Esnaf Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Esnaf muafiyet belgesi nedir ? Günümüzde hemen hemen her faaliyet vergilendirilmektedir. Ancak bazı faaliyetler geliştirilebilmesi için bazıları da vergilendirilmeyecek kadar küçük olduğundan vergiden muaf tutulmuştur. Esnaf muafiyeti ve gelir belgesi muafiyet belgesi kavramı burada devreye girmektedir. Bu yazımızda kimler esnaf muafiyetinden yararlanabilir, belge nasıl ve nereden alınır hakkında detayları bulabilirsiniz.

Esnaf muafiyet belgesi nedir ?

Şartlara ve belgenin alınmadığına geçmeden evvel dilerseniz esnaf vergi muafiyeti belgesi nedir sorusunun cevabını verelim. Gelir idaresi Başkanlığı tarafından çeşitli kriterlere göre belirlenen bazı mesleklerde kazanç ya da diğer durumlara göre vergiden muaf tutulan işyerlerine verilen belgedir. Faaliyet belgesi muafiyetinden kimlerin yararlanabileceği ve vergi muafiyet belgesi nasıl alınır konusunda detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Esnaf muafiyet belgesi ne işe yarar ?

Bildiğiniz üzere hem kendi adına çalışan hem de bir işyerinde çalışan ve ücret geliri ile diğer kazançları elde edenler gelir vergisine tabi tutulmakta ve gelir vergisi dilimleri üzerinden gelir vergisi ödemektedirler. İşte muafiyet kapsamında sayılan ve aşağıdaki şartları sağlayarak vergiden muaf belgesi alan kişiler gelir vergisi ödemekten muaf tutulmaktalar.

Esnaf muafiyet belgesi şartları nelerdir, kimler yararlanır ?

Esnaf muafiyetinden yararlanmanın en başlıca şartı iş yerinizin bulunmamasıdır. Esnaf muafiyetinden sadece gerçek kişiler yararlanabilir. Esnaf muafiyetinden yararlanacak olan diğer kişiler şunlardır.

 • İnternet üzerinden evde ürettiği örgü ve benzeri malzemeleri yıllık olarak belirlenen limiti geçmemek şartıyla internet üzerinden satış yapan şahıslar.
 • Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler,
 • Bir iş yeri açmaksızın gezici olarak ve doğrudan doğruya müstehlike (tüketici)  iş yapan hallaç, kalaycı, lehimci, musluk tamircisi, çilingir, ayakkabı tamircisi, kundura boyacısı, berber, nalbant, fotoğrafçı, odun ve kömür kırıcısı, çamaşır yıkayıcısı ve hamallar gibi küçük sanat erbabı olmak
 • Köylerde gezici olarak her türlü sanat işleri ile uğraşanlar ile aynı yerlerde aynı işleri bir işyeri açmak suretiyle yapanlar
 • Ziraat işlerinde kullandıkları hayvan, araba, motor, traktör gibi vasıtalar veya sandallarla nakliyeciliği mutat hale getirmeksizin ara sıra ücret karşılığında eşya ve insan taşıyan çiftçiler
 • Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler  ile oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı  gibi ürünleri  işyeri  açmaksızın satanlar
 • Bir işyeri açmaksızın kendi nam ve hesabına münhasıran kapı kapı dolaşmak suretiyle her türlü hurda maddeyi toplayarak veya satın alarak bu malların ticaretini yapanlara veya tekrar işleyenlere satanlar
 • Bir işyeri açmaksızın münhasıran gezici olarak, milli piyango bileti satanlar ile 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre gerçek ve tüzel kişilerin mallarını iş akdi ile bağlı olmaksızın bunlar adına kapı kapı dolaşmak suretiyle tüketiciye satanlar

Esnaf muafiyetinden yararlanabilir.

Esnaf Muafiyetinden Kimler Yararlanamaz ?

Aşağıda bahsedilen kişiler esnaf muafiyetinden yararlanamaz ve vergiden muaf esnaf belgesi alamazlar.

 • Ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tâbi olanlar
 • Yukarıda bahsedilen faaliyetleri gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlı olarak yapanlar (Yani vergi dairesinde kaydı olan bir gerçek kişi yada şirkete bağlı olarak yukarıdaki faaliyetleri yapan şahıslar yararlanamaz.
 • motorlu aracı olmadan da olsa Giyim eşyalarıyla zati ve süs eşyaları satanlar, değeri yüksek olan ev eşyaları ile pazar takibi suretiyle gıda, bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit iş yerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o iş yerlerinde satışı yapılan aynı neviden malları satanlar yararlanamaz.
 • Ticari işletmelere ait atıkları devamlı olarak veya aralıklı olarak taşıyanlar
 • Evinde dikiş nakış, örgü vb. faaliyetlerinde işçi çalıştıranlar esnaf muafiyetinden yararlanamaz.
 • Pazar takibi suretiyle ürettikleri malı satanlar
 • Traktör, araba vb kullanarak bir ücret karşılığı olarak sürekli insan ve eşya taşıyanlar.

Vergiden muaf belgesi nasıl alınır ?

Peki vergiden muafiyet belgesi nasıl alınır ? Esnaf muafiyet Belgesi  kişinin yukarıdaki şartları taşıması durumunda ikametlerinin yetki alanına girdiği vergi dairesi müdürlüklerine başvurması sonucu alınmaktadır. Başvuru için ise dilekçe gerekmektedir. Dilekçeyi aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıdan indirebilirsiniz.

Esnaf muafiyet belgesi dilekçesi

Esnaf muafiyet belgesi başvurusu Vergi Dairesi internet sitesi üzerinden online olarak yapılabilmekte.

 • Esnaf vergi muafiyet belgesine online başvuru yapmak için öncelikle buradan sayfaya giriş yaparak esnaf vergi muafiyeti belgesi alma dilekçesi verebilirsiniz ⇒ vergi muafiyet belgesi alma başvurusu .
 • Burada tüm alanları eksiksiz olarak doldurduktan sonra vergiden muaf belgesi başvurunuzu online olarak tamamlayabilirsiniz.

Vergiden muaf belgesi nereden alınır ?

Peki vergi muafiyet belgesi nereden alınır ? Bu dilekçeyi doldurup ilgili vergi dairesine başvurduktan sonra vergi dairesi tarafından gerekli yoklama ve tetkikler yapılır. Bu yoklama ve araştırma sonucunda esnaf muafiyeti belgesi almanız uygun görülmesi halinde tarafınıza gelir vergisi muafiyet belgesi verilmektedir.

Esnaf muafiyet belgesi geçerlilik süresi

Esnaf muafiyet belgesi size verildiği tarihten itibaren 3 yıl geçerlidir. 3 yıl sonra tekrar yeniletmeniz gerekecektir. Ayrıca herhangi bir panayırda yada satış yaptığınız yerde bu belge sizden istenmesi halinde ibraz edemezseniz belgeniz iptal edilecektir.

Vergi muafiyeti belgesi ile internetten satış yapılır mı ?

İnternet üzerinden satış günümüzde en çok tercih edilen pazarlama alanlarının arasında yer almakta. Talebin artması ile birlikte satış yapanlar da vergiden muaf belgesi almak için vergi dairesine başvuru yapmaktalar. Sadece evde yaptığı el işi, örgü ve benzeri ürünleri satanlar ve yıllık cirosu belirlenen limitin altında olanlar muafiyetten yararlanabilmekte. vergiden muaf belgesi ile kapıda ödeme ile satış yapmak isteyenler için de aynı durum geçerli.

Esnaf muafiyet belgesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda vergiden muaf esnaf belgesi nasıl alınır başlığı altında belgeyi nasıl ve nereden alabileceğiniz hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdik. Belge düzenlendikten sonra vergi dairesinden elden alabilirsiniz ya da size internet vergi dairesi üzerinden gönderilebilir. İnteraktif vergi dairesi üzerinden başvuru dilekçesi gönderilmesi mümkün iken esnaf muafiyet belgesi örneğinin interaktif vergi dairesi üzerinden görüntülenebilmesi ya da sorgulanabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Oylama
mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Esnaf Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1