Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2021

0

Ev hanımı sigortası primi ne kadar oldu ? Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak dışarıdan sigorta ödeme yolu ile prim ödeyerek emekli olabileceği birçok sigorta kolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ev hanımı isteğe bağlı sigortadır. Sgk ev hanımı sigortası kapsamında ev hanımları dışarıdan prim ödemesi yaparak erken emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Bu yazımızda ev hanımı sigorta primi başvurusu nasıl yapılır, ev hanımları nasıl emekli olur ve 2021 yılında ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta primi ne kadar ile ev hanımı bağkur primi ne kadar konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Ev hanımı sigortası nasıl yapılır ?

Ev hanımları için evden sigorta ödeme yolu ile emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Ev hanımlığı sigortası başvurusu için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Herhangi bir kapsamda sigortalı olmamanız,
 • Türkiye’de ikamet ediyor olmanız,
 • Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Bunların haricinde gelir vergisinden muaf olmanız ve Vergi Dairesinden buna dair yazı almanız gerekmektedir.

Ev hanımı sigorta ödemesi başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

 • Ev hanımları isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ( indir ).
 • Başvuru formunda “(……..) 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum.” kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.
 • Ev hanımı Sgk ödemesi başvuru formuna ilave olarak Vergi Dairesinden gelir vergisinden muaf olduğunuza dair belge almanız gerekmektedir.

Ev hanımlarına emeklilik için nereye başvurulur ?

Ev hanımları emeklilik şartlarını sağlıyorsanız yani emeklilik için gerekli olan sigorta primi, gün sayısı ve yaş şartını sağlıyorsanız;

 • SSK ve bağkur için son prim ödemesinin bağlı olduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı için Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü- Mithatpaşa Cad. No: 7 Sıhhıye Ankara adresine başvurmanız gerekiyor.

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2021

Peki ev hanımı isteğe bağlı sigorta primi ne kadar ? Ev hanımlarına emeklilik hakkı kazandırmak için ödenecek ev hanımları sigorta prim ücreti;

 • 2021 yılında aylık en düşük isteğe bağlı ev hanımı sigorta primi 1068,00 TL.
 • En yüksek ev hanımları sigorta primi ise 7,5 katı yani 8013,60 TL olacaktır.

İsteğe bağlı bağkur primi , Ek 5 tarım sigortası ve diğer dışarıdan sigorta primi ödenen sigorta kollarına ait 2021 yılında en düşük ve en yüksek primlere ile toplu para yatırarak emekli olma konusunda detaylara isteğe bağlı sigorta ne kadar başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ev hanımı ssk primi ne kadar 2021

Bir işyerinde SSK kapsamında çalıştırılacak olan kadın sigortalılara ödenecek ssk primi brüt kazanca ve işveren ile çalışanın yararlanacağı teşviklere göre farklılık gösterir. Teşvikli ve teşviksiz olarak 2021 yılında ödenecek tüm sigorta primlerine ssk primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik şartları nelerdir ?

Peki ev hanımları nasıl emekli olabilir ? Emekli olunacak tarih ilk defa prim yatırılan tarihe göre değişir. İlk defa 01.05.2008 tarihi ve ya sonrasında sigortalı ya da bağkurlu olan kadınlar;

 • SSK’dan 7200, bağkurdan ise 9000 gün 58 yaşında emekli olabilirler.
 • Yaştan ise 5400 gün ve 61 yaş şartı ile emeklilik hakkı elde edebilirler.

Eğer ilk defa ev hanımları sigortası kapsamında tescil başvurusu yapacaksanız bu durumda yukarıda isteğe bağlı sigorta ev hanımı başvurusu için gerekli belgelerle ikamet olarak bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.  SGK emeklilik tablosu yazımızdan ise ilk prim ödemeye başladığınız ya da başlayacağınız tarih itibariyle emekli olabileceğiniz tarihi hesaplayabilir ve ev hanımlarına emeklilik başvurusu konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile olabilir mi ?

Toplu para ile ev hanımlarına emeklilik hakkı sadece Türkiye ile Sosyal Güvenlik anlaşması imzalamış olan ülkelerde ikamet eden ve Türk vatandaşı olan kadınlara verilmiş bir haktır. Türkiye’de ikamet eden kadınların mevcut düzenlemede toplu ev hanımı Sgk primi ödemek sureti ile borçlanabileceği ve ev kadınlarına emeklilik hakkını erken verebilecek bir düzenleme bulunmuyor.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.