Engelli Vergi İndirimi Başvurusu, Sorgulama, Şartları 2022

Engelli vergi indirimi Gelir Vergisi Kanununun 31. maddesinde düzenlenmiştir. Madde şöyledir.  Engellilik İndirimi; çalışma gücü kayıp oranı en az % 40 ve üzerinde olanların ücret ve/veya kazançlarına, girecekleri derecelere göre belirlenen miktarda indirimin uygulanmasıdır. Diğer bir ifadeyle %40 ve üzerinde engelli olanların gelir vergisinden rapor oranı kadar gelir vergisi indirimi almakta ve bu kişiler engellilik durumlarından kaynaklı olarak maaşlarına ilave ödeme yansımaktadır.

Sakatlık indirimi olarak bilinen engelli vergi indiriminin maaşlara nasıl yansıyacağı ile ilgili her çalışan engelinin kafasında soru işaretidir.Bu yazımızda engellilik indirim dereceleri, engelli vergi indirimi başvurusu nasıl yapılır, İş değişikliği durumunda ne yapılmalıdır, Engellilik indiriminden kimler yararlanabilir gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Engellilik İndirimi Nedir ?

Engelli vergi indirimi nedir ? Engellilik İndirimi yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi çalışma gücünün asgari %40’ını kaybetmiş olan çalışanların yaralanacağı bir indirim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yani maaşınız ya da kazancınızdan daha az vergi alınacağından maaşınızın ya da kazancınızın artması demektir. Engelli vatandaşlar ile engelli olmayanlar arasındaki, rekabet eşitsizliğini gidermek amacıyla vergi hukukunda çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Engellilik İndirimide bu avantajlardan biridir.

Engellilik İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Çalışmayan engelli vatandaşlar engellilik indirimi için başvuramaz. Peki engelli indiriminden kimler yararlanabilir ? Yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • – Engelli ücretli (hizmet erbabı),
 • – Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan ücretli (hizmet erbabı),
 • – Engelli serbest meslek erbabı,
 • – Bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı,
 • – Basit usulde vergilendirilen engelliler yararlanır.
 • *Basit Usulde vergilendirilen mükellef bakmakla yükümlü olduğu şahıslar için engellilik indiriminden yararlanamaz.*
 • (Kapıcılar, serbest bölgelerdeki iş yerlerinde çalışanlar,gemi adamları ile yurtdışında inşaatlarda çalışanların ücretlerinden vergi kesintisi yapılmadığı için vergi indirimi talep edilemez).

Engelli dereceleri 2022

Engellilik dereceleri rapor oranına diğer adı ile çalışma gücü kayıp oranına göre belirlenir. engelli vergi indirimi oranları şu şekilde olmaktadır;

 • %80 üzerinde raporu olanlar birinci derece,
 • %60 üzeri raporu olanlar ikinci derece,
 • %60 üzeri raporu olanlar ise üçüncü derece engelli sayılırlar.

Engelli indirimi başvurusu 2022

Engellilik indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin bir dilekçe ve yukarıda belirtilen belgelerle birlikte; Vergi Dairesi Başkanlığı olan illerde ilgili Grup Müdürlüğüne, Vergi Dairesi Başkanlığı olmayan illerde ise Gelir Müdürlüğüne, Bağımsız Vergi Dairesi bulunan ilçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, Vergi Dairesi bulunmayan ilçelerde ise Mal Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca Devletin vatandaşına yardımcı olmak ve işlemlerini hem kolaylaştırmak hemde hızlandırmak için açtığı dijital sistem olan İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla da başvurabilir. Vergi Dairesine gitmeden bu hizmeti kolaylıkla alabilirsiniz. Ayrıca interaktiften nasıl başvuru yapacağınızı ve diğer sorularınızı yorumlar kısmında cevaplayabiliriz.

2022 engelli indirimi gerekli evraklar nelerdir ?

Engellilik indiriminden yararlanmak isteyenlerin dilekçe ekinde bulunduracağı belgeler şunlardır:

Engelli ücretli vergi indirimi için gerekli evraklar

 • – Çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge.
 • – T.C. kimlik numarası.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Ücretli çalışan bakmakla yükümlü kişiler engelli vergi indirimi için gerekli belgeler

 • – Ücretlinin çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge.
 • – Kendisinin ve engelli kişinin T.C. kimlik numarası
 • – Engelli kişiye bakmakla yükümlü olunduğunu gösterir belge.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Serbest çalışan engelli vergi indirimi için gerekli evraklar

 • – Vergi kimlik numarasını veya T.C. kimlik numarasını gösteren belge.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Serbest çalışanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler için gerekli evraklar

 • – Serbest meslek erbabının vergi kimlik numarasını veya T.C. kimlik numarasını gösteren belge.
 • – Engelli kişinin T.C. kimlik numarası.
 • – Engelli kişiye bakmakla yükümlü olunduğunu gösteren belge (sağlık karnesi örneği).
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Basit usulde vergilendirilen engelliler

 • -Vergi kimlik numarasını veya T.C. kimlik numarasını gösteren belge.
 • – İlgili yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için rapor aslı veya noter tasdikli örneği, ilgili hastane yetkililerince “ASLI GİBİDİR” şerhi ile onaylanmış örneği.

Engelli vergi indirimi dilekçesi örneği 2022

engelli vergi indirimi başvurusu için gerekli olan dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ engelli vergi indirimi başvuru dilekçesi indir

Engelli vergi indirimi işyeri yazısı

Vergi indirimi engelli başvurusu için istenen evraklardan birisi de işyerinden alınacak olan çalıştığını gösterir yazıdır. Engelli vergi indiriminden yararlanmak için gerekli belgeler arasında olan işyeri yazısının boş bir örneğini word olarak buradan indirebilirsiniz ⇒  engelli vergi indirimi işyeri yazısı indir. Yazı örneği aşağıdaki gibidir;

 • ..……………………………………… isimli personelimiz ………………… sigorta sicil numarası ile …../…/…… tarihinden itibaren işyerimizde çalışmaya başlamış olup halen görevine devam etmektedir.Engellilik indiriminden faydalanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Engelli vergi indirimi ne zaman sonuçlanır ?

engellilere vergi indirimi başvurusu gerekli evraklarla yapıldıktan sonra Vergi Dairesi kişiyi hastaneye sevk eder. Hastanede hasta olan kişi heyete girer. Sonrasında engelli raporu vergi indirimi düzenlenerek vergi dairesine gönderilir. Bu sürecin sonuçlanması ortalama olarak 3-4 ay sürer. engelliler vergi indirimi başvurusunun sonuçlanması iş ve işlem yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde daha da uzun sürebilir.

2022 engelli vergi indirimi tutarları

2022 yılı için engellilik indirim tutarları ve engelli vergi indirimi hesaplaması oranlara göre aşağıdaki gibidir;

 • 1. Derece Engelliler  (Çalışma gücünün asgari %80’ini kaybetmiş olanlar): Aylık İndirim tutarı: 2000 TL.
 • 2.Derece Engeliler (Çalışma gücünün asgari %60’ını kaybetmiş olanlar) : Aylık indirim tutarı : 1170 TL.
 • 3. Derece Engelliler  (Çalışma gücünün asgari %40’ını kaybetmiş olanlar): Aylık İndirim tutarı: 500 TL,
 • olarak hesaplanacaktır.Söz konusu ücret tutarları hizmet erbabının ücretinden indirilmektedir.

Vergi indiriminden emeklilik sorgulama

Eğer en az %40 ve üzerinde raporunuz varsa bu kapsamda erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Hemen engelli emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek erken emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Aynı yazımızda engelli vergi indirimi emeklilik ve sorgulama işlemleri hakkında da detayları bulabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2022

01 Ocak 2022 tarihinden itibaren artık asgari ücrete kadar olan kısım gelir vergisinden muaf olacak. Yani brüt maaşı asgari ücret kadar bildirilen engelliler gelir vergisinde engelli indirimi alamayacak. Ancak brüt maaş asgari ücretin brütünü geçerse gelir vergisi kesileceğinden bu durumda gelir vergisine tabi olunan kısım kadar engelli vergi indirimi uygulanacak.  Hesaplama şekli ve ayrıntılar için brütten nete maaş hesaplama başlıklı sayfamızı ziyaret ederek brüt asgari ücret üzerinden net maaşlara göz atabilirsiniz. Net asgari ücrete yukarıda belirtilen engellilik indirimi tutarlarını eklemeniz gerekmektedir.

Engelliler erken emekli olabilmekte. Emekli olduğunuzda alabileceğiniz aylık tutarını öğrenmek istiyorsanız  bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi sorgulama 2022

Online olarak engellilik vergi indirimi sorgulama yapılabilecek bir platfom şu an için bulunmuyor. Rapor oranınıza göre yararlandığınız engellilik vergi indirimi durum sorgulamasını  işvereninizden maaş bordrosu alarak ya da vergi dairesine uğrayarak sorabilirsiniz. Bazı vergi dairelerinin resmi dairesi üzerinden vergi indirimi evrak takibi sorgulaması yapılabilmektedir.

Bakmakla yükümlü olduğu kişi ne demek ?

“Bakmakla yükümlü olunan kişi” ifadesi, engellilik indirimi uygulamasına ilişkin olarak yayımlanan 222 Seri No.lu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliğinde tanımlanmıştır.

Bu ifadeden, engelli kişinin tabi olduğu çalışma mevzuatı veya bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun mevzuatına göre bakmakla yükümlü sayılan anne, baba, eş, çocukları ve mahkeme kararı ile vasi tayin edilen kardeş anlaşılacaktır. Çocuklarda yaş sınırlamasına gidilmeksizin işlem yapılacaktır.

Engelli vergi indirimi başvuru sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda belirttiğimiz üzere engelli vergi indirim sorgulamasını online olarak yapamamaktasınız. Engeli vergi indirimi başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunuzun ne durumda olduğuna ilişkin son durumu ve engelli vergi indirimi durum sorgulamasını ise bağlı olduğunuz Vergi dairesine sorarak öğrenebilirsiniz.

Vergi indirim raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Artık e-imza ile imzalanarak elektronik ortamda düzenlenen engel raporları e-devletten görüntülenebilmektedir. Her ne kadar bu rapordan engeli vergi indirimi sorgulaması yapılamıyor olsa da engel derecenizi sorgulayabilir ve engelli raporunun bir çıktısını barkodlu olarak alarak ihtiyaç olması halinde Kurumlara verebilirsiniz. Engellilerde vergi indirimi raporu sorgulama sayfasına e-devlet şifresi ve T.C. numaranız ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

En az %40 ya da üzeri engel raporu olanlar ÖTV ve KDV indiriminden yararlanarak indirimli araba alabilirler. Sıfır araçta engelli indirimi şartları ve tutarlarına engelli araç alımı şartları başlıklı sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Engelli Vergi İndirimi Başvurusu, Sorgulama, Şartları 2022” üzerine 21 yorum

 1. Kolaylıklar diliyorum Mehmet bey 1989 yılının 11.ayında çalışma başladım. 9356 gün prim ödemem var. İş kazasına bağlı çalışma gücü kaybı için müracaat ettim. %43 sağlık raporum var.
  KDV. İndirimli engelli emekliliği ne başvuracağım. Fakat şu an çalışmıyorum.
  Çalışmayanlar bu haktan faydalanmazmı?
  Vergi dairesine başvurmadan önce minimum kaç gün çalışmış olmalıyım.
  İşe giriş tarihi itibarı ile bir önceki kanun ( müga 506)
  Bana bir ayrıcalık getiriyor mu?
  Zaman ayırdığınız için Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Vergi indiriminden emeklilik için fiili çalışıyor olmanız gerekiyor. İşe girişiniz yapılır yapılmaz vergi indirimi için başvurabilirsiniz. Süre şartı yok. Vergi indirimi zaten %40 ve üzeri gelirse emekli olursunuz.

   Cevapla
 2. engelli indirim dilekçe takibini yapamıyoruz.e devletten baktığımızdada sadece işlem sonlandırıldı deniyor.kime soracaz ne yapacaz belli değil

  Cevapla
  • Merhaba ben yeraltı madende çalışarak emekli pirim gun sayısını tamamamladım 5000 gun girişim 30 4 2004 şimdi isten çıktım kalp kapak deyiştiler ve11 yılık astım hastasım hafif derecede şimdi engelli rapor alsam emekli olabilirmiyim

   Cevapla
   • Merhaba. Engelli raporunuzu alın. Oranı bana bildirin ona göre hesaplayalım tekrar.

    Cevapla
 3. merhaba ben vergi indirimi aldım 100/95 ile arada bakur oldugu için kabul olmadı sonra mamüllü başvurusu yaptım kabul olmadı iki kurum neden ayrı sonuç çıktı anlamadım bide 5000 günüm varken bakura geçtim sonra lösemi ıldum işi bıraktım tekrar ssk oldum 900 gün yatırdım fazladan 1650 bakurum var ben hakkımı nasıl ararım

  Cevapla
  • Merhaba Hasan BEY. Sizin gibi günde yüzlerce kişi soru soruyor. Ben karşılık beklemeden sabırla hepsini yanıtlamaya çalışıyorum. Benim tahammülüm var. Siz de biraz sabırlı olun lütfen. Sorunuza gelince sağlık kurulu tarafından verilen kararlara yorum yapmak anlamsız. Bir şey diyemem yani.

   Cevapla
  • merhaba vergi indirimi süresi 3 ay kaldı bitmesine tekrar ne zaman başvuru yapmam lazım ve yine uzun sürer mi ilki gibi

   Cevapla
   • Merhaba. Şimdi başvursanız iyi olur. Genelde 3 ay kala başvuru yapılmakta. Ne kadar sürer onu bilmiyorum.

    Cevapla
 4. Slm benim SSK başlangıcı 2007 prim günü ise 3250 dir
  2020 ekimde de malülen emekli oldum 1500 TL alıyordum
  Fakat 2021 Ocak maaşı zamlı olacak dendi ama gene 1500 yattı
  Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Merhaba. En düşük emekli maaşı 1500 oldu. Zamlarla birlikte taban fiyatı geçmediği sürece siz zam almayacaksınız maalesef.

   Cevapla
 5. 31 01 2020 emekliğim için vergi imdirimi için vergi dairesine verdim evraklarımı hıç bır yer cevap alamıyorum

  Cevapla
  • Merhaba. Covid 19 nedeni ile işlemler biraz uzun sürüyor. Biraz bekleyin. Eğer sonuç gelmezse bağlı olduğunuz vergi dairesi ile görüşün.

   Cevapla
 6. 24 08 2020 de engelli vergi indirimi ile ilgili yazı, yani rapor%50 bakanlığa gitmiş, ne kadar sürede sonuçlanır, birde bulunduğum ilin vergi dairesine sorduğumda bakanlığa gitmiş 8,,9 ayı bulur gelmesi diyorlar yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  • Merhaba. Maalesef Covid-19’dan dolayı işlemler biraz aksamakta. Öyle dedilerse doğrudur. Bir yorum yapmak anlamsız. İşin içerisinde olanlar onlar sonuçta.

   Cevapla
  • Merhabalar. Süreç ile ilgili SGK’dan bilgi almanızı öneririm. Bu kadar uzun sürmemesi gerekiyor normalde.

   Cevapla

Yorum yapın

2