiyseniz 13 Temmuz tarihinden değil 01 Ağustos tarihinden itibaren bağlanır.
 • Dilekçe tarihi itibariyle emeklilik için gerekli tüm şartlar sağlanıyorsa aylık bağlanır.
 • Maaş ödenme tarihine kadar geçen süre için kıst ödeme, bir maaş peşin ve diğer ayların maaşı ödenir.
 • Örneğin 13 temmuz tarihinde dilekçe verildi ve maaş ödeme gününüz 23 Ağustos olsun. Bu durumda Temmuz, Ağustos ayının maaşı ile buna ilave olarak 23 günlük ödeme yani toplamda 83 günlük ödeme yapılır.

İlk emekli maaşı birikmiş ödeme tutarı nedir ?

İlk emekli maaşında talep tarihi itibariyle şartlar sağlanıyorsa emekli maaşı geç ödense bile biriken maaşlar ve maaş ödeme gününe kadar geçen süre için hesaplanan tutarlar toplu olarak ödenir. İşte yapılan bu ödeme birikmiş ödeme olarak adlandırılır. İlk emekli maaşı yattığını öğrenmek için maaşı bankadan çekmeniz gerekir. Bankadan çekilmeden güncel maaş tutarınız sistemde görünmez.

Emeklilik dilekçemi verdim nasıl takip edebilirim  ?

Dilekçe verdikten sonra evrak takip işlemini SGK evrak takip sisteminden online olarak e-devlet şifrenizle yapabilirsiniz.

 • SGK evrak takip uygulaması olan DYS sistemine e-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK emeklilik evrak takibi.
 • Evrak takip uygulamasında sorgulama yapıldığında karşınıza farklı açıklamalar çıkabilir. Tüm bunlar ve anlamlarına SGK DYS evrak takip başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4a için nasıl yapılır ?

SSK için emeklilik evrak takibini yukarıda linkini paylaşmış olduğumuz e-devlet uygulamasından yapabilirsiniz. Evrak sistemi haricinde ise emekli maaş sorgulamasını E-devlet Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Aylık Bilgisi menüsünden öğrenebilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır 2022” üzerine 2 yorum

 1. Mehmet Bey, merhaba

  Ben emeklilik dilekçemi Ocak 2018 de verdim. Ancak Temmuz 2018 de aylık bağlandı. Yeni bir bilgi öğrendim. Dikçeyi takip eden aydan itibaren aylık bağlanır, diye. bunun için yeni dilekçe yazdım. Durumun değerlendirilmesi için. Sizce geçmişe yönelik ödeme imkanı var mı? Ölumsuz cevap alırsam idari mahkemeye başvurmamın faydası var mı? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Selamlar

  Cevapla
  • Merhaba İsmail Bey, dilekçe işleme alındığından itibaren aylık bağlanması gerekliydi ve maaş bağlandığında toplu olarak önceki ayların ödemesini almalıydınız. Bunun için yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

1