Emlak Vergisi Ödeme, Sorgulama 2021

2

Emlak vergisi ödeme işlemleri hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için servete dayalı olarak tahsil edilen bir vergidir. Yani üzerinizde kayıtlı arazi, arsa, iş yeri, daire vb. gayrimenkullerinizin olması durumunda ödeyeceğiniz bir vergi türüdür.

Yazımızda emlak vergisinin nasıl sorgulanacağı, nasıl ödeneceği, arsa için, arazi için, iş yeri için ve diğer gayrimenkulleriniz için ne kadar ödeme yapacağınızı ve emlak vergisinden kimlerin muaf oldukları. emlak vergisi oranları, emlak vergisinin geri iade alınması konusunda bilgi vereceğiz.

Emlak vergisinden kimler muaftır ?

Emlak vergisinden muaf olanlar (ödemeyecek olanlar) muafiyetleri süresince emlak vergisi ödemezler.

 • 200 metrekareyi aşmayan tek meskene sahip olanlar,
 • Kışlık evin yanı sıra yazlık eve sahip olmayanlar, tek meskenin sahibi olup, bir başka evde hisseye sahip olmayanlar,
 • Ev hanımları,
 • Dul ve yetimler,
 • Engelliler,
 • Gazi şehit yakınları,
 • Emekliler emlak vergisinden muaf sayılıyor.

Muafiyetten yararlanmak isteyen vatandaşlar bir dilekçeyle ilgili belediyeye müraacat etmelidir.

Emlak vergisi sorgulama 2021

Emlak Vergisi borcunun ne kadar olduğunu merak eden vatandaşlar emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isterse bu işlemleri belediyelerden veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebililir.

İnternet Vergi Dairesi  üzerinden sorgulama yapmak için T.C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri No ile Annenizin Kızlık Soyadı gibi bilgilerin girilmesi ve güvenlik kodunun onaylanması gerekiyor. Akabinde açılan ekranda borç sorgulama yapılabiliyor. Dilerseniz internet vergi dairesine e-devlet şifresi ile de giriş yapabilirsiniz.

Emlak vergisi ne zaman ödenir ?

Emlak vergisi yılda iki eşit taksit halinde ödenir.

 • Birinci taksit ödeme süresi 1 mart-31 mayıs tarihleri arasında olup,
 • ikinci taksit ödemeleri 1 kasım-30 kasım tarihleri arasındadır.
 • İlk taksit ödemesi için bu sene son tarih 31 Mayıs 2021, ikinci taksit için ise son ödeme tarihi  30 Kasım 2021’dir. 

Emlak vergisi nasıl hesaplanır ?

Her bir emlak türü için hesaplama şekli farklıdır. Aşağıda ayrı başlıklarda konut, arazi, arsa ve işyerleri için hesaplamanın nasıl yapıldığı ve esas alınan oranlar hakkında bilgi verilmiştir.

Konutlarda Emlak Vergisi nasıl hesaplanır ?

Konutlarda emlak vergisi: Büyükşehirlerde Binde 2, Büyükşehir olmayan yerlerde ise Binde 1 oranında hesaplanmaktadır. .

Arazilerde Emlak Vergisi nasıl hesaplanır ?

Arazilerde emlak vergisi: Büyükşehirlerde Binde 2, Büyükşehir olmayan yerlerde ise Binde 1Yani 100.000 TL lik bir araziniz için büyükşehirlerde 200 TL büyükşehir olmayan yerlerde ise 100 TL emlak vergisi ödemesi yaparsınız.

Arsalarda Emlak Vergisi nasıl hesaplanır ?

Büyükşehirler de geçerli arsa emlak vergisi Binde 6 iken Büyükşehir olmayan yerlerde ise Binde 3 oranında emlak vergisi ödemesi yaparsınız. 100.000 TL tutarında bir arsanız için büyükşehirlerde 600 TL, Büyükşehir olmayan yerlerde ise 300 TL ödeme yaparsınız.

İşyeri Emlak Vergisi nasıl hesaplanır ?

İş yeri Emlak Vergisi bedeli Büyükşehirler de geçerli arsa emlak vergisi Binde 4 iken Büyükşehir olmayan yerlerde Binde 2 dir.400.000 TL lik bir iş yerinizin olması halinde büyükşehirlerde 1600 TL, Büyükşehir olmayan yerlerde ise 800 TL emlak  vergisi ödersiniz.

Yeni alınan gayrimenkulde emlak vergisi nasıl hesaplanır ?

Yeni bir gayrimenkul almanız halinde emlak vergisi ödemeye bir sonraki yıl başlamış olursunuz. 2021 yılında yeni bir gayrimenkul alan şahıs 2021 yılında emlak vergisi ödemeye başlar. 2022 yılı emlak vergisini taşınmazın eski sahibi öder.

Emlak vergisi ödenmezse ne olur ?

Emlak Vergisinin zamanında ödenmemesi halinde aylık Yüzde 1.40 gecikme zammı işlemeye başlar.

Emlak vergisi iadesi yapılır mı ?

Haksız alınan ya da muafiyetten yararlanıldığı halde tahsil edilen emlak vergisi bedeli geri iade alınabilir.  Bunun için ilgili belediyeye bir dilekçeyle başvurmanız gerekmektedir. Yapılan müracaat üzerine belediyenin emlak vergisi biriminin düzeltme yapmaması ya da 60 gün içinde verilen dilekçeye yanıt vermemesi halinde, Belediye Başkanlığı’na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verilebiliyor. Belediyenin olumsuz yanıt vermesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açabilirsiniz.

Emlak vergisi nereye ödenir ?

Ödemeler online olarak bağlı olunan Belediye veznelerinden, Belediyelerin online ödeme sayfalarından yapılabilmekte. Ayrıca yine Belediyelerin varsa anlaşmalı bankalarından da T.C. numarası üzerinden ödemeler gerçekleşebilmekte.

Emlak vergisi nasıl ödenir ?

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyenin online hizmeti olması E-Belediye sisteminden ödenebileceği gibi, Bizzat ilgili belediyeye giderek de ödenebilir.Ayrıca taşınmazının bağlı bulunduğu belediyenin anlaşması olan bankalar aracılığı ile de ödenebilir. Ödeme seçeneklerinden birisi de PTT’dir.

Emlak vergisi internetten nasıl ödenir ?

İnternet üzerinden sadece ilgili Belediyenin web sayfası üzerinden ödemeler yapılabilmekte. Aşağıda bazı belediyeler için örnek teşkil etmesi açısından vergi ödemelerini nasıl online yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir. Sizin taşınmaz hangi belediyeye bağlı ise googleda boş bir sayfaya …………… emlak vergisi ödeme yazın ve çıkan ilk sayfaya girerek ödeme işlemlerine devam edin.

Çankaya Belediyesi emlak vergisi ödemesi nasıl yapılır ?

Çankaya Belediye’sine bağlı arazi, konut, işyeri, arsa gibi taşınmazlarınızın emlak vergisini online olarak kredi kartı ile ödemek için;

 • Öncelikle ilgili belediyenin online sayfasına buradan giriş yapın ⇒ https://ebelediye.cankaya.bel.tr/ .
 • Ardından anasayfada yer alan ONLİNE VEZNE menüsünün altındaki BORÇ ÖDEME kısmını tıklayın.
 • Eğer sisteme daha önce kayıt olduysanız KAYITLI KULLANICI GİRİŞİ kısmından giriş yaparak, kaydınız yoksa hızlı ödeme için Kullanıcı Girişi kısmından T.C. numaranızı yazarak giriş yapın.
 • TC ile sorgulama yapıp giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ve ödemek istediğiniz borcu seçerek ve kredi kartı bilgilerinizi de girerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kadıköy belediyesi emlak vergisi ödemesi nasıl yapılır ?

Kadıköy Belediye’sine bağlı taşınmazlarınızın emlak vergisi borcunu ödemek için;

 • Öncelikle Belediye’nin online borç sorgulama ve ödeme sayfasına buradan giriş yapın: https://eybs.kadikoy.bel.tr/ebelediye .
 • Ardından ansayfadaki Borç Sorgulama/Ödeme menüsüne giriş yapın.
 • Çıkan sayfada sisteme T.C. numaranız ve doğum tarihinizi yazarak da giriş yapabilir ya da e-devlet ile giriş diyerek açılan sayfada e-devlet bilgilerinizi girerek de giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş işleminden sonra ödemek istediğiniz borcu seçerek online olarak kredi kartı ile ödemeyi tamamlayabilirsiniz.

2 Yorum
 1. Osman

  Emlak vergisini E devletten görebilirmiyiz?

  1. Orhun

   Merhaba, Taşınmazının bağlı bulunduğu belediye e-devlet uygulaması ile işbirliği içindeyse e devletten sorgulama yapabilirsiniz. sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.