Evlilik Tazminatı Hesaplama 2021

0

Evlilik tazminatı hesaplama hakkında detaylar yazımızda. Bu tazminat kadın çalışanların en büyük güvencelerinden birisi. İşten evlilik gerekçesi ile ayrılan ve tazminat almak için gerekli şartları sağlayan kadınlara iş kanununa göre tazminat ödenmesi zorunludur.  Evlilik tazminatı diğer adı ile işyerinde evlilik parası ödeneğinden yararlanabilmek için birtakım koşulların sağlanması gerekmekte.

Bu yazımızda sizlere evlilik tazminatı nasıl alınır, kimlere ödenir, tazminat hesaplaması nasıl yapılır, evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneği, evlilik tazminatı dilekçesi ne zaman verilir gibi konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma 2021

Evlilik tazminatı alabilmek için;

 • Olmazsa olmaz temel şart işyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak.
 • Diğer olmazsa olmaz şart ise en geç resmi nikah tarihinden sonraki 1 yıl içerisinde işten ayrılmak.
 • Bu iki şartı sağlayanlara işverenleri evlilik tazminatını ödemek zorundadır.
 • Evlilik gerekçesi ile işten çıkıyor olsanız bile ihbar sürelerine uymanız gerekiyor.
 • İhbar sürelerini ve evlilik tarihinden sonraki 1 yıllık süreyi de esas alarak dilekçenizi buna göre işvereninize vermeniz gerekmektedir.

Evlilik tazminatı şartları 2021

Evlilik diğer adı ile nikah tazminatından yararlanabilmeniz için;

 • Kıdem tazminatı için gerekli olan en az 1 yıldır çalışıyor olmanız,
 • Resmi nikahı çıkartmanız ve en geç resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde aşağıdaki evlilikten dolayı işten ayrılma dilekçe örneği ile işyerine başvuru yapmanız,
 • Yine ayrılma talebinde bulunurken aşağıdaki ihbar sürelerine uymanız gerekiyor.
 • Ayrıntılı bilgi için kıdem tazminatı alma şartları başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nikah çıkışı nasıl yapılır ?

Evlilik nedeni ile işten çıkacak olan çalışan işverenine dilekçe ile başvurur. İşveren de bu dilekçeye istinaden belirtilen tarihte kişinin çıkış işlemlerini yapar. İşveren tarafından çıkışın “13-Kadın İşçinin Evlenmesi” evlilik nedeniyle işten ayrılma kodu ile verilmesi gerekmektedir. İşten çıkış işlemleri ve güncel Sosyal Güvenlik işten çıkış kodları için hemen  sgk işten çıkış kodları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2021

Tazminat alabilmeniz için evlenme tarihinden itibaren en geç 1 sene içerisinde işvereninize elden ya da noter vasıtası ile dilekçe vermeniz gerekir. Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi aşağıda sizin için hazırladık. Aşağıdaki evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği yeterli olacaktır.

 • …….. Müdürlüğüne/İşyeri Yetkilisine.
 • İşyerinizde …../…./…. tarihinden beri çalışmaktayım.  …./…./… tarihinde resmi nikahımı çıkarttım ve evlendim. …/…/…. tarihinden itibaren iş çıkışımın verilmesi ve 1475 Sayılı Kanunun 14. maddesi gereği evlilik tazminatımın ve diğer alacaklarımın da ödenerek iş sözleşmemin fesih edilmesini istiyorum.
 • Saygılarımla arz ederim. 

2021 evlilik tazminatı nasıl hesaplanır ?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminat hesaplaması;

 • Son brüt ücret üzerinden yapılır. Yani işten çıkış tarihindeki son brüt ücret üzerinden evlilik tazminat hesaplaması yapılır.
 • Son brüt ücret ve çalışılan toplam yıl süresi çarpılarak brüt tazminat tutarı hesap edilir.
 • Brüt tazminat üzerinden %07,59 damga vergisi kesilerek net tazminat evlilik kıdem tazminatı hesaplaması yapılır.

1 yıllık evlilik tazminatı ne kadar 2021

evlilik sebebiyle istifa tazminat hesaplama formülünü yukarıda sizlerle paylaştık. Brüt ücretleri asgari ücretten bildirilenler için evlilik parası hesaplamasına göre asgari ücretli için ödenecek net tazminat tutarı aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Asgari ücretli çalışanlar için yukarıdaki tazminat hesaplama evlilik formülüne göre 2021’de her bir aylık çalışma için ödenecek tazminat tutarı 295,85 TL civarında olacak.
 • Nikah tazminatı hesaplamasına göre asgari ücretli için bir tam yıl için ödenecek net tazminat tutarı ise yaklaşık 3.550,00 TL.

İşyerinde evlilik parası ne kadar ödenir 2021

Evlilik nedeniyle istifa dilekçesi vererek işten ayrılanlara tazminat için gerekli olan en az 1 yıllık sigortalı çalışma süresi şartı da sağlanıyorsa evlilik tazminatı yukarıda belirtilen tutarlarda hesaplanarak ödenmektedir.  Bu kapsamda tazminat alabilmek için Kanuni ihbar sürelerine de dikkat ederek evlilik nedeniyle istifa dilekçesi örneği ile işyerine başvuru şartı aranmaktadır. Evlenenlere ödenen tazminat haricinde;

 • Bazı işletmeler sözleşmelerinde yer alan hükümler gereği evlenen çalışanlarına evlilik yardımı ödeyebilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim maaşı alırken evlenenlere talep halinde evlendikleri tarihten sonra maaşının 24 katı tutarında çeyiz yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Ayrıca evlilik tarihinden en az 3 yıl önce evlilik hesabı açarak en az 3 yıl boyunca katkı payı ödeyenlere toplam biriken tutarın belli bir yüzdeliği kadar devlet desteği verilmektedir.

İşyerinden nikah parası nasıl alınır ?

İşyerinden çıkış başvurusu yapmadan nikah çıkışı hesaplamasını ihbar sürelerine uyarak evlilik nedeni ile işten ayrılma dilekçesi ile önceden bildirmeniz gerekmektedir. Evlilik sebebiyle işten ayrılma dilekçesinin çıkış tarihinden önce verilmesi gereken yani uyulması gereken ihbar süreleri aşağıda belirtilmiştir.

Evlilik tazminatında ihbar tazminatı alınır mı?

Evlilik nedeni ile işten çıkan kadın sigortalı için ihbar sürelerine uyulması gerekmemektedir. Bununla ilgili birçok Yargıtay kararı mevcuttur.

Evlilik tazminatı yeni yasada nasıl olacak ?

Bildiğiniz üzere kıdem tazminatı fonu adında yeni bir sisteme geçilmesi planlanmakta. Bu sistemde işveren her ay çalışanın hak ettiği tazminat tutarını çalışan adına açılacak fon hesabına aktaracak ve tazminatlar bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi fonlarda değerlenmeye devam edecek. Tabi burada mevcut çalışanların yeni yasa karşısında durumunun ne olacağı tartışma konusu.

Eski çalışanların mevcut tazminat haklarının aynen korunacağı ve yeni tazminat yasasının yürürlülük tarihinden itibaren yeni uygulamaya geçileceğini tahmin ediyoruz. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde detayları sayfamızda bulabilirsiniz.

Erkekler evlilik tazminatı alabilir mi ?

Nikah nedeniyle işten ayrılma halinde tazminat ödenmesi uygulaması sadece kadın sigortalılara Kanunen verilmiş olan bir haktır. Erkek sigortalılar işyerinde en az 1 yıl çalışmış olma şartını sağlasalar bile evlilik tazminatı alabilirler.

Hamileyken evlilik tazminatı alınır mı ?

Evlilik tazminatı için gerekli olan resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten ayrılma durumuna hamilelik durumu da eklenen ve hamilelik iznine ayrılıp Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SGK doğum rapor parası almam mümkün mü diye soran ziyaretçilerimiz bulunmakta.

 • Eğer en az 1 yıl çalışma varsa ve resmi nikah tarihinden itibaren en geç 1 yıl içerisinde işten çıkış talebinde bulunursanız hamilelik tazminat almanıza engel teşkil etmez.
 • Hamileyken aynı zamanda SGK’dan doğum parası alarak çıkmak istiyorsanız bu durumda analık izin süresinde işe başlayamayacağınız ve işten ayrılamayacağınız için analık izin süresinin bitim tarihinin 1 yıllık süre şartını bozup bozmadığına bakmanız gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.