2021 Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?

40

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi çalışanın brüt kazancı üzerinden hesaplanıyor. SGK Ek 9 ev hizmetleri kapsamında 10 günden fazla ya da 10 günden az çalıştırdığınız bebek bakıcısı, hasta bakıcısı, bahçevan v.s. gibi evde çalışan kişilerin 2021 sigorta primi tutarları brüt asgari ücrete göre hesap edildiğinden asgari ücretle birlikte 2021 yılında ödenecek ek9 sigorta prim tutarları da belli oldu.

Bu yazımızda ek 9 10 günden fazla çalışacak ev hizmetleri için 2021 yılında yararlanabileceğiniz sigorta teşvikleri, ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı, prim tutarları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK ev hizmetleri teşvik şartları 2021

Ek9 10 günden fazla çalışanınız için 2021 yılında yararlanabileceğiniz çok önemli teşvik vardır. Bunlar 4447/10 madde yani 6111 sayılı kanun teşviği, diğeri ise 4447/19. madde yani 27103 sayılı kanun teşviği. Hemen ek 9 10 günden fazla teşvik şartları başlıklı yazımızı ziyaret ederek teşvikler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

Teşvikten yararlanmak için işveren olarak prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş borcunuzun olmaması şartı haricinde bir şart aranmaz.

İşe alınan işçi açısından ise şartlar şu şekildedir; daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması, işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmasının olmaması, bayan olması, erkek ise 18-29 yaş arasında olması yeterli. Bu şartları sağlamanız halinde 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz ve çalışanın brüt ücreti üzerinden %17 oranında ssk primi ödersiniz.

Size tavsiyem işe başlatmadan önce www.iskur.gov.tr adresinden işçi adına işsizlik kaydı oluşturmanız. Bu durumda 6 ay ilave teşvikten yararlanma hakkı kazanırsınız ve toplamda 30 ay süre ile yararlanırsınız.

Ev hizmetleri 27103 yararlanma şartları 2021

6111 teşviğine göre çok daha avantajlı bir teşviktir. Gerekli şartları sağladığınızda  10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarının tamamını devlet öder. Bu kapsamda ev hizmetlerinde teşvikinden yararlanabilmeniz için;

 • Çalışanın İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, işe aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden çok bağkur, ssk v.s. çalışması olmaması gerekiyor.
 • Bu şartları sağlamanız halinde ek9 10 günden fazla yeni açtırdığınız işyerinde ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki 9 ay primin tamamını devlet öder. Eğer kişi 18-25 yaş arası erkekse ve ya engelli ise ya da bayan ise teşvikten yararlanma süresi 18 aya çıkar. İlk 3 ayı siz ödersiniz sonraki 15 ayı devlet.
 • Eğer 6111 sayılı kanun ve 7103 sayılı kanun teşvik şartlarını birlikte sağlıyorsanız ilk 3 ay 6111’den yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay geçtikten sonra dilekçe ile SGK’ya başvurarak teşvik değişikliği isteyeceksiniz. 7103 sayılı kanun süresi bittikten sonra da kalan süre kadar 6111’den yararlanmak için yeniden SGK’ya dilekçe vermelisiniz.

Evde çalışana sigorta nasıl yapılır ve evde çalışan sigortası başvurusu için gerekenler ve ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkışı nasıl yapılır öğrenmek için hemen Ek 9 10 Günden Fazla Ev Hizmetleri Başvuru ve Çıkış İşlemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti 2021

Ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması brüt kazançları üzerinden yapılmakta ve ödenecek ev hizmetleri sgk primi tutarı yararlanılan teşvik tutarına göre farklılık göstermekte. Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2021 yılında yararlanılan teşviğe göre aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Eğer geçmiş prim borcunuz varsa, prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız herhangi bir indirimden yararlanmazsınız. Bu kapsamda ödeyeceğiniz ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta primi aylık olarak 1341,56 TL  olacaktır.
 • Prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız 5510/5 puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda çalışanın brüt ücreti üzerinden %32,5 oranında prim ödersiniz. Bu kapsamda aylık ev hizmetleri sigorta primi: 1162,69 TL.
 • Ev hizmetlerinde işçi çalıştıranların en çok yararlandıkları teşvik 6111 sayılı Kanun teşviğidir. Bu evde çalışanlara teşvik kapsamında çalışanın brüt maaşı üzerinden %17 oranında sigorta primi ödenir.  2021 yılında bu kapsamda çalışan asgari ücretli ev hizmetleri çalışanı için ödenecek aylık ek-9 10 günden fazla prim ödemesi  tutarı 608,18 TL olacaktır.
 • Önemli: Asgari ücret desteği 2021’de sigortalı başına aylık 75 lira olacak şekilde devam edecek. Dolayısıyla yukarıda belirtilen tutarlar üzerinden ayrıca 75 lira indirim sağlanacak.

10 günden az çalışan prim tutarı ne kadar ?

SGK Ek9 10 günden az çalışan sigorta primi ise günlük asgari ücretin brüt tutarının %2’isidir. Bu kapsamda çalıştırılan bir sigortalı için işveren sadece iş kazası ve meslek hastalığı evde çalışanlar için sigortası öder. Bu sigorta emeklilikte geçerli değildir. Çalışan isterse kendi isteği ile 30 güne tamamlayabilir. Ödenecek 1 günlük prim tutarı 2021 yılında 2,38 TL olacaktır.

Bebek bakıcısı sigorta hesaplaması nasıl yapılır ?

Bebek bakıcıları da ev hizmetleri kapsamında sigortalanır. Bakıcı olarak ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigorta primi tutarları hesaplaması ve teşvikten yararlanma şartları aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Ayrıca bakıcı olarak evde çalışanlara sigorta nasıl yapılır, 10 günden fazla ev hizmetleri ödemesi hakkında ayrıntılı bilgi için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancıların sigorta primi ne kadar ?

Yukarıda evde çalışana sigorta işlemleri ve ödenecek aylık ev hizmetleri sgk prim tutarlarının tamamı oturma izni alınmış yabancı bakıcılar ve ev hizmetlerinde çalışanlar için de geçerlidir. Yabancı ev hizmetleri çalışanları da evde çalışana sigorta teşviklerinin hepsinden yararlanma hakkına sahiptirler.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır 2021

Prim ödemeleri işveren T.C. numarası ile yapılabilmekte. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan ve hizmetlerini 30 güne tamamlamak isteyenler ise kendi T.C. numarası ile takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapabilmekte. Ek 9 10 günden fazla prim ödemesi SGK- EK 9 10 Günden Fazla Prim ödeme menüsünden yapılabilmekte. Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devletten yapılamamaktadır.

10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır ?

Eğer ev işlerinde çalışanların sigortası ek9 10 günden az kapsamında yapılıyorsa sadece iş kazası ve meslek hastalığı primini ödemek için ödemeler işveren T.C. numarası ile sonraki ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri-Ek 9 10 Günden az menüsünden yapılmalıdır. Aynı zamanda çalışanın da diğer ayın sonuna kadar 30 günden eksik kalan süreleri 30 güne tamamlama hakkı bulunmaktadır. Eğer tamamlamak isterse diğer ayın sonuna kadar SGK Ödemeleri- Ek 9 Hizmet Tamamlama menüsünden ödeme yapması gerekmektedir.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2021

Aşağıda ev hizmetleri örnek maaş bordrosunda da hesaplama kısmında belirtildiği üzere ev hizmetlerinde çalıştırılanlar gelir vergisinden muaftır. Bu yüzden 2021 yılı için asgari ücret üzerinden ek9 net maaş tutarı yani ev hizmetleri asgari ücreti 3.040,88 TL olacaktır. Gelir vergisi muafiyetinden dolayı asgari geçim indirimi de ödenmemekte. Bu yüzden  ev hizmetlerinde çalışanlar asgari ücret net tutarı aşağıdaki bordro örneğinde hesaplandığı gibidir.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2021

Bordro hazırlanırken ev hizmetleri için aşağıdaki parametrelere dikkat edilmesi gerekmektedir;

Bordro Yılı2021
Bordro Ayı…….
Çalışma Günü₺30,00
Brüt maaş:₺3.577,50
SGK Payı ( %14)₺500,85
İşsizlik Primi ( %1)₺35,78
Net Maaş: ₺3.040,88

 

Ev hizmetlerinde çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi ?

10 günden fazla çalışan prim ödemesi yapanlar da işçi için işsizlik primi ödemesi yapmaktadır. İşveren tarafından çıkış verilmesi ve ev hizmetleri işsizlik maaşı için gerekli olan son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta primi olması şartının sağlanması halinde alabilir. Bu şartlar sağlanıyorsa e devlet aracılığı ile ya da elden herhangi bir İşkur Müdürlüğü’ne işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir.

Ev hizmetlerinde çalışanların emekliliği nasıl olur ?

10 günden fazla çalışan ev hizmetleri kapsamında sigorta bildirimi yapılanlar eski adı ile ssk yeni adı ile 4a kapsamında sigortalı sayılırlar. İlk prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazmanız halinde ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz.  Dilerseniz emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de on günden fazla ev hizmetleri kapsamında ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.


40 Yorum
 1. Murat

  Merhaba. Yanımızda yabancı çalışan çalıştırıyoruz. Ek9 10 günden fazla olarak sigorta yaptığım için prim gününü 30 gün olarak ödüyoruz. Buda 1341tl oluyor bu ücreti 20 gün çalışıyor olarak gösteremez miyiz ? 30 gün çalışmadığı halde 30 gün ödüyoruz.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Gösterebilirsiniz. Gün beyanını SGK’ya bildirim yaparak düşürebilirsiniz.

   1. Murat

    Bu konuyu sgk da bilen bir kişi bile yok. Yabancı çalıştıran varsa 30 gün ödeyeceksin diyerek geçiştiriyorlar.
    Ek 9 10 günden fazla bildirge formunda da kaç gün çalışacağına dair bir gün işaretleme yapamıyoruz. Nasıl gün beyanı bildirimi yapabilirim ? Çok teşkkür ederim.

    1. Mehmet BAŞARAN

     Pardon Murat BEY. Sanırım ben de yanlış bilgi verdim size. Yabancı uyruklularda 30 gün çalıştırılması zorunlu diye okumuştum ben de ama emin değilim.

   2. Murat

    Bu düşürme olayını sgk çalışanları bilmiyor. Ek 9 yabancı çalışan prim ödemesi 30 gün ödeyeceksin diye cevap alıyorum. Bu gün beyanını anlatacağım bir form var mıdır ? Ek 9 10 günden fazla bildirge formunda da gün belirtemiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 2. gülşah_y

  iyi günler yaklaşık 2 yıl önce evde bakıcım vardı.pandemi başlayınca kendi çocukları da eğitime evden devam edince işten ayrıldı.ben tekrar bakıcı almak istyorum yeni alacağım bakıcıyı hangi yasalardan faydalandırabilirim.teşekkürler.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba.27103 teşvik şartlarını sağlıyorsanız şu an en mantıklısı o.

 3. Şeyma

  Merhaba, 2020 yılı ek9 10 günden fazla çalışanların net asgari ücreti ne kadar acaba

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Sayfamızda mevcut brütten nete hesaplama. 2021 yılı için net olarak 3040 TL.

 4. Samet Alan

  Mehmet Bey merhaba. 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren 27103 sayılı kanun (4447 geçici 19. madde) teşviği ek-9 10 günden fazla çalışan ev hizmetlileri olarak bayan çalışanım mevcut. İlk 3 ay banka üzerinden sgk ödemesi yaptıktan sonra devlet teşviğinden faydalanmaktaydım. Sigortaya gidip sorduğumda teşviğimin 1 Ocak 2021 itibariyle sonlanacağını söylemişlerdi. Ancak başka bir bilgi olarak sgk personeli dışından biri tarafından 2020 yılında bu teşvikten faydalanıyorsam sürenin 2021’e de sarkarak 12 aya tamamlanacağından bahsettiler. Sizin yazınızdan bunun 18 ay olduğunu okudum. Bu konuda bilgilendirme yapabilirseniz memnun olurum. Ayrıca prim borcunun olup olmadığını nasıl anlarım, nerden yapabilirim? Bilgilendirmenizi rica ederim.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Eğer çalışan bayansa ve işkur kaydı ile işe aldıysanız toplam yararlanma süreniz 18 aydır. Yeni tescil olduğundan ilk 3 ay yararlanamıyorsunuz. Sonraki 15 ay yararlanırsınız. Bu durumda bu hesaba göre 2021/12. ay gibi bitiyor olması gerek. Teşvikten yararlanma için kalan süreyi ancak SGK’dan öğrenebilirsiniz.

   1. Samet Alan

    Yukarıda bahsi geçen ev işlerinde çalışan bayanın SGK prim borcu olup olmadığını nereden anlayabilirim?

    1. Mehmet BAŞARAN

     Merhaba. Bağlı olduğunuz SGK’dan öğrenebilirsiniz.

 5. ali

  Merhaba eşimin annesi çocuğuma bakacak sigortasını yatırmak istiyorum tahmini ne kadar masrafı çıkar

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba Ali BEY. Tüm maliyet, prim ve maaş hesaplaması yazımızda mevcut. Göz atın isterseniz.

 6. Ezgi

  Merhaba, ev hizmetlerinde 1,5 yıldır çalışan bir personelim mevcut.(%5 indirimli sgk ödüyorum) Yabancı uyruklu bir personel daha başlatacağım ne kadar prim ödeyeceğim. Hangi teşviklerden faydalanabilirim?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yazımızda ve sayfamızda teşvikler ve güncel şartları var. Sigortalınızın durumunu bilmeden size uygun olan şu demek imkansız

   1. Ezgi

    Sgk ile görüştüğümde yabancı uyruklu personel girişinde en az 30 gün prim ödemem gerektiği ve 6111 den faydalanamayacağım söylendi. Asgari ücretli olarak çalıştıracağımı söylediğimde 1341 tl prim ödeyeceğimi söylediler. Yazınızda yabancı personelin de 6111 den faydalanabildiği yazıyor. Ben neden faydalanamıyor olabilirim yardımcı olursanız memnun kalırım

    1. Mehmet BAŞARAN

     6111 den yabancı uyruklu çalışan için de yararlanma hakkınız var. Eğer çalışma izni varsa ve diğer gerekli şartlar da sağlanıyorsa yararlanır. Eğer değişmedi ise bu böyle. Ama değiştiğine ilişkin bir hüküm görmedim açıkçası.

 7. turgur

  Merhaba.
  22 gün üzerinden çalışan ev hizmetleri için ödeme 852,65 TL ye çıkarılmış. Son 5 aydır 650 TL alıyordu.
  Bunda Bir yanlışlık yok mudur?
  Ne kadar prim ödemem gerekiyor?
  Nereden düzelttirebilirim?
  Teşekkürler

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Bildiğiniz üzere brüt asgari ücret 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle arttı. Ödemeniz gereken prim doğru.

 8. TANER YÜCE

  Merhaba

  Eşim ev hizmetlerinde çalışacak 4447/10 ve 4447/19 aynı anda yararlanabiliyor.Sizce hangi teşviği seçmem daha mantıklı olur.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 19. Madde daha mantıklı.

 9. Filiz

  Ayda 20 gün çalışacak ev hizmetlisine ne kadar maaş ödemeliyim? Sigorta priminde 5510/10.maddeden faydalanmaktayız

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 2027 TL yaklaşık olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.

 10. ŞENOL

  ek olarak işkur kaydı oluşturduk.

 11. ŞENOL

  iyi günler. hafta içi günde 4 saat ev temizlik işinde çalıstıracağımız kişi daha önce hiç bir işte çalışmamış. biz 6111 sayılı kanundan yararlanırsak aylık ne kadar sigorta ücreti öderiz. teşekkür ederim

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Yazımızda da belirtildiği gibi 2021 yılı için 608 TL. 75 TL asgari ücret desteği ile birlikte ödemeniz gereken tutar 533 TL olacaktır.

  2. Cakirr

   Merhaba ev hizmetlerinde 10 günden fazla 30 gün sigortalı calisanim ve su an doğum iznindeyim izin bittiğinde yarim gün çalışma hakkindan yararlanabiliyormuyum yararlanırsam bu işvereninin yararlandığı teşviği etkilermi

   1. Mehmet BAŞARAN

    Merhaba. Eğer son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta varsa yarı zamanlı çalışma ödeneğinden yararlanabilirsiniz. İşveren teşvikten kalan süre kadar yararlanmaya devam eder.

 12. Kamuran ŞENER

  Merhaba,

  Evde temizlik hizmetlerinde bir kadın çalıştıyoruz, 2019 ve 2020 yıllarında 27103 sayılı yasadan faydalandık ve 3 ay sGK primi ödedik, 2021 yılında kanunun geçerliliği kalmadığı için SGK primi de çok yüksel ve bu konuda yeni bir teşvik var mı? Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler,

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Hayır şu an yeni bir teşvik bulunmamakta maalesef. Var ama sizin sigortalıyı kapsamaz daha doğrusu.

 13. Enver Ateş

  6 yıldır hasta eşime bakan yabancı çalışanın çalışma izinini her yaptırıyor asgari ücretten biraz fazla maaş ve sigortasını yatırıyorum.Şartlar her yıl ağırlaşmakta olup bakıcı çalıştırmak zorlaşıyor.Yabancıların 10 günden az çalıştırma gibi bir hakları varmıdır.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. 10 günden az çalışıyorsa evet 10 günden az sigorta bildirimi yapmakta sakınca yok diye biliyorum. Ama yine de Çalışma Bölge’den teyit alın.

 14. Sinan

  Merhaba, 10 günden fazla çalışan için e9 da “Sigorta Primine Esas Günlük Kazanç Tutarı ” bölümüne brüt tutar mı yazılır yoksa net tutar mı? 4bin lira net maaş vereceğimiz bir çalışan için ne kadar yazmamız gerekli.

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Bu kısma brüt ücreti yazmanız gerekiyor. Eğer net maaş üzerinden bildirim yapacaksanız bu kısma 157 yazmanız gerek. O zaman brütü ortalama 4710 TL olmakta. Ancak buna göre fazla prim de çıkar bilginiz olsun.

   1. Sinan

    Şimdi aklıma geldi kusura bakmayın birşey daha sormak isterim. Brüt yazarsak personelin hizmet dökümünde yani emeklilik aylık hesabının yapıldığı PEK tutarı brüt tutar mı olur. personel hizmet listesine baktığında brüt tutarı mı görür e devletinde. Çok Teşekkürler,

    1. Mehmet BAŞARAN

     Tabi brüt kazanç aynı zamanda emekliliğe esas kazançtır. E-devlette o brütü görür çalışan.

 15. hakan

  İyi günler.Eşim 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışıyordu.Fakat işten çıkarıldı.tekrar başka birinin yanında işe başlayabilirmi?

  1. Mehmet BAŞARAN

   Merhaba. Evet tabi başlayabilir. Ancak teşvikten yararlanma durumunda farklılık olacaktır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.