Engelli Emeklilik Hesaplama 2021

42

Engelli emeklilik hesaplama  ve engellilerin emeklilik şartları hakkında yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz. Bildiğiniz gibi en az %40 ve ya üzerinde engel raporu olanlar emeklilikte yaş şartına takılmadan emeklilik hakkı elde edebilmekte. Emekli oluncak şartlar ise ilk sigorta, bağkur giriş tarihi ve engel oranına göre belirlenmekte.

Bu yazımızda engelli emeklilik tablosu, engelli emeklilik maaşları, engelli emeklilik maaşı hesaplaması ve kısaca konu hakkında sorulan tüm sorular ve cevapları hakkında detayları bulabilirsiniz. Eğer %60 üzeri raporunuz varsa ve engel durumunuz ilk bağkur, ssk giriş tarihinden sonra ise malulen emeklilik hakkından yararlanmak için malulen emeklilik hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli emeklilik tablosu 2021

Engelli emeklilik diğer adı ile sakatlık indiriminden emeklilik olarak da adlandırılır. Bu kapsamda emeklilik hakkı 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa bağkurlulara da tanınmıştır. Yani eğer bağkurlu iseniz ve en az %40 ve ya üzeri raporunuz mevcutsa siz de erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. 4a SSK kapsamında iseniz aşağıdaki tabloda işe başlangıç tarihinize ve engel oranınıza göre sağlamanız gereken şartlara göz atabilirsiniz. Tüm sigorta kollarında normal emeklilik tablosu ve emekli olma şartlarını merak ediyorsanız hemen sgk emeklilik hesaplama tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

engellilerin emeklilik yaşı tablosu
vergi indirimi emeklilik tablosu

Bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu

4b bağkur kapsamındakiler için engelli emekli tablosu aşağıda verilmiştir.

 • %40-49 arası rapor mevcutsa 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağladığınızda,
 • %50-59 arası rapor varsa 4320 gün ve 16 yıl,
 • %60 üzeri ise 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.

E-devlet engelli emeklilik hesaplama nasıl yapılır ?

E-devletten ne zaman emekli olurum engelli hesaplaması yapabileceğiniz ya da vergi indiriminden emekli maaşı hesaplaması yapabileceğiniz bir uygulama henüz bulunmamaktadır. Eğer e-devlette özürlü emeklilik hesaplaması uygulaması açılırsa sayfamızda paylaşımı yapılabilecektir. Özürlü emekli maaşı hesaplaması hakkında yazımızın devamında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Engelli emekli maaşı ne kadar 2021

Gelelim vergi indirimi emeklilik maaşı ne kadar sorusunun cevabına. Engelli maaş hesaplaması herkes için aynı değildir ve dolayısıyla emekli maaşı kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü herkes aynı tarihte prim ödemeye başlamamış ve herkesin prim gün sayısı ile kazancı aynı değildir. Bundan dolayı herkes için aynı maaşı belirtmek anlamsızdır. Engelli emekli maaşları ile ilgili yanlış bilinen bir şey vardır. Emekli maaşının normal maaşa göre düşük olacağı söylenir. Bu yanlıştır. Bu kapsamda emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşı normal maaşınıza yakın olacaktır.

 • 2020 yılı itibariyle bu kapsamda ilk defa emekli olacaklara ödenecek en düşük engelli maaşı 1500 lira olacaktır.
 • Ayrıca mevcut emeklilerin maaşı da en az 1500 lira olacaktır.

1.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

Birinci derece engelliler en az %80 ya da üzerinde engeli olanlardır. Birinci derece engeli olanlar için vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplaması 2. ve 3. derece engelliye göre kısmen farklı olmakta ve az da olsa maaşları yüksek olabilmektedir. Engelli maaşı hesaplama formülüne göre birinci derece engelli için 2021’de ilk defa emekli olması durumunda bağlanacak emekli maaşı en düşük 1500 TL olacaktır.

2.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

En az %60 ya da üzerinde engeli olan ve bunu sağlık raporu ile belgeleyen kişiler ikinci derece engelli olarak sayılırlar. 5510 engelli emekli maaş hesaplama tablosuna göre 2021’de ikinci derece engel raporu ile aylık bağlanacak bir engelliye ödenecek en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.

3.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

En az %80 ve üzeri engelli olanlar 3. derece engelli olarak sayılmaktadır. Bu kişilerin engel oranından dolayı bağlanacak emekli maaşı da birinci ve ikinci derece engeli olanlara göre farklı olmaktadır ve engelli emeklilik maaş hesaplaması farklı yapılmaktadır.

 • Engelli emekli hesaplamasına göre  3. derece engelli olan ve primi asgariden ödenmiş olan birisinin alacağı en düşük emekli maaşı 1500 liraya yükseltilmiştir.
 • Eğer sigortalı olarak çalışıyor ve sakatlık indiriminden yararlanıyorsanız maaşınıza ilave ödeme almanız gerekiyor. Engel derecelerine göre vergi indirim oranlarına engelli vergi indirimi şartları sayfamızdan göz atabilirsiniz.

SGK engelli emeklilik hesaplama robotu 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından henüz SGK engelli emekli maaşı hesaplama robotu geliştirilmemiştir. Ne zaman emekli olacağınızı bize yazın hesaplayalım. Yazı altındaki yorum kısmından ilk prim ödemeye başladığınız tarihi, sigorta kapsamınızı ve engel oranınızı yazarsanız emekli olacağınız tarihi ve şartlarınızı size bildirebiliriz. Ayrıca emekli olduğumda vergi indiriminden emeklilik maaşı ne kadar alırım merak ediyorsanız bunu da bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Engelli emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Engeli emeklilik hesaplaması konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirme yaptıktan sonra gelelim emekli maaşınızın ne kadar olduğunu nasıl sorgulayabileceğiniz işlemine. E-devlet sisteminden tüm sigorta kolları bazında aşağıda sorgulama ekranları ayrı ayrı verilmiştir. T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak maaş sorgulaması yapabilirsiniz.


42 Yorum
 1. Fatihh

  2001 sigorta girişliyim yaklaşık 14 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım. 2020 mart raporum 1 yıl süreli %40 oran ile Pandemi döneminde vergi indirimi başvurum oldu cevap geç gelince 2021 marttan itibaren 1 yıl vergi indirimi aldım fakat engelli kadrosuna geçirmediler.
  Şimdi ise sürekli %40 raporum var erken emekli olmak için ne yapmam lazım hemen emekliliğe başvurabilir veya yeni raporumu vergi dairesine vererek onaylanmasını bekleyip sırasında mi emeklilik için başvuru mu yapmam lazım

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Eğer vergi indirimi %40 olarak onaylandı ise buna dair Vergi Dairesinden alacağınız yazı ile emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 2. yasemin

  Merhaba ben 1981 doğumluyum..ilk sigortalılık durumum mayıs 1999 da..ancak % 45 engelli olarak 2018 de işe başladım kamuda.Benim ortalama emekli maaşm ne kadar olur? teşekkürler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sözleşmeli misiniz kadrolu mu ?

 3. ilyas

  Merhaba ,
  12.12.2011 Sigorta Girişliyim %85 engelli olarak çalışmaktayım
  2019 iş kazası sonucu %28 kalıcı engel raporu aldım
  Aynı anda + olarak %40 her iki kulakta işitme kaybı var

  Uzun Vade Gün Sayısı 3175
  Brüt : 7500
  Artık çok zor oluyor çalışmak

  Ne malulen engelli ne de vergi indirimden erken emekli olma şansım var acaba başka hakkım var mıdır ?
  Saygılarımla

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri alıyor musunuz ? Eğer almıyorsanız buna başvuru hakkınız var. Ayrıca 12.12.2021 tarihinden sonra malulen emeklilik talebinde bulunma hakkınız var.

   1. ilyas

    Merhaba hayır almıyorum nasıl nereden başvuru yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

    Malulen emekli olursam tahmini maaş hesaplamam da yardımcı olmanız mümkün mü ?

    1. Mehmet BAŞARAN

     İş kazası geçirdiğiniz işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne iş kazası sürekli iş göremezlik talebinde bulunabilirsiniz. Onlar size gerekli evrakları verecektir. Malulen emekli olacağınızda alacağınız emekli maaşını hesaplayamam maalesef. Brütünüz yüksek.

 4. Nihat Aydın

  20.08.2020 tarihinde sigorta girişim oldu vergi indirim belgesi almak için ılgili defterdarliga başvuruda bulundum %43 engelli sağlık kurulu raporum var. Sonuç ne zaman elime geçer eğer işten çıkışım verilse başvurum iptal olurmu acaba.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Covidden dolayı süreç biraz uzayabiliyor. Ne zaman elinize geçer bilemiyorum. İşten ayrılmanız durumunda iptal olmaz. Vergi indirimi diğer işyerlerinde de geçerli olur.

 5. Mustafa Akgün

  30.11. 2020 emekli olucam 18 yıldır iş yerinde çalışıyorum iş yerine çıkışımı hangi tarihte bildiricem tarihi yazarsanız sevinirim

  1. Mehmet BAŞARAN

   İşten çıkış tarihinden 8 hafta öncesinde bildirim yapmanız gerekiyor.

 6. Mustafa

  30.11.2020 tarihi nde emekli olucam iş yerine 30.09.2020 tarihi nde mi çıkış yapacağı mı bildiricem ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. İhbar sürelerine uyarak önceden işyerine bildirim yapmanız gerekiyor.

 7. Şahin

  Merhaba.04/1970 doğumluyum.sigorta başlangıcım 01/10/1989 dan 1996 ya kadar 1232 gün primim var.15/10/1996 tr.den sonra özel bir bankada kendi özel sandığına tabi olarak 23 yıl 9 aydır çalışıyorum.Banka ile sgk gün birleştirmesini yaptım.H.tepe üniv.den 22/07/2020 tr.de %42 engelli raporumu alıyor olacağım.Şuan aylığım 7.100 TL./brüt olarak geçiyor.Benim sorum Raporumu bankaya verdikten sonra çalışmaya devam etmem halinde emekli olduğumda aylığım düşük bağlanır mı ve mevcut maaşım üzerinden ne kadar aylık bağlanır.(kendi araştırmam da raporu verdikten sonra 1 yıl geçmeden emekli olunduğu takdirde bağlanan aylıkta düşme olmayacağı yönündedir.)Saygılarımla.İyi çalışmalar.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hayır çalışmaya devam etmeniz emekli maaşınızı etkilemez. Bağlanan aylık aynen ödenmeye devam edilir. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir yorum maalesef yapamam.

   1. Şahin

    Mehmet bey yorumunuz için teşekkür ederim.Yanlış anlamadıysam emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edeceğim gibi anlaşılmış.Raporu verip engelli statüsüne geçip emekli olmadan çalışmaya devam ederek ekim 2021 tr.de emekli olmayı düşünüyorum.Bu durumda olupta eşit ünvanlarda çalışan arkadaşlarımızdan engelli olan için daha az emekli aylığı bağlandı bu yüzden tereddütlerim oldu ancak engelli olan kişi 10 yıldan fazladır çalışıyordu.Benim engelli olarak çalışma sürem 1 yıl 3 ay olacaktır.Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.

    1. Mehmet BAŞARAN

     Pardon yanlış anlamışım. Yok brüt kazanç değişmez. Bu yüzden alacağınız emekli maaşını etkilemez.

 8. Mustafa

  1993 Mayıs SSK girişim var toplamda 2550 gün SSK ve sonra 2010 bağkur girim var ve toplam 2960 bağkurum var,% 45 özürlü raporum bulunmakta, ne zaman emekli olurum ,ve tahminen ne maaş alırım, teşekkürler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Maaş ortalama 1500 lira olur. %45 rapor varsa emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 9. Levent

  Vergi emeklilik ne kadar ödenir yüzde 50 var

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Ne kadar maaş alacağınızı soruyorsanız 1500 TL civarında.

 10. Sakine

  Meraba ben astım koah hastasiyim rapor alabilirmiyim emekli olmak istiyorum 1998 sigorta girişim var 4550 gün pirim var ve hala çalışıyorum ama nefes darlığı yüzünden artık zor çalışıyorum emekli olabilirmiyim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Prim günü ve sigorta süresi şartlarını sağlıyorsunuz. Diğer kısma kurul karar verir. Başvuru yapabilirsiniz.

 11. Nurettin

  Merhaba hocam 1980 doğumluyum. Sigorta giriş tarihi 1.5.1999 dur.4223 günüm var ve %45 engelliyim. Emekli olursam ne kadar maaş alırım

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Prim ödemeleri asgari ücret ya da yakın bir tutar üzerinden yapıldı ise ortalama 1500 lira maaş alırsınız.

 12. Ramazan Kefeli

  Merhaba

  %40 Engelli Sağlık Raborum Var 01.06.2006 Özel Banka İşe Başlatım 14 Yılım Oldu Devam Etmekdeyim 5010 Pirim Günüm Mevcut 1 Yıl Sonra İş Yerinden ayrılacağım Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yüzde 40 engel raporunuz varsa 01 Haziran 2026 tarihinden itibaren emekli olursunuz

 13. yasemin

  Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak 549 prim günüm kaldı 20 yılı tamamlamam için prim günüm dolduktan sonra sgk primi devam ederse emekli olduğumda maaşımı etkiler mi? Yoksa çalıştığım iş yerim izin verirse prim ödemelerini yapmadan çalışmaya mı devam etmeliyim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Fazla ödeme çok fazla maaşı etkilemiyor. Primsiz çalışma olmaz zaten. Kanunen yasaktır.

 14. yasemin

  Merhaba , 1986 doğumluyum % 40 engelliyim.05.09.2003 sgk girişim var şuan prim gün sayım 3851 ne zaman emekli olabilirim.Ayrıca gelir vergisi dairesine emekli olabilmem için başvuru mu yapmam lazım sgk dan net bilgi alamıyoruz herkes bir yere yönlendiriyor.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Her kafadan bir ses çıkar buna bakmayın siz. Eğer elinizde vergi indirimine dair yazı ya da belge varsa yeniden bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Ancak yoksa ve aktif sigortalı çalışıyorsanız öncelikle vergi dairesine vergi indirimi için başvuru yapmanız gerekiyor. Emeklilik için eğer %40 ya da üzeri rapor varsa 4400 günü tamamlamanız gerekmektedir. Ayrıca 20 yıllık sigortalılık süresi şartını da sağlamalısınız.

 15. Mustafa Akgün

  Merhaba ben 12/04/1981 doğumlu engelli indiriminden faydalanıyorum. Ssk başlangıcı 30.05.2003 askerlik borçlanması ndan sonra ki tarih 30.11.2001 %46 engelli yim 6418 gün prim var ne zaman emekli olurum.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Eğer yüzde 46 rapor varsa, askerlikle birlikte de giriş tarihi 30.11.2001 tarihine çekiliyorsa emeklilik şartlarını sağlıyorsunuz.

 16. Yeliz

  2 yıl once vergi indirimi ve engelli %73 raporu aldim bobrek hastasiyim ama nakil oldum .erken emeklilige 1 yilim var.malul emeklilige basvursam gecerli olur mu?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhabalar. Buna SGK heyeti karar verir. Eğer 1800 gün ve 10 yıllık sigorta şartını sağlıyorsanız malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

   1. Yeliz

    3850 gunum 17. Hizmetim var

    1. Mehmet BAŞARAN

     O zaman malulen emeklilik için başvuru yapma hakkınız var.

 17. Tuncay özel

  Merhaba ben tuncay 1988 sigorta girişliyim yaklaşık 9000 gün prim var yüzde 40 engelli raporum var emekli olsam ne kadar maaş bağlanır yaklaşık 1988 2004 arası primlerim yüksek yattı şu anda asgari ücretten yatıyor

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Primlerin yüksek yattığı dönem varsa aylık hesaplaması yapamayız maalesef. Tamamı asgari üzerinden olsaydı en düşük 1500 lira olurdu. Sizin asgari ücretten fazla yatan dönemler varsa daha yüksek olacaktır.

 18. Fatih Korkmaz

  Engelli vergi indirimi neden emekli olanlar normal emekli olanlar dan yüksek emekli maaşı alirlarmi

  1. SGKuzmani

   Merhaba. Hayır daha yüksek maaş bağlanmaz. Aşağı yukarı aynı maaş bağlanıyor

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.