Evlilik İçin Sağlık Raporu 2022

Evlilik için sağlık raporu resmi nikah için istenen belgeler arasında yer almaktadır. Nikah için sağlık raporu olarak da adlandırılan bu sağlık raporunu alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda evlilik sağlık raporu nereden alınır, nasıl alını ve evlilik sağlık raporu aç karnına mı alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır ?

Sağlık bakanlığı evlilik raporu aile sağlığı merkezlerinden alınabilmektedir. Evlilik sağlık raporu özel hastaneden, devlet hastanelerinden ya da diğer özel sağlık hizmeti sunucularından alınamamaktadır.

Evlilik için sağlık raporu özel hastaneden alınabilir mi ?

Konu hakkında en sık sorulan soruların başında özel hastaneden evlilik için sağlık raporu alınır mı sorusu gelmektedir. Özel hastanelerden ya da devlet hastanesinden evlilik için sağlık raporu alınamamaktadır. Bu konuda yetkilendirilmiş sağlık hizmet sunucusu aile sağlığı merkezleri yani aile hekimleridir.

Devlet hastanesi evlilik sağlık raporu veriyor mu ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aile hekiminden evlilik için sağlık raporu alınabilmektedir. Genellikle evlilik için sağlık raporu devlet hastanesinden alınır mı sorusu da soruluyor ama devlet hastaneleri bu konuda yetkili değildir. Ancak bazı kan tahlilleri aile hekimliklerinde yapılamadığı için kan testi için en yakın devlet hastanesine sevk yapılabilmektedir.

Evlilik için sağlık raporu randevu almaya gerek var mı ?

Evlilik sağlık raporu randevusuz olarak alınabilmektedir. Ancak pandemi süreci ile birlikte merkez aile sağlığı merkezleri randevu sistemine geçiş yapmışlardır. Bu nedenle nikah için sağlık raporu randevusu almanızda yarar olacaktır. Nikah için sağlık raporu randevu alma işlemini;

 • Alo 182 merkezi hastane randevu telefonundan,
 • MHRS online web sitesinden alabilirsiniz.
 • aile sağlığı merkezi evlilik raporu randevusu almak için hemen e-devlet hastane randevusu alma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Aile hekimi evlilik sağlık raporu nasıl alınır ?

Peki nikah için sağlık raporu nasıl alınır ? Evlilik için aile hekiminden sağlık raporu almak oldukça kolaydır. Aile hekiminden nikah için sağlık raporu alabilmek için;

 • İşiniz garantiye almak adına randevu almanızı öneririz.
 • Öncelikle aile hekiminizden randevunuzu alınız.
 • Aile hekimi yapılacak genel değerlendirme sonrasında sizden bazı kan tahlilleri ister. İstenen testler aşağıda belirtilmiştir. Gerekli görülmesi durumunda akciğer filmi de istenebilmektedir.
 • Gerekli testler/tahliller yapıldıktan sonra genellikle bir sonraki gün eğer kan tahlillerinde sorun yoksa rapor düzenlenip verilmektedir.
 • Eşlerin başvuru sırasında birer adet fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopilerini bulundurmaları zorunludur.

Eğer sigortalı çalışan kadınsanız evlilikten dolayı işyerinden tazminatınızı talep etmeyi unutmayın. İşyeri evlilik parası ne kadar sayfamızdan detaylara erişebilirsiniz.

Evlilik için kan testi aç karnına mı yapılır ?

Peki evlilik için sağlık raporu aç karnına mı ? Evlilik kan testi aç karnına mı sorusunun cevabı yapılması gereken testlere göre farklılık gösteriyor. Normalde böyle bir zorunluluk yok ancak aç karna gitmek daha iyi olacaktır. Genellikle yapılacak standart testler için aç tok ayrımı yapılmıyor. Ancak dediğimiz gibi yine de aç karna gitmekte yarar vardır.

Evlilik sağlık raporu için gerekli testler nelerdir ?

Nikah için sağlık raporu aile hekimi tarafından birtakım testler istendikten sonra düzenlenebilmektedir. Bu testler eşlerin evliliğe engel bulaşıcı ya da başka bir hastalığının olup olmadığının tespiti için yapıldığından genellikle istenen testler şunlardır;

 • HIV,
 • HEPATİT B-C,
 • VDRL,
 • Gerekli durumlarda akciğer film testi.

Nikah için sağlık raporu 2022 ücreti ne kadar ?

Nikah için aile hekiminden sağlık raporu ücretsiz olarak alınabilmektedir. Aktif sosyal güvence şartı aranmamaktadır. Sosyal güvenceniz olmasa bile aile sağlığı merkezinden raporu ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Özel hastane evlilik sağlık raporu ücreti 2022

Yukarıda da belirttiğimiz gibi özel hastaneler ve devlet hastanesinden nikah için sağlık raporu alınamamakta ve aile hekimi onayı gerekmektedir. Ancak kan tahlillerini dilerseniz özel hastanede yapabilirsiniz. Bunun için de en az 200-250 TL civarında doktor muayene ücreti ödemeniz gerekiyor.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın