2022 Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi çalışanın brüt kazancı üzerinden hesaplanıyor. SGK Ek 9 ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla ya da 10 günden az çalıştırdığınız bebek bakıcısı, hasta bakıcısı, bahçevan v.s. gibi evde çalışan kişilerin 2022 sigorta primi tutarları brüt asgari ücrete göre hesap edildiğinden asgari ücretle birlikte 2022 yılında ödenecek ek9 sigorta prim tutarları da belli oldu.

Bu yazımızda ek 9 10 günden fazla çalışacak ev hizmetleri için 2022 yılında yararlanabileceğiniz sigorta teşvikleri, ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı, prim tutarları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK ev hizmetleri teşvik şartları 2022

Ek9 10 günden fazla çalışanınız için 2022 yılında yararlanabileceğiniz çok önemli teşvik vardır. Bunlar 4447/10 madde yani 6111 sayılı kanun teşviği, diğeri ise 4447/19. madde yani 27103 sayılı kanun teşviği.

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik şartları nelerdir ?

Teşvikten yararlanmak için işveren olarak prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş borcunuzun olmaması şartı haricinde bir şart aranmaz.

 • İşe alınan işçi açısından ise şartlar şu şekildedir; daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması, işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmasının olmaması, bayan olması, erkek ise 18-29 yaş arasında olması yeterli.
 • Bu şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz ve çalışanın brüt ücreti üzerinden %17 oranında ssk primi ödersiniz.
 • Size tavsiyem işe başlatmadan önce www.iskur.gov.tr adresinden işçi adına işsizlik kaydı oluşturmanız. Bu durumda 6 ay ilave teşvikten yararlanma hakkı kazanırsınız ve toplamda 30 ay süre ile yararlanırsınız.

Ev hizmetleri 27103 yararlanma şartları 2022

6111 teşviğine göre çok daha avantajlı bir teşviktir. Gerekli şartları sağladığınızda  10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarının tamamını devlet öder. Bu kapsamda ev hizmetlerinde teşvikinden yararlanabilmeniz için;

 • Çalışanın İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, işe aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden çok bağkur, ssk v.s. çalışması olmaması gerekiyor.
 • Bu şartları sağlamanız halinde ek9 10 günden fazla yeni açtırdığınız işyerinde ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki 9 ay primin tamamını devlet öder. Eğer kişi 18-25 yaş arası erkekse ve ya engelli ise ya da bayan ise teşvikten yararlanma süresi 18 aya çıkar. İlk 3 ayı siz ödersiniz sonraki 15 ayı devlet.
 • Eğer 6111 sayılı kanun ve 7103 sayılı kanun teşvik şartlarını birlikte sağlıyorsanız ilk 3 ay 6111’den yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay geçtikten sonra dilekçe ile SGK’ya başvurarak teşvik değişikliği isteyeceksiniz. 7103 sayılı kanun süresi bittikten sonra da kalan süre kadar 6111’den yararlanmak için yeniden SGK’ya dilekçe vermelisiniz.

Evde çalışana sigorta nasıl yapılır ve evde çalışan sigortası başvurusu için gerekenler ve ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkışı nasıl yapılır öğrenmek için hemen Ek 9 10 Günden Fazla Ev Hizmetleri Başvuru ve Çıkış İşlemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti 2022

Ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması brüt kazançları üzerinden yapılmakta ve ödenecek ev hizmetleri sgk primi tutarı yararlanılan teşvik tutarına göre farklılık göstermekte. Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2022 yılında yararlanılan teşviğe göre aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Eğer geçmiş prim borcunuz varsa, prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız herhangi bir indirimden yararlanmazsınız. Bu kapsamda ödeyeceğiniz ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta primi aylık olarak 1876,50 TL  olacaktır.
 • Prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız 5510/5 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda çalışanın brüt ücreti üzerinden %32,5 oranında prim ödersiniz. Bu kapsamda aylık ev hizmetleri sigorta primi: 1626,30 TL.
 • Ev hizmetlerinde işçi çalıştıranların en çok yararlandıkları teşvik 6111 sayılı Kanun teşviğidir. Bu evde çalışanlara teşvik kapsamında çalışanın brüt maaşı üzerinden %17 oranında sigorta primi ödenir.  2022 yılında bu kapsamda çalışan asgari ücretli ev hizmetleri çalışanı için ödenecek aylık ek-9 10 günden fazla prim ödemesi  tutarı 850,68 TL olacaktır.

10 günden az çalışan prim tutarı ne kadar ?

SGK Ek9 10 günden az çalışan sigorta primi ise günlük asgari ücretin brüt tutarının %2’isidir. Bu kapsamda çalıştırılan bir sigortalı için işveren sadece iş kazası ve meslek hastalığı evde çalışanlar için sigortası öder. Bu sigorta emeklilikte geçerli değildir. Çalışan isterse kendi isteği ile 30 güne tamamlayabilir. Ödenecek 1 günlük prim tutarı 2022 yılında 3,33 TL olacaktır.

Bebek bakıcısı sigorta hesaplaması nasıl yapılır ?

Bebek bakıcıları da ev hizmetleri kapsamında sigortalanır. Bakıcı olarak ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigorta primi tutarları hesaplaması ve teşvikten yararlanma şartları aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Ayrıca bakıcı olarak evde çalışanlara sigorta nasıl yapılır, 10 günden fazla ev hizmetleri ödemesi hakkında ayrıntılı bilgi için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancıların sigorta primi ne kadar ?

Yukarıda evde çalışana sigorta işlemleri ve ödenecek aylık ev hizmetleri sgk prim tutarlarının tamamı oturma izni alınmış yabancı bakıcılar ve ev hizmetlerinde çalışanlar için de geçerlidir. Yabancı ev hizmetleri çalışanları da evde çalışana sigorta teşviklerinin hepsinden yararlanma hakkına sahiptirler.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır 2022

Prim ödemeleri işveren T.C. numarası ile yapılabilmekte. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan ve hizmetlerini 30 güne tamamlamak isteyenler ise kendi T.C. numarası ile takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapabilmekte. Ek 9 10 günden fazla prim ödemesi SGK- EK 9 10 Günden Fazla Prim ödeme menüsünden yapılabilmekte. Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devletten yapılamamaktadır.

10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır ?

Eğer ev işlerinde çalışanların sigortası ek9 10 günden az kapsamında yapılıyorsa sadece iş kazası ve meslek hastalığı primini ödemek için ödemeler işveren T.C. numarası ile sonraki ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri-Ek 9 10 Günden az menüsünden yapılmalıdır. Aynı zamanda çalışanın da diğer ayın sonuna kadar 30 günden eksik kalan süreleri 30 güne tamamlama hakkı bulunmaktadır. Eğer tamamlamak isterse diğer ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri- Ek 9 Hizmet Tamamlama menüsünden ödeme yapması gerekmektedir.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2022

Aşağıda ev hizmetleri örnek maaş bordrosunda da hesaplama kısmında belirtildiği üzere ev hizmetlerinde çalıştırılanlar gelir vergisinden muaftır. Bu yüzden 2022 yılı için asgari ücret üzerinden ek9 net maaş tutarı yani ev hizmetleri asgari ücreti 4253,40 TL olacaktır. Gelir vergisi muafiyetinden dolayı asgari geçim indirimi de ödenmemekte. Bu yüzden  ev hizmetlerinde çalışanlar asgari ücret net tutarı aşağıdaki bordro örneğinde hesaplandığı gibidir.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2022

Bordro hazırlanırken ev hizmetleri için aşağıdaki parametrelere dikkat edilmesi gerekmektedir;

Bordro Yılı 2022
Bordro Ayı …….
Çalışma Günü ₺30,00
Brüt maaş: ₺5.004,00
SGK Payı ( %14) ₺700,56
İşsizlik Primi ( %1) ₺50,04
Net Maaş:  ₺4.253,40

Ev hizmetlerinde çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi ?

10 günden fazla çalışan prim ödemesi yapanlar da işçi için işsizlik primi ödemesi yapmaktadır. İşveren tarafından çıkış verilmesi ve ev hizmetleri işsizlik maaşı için gerekli olan son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması şartının sağlanması halinde alabilir. Bu şartlar sağlanıyorsa e devlet aracılığı ile ya da elden herhangi bir İşkur Müdürlüğü’ne işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir.

Ev hizmetlerinde çalışanların emekliliği nasıl olur ?

10 günden fazla çalışan ev hizmetleri kapsamında sigorta bildirimi yapılanlar eski adı ile ssk yeni adı ile 4a kapsamında sigortalı sayılırlar. İlk prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazmanız halinde ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz.  Dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de on günden fazla ev hizmetleri kapsamında ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“2022 Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?” üzerine 49 yorum

 1. MErhaba
  2015 yılından itibaren yanımda ev hizmetlisi olarak çalışan bir bayan için 24 yıl sure ile 6111 sayılı kanundan faydalanmıştım. Toplam 4 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra ayrıldı. Şimdi tekrar yanımda çalışması halinde sigorta teşviklerinin hangisinden faydalanabilirim? Şu anda 6 ay süre ile sigortası yok. 6111 veya 27103 teşviklerinden hangisinden faydalanabilirim.
  Tesekkurler

  Cevapla
 2. Merhabalar, Ev hizmeti olarak çocuk bakıcılığı yapan bir kişi devlet teşviki ile sigortası yatıyor, maaşını bankadan (maaş hesabı) alıyor, ancak borçlarıda var teşvik ile yatan sigortalı çalışanın maaşına haciz uygulanır mı?? Yardımlarınızı bekliyorum.

  Cevapla
  • Merhaba. Haciz işlemlerinin sigorta prim teşviki ile bir ilgisi yok. Hacizlik bir durum varsa maaşının 1/4’üne kadar haciz uygulanabilir.

   Cevapla
   • Cevap için teşekkürler. Bir sorum daha var yine bu şekilde çalışıp belli bir süre sonra maaşlı değil sadece sigortası yatacak şekilde çalışmaya devam etse (bankaya para yatmıcak )maaş almadan iş veren açısından sıkıntı olur mu? Haciz yazısı geldiğinde sadece sigorta ödemesi yapılıyor diye alacaklıya kesinti yapmayabiliyor mu?

    Cevapla
    • Öyle bir şey olmaz. Sigorta yapılıyorsa bu iş karşılığı yapılıyor. Dolayısıyla maaş ödeniyor. Aktif sigorta varsa haciz kararının uygulanması zorunludur.

     Cevapla
 3. merhaba…
  ev hizmetlisi 30 gün çalışan birinin ssk maliyeti (5 puanlık indirim ile) 1626,30 TL. demişsiniz. devlet 450 tl vergi almayacağını söylemişti. o zaman bizim ödememiz gereken pirim 1176 TL mı olacak?.
  saygılar…

  Cevapla
  • Merhaba. Ev hizmetleri gelir vergisinden muaf zaten. Bu düzenleme sizi kapsamıyor. 2022 için 5 puanlık indirimle ödenecek aylık prim 1626 TL

   Cevapla
   • peki normal ssk çalışanı (mesela bire marangoz ya da bir tornacı) için kaç para prim ödenecek ? yani normal ssk çalışanı için 1626 TL prim mi ödenecek? yani bu 450 tL indirim kime, nasıl yansıyor? primlere mi yansıyor ? 1176 TL mı oluyor ?
    saygılar…

    Cevapla
    • Merhaba. Gelir vergisi kalkmış olması stopajdan indirim sağlıyor. 1626 TL ise 5 puanlık indirimle birlikte ödenecek en düşük SGK primi.

     Cevapla
 4. Merhaba. Yanımızda yabancı çalışan çalıştırıyoruz. Ek9 10 günden fazla olarak sigorta yaptığım için prim gününü 30 gün olarak ödüyoruz. Buda 1341tl oluyor bu ücreti 20 gün çalışıyor olarak gösteremez miyiz ? 30 gün çalışmadığı halde 30 gün ödüyoruz.

  Cevapla
  • Merhaba. Gösterebilirsiniz. Gün beyanını SGK’ya bildirim yaparak düşürebilirsiniz.

   Cevapla
   • Bu konuyu sgk da bilen bir kişi bile yok. Yabancı çalıştıran varsa 30 gün ödeyeceksin diyerek geçiştiriyorlar.
    Ek 9 10 günden fazla bildirge formunda da kaç gün çalışacağına dair bir gün işaretleme yapamıyoruz. Nasıl gün beyanı bildirimi yapabilirim ? Çok teşkkür ederim.

    Cevapla
    • Pardon Murat BEY. Sanırım ben de yanlış bilgi verdim size. Yabancı uyruklularda 30 gün çalıştırılması zorunlu diye okumuştum ben de ama emin değilim.

     Cevapla
   • Bu düşürme olayını sgk çalışanları bilmiyor. Ek 9 yabancı çalışan prim ödemesi 30 gün ödeyeceksin diye cevap alıyorum. Bu gün beyanını anlatacağım bir form var mıdır ? Ek 9 10 günden fazla bildirge formunda da gün belirtemiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

    Cevapla
 5. iyi günler yaklaşık 2 yıl önce evde bakıcım vardı.pandemi başlayınca kendi çocukları da eğitime evden devam edince işten ayrıldı.ben tekrar bakıcı almak istyorum yeni alacağım bakıcıyı hangi yasalardan faydalandırabilirim.teşekkürler.

  Cevapla
 6. Mehmet Bey merhaba. 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren 27103 sayılı kanun (4447 geçici 19. madde) teşviği ek-9 10 günden fazla çalışan ev hizmetlileri olarak bayan çalışanım mevcut. İlk 3 ay banka üzerinden sgk ödemesi yaptıktan sonra devlet teşviğinden faydalanmaktaydım. Sigortaya gidip sorduğumda teşviğimin 1 Ocak 2021 itibariyle sonlanacağını söylemişlerdi. Ancak başka bir bilgi olarak sgk personeli dışından biri tarafından 2020 yılında bu teşvikten faydalanıyorsam sürenin 2021’e de sarkarak 12 aya tamamlanacağından bahsettiler. Sizin yazınızdan bunun 18 ay olduğunu okudum. Bu konuda bilgilendirme yapabilirseniz memnun olurum. Ayrıca prim borcunun olup olmadığını nasıl anlarım, nerden yapabilirim? Bilgilendirmenizi rica ederim.

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer çalışan bayansa ve işkur kaydı ile işe aldıysanız toplam yararlanma süreniz 18 aydır. Yeni tescil olduğundan ilk 3 ay yararlanamıyorsunuz. Sonraki 15 ay yararlanırsınız. Bu durumda bu hesaba göre 2021/12. ay gibi bitiyor olması gerek. Teşvikten yararlanma için kalan süreyi ancak SGK’dan öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 7. Merhaba eşimin annesi çocuğuma bakacak sigortasını yatırmak istiyorum tahmini ne kadar masrafı çıkar

  Cevapla
  • Merhaba Ali BEY. Tüm maliyet, prim ve maaş hesaplaması yazımızda mevcut. Göz atın isterseniz.

   Cevapla
 8. Merhaba, ev hizmetlerinde 1,5 yıldır çalışan bir personelim mevcut.(%5 indirimli sgk ödüyorum) Yabancı uyruklu bir personel daha başlatacağım ne kadar prim ödeyeceğim. Hangi teşviklerden faydalanabilirim?

  Cevapla
  • Merhaba. Yazımızda ve sayfamızda teşvikler ve güncel şartları var. Sigortalınızın durumunu bilmeden size uygun olan şu demek imkansız

   Cevapla
   • Sgk ile görüştüğümde yabancı uyruklu personel girişinde en az 30 gün prim ödemem gerektiği ve 6111 den faydalanamayacağım söylendi. Asgari ücretli olarak çalıştıracağımı söylediğimde 1341 tl prim ödeyeceğimi söylediler. Yazınızda yabancı personelin de 6111 den faydalanabildiği yazıyor. Ben neden faydalanamıyor olabilirim yardımcı olursanız memnun kalırım

    Cevapla
    • 6111 den yabancı uyruklu çalışan için de yararlanma hakkınız var. Eğer çalışma izni varsa ve diğer gerekli şartlar da sağlanıyorsa yararlanır. Eğer değişmedi ise bu böyle. Ama değiştiğine ilişkin bir hüküm görmedim açıkçası.

     Cevapla
 9. Merhaba.
  22 gün üzerinden çalışan ev hizmetleri için ödeme 852,65 TL ye çıkarılmış. Son 5 aydır 650 TL alıyordu.
  Bunda Bir yanlışlık yok mudur?
  Ne kadar prim ödemem gerekiyor?
  Nereden düzelttirebilirim?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Bildiğiniz üzere brüt asgari ücret 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle arttı. Ödemeniz gereken prim doğru.

   Cevapla
 10. Merhaba

  Eşim ev hizmetlerinde çalışacak 4447/10 ve 4447/19 aynı anda yararlanabiliyor.Sizce hangi teşviği seçmem daha mantıklı olur.

  Cevapla
 11. Ayda 20 gün çalışacak ev hizmetlisine ne kadar maaş ödemeliyim? Sigorta priminde 5510/10.maddeden faydalanmaktayız

  Cevapla
 12. iyi günler. hafta içi günde 4 saat ev temizlik işinde çalıstıracağımız kişi daha önce hiç bir işte çalışmamış. biz 6111 sayılı kanundan yararlanırsak aylık ne kadar sigorta ücreti öderiz. teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Yazımızda da belirtildiği gibi 2021 yılı için 608 TL. 75 TL asgari ücret desteği ile birlikte ödemeniz gereken tutar 533 TL olacaktır.

   Cevapla
  • Merhaba ev hizmetlerinde 10 günden fazla 30 gün sigortalı calisanim ve su an doğum iznindeyim izin bittiğinde yarim gün çalışma hakkindan yararlanabiliyormuyum yararlanırsam bu işvereninin yararlandığı teşviği etkilermi

   Cevapla
   • Merhaba. Eğer son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta varsa yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlanabilirsiniz. İşveren teşvikten kalan süre kadar yararlanmaya devam eder.

    Cevapla
 13. Merhaba,

  Evde temizlik hizmetlerinde bir kadın çalıştıyoruz, 2019 ve 2020 yıllarında 27103 sayılı yasadan faydalandık ve 3 ay sGK primi ödedik, 2021 yılında kanunun geçerliliği kalmadığı için SGK primi de çok yüksel ve bu konuda yeni bir teşvik var mı? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler,

  Cevapla
  • Merhaba. Hayır şu an yeni bir teşvik bulunmamakta maalesef. Var ama sizin sigortalıyı kapsamaz daha doğrusu.

   Cevapla
 14. 6 yıldır hasta eşime bakan yabancı çalışanın çalışma izinini her yaptırıyor asgari ücretten biraz fazla maaş ve sigortasını yatırıyorum.Şartlar her yıl ağırlaşmakta olup bakıcı çalıştırmak zorlaşıyor.Yabancıların 10 günden az çalıştırma gibi bir hakları varmıdır.

  Cevapla
  • Merhaba. 10 günden az çalışıyorsa evet 10 günden az sigorta bildirimi yapmakta sakınca yok diye biliyorum. Ama yine de Çalışma Bölge’den teyit alın.

   Cevapla
 15. Merhaba, 10 günden fazla çalışan için e9 da “Sigorta Primine Esas Günlük Kazanç Tutarı ” bölümüne brüt tutar mı yazılır yoksa net tutar mı? 4bin lira net maaş vereceğimiz bir çalışan için ne kadar yazmamız gerekli.

  Cevapla
  • Merhaba. Bu kısma brüt ücreti yazmanız gerekiyor. Eğer net maaş üzerinden bildirim yapacaksanız bu kısma 157 yazmanız gerek. O zaman brütü ortalama 4710 TL olmakta. Ancak buna göre fazla prim de çıkar bilginiz olsun.

   Cevapla
   • Şimdi aklıma geldi kusura bakmayın birşey daha sormak isterim. Brüt yazarsak personelin hizmet dökümünde yani emeklilik aylık hesabının yapıldığı PEK tutarı brüt tutar mı olur. personel hizmet listesine baktığında brüt tutarı mı görür e devletinde. Çok Teşekkürler,

    Cevapla
    • Tabi brüt kazanç aynı zamanda emekliliğe esas kazançtır. E-devlette o brütü görür çalışan.

     Cevapla
 16. İyi günler.Eşim 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışıyordu.Fakat işten çıkarıldı.tekrar başka birinin yanında işe başlayabilirmi?

  Cevapla

Yorum yapın

3