Erken Emeklilik Şartları Nelerdir 2022

Erken emeklilik şartları zaman zaman okurlarımız tarafından sorulmaktadır. Erken emeklilik yani yaş beklemeden emeklilik Kanunumuzda farklı şartlara bağlanmıştır. Belirtilen bu şartları sağlayanlar yaşa takılmadan erken emekli olabilmekte. Erken emekliliği emeklilikte yaşa takılanlar ile karıştırmayın.

Bu yazımızda kimlerin erken emeklilikten yararlanabileceği, detaylı şartlar ve konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Emeklilik şartları 2022

Emekli olabilmek için ilk sigorta, bağkur, emekli sandığı ve ya diğer isteğe bağlı sigorta kollarındaki ilk prim ödenmeye başlanan tarihe göre gereken prim gün sayısı, yaş şartı ve diğer sigortalılık süresi şartlarının sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar normal emeklilikte geçerlidir. Erken emeklilikte ise sigortalılar yaşa takılmadan emekli olurlar. Aşağıda emeklilik tablosu yazımıza bakarak emeklilik şartlarınızı hesap edebilirsiniz.

Uzun vade gün sayısı ne demek ?

Emeklilik primimi kapsayan ölüm ve yaşlılık sigortası primleri uzun vade gün sayısı olarak tanımlanır. Adına sadece iş kazası, meslek hastalığı ve ya hastalık primi ödemesi yapılan stajyer gibi sigortalılar haricinde sigortalı çalışan herkes, bağkur primi ödeyenler, memurlar ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim ödeyenler uzun vade kapsamında prim ödemesi yaparlar.

SGK Emeklilik tablosu 2022

İlk prim ödemeye başladığınız tarihe göre emekliliğiniz için gereken prim gün sayısı, yaş şartı ve sigortalılık süresi şartlarına emeklilik hesaplama tablosu sayfamızdan ulaşarak emeklilik çizelgesi aracılığı ile hesaplayabilirsiniz. Erken emeklilik şartlarına ise yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Erken emeklilikte son durum 2022

Yazımızın giriş kısmında da belirtildiği gibi bu yazımızda anlatılan erken emeklilik durumunu emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili düzenleme ile karıştırmayın. Bildiğiniz gibi EYT’ler emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamlamış ama yaş şartını sağlayamadığı için emekli olamayan kişilerdir. Bununla ilgili ise atılmış somut bir adım şu an bulunmamaktadır. 2022 erken emeklilik yasası son dakika haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kimler erken emeklilik hakkından yararlanabilir ?

Yaşa takılmadan emekli olabileceğiniz iki ayrı erken emeklilik türü vardır. Bunlardan birisi malulen emeklilik diğeri ise engelli diğer adı ile vergi indiriminden emekliliktir. Şimdi ayrı başlıklar halinde her ikisinin şartlarına değinelim.

1- Malulen emeklilik 2022

Eğer ilk sigortalı çalışma, bağkura prim ödeme, memur olduktan sonra ya da diğer sigorta kollarından birisinde prim ödemeye başladıktan sonra işgücü kaybınızı en az %60 ve ya üzerinde kaybederseniz ve en az 1800 gün ile 10 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlarsanız yaş beklemeye gerek olmadan malulen emekli olabilirsiniz. Malulen emeklilik başvurusu için gerekenler, ayrıntılı şartlar, alınabilecek emekli maaşı ve tüm ayrıntılar için hemen malulen emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2- Engelli emeklilik 2022

Eğer adınıza ilk defa prim ödeme tarihinden evvel ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa ve en az %40 ve ya üzerinde rapor varsa engelli ve ya diğer adıyla vergi indiriminden emeklilik hakkı elde edersiniz. Bu kapsamda yaş şartı aranmadan;

SSK kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız ilk defa adınıza prim ödenen tarihe göre engelli emeklilik şartlarınıza göz atmak için hemen engelli emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bağkurlular için ise şartlar aşağıdaki gibidir;

3- Bağkur erken emeklilik 2022

 • %60 ve ya üzeri raporu olanlar 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 günü tamamladıklarında,
 • %50-59 arası raporu olanlar 18 yıldan beri sigortalı olma ve 4680 günü tamamlamaları halinde,
 • %40-49 arasında raporu olanlar ise 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4380 günü tamamlamaları halinde emekli olurlar.

Çocuk sayısına göre emeklilik hesaplaması nasıl yapılır ?

Bildiğiniz üzere kadınlar ilk defa prim ödeme tarihinden sonra doğan 3 çocuk için doğum sonrası 24 aylık sürede adına prim ödenmemiş olması kaydı ile bu süreleri borçlanabilmekte. Bu süreler emeklilik yaşını etkilememekte ve sadece toplam prim gün sayısına ilave edilmekte. Her çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapılabilmekte.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Erken Emeklilik Şartları Nelerdir 2022” üzerine 2 yorum

 1. 26.07.1972 dogumluyum. 01.09.1995 te ozel okulda sigortali olarak ise basladim.2 yil 11 ay 14 gun calisma surem var. 09.10.1998 te devlet okuluna gecip memur oldum.01.11.2000-02.07.2001 arasi 8 ay ucretsiz dogum izni kullandim.2012 de hizmet birlestirmemi yaptim.Mebbiste emeklilige esas 25 yil 1 ay,Meb de kadrolu ogretmenlige esas 22 yil 1 ay 15 gun calisma surem gorunuyor.Ben emeklilik yasimi 52 saniyordum ama e devlette 53 gorunuyor.Dogum borclanmasi yapabilir miyim ve en erken nasil ne zaman emekli olabilirim?Simdiden tesekkur ederim:)

  Cevapla
  • Merhaba Fatma HANIM. Belirttiğiniz bilgilere göre hesaplama yaptığımda 52 yaşı tamamladığınızda yani 26.07.2024 tarihinde emekli olabileceğiniz görülmekte.

   Cevapla

Yorum yapın

1