Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar 2022

Evde bakım maaşı için gerekli evraklar ve evde bakım maaşı başvurusunda izlenecek yol konusunda bu yazımız sizin için tam bir rehber olacaktır. Bakıma muhtaç derecede engeli olanlara devlet tarafından bakıcı desteği ödenmektedir. Tabi bu desteğin alınabilmesi için gereken bakıcı maaşı şartlarının sağlanması ve engelli bakım maaşı için gerekli evraklarla başvuru yapılması gerekmektedir. Yazımızın devamında hem başvuruda izlenecek yol hem de yaşlı bakım parası için gerekli evraklar ve 2022 evde bakım maaşı ne kadar hakkında ayrıntıları bulabilirsiniz.

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır ?

Evde bakım maaşı başvurusu evde bakım maaşı gerekli evraklarla Sosyal Hizmet Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvurunun ve evde bakım için gerekli evrakların elden verilmesi gerekmektedir. E-devletten ya da elektronik ortamdan başvurular yapılamamaktadır.

Evde bakım parası almak için aranan şartlar 2022

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ödenen yatalak hasta bakıcı maaşından;

 • Bakıma muhtaç derece ağır engeli olan kişiler yararlanabilir.
 • Bu destekten yararlanılabilmesi için kişi başına düşen hane halkı gelirinin net asgari ücretin 2/3’ün altında olması gerekmektedir. 2022 yılı için bu tutar 2835,00 TL’dir.
 • Hastanın en az %50 ve üzerinde ve tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış heyet raporunun olması ve heyet raporunda “Ağır Engelli-Evet” olarak belirtilmiş olması gerekmektedir. Heyet raporu nasıl alınır sayfamızdan raporu nasıl çıkarabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • %50 ve üzeri rapor olsa bile eğer ağır engel yoksa bakıcı maaşı bağlanmaz.

Evde bakıcı maaşı için gerekli evraklar 2022

Evde bakım parası için gerekli evraklar şunlardır;

 • Hastaya ve bakıcı maaşına başvurulacak kişiye ait kimlik fotokopileri,
 • Tam teşekküllü hastaneden alınmış heyet raporu aslı, aslı gibidir onaylısı ya da E-devlet elektronik imzalı raporlar bölümünden alınmış E-imzalı sureti.
 • Engelli kişiye ait son 6 aylık süre içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Başvuru formu.

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği 2022

Yukarıda belirtilen başvuru formu haricindeki evde bakım aylığı için gerekli evraklarla bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidin. Başvuru formu zaten orada doldurulmaktadır. Dilerseniz ayrıca aşağıdaki evde bakım dilekçe örneğini hazırlayarak evde bakım maaşı evraklarını dilekçe ekine ekleyerek de teslim edebilirsiniz. Evde bakım maaşı dilekçe örneğiniz şu şekilde olabilir.

 • ………….. Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne
 • Müdürlüğünüz tarafından sunulan evde bakım maaşından ekte heyet raporu da sunulan …………………… T.C. numaralı …………… için yararlanmak istiyoruz. Yatalak hasta bakımı maaşı için gerekli evraklar dilekçemiz ekindedir. Gereğinin yapılmasını arz ederiz. 

Evde bakım maaşı iptal dilekçe örneği

Bakıcının ya da engellinin vefatı, başka bir adrese taşınması, gelir durumunun değişmesi gibi maaşın kesilmesi gereken durumlarda iptal dilekçesi ile bağlı olunan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurulması gerekmektedir. İptal için dilekçe örneği şu şekilde olabilir;

 • ………….. Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne
 • Müdürlüğünüz tarafından sunulan evde bakım maaşından ……………. T.C. numaralı engelli için yararlanmaktayız. ……………………. Nedeniyle evde bakım maaşının iptal edilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Evde bakım maaşı bakıcı değişikliği 2022

Evde bakım parası alan bakıcı değiştirmeniz gerektiğinde bunu bir dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Hizmet Müdürlüğü’ne bildirmeniz gerekmektedir. Devlet hasta bakıcı desteği kapsamında ödeme yapılan bakıcının değişmesi halinde bunun bildirilmesi zorunludur. Bildirilmediği takdirde cezası vardır.

Engelli bakıcı değişikliği nasıl yapılır ?

Bakıcı değiştiğinde ya da ayrıldığında bir dilekçe ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne hemen bildirilmesi gerekmektedir. Evde bakım bakıcı değişikliği dilekçesi

örneği şu şekilde olabilir;

 • ………….. Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne
 • Müdürlüğünüz tarafından sunulan evde bakım maaşından yararlanan……………………….. T.C. numaralı …………… …./…../…… tarihinde bakıcılık görevinden ayrılmıştır. Yerine …./…./…… tarihi itibariyle ………………… T.C. numaralı …………….. bakıcılık hizmetine başlamıştır. Dosyamızın tekrar değerlendirilmesi ve maaşın yeni bakıcıya bağlanması hususunda gereğini arz ederim. 

Bakıcı değişikliği ne kadar sürer ?

Bakıcı değişikliğinde genellikle yukarıda sayılan evde bakım parası almak için gerekli evraklar yeniden istenebilmektedir. Başvurunun sonuçlanması değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama olarak 1,5-2 ay arasında sürmektedir.

Bakıcı maaşı ne kadar oldu 2022

Peki hasta bakıcı maaşı ne kadar oldu ?

 • 01.01.2022-30.06.2022 tarihleri arasında en düşük maaş tutarı: 2.292,00 TL,
 • 01.07.2022-31.12.2022 tarihleri arasındaki maaş tutarı ise 2500 TL olacaktır.

Evde bakım maaşı bağlandığını nasıl öğrenebilirim ?

Bakıcı maaşı sorgulamasını E-devletten yapabilirsiniz. E-devlette Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak bakıcı maaşının bağlanıp bağlanmadığını, ne zaman ve ne kadar alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tc no ile evde bakım maaşı sorgulaması yapılabilir mi ?

Sorgulama işlemleri E-devletten T.C. numarası ve e-devlet şifresi ile şifreli olarak yapılabilmektedir. E-devlet haricinde şifresiz olarak sorgulama imkanı bulunmamaktadır.

5/5 - (1 Oy)

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

“Evde Bakım Maaşı İçin Gerekli Evraklar 2022” üzerine 2 yorum

 1. Damadım trafik kazası sonucu %85 ağır engelli kaldı trafik kazasına sebebiyet veren şahın arabasının sigorta şirketi ve kazayı yapan şahıs hakkında tazminat davası açtırdık davayı kazandık 670bin tl.tazminat almaya hak kazandık bu paradan dolayı kızımın aldığı evde bakım parası yada engelli emekli maaşları kesilirmi

  Cevapla

Yorum yapın

1