Engelli Araç Alımı Şartları, Hesaplama, Gerekli Evraklar 2022

Engelli araç alımı şartları hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Devletimizin engelli vatandaşlara sağladığı önemli haklardan birisi de ÖTV’siz sıfır araç alımıdır. Gerekli şartları sağlayan engelliler için ÖTV ödenmeden sıfır araç alınabilmekte ve bu da fiyatta çok büyük avantaj sağlamakta.

Bu yazımız engelli raporu ile araç almak isteyenler açısından tam bir rehber niteliğinde olacaktır. Yazımızın devamında engelli aracında ötv indirimi nasıl hesaplanır, başvuru nereye ve nasıl yapılır gibi soruların cevabı ile ötv indirimli araç hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Engelli araç alımı için gerekli şartlar nedir ?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın engelli araç alımı ile ilgili güncel yönetmeliğine göre gerekli şartlar şu şekildedir;

 • En az %90 ve üzeri engel raporu olması gerekiyor. Engel raporu %90’nın altında olanlara hiç bir şekilde ÖTV indirimi uygulanmıyor.
 • Sağlık Kurulu raporunun tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış olması gerekmektedir. Özel hastaneler ya da diğer özel sağlık hizmet sunucularından alınan sağlık kurulu raporları kabul edilmiyor.

Hangi hastalar ötv indiriminden yararlanır ?

Burada önemli olan hastalığın hangisi olduğundan ziyade hastalığın derecesi. Yani sağlık kurulu raporu sonucu en az %90 ve üzeri engel derecesi tespit edildiyse ÖTV indiriminden yararlanılır.

Engelli araç almak için rapor yüzde kaç olmalı 2022

Engelli aracı almak ile ÖTV indiriminden yararlanarak araç almak birbirinden farklı şeylerdir. Eğer en az %90 ve ya üzeri rapor varsa ÖTV’siz araç alabilirsiniz. Ancak %40 ve üzeri raporu olanlar engelli aracı alma hakkına sahiptirler fakat ÖTV indiriminden yararlanma hakları bulunmamaktadır.

Kimler ötv siz araç alabilir ?

Yukarıda belirtilen şartlara haiz olan herkes özel tüketim vergisi ödemeden araç alabilir.

Özürlü raporuyla hangi arabalar alınır ?

Yüzde 90 ve üzeri engelli raporu olan kişiler 1.6 motor teknik tabiriyle 1600 CC’ye kadar motor gücüne sahip olan tüm araçları satın alma hakkına sahip. Motor gücü 1600 CC üzerinde olan araçlar için engel raporuna ÖTV indirimi sağlanmaz.

Engelli araç alımı için gerekli evraklar 2022

Bu kapsamda ÖTV’siz araç alabilmek için gerekli evraklar şunlardır;

 • Tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir nüshası,
 • Raporda belirtilen engel derecesi belgesi,
 • Aracını bizzat kendisi kullanacaklar için H grubu ehliyet,
 • İlave olarak da vergi dairesi tarafından alınan ÖTV ödemesine ilişkin evrak.

Özürlü araç alımı nereye başvurulur ?

Peki engelli araç almak için nereye başvurulur ? Eğer en az %90 ve üzeri ağır engelli raporunun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi varsa bayilere direk başvuru yapabilirsiniz. Bayiler gerekli yönlendirmeyi yapar ve yapmanız gerekenler hakkında sizleri bilgilendirirler. Ancak henüz engelli raporu çıkarmadıysanız;

 • Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesi ya da üniversite hastanesi rapor merkezini arayarak heyet raporu randevusu almanız gerekiyor.
 • Sonrasında en az 2 adet vesikalık fotoğraf ve heyet raporu ücreti ile hastaneye başvurmanız, heyete girmeniz gerekmekte.
 • Heyet raporu çıkardıktan sonra artık herhangi bir bayiden sıfır araç alımı için başvuru yapabilirsiniz.
 • Heyet raporu çıkarma konusunda izlemeniz gereken yol ve tüm bilgileri heyet raporu nasıl alınır sayfamızda bulabilirsiniz.

Engelli araç hesaplama 2022

Engelli araç indirimi hesaplaması yapılırken;

 • Aracın ÖTV dahil fiyatı üzerinden %18 KDV eklenir.
 • Daha sonra KDV dahil fiyat üzerinden ÖTV indirimi yapılarak ödenmesi gereken tutar hesap edilir.
 • Örneğin vergisiz fiyatı 150 bin lira olan bir araca 75 bin TL ÖTV eklenmesiyle aracın fiyatı 225 Bin TL oldu diyelim.
 • Buna ilave olarak %18 oranında KDV eklenmesiyle son tutar KDV dahil 265,500.000 TL olmaktadır.
 • Bundan 75 TL ÖTV’ yi düştükten sonra son durumda engelli indirimi ile birlikte bu aracın fiyatı 190.500,00 TL olmakta.

Engelli araç fiyat hesaplama

Engelli araç alımı hesaplaması yaptırmak ve bu kapsamda net fiyatı öğrenmek için almak istediğiniz aracın bayisine uğramanız gerekiyor. Zira araç fiyatları döviz kuruna da bağlı olarak sürekli güncellenmekte. Bu yüzden bayiler ile irtibata geçerek engelli ötv indirimi hesaplaması yaptırabilir ve ÖTV indirimi ardından ne kadar ödeme yapacağınızı hesaplatabilirsiniz.

Ötv ödeme belgesi sorgulama

Bu sorgulama işlemi online olarak yapılamamaktadır. Bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’ne uğrayarak sorgulama yapabilir ve belgeyi de buradan alabilirsiniz.

Engelli raporu ile 2. el araç alımı yapılabilir mi ?

İkinci el araç alımlarında engelli raporunun bir faydası bulunmamakta. Yani engelli raporu ile herhangi bir indirimden yararlanarak engelli aracı alamazsınız.

Engelli plakalı araç nasıl alınır ?

Eğer en az %40 ve ya üzeri devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden almış olduğunuz sağlık kurulu raporu varsa engelli plakalı araç alabilirsiniz. Bunun için araç alımında Noter’e sağlık kurulu raporunuzu ibraz etmeniz gerekiyor.

Engelliler yaş beklemeden erken emeklilik hakkına da sahip olmakta. Hemen engelli emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Ötv’siz araç hesaplaması nasıl yapılır ?

Engelli indirimli araç hesaplamasının nasıl yapıldığı, araba almak için özürlü raporu kaç olmalı gibi soruların cevabını yukarıda ayrıntılı olarak verdik. Bir arabanın ÖTV’siz olarak net fiyatını ancak bayilerden öğrenebilirsiniz. Engelli indirimi hesaplama formününe göre bayiden öğrenmiş olduğunuz ÖTV’siz fiyatlar engelli indirimi kapsamında aracın size olacak maliyetini hesaplayabilirsiniz.

Engelliden engelliye araç satışı 2022

%90 ve üzeri engel raporu ile ÖTV’den muaf olunarak alınan araçların satışı bildiğiniz gibi alım tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden yapılamıyor. Ancak bunun haricinde engelli aracı olarak kullanılan araçların satışı yine engelliden engelliye yapılabilmekte. Bunun için karşı engelli aracını alacak kişinin engel durumunu rapor ya da kimlik v.s. belgesi ile kanıtlaması gerekmekte.

Yeni engelli hakları 2022

En az %40 ve üzerinde engel raporu olanların sosyal yardımlardan yararlanma, çocuk yardımı, engelli maaşı, erken emeklilik gibi yararlanma hakkı olduğu birçok düzenleme bulunmaktadır. Engelli hakları nelerdir sayfamızda tüm bu hakları tek başlık altında derledik. İlgili sayfamızda tüm yasal haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Engelli Araç Alımı Şartları, Hesaplama, Gerekli Evraklar 2022” üzerine 7 yorum

 1. Merhaba opere intrakranial kitle nedeni ile ameliyat gecirdim, saglık kurulu bana %43 engelli raporu verdi . Bu rapor ile ötv indiriminden yararlana biliyormuyum ,ötv indirimli arac alabilirmiyim

  Cevapla
 2. %61 engelli raporum ve engelli ehliyetim var.Ve ötv muhafiyetli araç alabiliyorum.Yanlış bilgilendirme yapılmış burda.Ayrıca tarhini tam hatırlamamakla birlikte artık H sınıfı ehliyette kalktı sadece B sınıfı alınabiliyor ve ehliyete engel durumuna göre kodlar konuyor.Polis ehliyet kontrolü yaptığında orda görüyor engelli olduğunu.
  diğer bir yanlış araç alırken illaki 1600cc altı şartı da kaldırıldı.Onun yerine devletin koyduğu fiyat geldi.2021 yılı için bu fiyat 330.800 TL dir.Önümüzdeki sene ne olur bilinmez.Bu fiyat altında isterseniz 2000cc bile alabilirsiniz.

  Cevapla
 3. slm yuzdekırkiki engelli raporum var koronik hastası bırde H ehliyettim var ÖTV araç alabilirmıyım.

  Cevapla
  • Merhaba. Ötv indirimli araç alamazsınız. Ancak engelli aracı alma hakkınız olur. Yazımızda detayları verilmiştir.

   Cevapla

Yorum yapın

1