Engelli Çalıştırma Zorunluluğu 2022

Engelli çalıştırma zorunluluğu hem özel özek sektör hem de Kamu Kurumları için geçerlidir. İşyerinde istihdam edilecek engelli çalışan sayısı işyerindeki çalışan sayısına göre belirlenir. Bu yazımızda engelli çalıştırma yönetmeliğine göre engelli personel çalıştırma konusunda merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca İşkur’da hem kayıt hem de özürlü işçi alımını nasıl yapacağınız konusunda bilgi verilecektir.

Engelli işçi çalıştırma yönetmeliği 2022

Engelli personel çalıştırma zorunluluğu hakkındaki yönetmeliğe göre bir kişinin Kanunen engelli sayılabilmesi için tüm vücut fonksiyonlarını en az %40 oranında kaybetmiş olması ve bunu da engelli raporu ile belgelemesi gerekmektedir. Hem Kamu hem de özel sektör işverenleri için engelli çalıştırma oranı ve uyulacak esaslar 4857 Sayılı iş Kanunun 30. maddesine göre belirlenmiştir. 4857 Sayılı Kanunda belirlenen engelli çalıştırma sayısı ve çalıştırma saatleri ve tüm diğer detaylar yazımızın devamındadır.

Engelli çalışma saatleri

Engellilerin çalışma saatleri ile ilgili yönetmelikle ayrıca belirlenmemiş olup 4857 Sayılı Kanunda bu durum açıkça belirtilmiştir. Buna göre Kanunen engelli sayılanlar ve engelli kadrosunda çalışanlar için engelli personel çalışma saatleri aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Sabah 08.00 ve akşam 20.00 saatleri arasında çalıştırılabilir.
 • Gece vardiyasında hiç bir şekilde çalıştırılamazlar.

Engelli çalıştırma zorunluluğu hesaplaması nasıl yapılır ?

Özürlü kadrosu için hesaplama yine 4857 Sayılı iş Kanununda belirtilmiştir. İlgili Kanun gereği özürlü çalıştırma oranı aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Özel sektörde zorunluluk toplam çalışan sayısının 50’den fazla olması ile birlikte başlar. Özel sektör işyerlerinin özürlü işçi çalıştırma oranı toplam çalışan sayısı 50’den fazla ise yüzde üç olmak zorundadır.
 • Toplam çalışan sayısına bakılırken işverenin aynı il sınırları içerisindeki diğer çalışanları da hesaba dahil edilir ve tüm işyerlerindeki toplam çalışan sayısı da esas alınarak engelli çalıştırma oranı hesap edilir.
 • Dahil edilecek toplam işçi sayısında belirli ve belirsiz sözleşmeye tabi tüm işçiler hesaplamaya dahil edilir.
 • Kısmi süreli çalışanlar yani parttime çalışanlar da hesaba dahil edilir.
 • Kamu işyerlerinde ise toplam çalışan sayısına bakılmadan en az %4 oranında özürlü çalıştırılması zorunludur.

Kamu işyerleri için engelli işçi istihdam oranı nedir ?

Kamuya ait işyerlerinde engelli çalışan oranı toplamda çalışan sayısının %4’üdür. Özel sektördeki gibi 50’den sonra başlamaz. Mevcut çalışan sayısının en az %4’ü oranında engelli istihdam edilmesi kanunen zorunludur.

Engelli işçi çalıştırmak için izlenmesi gereken yol

Engelli işçi çalıştırma zorunluluğu kapsamında engelli istihdam edecek işverenin;

 • İşe alacağı engelliyi İşkur aracılığı ile alması gerekmektedir.
 • İşkur aracılığı olmadan doğrudan işe engelli kadrosunda alınanların ise işe başlama tarihinden itibaren en geç 15 iş günü içerisinde İşkur’a bildirilmesi gerekmektedir.
 • İşkur tarafından tescili yapılmayan engelli kişiler işyerinde engelli kadrosunda sayılmazlar.
 • İşyerinde çalışırken engelli durumuna düşenlere de öncelik tanınır ve bunların da İşkur’a bildirilmesi gerekmektedir.
 • Kamu ya da özel sektör işyerlerinin toplam çalışan sayısı da esas alınarak engelli çalıştırma gereği duyulan kadro sayısını bu gerekliliğin oluşma tarihinden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde İşkur’a bildirmesi gerekmektedir.
 • İşkur işveren tarafından iletilen talebe istinaden en geç 10 gün içerisinde işe giriş için başvuranlardan   şartlara uyan engellileri durumlarını ve niteliklerini belirten evraklarla birlikte işverenle görüştürür.
 • İşveren işçi ile görüştüğü tarihten itibaren engelli açığını, en geç on beş gün içinde, İşkur tarafınca görüştürülenler ya da İşkur veri tabanında kaydı bulunan öteki engelli iş arayanları bizzat seçerek veya kendi olanakları ile bularak engelliler arasından karşılar
 •  İşe aldıklarını ve almadıklarını, alınmama nedenlerini de belirterek İşkur’a bildirir.

İşkur engelli kaydı nasıl yapılır ?

Sistem üzerinden engelli talebi ve işveren olarak İşkur’da yapılacak tüm işlemler ve başvurular için öncelikle İşkur profili oluşturmanız gerekmektedir. Tüm engelli kayıt işlemleri ve başvuruları da online olarak  İşkur profil sayfası üzerinden yapılabilmektedir. İşkur profiliniz varsa giriş yapmak ya da yoksa yeni profil oluşturmak için hemen İşkur İşveren Üyeliği Nereden, Nasıl Yapılır ? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli çalıştırmama cezası 2022

Toplam işçi sayısı esas alınarak Kanunda belirtilen asgari seviyede işçi çalıştırmayan işverenlere çalıştırması gereken her bir engelli için 5430,00 TL tutarında idari para cezası uygulanır.

Engelli çalıştıranlara SGK teşviki 2022

Kontenjan üzerinde engelli çalıştıran işverenler aynı zamanda sigorta priminde de asgari ücret seviyesinde teşvikten yani indirimden yararlanır. Engelli sigorta prim teşvikten yararlanabilmek için;

 • İşverenin aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesini süresi içerisinde SGK’ya göndermesi,
 • Prim ödemelerini süresinde yapması ve geçmişe ilişkin borçlarının olmaması,
 • Kayıt dışı sigortalı çalıştırdığının tespit edilmemiş olması gerekmektedir.

Teşvik şartlarını sağlamış olan çalışanların İşkur’a bildirilmesi ve İşkur’dan onay alındıktan sonra da 14857 Sayılı Kanun numarası ile bildirgelerinin gönderilmesi gerekmektedir. İşveren priminin tamamı bu teşvik kapsamında Hazine tarafından karşılanır.

Engelli oranları 2022

Kanunen belirlenen oranlar ve engel dereceleri şu şekildedir;

 • %80 ve üzerinde engeli olanlar birinci derece engelli,
 • %60 üzeri kaybı olanlar ikinci derece,
 • %40 ve üzeri engeli olanlar ise üçüncü derecede engelli sayılırlar.

Özürlü olup sigortalı çalışanlar yukarıda belirlenen oranlarda engelli indiriminden yararlanırlar. Engelli indirimi tutarları her yıl için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir ve belirlenen tutarlarda çalışana fazla ödeme yapılır.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2