Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar 2020

6

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi çalışanın brüt kazancı üzerinden hesaplanıyor. SGK Ek 9 ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla ya da 10 günden az çalıştırdığınız bebek bakıcısı, hasta bakıcısı, bahçevan v.s. gibi evde çalışan kişilerin 2020 sigorta primi tutarları brüt asgari ücrete göre hesap edildiğinden asgari ücretle birlikte 2020 yılında ödenecek ek9 sigorta prim tutarları da belli oldu.

Bu yazımızda ek 9 10 günden fazla çalışacak ev hizmetleri için 2020 yılında yararlanabileceğiniz sigorta teşvikleri, ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı, prim tutarları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK ev hizmetleri teşvik şartları 2020

Ek9 10 günden fazla çalışanınız için 2020 yılında yararlanabileceğiniz çok önemli teşvik vardır. Bunlar 4447/10 madde yani 6111 sayılı kanun teşviği, diğeri ise 4447/19. madde yani 27103 sayılı kanun teşviği. Hemen ek 9 10 günden fazla teşvik şartları başlıklı yazımızı ziyaret ederek teşvikler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

Teşvikten yararlanmak için işveren olarak prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş borcunuzun olmaması şartı haricinde bir şart aranmaz.

İşe alınan işçi açısından ise şartlar şu şekildedir; daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması, işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmasının olmaması, bayan olması, erkek ise 18-29 yaş arasında olması yeterli. Bu şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz ve çalışanın brüt ücreti üzerinden %17 oranında ssk primi ödersiniz.

Size tavsiyem işe başlatmadan önce www.iskur.gov.tr adresinden işçi adına işsizlik kaydı oluşturmanız. Bu durumda 6 ay ilave teşvikten yararlanma hakkı kazanırsınız ve toplamda 30 ay süre ile yararlanırsınız.Yararlanabileceğiniz tüm güncel SGK teşviklerine https://www.sskisveren.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ev hizmetleri 27103 yararlanma şartları 2020

6111 teşviğine göre çok daha avantajlı bir teşviktir. Gerekli şartları sağladığınızda  10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarının tamamını devlet öder. Bu kapsamda ev hizmetlerinde teşvikinden yararlanabilmeniz için;

 • Çalışanın İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, işe aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden çok bağkur, ssk v.s. çalışması olmaması gerekiyor.
 • Bu şartları sağlamanız halinde ek9 10 günden fazla yeni açtırdığınız işyerinde ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki 9 ay primin tamamını devlet öder. Eğer kişi 18-25 yaş arası erkekse ve ya engelli ise ya da bayan ise teşvikten yararlanma süresi 18 aya çıkar. İlk 3 ayı siz ödersiniz sonraki 15 ayı devlet.
 • Eğer 6111 sayılı kanun ve 7103 sayılı kanun teşvik şartlarını birlikte sağlıyorsanız ilk 3 ay 6111’den yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay geçtikten sonra dilekçe ile SGK’ya başvurarak teşvik değişikliği isteyeceksiniz. 7103 sayılı kanun süresi bittikten sonra da kalan süre kadar 6111’den yararlanmak için yeniden SGK’ya dilekçe vermelisiniz.
 • 27103 ev hizmetlerinde çalışanlar teşviki hakkında daha detaylı bilgi için https://www.sskisveren.com/27103-tesvik-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evde çalışana sigorta nasıl yapılır ve evde çalışan sigortası başvurusu için gerekenler ve ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkışı nasıl yapılır öğrenmek için hemen Ek 9 10 Günden Fazla Ev Hizmetleri Başvuru ve Çıkış İşlemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti 2020

Ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması brüt kazançları üzerinden yapılmakta ve ödenecek ev hizmetleri sgk primi tutarı yararlanılan teşvik tutarına göre farklılık göstermekte. Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2020 yılında yararlanılan teşviğe göre aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Eğer geçmiş prim borcunuz varsa, prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız herhangi bir indirimden yararlanmazsınız. Bu kapsamda ödeyeceğiniz ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta primi aylık olarak 1.103,62 TL  olacaktır.
 • Prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız 5510/5 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda çalışanın brüt ücreti üzerinden %32,5 oranında prim ödersiniz. Bu kapsamda aylık ev hizmetleri sigorta primi: 956,47 TL.
 • Ev hizmetlerinde işçi çalıştıranların en çok yararlandıkları teşvik 6111 sayılı Kanun teşviğidir. Bu evde çalışanlara teşvik kapsamında çalışanın brüt maaşı üzerinden %17 oranında sigorta primi ödenir.  2020 yılında bu kapsamda çalışan asgari ücretli ev hizmetleri çalışanı için ödenecek aylık ek-9 10 günden fazla prim ödemesi  tutarı 500,31 TL olacaktır.
 • Önemli: Asgari ücret desteği 2020’de sigortalı başına aylık 75 lira olacak şekilde devam edecek. Dolayısıyla yukarıda belirtilen tutarlar üzerinden ayrıca 75 lira indirim sağlanacak.

10 günden az çalışan prim tutarı ne kadar ?

SGK Ek9 10 günden az çalışan sigorta primi ise günlük asgari ücretin brüt tutarının %2’isidir. Bu kapsamda çalıştırılan bir sigortalı için işveren sadece iş kazası ve meslek hastalığı evde çalışanlar için sigortası öder. Bu sigorta emeklilikte geçerli değildir. Çalışan isterse kendi isteği ile 30 güne tamamlayabilir. Ödenecek 1 günlük prim tutarı 2020 yılında 1,96 TL olacaktır.

Bebek bakıcısı sigorta hesaplaması nasıl yapılır ?

Bebek bakıcıları da ev hizmetleri kapsamında sigortalanır. Bakıcı olarak ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigorta primi tutarları hesaplaması ve teşvikten yararlanma şartları aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Ayrıca bakıcı olarak evde çalışanlara sigorta nasıl yapılır, 10 günden fazla ev hizmetleri ödemesi hakkında ayrıntılı bilgi için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancıların sigorta primi ne kadar ?

Yukarıda evde çalışana sigorta işlemleri ve ödenecek aylık ev hizmetleri sgk prim tutarlarının tamamı oturma izni alınmış yabancı bakıcılar ve ev hizmetlerinde çalışanlar için de geçerlidir. Yabancı ev hizmetleri çalışanları da evde çalışana sigorta teşviklerinin hepsinden yararlanma hakkına sahiptirler.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır 2020

Prim ödemeleri işveren T.C. numarası ile yapılabilmekte. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan ve hizmetlerini 30 güne tamamlamak isteyenler ise kendi T.C. numarası ile takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapabilmekte. Ek 9 10 günden fazla prim ödemesi SGK- EK 9 10 Günden Fazla Prim ödeme menüsünden yapılabilmekte. Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devletten yapılamamaktadır.

10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır ?

Eğer ev işlerinde çalışanların sigortası ek9 10 günden az kapsamında yapılıyorsa sadece iş kazası ve meslek hastalığı primini ödemek için ödemeler işveren T.C. numarası ile sonraki ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri-Ek 9 10 Günden az menüsünden yapılmalıdır. Aynı zamanda çalışanın da diğer ayın sonuna kadar 30 günden eksik kalan süreleri 30 güne tamamlama hakkı bulunmaktadır. Eğer tamamlamak isterse diğer ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri- Ek 9 Hizmet Tamamlama menüsünden ödeme yapması gerekmektedir.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2020

Aşağıda ev hizmetleri örnek maaş bordrosunda da hesaplama kısmında belirtildiği üzere ev hizmetlerinde çalıştırılanlar gelir vergisinden muaftır. Bu yüzden 2020 yılı için asgari ücret üzerinden ek9 net maaş tutarı yani ev hizmetleri asgari ücreti 2501,55 TL olacaktır. Gelir vergisi muafiyetinden dolayı asgari geçim indirimi de ödenmemekte. Bu yüzden  ev hizmetlerinde çalışanlar asgari ücret net tutarı aşağıdaki bordro örneğinde hesaplandığı gibidir.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2020

Bordro hazırlanırken ev hizmetleri için aşağıdaki parametrelere dikkat edilmesi gerekmektedir;

 • Toplam gün sayısı: 30
 • Brüt aylık: 2943,00 TL
 • SGK primi ( %14): 412,02 TL
 • İşsizlik primi (%1): 29,43 TL
 • Gelir vergisi: 0
 • Damga vergisi: 0
 • Toplam kesinti: 441,45 TL
 • Net ücret:  2.501,55 TL
 • Brüt aylık: 2.943,00 TL
 • İşveren işsizlik payı ( %2):  58,86 TL
 • Teşviksiz işveren SGK payı ( %20,50): 603,31 TL
 • İşverene toplam maliyeti: 3.605,17 TL

Normal çalışanlar için brütten nete maaş hesaplamasına https://www.sskisveren.com/brutten-nete/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi ?

10 günden fazla çalışan prim ödemesi yapanlar da işçi için işsizlik primi ödemesi yapmaktadır. İşveren tarafından çıkış verilmesi ve ev hizmetleri işsizlik maaşı için gerekli olan son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması şartının sağlanması halinde alabilir. Bu şartlar sağlanıyorsa e devlet aracılığı ile ya da elden herhangi bir İşkur Müdürlüğü’ne işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir.

Ev hizmetlerinde çalışanların emekliliği nasıl olur ?

10 günden fazla çalışan ev hizmetleri kapsamında sigorta bildirimi yapılanlar eski adı ile ssk yeni adı ile 4a kapsamında sigortalı sayılırlar. İlk prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazmanız halinde ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz.  Dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de on günden fazla ev hizmetleri kapsamında ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Ev hizmetleri sigorta primleri ve ev hizmetleri devlet desteği hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

6 Yorum
 1. Sinan

  Merhaba, 10 günden fazla çalışan için e9 da “Sigorta Primine Esas Günlük Kazanç Tutarı ” bölümüne brüt tutar mı yazılır yoksa net tutar mı? 4bin lira net maaş vereceğimiz bir çalışan için ne kadar yazmamız gerekli.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Bu kısma brüt ücreti yazmanız gerekiyor. Eğer net maaş üzerinden bildirim yapacaksanız bu kısma 157 yazmanız gerek. O zaman brütü ortalama 4710 TL olmakta. Ancak buna göre fazla prim de çıkar bilginiz olsun.

   1. Sinan

    Şimdi aklıma geldi kusura bakmayın birşey daha sormak isterim. Brüt yazarsak personelin hizmet dökümünde yani emeklilik aylık hesabının yapıldığı PEK tutarı brüt tutar mı olur. personel hizmet listesine baktığında brüt tutarı mı görür e devletinde. Çok Teşekkürler,

    1. Mehmet BAŞARAN

     Tabi brüt kazanç aynı zamanda emekliliğe esas kazançtır. E-devlette o brütü görür çalışan.

 2. hakan

  İyi günler.Eşim 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışıyordu.Fakat işten çıkarıldı.tekrar başka birinin yanında işe başlayabilirmi?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet tabi başlayabilir. Ancak teşvikten yararlanma durumunda farklılık olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.