Bağkur Primi 2022 Ne Kadar Oldu ?

Bağkur primi  2022 asgari ücrete bağlı olarak hesaplanıyor. İşveren olarak ödenecek sigorta primleri ve 2022 bağkur primi tutarları asgari ücretin belli olması ile birlikte netleşti. Bu yazımızda 2022 esnaf bağkur primi ne kadar, 2022 çiftçi bağkur primi ne kadar, bağkur prim hesaplama tablosu 2022 konularında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

2022 bağkur primi ne kadar ?

Ödenecek bağkur primi ödeme yapılan kapsama göre yani esnaf, tarım/çiftçi ya da isteğe bağlı olmasına göre farklılık gösterir. Bu yüzden ödenecek en düşük bağkur primi tutarlarını ayrı başlıklar altında belirtmek yararlı olabilecektir.

Esnaf bağkur primi ne kadar 2022

Vergi mükellefi ve şirket ortaklığı kapsamında bağkurlu olanların ödeyecekleri aylık bağkur primi tutarı 5 puanlık indirimden yararlanma ve yararlanmama durumlarına göre farklılık göstermekte. Peki esnaf bağkuru ne kadar ? Esnaf bağkur primi 2022 tutarları teşvikten yararlanma ve yararlanmama durumlarına göre aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Eğer geçmiş dönem işveren bağkur primi borcunuz yoksa ve bağkur primi ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız 5 puanlık indirimden yararlanırsınız.
 • Bu kapsamda ödeyeceğiniz esnaf bağkuru 2022 tutarı: 1.476,18 TL olacaktır.
 • Geçmiş döneme ait borç varsa ve ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız ödeyeceğiniz aylık bağkur primi tutarı 1.726,38 TL olacaktır.

Yukarıda belirtilen tutarlar esnaflar için aylık en düşük bağkur primi tutarlarıdır. Bağkur primleri 2022 taban tutardan ödemek istemiyorsanız ve primi yükseltmek istiyorsanız yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katına kadar arttırabilirsiniz. Daha yüksek maaş almak istiyorsanız ve imkanınız varsa prim tutarlarını yükseltmenizi öneriyorum.

Çiftçi bağkuru ne kadar 2022

Çiftçi bağkurlular da prim borçlarını düzenli ödediklerinde 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilmekteler. Bu yüzden çiftçi bağkur primi 2022 borçlarını düzenli ödeyenler ile geçmiş prim borcu olanların ödeyecekleri prim oranları farklılık gösterebilmektedir. Peki 2022’de çiftçi bağkuru aylık ne kadar ödeniyor  ?

 • Tarım bağkur priminizi düzenli ödüyorsanız aylık olarak 5 puanlık indirimle ödeyeceğiniz bağkur minimum prim tutarı: 1.426,97 TL olacaktır.
 • Düzenli ödemiyorsanız bağkur 1. basamak primi 2022 yani en düşük tarım bağkur ödemesi 1.668,83 TL olacaktır.

İsteğe bağlı bağkur primi 2022

Eğer isteğe bağlı kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız 2022  yılında ödeyeceğiniz prim tutarı 1.601,28 TL olacaktır. Bu kapsamda prim ödemesi yapanlar 5 puanlık indirimden ya da başka bir prim indiriminden yararlanamaz. Ödenecek en yüksek isteğe bağlı 2022 bağkur primleri ise 12.009,00 TL’ye kadar yükseltebilirsiniz. Böylece emeklilikte daha yüksek maaş almanın önü açılmış olacaktır.

Avukat bağkur primi 2022

Avukatların ödeyecekleri aylık bağkur taban primi 2022 tutarı prim ödemelerini düzenli yapması halinde 1.476,18 TL, 2022 bağ kur primi ödemelerini düzenli yapmamaları halinde ise 1.726,38 TL olacaktır. Yazımızın devamında ise tüm prim tutarları için bağkur primi nasıl hesaplanır, bağkur prim oranı 2022 konusunda ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

En düşük bağkur primi ne kadar ?

En düşük aylık bağkur primi ev hanımlarının ödemiş olduğu primdir. Ev hanımları bağkur kapsamında aylık en düşük 1547,90 lira olacaktır. İşveren olarak ödeyeceğiniz aylık güncel prim tutarları için  ssk primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 bağkur primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Bağkur basamak primleri brüt asgari ücrete göre yapılır. Asgari ücret artışı ile birlikte ödenecek aylık bağkur 2022 primi tutarları da belirlenir. Asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret tutarları tüm yıl için belirlendiğinden bağkur primleri de genel olarak tüm yıl aynı tutarlardan uygulanır.

 • Bağkur primi hesaplama 2022 asgari ücret de esas alınarak esnaflar, şirket ortakları, avukatların ödeyecekleri en düşük bağkur aylık prim brüt asgari ücretin %34,5’idir. Düzenli prim ödeyenler 5 puanlık indirimle brüt asgari ücretin %29,5’i üzerinden prim ödemesi yaparlar. Ödenecek en yüksek prim tutarı da belirlenen tutarın 7,5 katına kadar arttırılabilmekte.
 • İsteğe bağlı sigortalılar brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler.

2022 Bağkur borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Şirket ortağı, esnaf, isteğe bağlı ve tarım bağkur borç sorgulaması işlemlerini e-devletten yapabilirsiniz. Bağ kur primi 2022 borç sorgulamasını yapmak için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz: 4b bağkur borcu sorgulama.

Bağkur prim indirimi 2022

Geçmiş döneme ilişkin bağkur prim borcu olmayan, olsa bile yapılandıran ya da taksitlendiren ve taksitleri düzenli ödeyenler taksit harici borçlarının da olmaması koşulu ile bağkur indirimi 2022 5 puanlık indirimden yararlanarak ödeyebilmekte.

Bağkur düzenli ödeme indirimi 2022 hakkından isteğe bağlı bağkurlular hariç tüm bağkurlular yararlanabilmekteler. İndirimden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir başvuru da yapmak gerekmiyor. 2022 aylık bağkur primi borcu olmadığında ve prim düzenli ödendiğinde sistem otomatik olarak indirimi uygulamakta.

Bagkur basamak prim listesi 2022

Bağkurda 2008’den önce bağkur basamak prim listesi düzenlemesi vardı ve 2008’den önce bağkura başlayanlar tabandan ödemeye başlar ve zamanla bağkur basamak listesinde yükselirdi. 2008/10. aydan sonra basamak düzenlemesi kaldırıldı. Yürürlükteki düzenlemede kişiler tabandan ödemeye başlıyor. Eğer talep olmaz ise hep en düşük primden ödeme yapılmaya devam ediliyor. Eğer talep ederseniz prime esas kazancı yükselterek daha yüksek prim ödeyebilir ve emekli maaşınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bağkur basamakları 2022 prim oranları asgari ücrete göre hesaplanmakta ve güncel prim tutarları yukarıdaki gibi olmaktadır.

Bağkur primi nasıl ödenir ?

Prim ödemelerinizi T.C. kimlik numaranız ile PTT ve banka şubelerine, ATM’lere, mobil ya da internet bankacılığı kanallarından online ödeyebilirsiniz. Ödeme vadesi geçmemiş bağkur prim borçlarınızı SGK ödemeleri-4b Bağkur prim ödeme menüsünden, ödeme vadesi geçmiş borçlar ile yapılandırma kapsamındaki borçları ise SGK ödemeleri-4b Bağkur Geçmiş dönem menüsünden ödeyebilirsiniz.

Bağkur son ödeme tarihi ne zaman ?

4b bağkur primi 2022 son ödeme tarihi her ay için diğer ayın sonudur. Örneğin 2022/Nisan ayı için bağkur prim ödeme son günü 31 Mayıs 2022 tarihi olacaktır. Bağkur primleri son ödeme tarihine kadar ödenmediğinde gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca son ödeme tarihine kadar ödenmeyen primler iki aydan fazla olursa hem bağkurlunun kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu yani sigortasından yararlanan eşi, çocukları ya da annesinin sağlık sigortası da kapanır.

Bağkur prim borcu ödemezse icra uygulanır mı  ?

Şu an için ödeme vadesi geçmiş prim borçlarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından icra takibi yapılmamakta. Geçtiğimiz yıllarda Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme vadesi geçmiş şirket ortaklarının 4b bağkur prim borçlarını icra takibine almıştı. Hali hazırda bağkur prim borçları için icra takibi yapılmıyor olsa bile önümüzdeki zamanlarda bu borçların icra takibine alınacağını ve bununla ilgili hazırlıkların sürdüğünü söyleyebiliriz.

Bağkur basamak yükseltme nedir, nasıl yapılır ?

4b kapsamında tesciliniz açıldığında en düşük tutardan açılır. Siz dilerseniz en yüksek bağkur primine kadar yani en düşük tutarın 7,5 katına kadar priminizi arttırabilirsiniz. Bunu da e-devletten kolayca yapabilirsiniz. 2022 4b bağkur primi yükseltme ve daha yüksek emekli maaşı almanın yolunu açmak için;

 •  Öncelikle buradan e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ bağkur prim yükseltme e-devlet girişi
 • İlk tescilde bağkur prim basamakları tabandan açılır.
 • Beyan Edilen Günlük Kazanç Tutarı kısmında beyan edebileceğiniz en düşük ve en yüksek günlük kazançlar gelecektir. Bu tutarlar arasında bir tutar seçerek HESAPLA diyin.
 • Hesaplama yaptığınızda Beyan Edilen Günlük Kazanca Göre Aylık Ödenecek Prim Tutarı gelecektir. Yanlız bu indirimsiz olacaktır. Eğer bağkur prim indirimi şartlarını sağlıyorsanız ayrıca bu tutar üzerinden 5 puanlık indirim yapılacaktır.
 • BEYAN ET dediğiniz anda kazanç tutarı değişecektir ve beyan tarihinden sonraki bağkur pirimi yeni beyanınız esas alınarak hesaplanacaktır.
 • Beyan tutarını değiştirmediğiniz sürece aylık bağkur ödemesi bu beyan üzerinden devam edecektir.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Bağkur Primi 2022 Ne Kadar Oldu ?” üzerine 19 yorum

 1. Mehmet Bey merhaba, ilk işe giriş tarihim 2002 yılı olmasına rağmen, ilk prim ödemem 2004 olduğu için, sgk giriş tarihim 2004 yılı olarak sayılıyor. Anayasa mahkemesinin 14 ocak 2021 tarihli ve 3 mart 2021 ‘de resmi gazetede yayımlanan “Emeklilikte işten ayrılma şartının iptal edilmesine ilişkin aldığı karar benim bu iki yıllık dezavantajımı ortadan kaldırır nitelikte midir? Yani bu iki yılın prim borcunu ödeyerek fiili hizmet süreme ilave ettirebilir miyim. Saygılar, teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Anayasa mahkemesinin kararı ile sizin durum arasında çok bir bağ kuramadım. Prim ödenmedi ise sayılmaz. Sayılabilmesi için eğer o dönem çalıştı ya da prim ödenmedi ise dava açmanız gerekir.

   Cevapla
 2. Merhaba,

  Yaklaşık 20.000Tl Bağ-Kur prim borcum bulunmakta ve bunun için dün eve tebligat gönderildi. Ama ben isyerimi geçen hafta kapattım artık vergi mükellefi de değilim. Borcu ödemem durumunda icra başlatılacağı yaziyor. Bunu ödeyebilecek durumum yok ve işsizim. Primi sildirebilir miyim yada dondurabilir miyim? Taksitlendirme yapsam dahi işsizim ödeme yapamayacağım. Lütfen ne yapmam gerekiyir bu durumda yardım eder misiniz?

  Cevapla
  • Merhaba. Taksitlendirme hakkınız var. Ancak senelik faizi %15 civarında. 36 aya kadar taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu durumda icra takibi durdurulur. Yeniden yapılandırma ya da dondurma/sildirme için yasal düzenleme çıkması gerekiyor. Şu an böyle bir hakkınız bulunmuyor.

   Cevapla
 3. Bugünün asgari prim tutarını ödeyip, o günkü asgari tutarın getirisini kazanmak hem fahiş bir maliyeti hem de eksi bir getiriyi kabullenmek anlamına geliyor. 2009 yılı asgari ücret priminin, ana parası 230 lira,güncel faiziyle ödersem bile780 lira ama ihya edeince 1015 lira.Zahmet verdim Mehmet Bey,teşekkürler.

  Cevapla
 4. Merhaba Mehmet Bey, yine ihya ile ilgili bilgilendirmenize ihtiyacım olacak. Mesela 2009 ocak ayını asgari ücretten ihya edince, bugünkü prim tutarı 1015 lirayı ödemem gerekir sanırım, peki emeklilikte kazanç hesabı yapılırken 2009 ocak asgari ücreti çarpı güncelleme katsayısı olarak mı değerlendirilecek. Bir de 2018deki gibi ihya borcuna yine af gelirse 2009 ocakta bildirdiğim kazanç beyanımı esas alınır, yoksa kazanç beyanını değiştirebilir iyim, teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Her iki durumda da esas alınacak kazanç ilgili dönemin kazancı olacaktır. Yani 2009 prime esas kazancı esas alınır. Yapılandırma zamanı tek fark mevcut dönemin primi üzerinden hesaplama yapılıyor ve faizleri yeniden yapılandırılıyor.

   Cevapla
 5. Anladım, 3 yıl 2 aydır engelli kadro memurum.En az 4 ay daha memurluk yapmalıyım o zaman. Keşke ihyayı yüksekten borçlanıp, prim affıyla düşükten ödemenin bir yolu olsaydı.İlginize teşekkürler Mehmet Bey,zahmet verdim..

  Cevapla
 6. Teşekkür ediyorum Mehmet Bey, ihya sürem (2008_2013) tam 60 ay. Şu an memurum, ihyayı ödersem emeklilik statüm son 1261 gün kuralından bağkuramı döner yoksa memur emekliliğimi olur. Bir de 882 lira primimi yükseltmeyi talep edebilir miyim iyi günler

  Cevapla
  • Ne zamandır memursunuz ? Eğer 3,5 yıldan fazla emekli sandığı kapsamında çalışırsanız ya da çalıştıysanız haklarınız emekli sandığına geçer. Primi yükseltemiyorsunuz diye biliyorum. Borçlanma tabandan yapılmakta.

   Cevapla
 7. Bir de örnek veriyorum, 2008 martta (430,90 tl) dondurduğum süreyi ihya ederken bugün sanırım 1780 lira eşdeğerinde ödeyeceğim. Olası bir prim affında bu tutar 430.90+ kısmi faiz şeklinde ilişkilendirir mi. Borç geri yürürmü. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Bugün ihya başvurusunu yaparsanız dondurulan her ay için 882 lira ödersiniz. Bir önceki yapılandırma ihya borçlanmasını da kapsamıştı. Gelecek yapılandırma da kapsayabilir. Eğer öyle olursa sizin dediğiniz gibi hesap edilir.

   Cevapla
 8. Merhaba, dondurduğum esnaf bağkur primlerimi ihya ederken; prim tutarını istediğim düzeyde belirleyebilir miyim yoksa sadece zamanında bildirdiğim prim düzeyi mi geçerlidir.Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Talepte bulunduğunuz tarihte geçerli aylık primler üzerinden hesaplama yapılır. Bir de dondurulan sürenin tamamını borçlanmak zorundasınız. Kısmi borçlanma yapamazsınız.

   Cevapla

Yorum yapın

4