2022 Fakirlik Belgesi Başvurusu ve Şartları

2022 yılı fakirlik belgesi başvurusu yapmak isteyen kişiler kendi kaymakamlıkları veya muhtarlıkları vasıtası ile fakirlik belgesi başvurusunu gerçekleştirebilirler. Şahsen yapacakları müracaatlarda kişiler dileklerini ve ihtiyaçlarını açık bir şekilde dile getirerek fakirlik belgesi başvurusu yapabilmektedir. Aynı zamanda fakirlik belgesinin yanında ekstra sosyal yardım talebinde bulunabilirler. Gerekli incelemeler yapılarak ve kişinin verdiği belgelerin doğruluğu ispatlanarak fakirlik belgesi almaya hak kazanan kişiler ile iletişime geçilmektedir.

Fakirlik Belgesi Nedir ?

Fakirlik belgesi, muhtarlıklardan alınan ve başvuran kişinin maddi durumuna bakarak verilen bir belgedir. Fakirlik belgesi başvuran kişinin maddi durumu, yaşan durumu, çevresi ve ailesi gibi unsurlar dikkate alınarak verilmektedir. Kişinin ilgili muhtarlığa başvurması sonucu fakirlik belgesi için işlem başlatılmaktadır. İşlem neticesinde fakirlik belgesini kişinin alıp alamayacağı belli olacaktır.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır ?

Fakirlik belgesi almak için öncelikle kendi ikametinize uygun muhtarlığa müracaat etmeniz gerekmektedir. Kendinize en yakın ve bağlı olduğunuz muhtarlığa müracaat ederek fakirlik belgesi isteğini dile getirmeniz durumunda muhtarlık tarafından fakirlik belgesi başvuru formunun doldurulması istenecektir. Gerek E-Devlet üzerinden alacağınız gerekse muhtarlık aracılığı ile alacağınız fakirlik belgesi başvuru formunu tüm detayları ile doldurarak muhtarlığa teslim etmeniz gerekmektedir.

Süreç bundan sonra araştırma ve karar verme aşaması ile devam etmektedir. Muhtarlık tarafından evinizi incelemeye ve ihtiyaçlarınızı öğrenmeye ekip gelebilme durumu olmaktadır. Ardından onaylanma süreci ile fakirlik belgesine hak kazanmış olmaktasınız. Fakat fakirlik belgesi muhtarlığın vermiş olduğu bir belge olduğundan ikametinizin değişmesi durumunda belge geçersiz sayılacaktır.

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir ?

Fakirlik belgesine başvurmak için öncelik olarak sağlanması gereken şartlar şunlardır:

  • Fakirlik belgesine başvuran kişin en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını geçmeyen kişiler kanunen reşit sağılmayacağından aile yükümlülüğü olmamaktadır.
  • Fakirlik belgesine başvuran kişi hali hazırda sigortalı çalışıyor ise belgeyi alamaz. Sigortalı bir şekilde çalışmaması ve ihtiyacı olması durumunda fakirlik belgesi alabilir.
  • Fakirlik belgesine başvuracak kişinin üstüne bir mal varlığı olmaması gerekmektedir. Üzerine araç, arsa, ev ve bunun gibi mal varlığı olması durumunda fakirlik belgesi verilmemektedir.
  • Fakirlik belgesine başvuran kişi başvuru formundaki bilgileri tüm detayları ile kanıtlamalı ve anlatmalıdır. Yanlış bilgi olması durumunda süreç işlememektedir.
  • Fakirlik belgesine başvuru yapan kişinin başvuru yaptığı muhtarlık sınırları içerisinde yaşıyor olması gerekmektedir. Başvuran kişinin ikameti farklı bir yerde ise fakirlik belgesi verilmemektedir.

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda kişiler en yakın muhtarlıklar aracılığı ile fakirlik belgesine başvuru yapabilirler.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar ve Nerelerde Kullanılır ?

Fakirlik belgesini alarak ihtiyacınıza yönelik kullanabileceğiniz yerler şunlardır:

  • İlgili bakanlıklar aracılığı ile başvuracağınız sosyal yardımlarda öncelikli olarak alabilirsiniz. Yardım başvurusu yapacağınız kurum tarafından sürekli olarak gelir testi yaptırmak zorunda kalmazsınız.
  • Fakirlik belgesi ile yardım başvurularında direkt olarak ihtiyaç sahibi kategorisinde değerlendirilirsiniz. Yardım fırsatından ilk olarak siz yararlanabilirsiniz.
  • İlgili yardım kuruluşlarına yapılan başvuruların sonuçlanması kısa sürmektedir.
  • Fakirlik belgesi ile beraber birçok yardım hakkından yararlanabilirsiniz. Örneğin fakirlik belgesi olan biri kira yardımı alabilmektedir aynı zamanda kira yardımı ile birlikte dilerse erzak yardımı da alabilmektedir.
  • Fakirlik belgesi ile beraber devlet hastanelerinden bedava olarak hizmet almaktadır.

Belirtildiği gibi fakirlik belgesi alarak yardım kurumlarından kısa sürede ve efektif yardım imkanından yararlanabilirsiniz. Fakirlik belgesi alarak yardım talebi oluşturmak isterseniz öncelikle ilgili muhtarlıklardan fakirlik belgesine başvurmanız gerekmektedir. Fakirlik belgesi aldıktan sonra dilediğiniz yardım kuruluşundan ihtiyacınıza yönelik yardım alabilirsiniz.

Muhtar fakirlik belgesi vermiyor ne yapabilirim ?

Belgeyi alabilmek için yukarıda belirtilen tüm şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birisi sağlanmaz ise ve genel maddi durumunuz iyi ise muhtar belgeyi vermeyebilir. Ancak şartları sağladığınız halde muhtarın vermediğini düşünüyorsanız bu durumda Kaymakamlığa başvuru yaparak konu hakkında yardım talep edebilirsiniz.

Fakirlik belgesi e-devletten alınır mı ?

Belgenin e-devletten ya da başka bir online platform üzerinden alınabilmesi mümkün değildir. Çünkü bu belge Muhtarın araştırması sonucunda düzenlenen bir belge olduğundan öncelikle araştırma sağlanarak şartları sağlayıp sağlamadığınızın tespiti yapılır. Bu yüzden belgeyi e-devletten alamazsınız.

Öğrenci fakirlik belgesi nasıl alınır ?

Aktif olarak öğrenciliği devam eden ve burs, yardım ya da başka çeşitli ödeneklerden yararlanabilmek için öğrenciden fakir olduğunu belgelemesi istenebilmekte. Öğrenci için düzenlenecek belgeler de muhtardan alınabilecektir. Ama aranan temel şartın 18 yaş üzeri olması gerektiğini hatırlatmak isteriz. 18 yaş altındaki çocuklar için bu belge muhtar tarafından düzenlenmemektedir.

Fakirlik belgesi maaşı ne kadar, nasıl, nereden alınır ?

Muhtaç ya da fakir olduğunu belgeleyenlere çeşitli Kurumlar tarafından ve özellikle Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yardımlar ödenmektedir. Bu belge ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Oylama

mehmet başaran

Mehmet BAŞARAN

Merhaba ben Mehmet BAŞARAN. İşveren iş ve işlemleri ile Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı hakkında tavsiye niteliğinde yazılar paylaşıyorum. Tüm sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümlerinden bana iletebilirsiniz.

Yorum yapın

2