Evde Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır ?

Evde bakıcı sigortası nasıl yapılır ? Hasta ve ya bebek bakıcıları ev hizmetleri kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunların sigorta bildirimlerinin 5510 Sayılı Kanun’un Ek 9’uncu maddesi kapsamında yapılması gerekmektedir. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştırılanlar kapsamında olan bakıcıların sigorta bildirimleri de kolay işverenlik kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmaktadır. Bu yazımızda adım adım bakıcıya sigorta nasıl yapılır konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Hasta/ bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakıcı çalıştıracakların tescil için ilk başvuru işlemlerini E-devletten gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Peki hasta /bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılır  ? . Bebek/hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır adım adım şu şekilde olacaktır;

 • Öncelikle hasta/çocuk bakıcısı sigorta girişi yapılabilmesi için çalıştıracak kişinin E-devlet şifresinin olması gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi ile buradan başvuru sistemine giriş yapın ⇒ SGK işyeri tescil uygulaması girişi.
 • Ana sayfaya giriş yapınca GERÇEK KİŞİ İŞYERİ BİLDİRGESİ DÜZENLE kısmından devam edin.
 • İşyeri Bilgileri kısmında gerekli alanları doldurunuz. “Yapılan İşin Niteliği kısmına ev hizmetleri ” yazabilirsiniz. Kolay İşverenlik Kapsamında İşyeri kısmında Evet-Ev Hizmetleri seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 • Gerekli alanları doldurduktan sonra ADRES BİLGİLERİ kısmını doldurun ve devam edin.
 • Yönetici bilgileri kısmında bakıcı çalıştıracak kişinin T.C. numarasını girerek sorgulama yapın ve sorgulama yaptıktan sonra ekleme yapın ve devam edin.
 • E-Bildirge Kullanıcı kısmında SGK e bildirge şifresi kime verilecekse onu tanımlayın. Şifreyi bakıcı çalıştıracak kişi adına da tanımlayabilirsiniz başkası adına da. Şifre daha sonra e-devletten alınabilecektir. E-bildirge şifresi verilmek istenen kullanıcı T.C. numarası ile sorgulama yaparak kişiyi ekleyin ve devam edin.
 • Sigortalı Bilgileri kısmına bakıcı olarak çalıştırılacak kişiyi girmeniz gerekmektedir. Bakıcı T.C. numarası ile sorgulama yaparak devam edin. Bu alanda bakıcının öğrenim durumu ve birtakım bilgiler istenecektir. Eğer bakıcı emekli ise Sigorta Kolu bölümünde Sosyal Güvenlik Destekleme Primi seçeneğini seçin. Eğer emekli değilse ya da ölüm/yetim aylığı alan birisi ise bu durumda Ek 9 10 Günden Fazla Uzun Vade seçeneğini seçerek devam edin. ÇSGB İş kolu kısmında GENEL İŞLER seçebilirsiniz. Görev Kodu kısmını İşçi olarak seçin. Meslek kodu kısmında çocuk/bebek bakıcısı için 5311.01, hasta bakıcısı için ise 5321.03 seçin.
 • Eğer bakıcı olarak girilen kişi birinci derece akraba ise sistem “İşveren ile aynı konutta birlikte yaşayan üçüncü derece dahil bu dereceye kadar akrabalar ek 9 uncu madde kapsamında sigortalı olarak bildirilemezler” uyarısı verecektir. Çünkü birinci derece akrabalar ev hizmetleri kapsamında sigortalı bildirilemezler.
 • Bakıcı bilgilerini de ekledikten sonra son aşamada artık KAYDET bölümüne geçin. Girmiş olduğunuz bilgileri kontrol ederek hata yoksa onaylayın. Böylece tescil başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır. Artık SGK tarafından onaylanmasını bekleyin.

Tescil başvurusundan sonra başvurunuz bağlı olduğunuz SGK onayına düşer. SGK onayladıktan sonra artık E-bildirge kullanıcısı olarak tanımladığınız kişi T.C. numarası ile e-devletten şifre alarak kolay işverenlik sistemine giriş yapmanız ve teşvik tanımlamalarını yapmanız gerekmektedir. Kolay işverenlik sistemine nasıl giriş yapabileceğiniz, sistemin nasıl kullanılacağı, teşvik ve tanımlama işlemleri için SGK kolay işverenlik uygulaması başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Kolay işverenlikten teşvik tanımlaması yaptıktan sonra;

 • Artık beyan, kazanç ve gün değiştirmediğiniz sürece sistem otomatik olarak tahakkuk yapacak ve hizmetleri gönderecektir.
 • Sistem her ayın 14’ünde tahakkuku oluşturacaktır. Tahakkuk oluştuktan sonra ayın sonuna kadar ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Evde engelli bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Engelliye bakmak için işe alınan bir bakıcının bakıcılara sigorta zorunluluğu kapsamında ev hizmetlerinde yukarıda belirtilen yol izlenerek sigortasının yapılması gerekmektedir. Engelli bakıcısı hasta bakıcısı olarak tanımlandığından meslek kodu 5321.03 seçilerek tescil işlemi gerçekleştirilebilir.

Sigortasız bakıcı çalıştırmak cezası ne kadar ?

Sigortasız bakıcı çalıştırma cezası oldukça ağırdır. Sigortasız olarak çalıştırıldığı tespit edilen bakıcılar için;

 • İşe giriş bildirgesinden dolayı brüt asgari ücretin iki katı tutarında,
 • Hizmeti bildirilmeyen her ay için de brüt asgari ücretin 2 katı tutarında ceza uygulanır.
 • Ayrıca kişi yabancı uyruklu ise ve izinsiz çalıştırılıyorsa Çalışma Bakanlığı tarafından da ceza uygulanacaktır. Güncel ceza tutarlarına sigortasız işçi çalıştırma cezası başlıklı sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bakıcı sigortası ne kadar ödeniyor ?

Evde bakıcı sigorta primi ne kadar sorusunun cevabı bakıcı ve işverenin teşvikten yararlanma durumuna göre değişir. Ayrıca brüt kazanç de ödenecek Sgk bakıcı sigortası prim tutarını etkilemektedir. Evde hasta bakımı ya da evde çocuk bakımı sgk ödemesi güncel tutarlarına Bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızdan erişebilirsiniz.

Bakıcı sgk primi nasıl ödenir ?

Gelelim bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır sorusunun cevabına.

 • Eğer tescil yukarıda belirtildiği gibi kolay işverenlik kapsamında açıldıysa ödemeler SGK tarafından verilen 26 haneli işyeri sicil numarası ile SGK Ödemeleri-SSK prim ödemeleri menüsünden bankalardan, mobil ya da internet bankacılık kanallarından ya da SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden yapılabilecektir.
 • Eğer tescil kolay işverenlikten önce başvuru formu ile açıldıysa ödemeler işveren T.C. numarası ile SGK Ödemeleri- Ek 9 10 Günden Fazla Ev Hizmetleri menüsünden bankalardan ya da mobil/internet bankacılık kanallarından yapılabilecektir.
Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın